Damla Sayacı ve basit bir kaç soru;

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve Elraen tarafından 14/04/15 başlatılmıştır.

1. Elraen

Elraen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba,

Bu sefer set almak yerine parçaları toplayarak kendi setimi oluşturuyorum. Elimde zaten 100gr'lık tüpler mevcuttu.

Öncelikle Regulatör gerekiyordu, buldum. Hatta fotoğrafı :

Geriye kaldı damla sayacı ve gazı parçalayacak ( akvaryum içine takılan ) parça.

Öncelikle sormam gereken piyasada iki tür mal var gözümde aynı işlevi gören. ATOMİZER ve DİFÜZÖR.

Bu iki terimin arasındaki fark nedir ? En önemli sorulardan birisi bu.

Örneğin :

Atomizer olarak bulduğum ürün :

Difüzör olarak bulduğum ürün :

İkisinin arasında bir fark mı işlev olarak ? Varsa nedir ?

Bu konuya bağlı kalarak Damla sayacı ihtiyacım da var. Tam edineyim derken serum setlerinde yer alan ara aparatla damla sayacı yapan arkadaşlarım olmuş.

Parça şu ;

Alt bağlantısını regülatörden gelen hortuma bağlayıp, üst bağlantısınıda Difüzör/Atomizer'e giden hortuma bağlayarak ( içinede su doldurarak ) sayaç işlemini gerçekleştirmiş olur muyum ? Her hangi bir riski olabilir mi ?

Teşekkürler

2. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Her ikisi de aynı şeydir. Eşanlamlı şeyler, atomizer: atomize edici, diffüser: dağıtıcı.

ISTA'nın 3 in 1 seramik difüzörleri var, onlardan tavsiye ederim. 5-6 yıldır kullanıyorum. Bu kadar teferruat ile uğraşmayın, zaten ileride sıkılırsınız; Damla sayacının içindeki su zamanla buharlaşır, su eklemek zorunda kalırsınız ve üşenirsiniz :) Uzmanlaşıp, difüzörden çıkan kabarcığa göre CO2 verirsiniz. Zaten, CO2 vermenin o kadar katı sınırları yok.

3. HaKaN

HaKaN Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    167
    Ödül Puanları:
    43

ben de bunu soracaktım Fatih bey, Co2 için tüm ekipmanlar var, sadece damla sayacı ya da baloncuk sayacım yok
    olmasa çok bir önemi yok sanırım değil mi ?zaten a kvaryumum low-tech

4. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bence gerek yok. Zaten tüplü sistemde bir sağından bir solundan hortumlar atıp duruyor. Ne kadar ek o kadar sıkıntı demek. Bir alışverişte 8 liraya ista damla sayacı vardı, almıştım. Bir hafta kullandım, hortum çıktı tüp boşa bitti :) Artık bende tüpten direkt difüzöre gidiyor. Onu da plastik kelepçe ile sıktım. Bazen co2 fazla basınca hortum patlıyor :) Yani özetle ista 3 in 1 en güzeli.

HaKaN bunu beğendi.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben serum setinden damla sayacı yaptım ve 3 yılı aşkın bir süredir sorunsuz olarak kullanıyorum. Damla sayacı olmadan ne kadar CO2 verdiğinizi bilemezsiniz. Ek olarak yazayım CO2 verince artık düşük destekli değil yüksek destekli bir akvaryum oluyor.

turgaykethuda ve HaKaN bunu beğendi.

6. HaKaN

HaKaN Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    167
    Ödül Puanları:
    43
    Nasıl yaparız peki serum setinden?
    Bir de bendeki klavuzda 40cm akvaryum için 2sn de 1 damla diyor, uygun mudur?
    Ben bunu almayı planlıyordum
    http://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/up-aqua-d-498-co2-damla-sayaci-ve-cek-valf-162106349

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bu ürün güzel gözüküyor. Kendiniz yapmakla uğraşmak istemiyorsanız alabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş