Dıy Co2 Kabarcık Sayacı Yapımı Resimli Anlatımı

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve hedayse tarafından 15/05/14 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Co2 kabarcık sayacı yapımında pratik ve kullanışlı bir yöntem olan şırınga ve çekvalf ile kendimizin kolaylıkla yapabileceği düzeni sizlerle paylaşacağız. Normalde ticari ürünlere para vermek yerine hem daha maliyeti düşük bir co2 kabarcık sayacı yapmış oalcağız hem de kendimizin yaptığı bir malzemeyi akvaryumda kullanmanın verdiği mutluluğu yaşamış olacağız. Haliyle hobimizi sürdürür iken maliyetlerimizi ne kadar aşağı çeker isek bizim için o kadar iyi olacağından elimizden gelen işleri kendimizin yapmasında fayda olacaktır.

Dıy Co2 Kabarcık Sayacı Yapımı için gerekli malzemeler :
    1- Şırınga 1 adet (çekvalfimizin çapına uygun olmalı)
    2- Çekvalf (dış aksamı tek parça olmalı ekli olmamalı)
    3- Maket bıçağı (şırıngayı uygun yerden kesmek için)
    4- Hızlı yapıştırıcı

Öncelikle aşağıda resimde görüldüğü gibi şırıngamızı uygun yerden kesiyoruz. Kesim işleminde mümkün mertebe estetik olması açısından kesimi düzgün yapmamız iyi olacaktır.

Daha sonra çekvalfimizi kestiğimiz bölgeye bir miktar hızlı yapıştıcı sürerek şırıngaya takıyoruz. Bu esnada çekvalfimizin yönünün doğru olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer yanlış takar isek tüpten gelen havayı çekvalf tanka doğru iletmeyeceği için sorun yaşayabiliriz. Çekvalfi kullanmamızdaki maksat sorun olabilecek bir durumda tanktan geriye sisteme su gelişini önlemek içindir. Çekvalfimiz resimde görüldüğü gibi tek parça olmalı ekli tiplerden olmamasına özen göstermeliyiz. Bazı çekvalfler 2 parça halinde oluyor ve basınçlı düzenden gelen co2 valfin ek yerinden gaz kaçırma sorunu yaşayatabiliyor. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak adına valfin dış aksamına alırken dikkat edip tek parça olduğunu kontrol edip ondan sonra almalıyız.

Birleştirme işlemini de yaptıktan sonra bir süre yani ortalama 5-10 dakika kurumaya bırakıyoruz. Artık Dıy Co2 Kabarcık Sayacımız neredeyse hazır durumda. Son işlem olarak kabarcık sayacının içine su basmamız gerekiyor. Bunu yapmak için şırınganın ucundan içine su basmalıyız ve başka bir şırıngadan yardım alacağız lakin bu şırınganın ucunun iğnesi olması gerekiyor. Ortalama yaptığımız Co2 kabarcık sayacının %80-85 ‘ini doldurabileceğimiz kadar suyu mevcut ucu iğneli şırıngamıza çekiyoruz, kabarcık sayacındaki şırınganın ucundan iğnesini içine sokup dolumu gerçekleştiriyoruz. Artık kabarcık sayacımız kullanılabilir durumda, son işlem olarak tüpten gelen hortumun ucunu çekvalfe yani alt kısma takmadan önce bir miktar hızlı yapıştırıcı kullanıyoruz ve kabarcık sayacımızın üst kısmı olana şırınga tarafına da aynı şekilde bir miktar hızlı yapıştırıcı sürüp tanka gidecek olan hortum ucunu şırınga ucuna takıyoruz.
    Aşağıda resimde görüldüğü üzere kabarcık sayacımız artık kullanıma hazır hale geldi.
    Hayırlı Olsun…

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan kardeşim el becerini gene konuşturmussun.Güzel bir çalışma olmuş.Ellerine sağlık.

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Eline sağlık abi kısmetse vakit ve nakit bulabilirsem :D ben de ya 100 ya 125 lik yeni bir bitkili kurmaya çalışacağım. Ama bu sefer en ince ayrıntısına kadar başını ağrıtacağım haberin olsun:D

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Memnuniyetle Zeki Bey, başımızın tatlı belası olna hobimiz inşallah başımızı ağrıtmaz merak etmeyin. Elimizden gelen desteği veririz inşallah.

5. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    elinize sağlık hakan bey çok güzel olmuş bende bu dıy sayacı yapmaya karar verdim. yandaki akvaryum sizin diğer aykvaryum mu diğer akvaryum içinde bir tanıtım yaparmısınız merak ediyorum :)

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey diğer akvaryumum tabir yerinde ise yedek malzeme deposu gibi kullanıldığı için takip eden günlerde camlarını yenileyip bakıma alacağım ve tabanını güzelce kuracağım sonrasında ise yine fazlalık bitkiler için kullanılacak lakin ışıklandırmasını yeni aldığım reflektörler ile güçlendireceğim iyi bir yenileme görmüş olacak. Ancak ondan sonra tanıtım yaparım diye düşünüyorum.

Bunun dışında bir ihtimal daha var belki bakım yapmadan hediye edeceğim, yerine 70 x 40 x 40 bir akvaryum yapma durumu. Kafam biraz karışık belkide hem buna bakım hem de yeni bahsettiğim ebatta bir tank; zamana ihtiyaç var :)

7. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan abi Bu Damla Sayacını yapacağım lakin aldığım Chekvalfin içinde pamuk tarzı birşey var onu çıkarmammı gerekiyor

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çekvalfin içinden herhangi bir malzeme çıkartmanıza gerek yok ekli tiplerden kullanmayınek yerinden kaçak yapabilir, yönünü de ters takmamaya özen gösterin aksi halde hava gitmez.

9. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Çok kolaymış sağolun Hakan bey teşekkürler.

Sayfayı Paylaş