Dış Filtre Tavsiyesi

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve bekir tarafından 21/06/14 başlatılmıştır.

1. bekir

bekir Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar merhaba. biraz karışık olacak ama baya bi araştırdım karar veremedim ilk defa dış filtre alacam ve birtakim sikintilar olabilir(ses,sızıntı,debi düşmesi) o yüzden tavsiye almaya ihtiyac duyuyorum formumuzdaki konuları okudum ama sectiklerimle 1-2 tanesi var. Simdi yaziyorum link koymadan yaziyorum direk. * aquapro KF-2208 (800 lt/h) 18 w. Pek bilgi bulamadim **Hopar KF-2218 (1200 lt /h ) 24 w 3 sepet hava pompali ***Resun EF-800 ( 800 lt/h) 15 w. ****Astro AS-2208 (800 lt/h) 8 w. 3 sepet *112.10 tl **123.90 tl ***118 tl ****134.50 tl Bu kadar bilgi toplayabildim Siz ne dersiniz

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bekir bey bence tetraex 700 alın.Tabir yerindeyse ömürlük olur.

3. bekir

bekir Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam aslında astro ile hopar arasinda kaldim bu arada kurulum asamasinda olan 200 lt bitkili akvaryum için hacim 50 lt dusuk olabilir hopar i kendim gördüm incelemeye aldim kullanisi kolay ve verimli gibi görünüyor sonra astro gözüme takıldı ve hakan beyinde astro ile alakali bi kaç mesajini okuyunca onada sicak bakmaya başladım

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bekir bey Bora Hocama katılmakla beraber daha önce tetra ex700 kullanan şu anda ex1200 modelini kullanan ayrıca arkadaşımda astro 2212 modelinin ne denli performansla çalıştığını bilen birisi olarak her iki modelde alınabilir kanaatindeyim.

1200 litrelik modellere pek gitmeyin bugünkü düşüncelerim olsa ex1200 yerine daha düşük devirdaim yapan bir modele yönelirdim.

Size farklı bir tavsiyem olacak, tam olarak fazla bilgim olmamasına rağmen forumumuzda kullanan üyelerimizin olduğunu bilerek ve maliyetinin çok düşük olması sebebiyle askı filtre de deneyebilirsiniz.
    Askıdan kastım şelale filtre değildir yanlış anlaşılma olmasın.

5. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bekir bey öncelikle foruma hoşgeldiniz.Bence de tetraex 700 tavsiye ederim.Bacanağım kullanmıştı çok memnundu.Debiside süper bence size uygun.150 - 250 litrelik akvaryumlarda mekanik temizlik ve oksijen sağlayan, 700 l /h filtrasyon yapabiliyor. Filtre içerisinde bulunan dört sepet içerisinde sünger, seramik, biobal, elyaf ve karbon filtre malzemeleri standart olarak bulunmaktadır.İçi full dolu olanı 199TL.Karar size kalmış Bekir bey.

6. bekir

bekir Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam kendi yaptığım dış filtremde var hatta çok çok memnunum suyumun hiç temizlik sıkıntısı cekmedim ve hatta test aşamalarında kumu bilerek kaldirip suyu bulandirdim ve 3 saat sonra su berraklasti %50 si çökmüş olsada bi gün sonra baktığımda elyaflardan işin iyi olduğunu tecrübe etmiş oldum ama sıkıntı sadece görüntü kirliliği birazda temizleme aşamaları bu yüzden daha çok dış filtreye yönelmek istiyorum ama onunda bu aralar beni zorlamamasi lazım çünkü bitki fiyatlari zaten çok cep zorlayan bişey allahtan sizin tabaniniz ve isiklandirma onerileriniz var yadeyse nerdeyse birakmak üzereydim sizinle tanismam benim için bi şans oldu yani yanlış anlamayin beni hani biseylerden kismak ve daha cok akvaryumumu yeşil görmek istiyorum açıkçası ama tabiki bu arada parayida çöpe atmamak lazim tecrübe ve bilgiyi kullanmak gerekli işte burdaki oluşan bu sıkılmadan yardimlasma ve sorulara istekli cevaplar veren ve gerçekten karsisindaki insani düşünüpte öneriler veren insanlarla birlikte olmaktan fazlasiyla mutluyum :)

7. bekir

bekir Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ugur bey hosbulduk teşekkür ederim memnun oldum Saygılar:)

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bekir bey aşağıda linkini verdiğim askı filtreyi araştırmalarıma göre 60-120 litre arasında kullananlar var ama 200 litrede de kullananlar olmuş. Sizin de ortalama 160 litre civarı net hacimde sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Fiyatı da oldukça uygun görünüyor, tabii karar sizin yine de, akvaryumun arkasında asılı olacağı için tercih edermisiniz bilemiyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/haqos-expro-500-dis-filtre-117305389

Astro modelleri de oldukça başarılı bu arada.

9. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Valla ben omu bumu derken gittim 75 liraya QUİK Expro 1000 aldım :) Üstünde sevdiğiniz Canlar için falan yazıyor :) Çokda memnunum seside çok az, bi dünya para verip büssürü sorun yaşayan insanda var.

Ayrıca bence dış filtreyi kendiniz falan yapmaya kalkışmayın, dış filtrenin nizami yapısı ve sızdırmazlık gibi güvenlik hususları açısından parası bence gayet makul.

Birde insanlar debiye kafayı takmış durumda neden bu kadar incelemeye gerek varki, debi nekadar artarsa o kadar iyi temizler mantığı var insanlarda bence hiç alakası yok, suyu saatte 2-3 defa çevirsin yeter, hatta fazla debi filtre sepeti içindeki biyolojik ortam için olumsuz etki demektir, sizin yerinizde olsam orta segment bi model alırım, fazla paramla 1. sınıf sepet malzemesi ile desteklerim, hatta 4 sepet varsa suyun geçtiği son 2 sepete biyolojik seramik (gözenekli) veya substrat koyarım, bende 3 sepet olmasına rağmen böyle yaptım, biyolojik döngü pislik ve tortu depolamaktan çok çok daha önemli.

Eğer motora karar kılıp alırsanız sepet dizilimi için bana özelden mesaj atın hiç uğraşmayın kafanız karışır.

10. halil ismail sarı

halil ismail sarı Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar;
    dış filtre kurulumuyla ilgili sorum olacaktı,dün satıcısından tetratec ex 700 marka dış filtre satın aldım,daha önce mininjiyang marka kullandığım için dış filtrelerin çalıştırılması konusunda az çok bilgi sahibiyim herneyse eve geldim internetten yeni aldığım filtrenin kurulumunu izledim yorumlarını okudum vs. dış filtreyi bağladım hava pompasından pompalayarak suyun akmasını sağladım sonra fişe taktım ancak ne yaptıysam döngü olmadı,bu gün filtreyide alıp satın aldığım yere geri gittim ve durumu anlattım.
    satan kişi filtreyi kurdu çıkış borusunu ilk etapta 10-15 saniye aşağıda tutarak suyun akmasını sağladı sonra fişe taktı ve çalıştırdı,çıkış kısmını kaldırdı yükseğe filtre işlem yapmaya başladı.
    filtreyi toplayıp eve geldim aynı şekilde kurdum adamın yaptığı gibi ilk başta biraz aşağıda tutup su aktıntan sonra fişe taktım öylede biraz çalıştı ancak ne hikmetse çıkış borusunu akvaryuma taktığımda filtre yine su basmadı... çok sinir edici bir durum. alternatif yöntem önerebilirmisiniz?

11. gk13

gk13 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Filtre alırken elektrik tüketim miktarınıda düşünerek alın.Harcadığınız elektrik parasını filtreye verin düşük tüketimli bir filtre alın.Bence ilk dikkat etmeniz gereken nokta bu.Parasını amarti edecektir.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Halil İsmail bey aramıza hoşgeldiniz, ex700 kullanmış birisi olarak güzel bir filtre almışsınız hayırlı olsun.
    Kurulum esnasında öncelikle giriş ve çıkış yani ın ve out yazan çıkış borularının uçlarını tanka konumlandırırken doğru aparatları kullandığınızdan emin olun. Siz bellide emiş yapacak boruyu su dışında tutuyorsunuzdur. Her iki ucunda su içinde olduğu esnada pompalama yapıp filtre içine suyu çektirin ve bir süre bekleyin suyun akması durunca fişi takın ilk etapta su vermeyebilir ve bu esnada yine pompalama yapın ki hem havasını atsın hemde filtreye su akışının devamı sağlanmış olsun. Çıkış hortumundan kesik kesik su gelecektir ve devamında su kesilmesi olabilir bu esnada yine pompalama yapın gerekirse filtreyi az sallayın arada oluşacak havanın atmasına yardımcı olursunuz. Bir kaç kez bu işlem tekrar edebilir be artık su devirdaimi devam edecektir, umarım yardımcı olur bunlar size.

13. halil ismail sarı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hoşbulduk,teşekkürler :)
    emiş borusunu suyun içinde tuttum her defasında,vanalar açık,gerekli pompalamalrıda yaptığım halde pompayı kesince su akışı duruyor, hazneyi salladım,kaldırdım,indirdim vs. ama beceremedim :))
    benim anlam veremediğim şey satıcısıyla aynı şeyleri yaptım ama döngüyü sağlayamadım :( balıklarım iç filtreyle yetiniyolar,üzücü durum..

14. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Halil bey forumumuza hoş geldiniz. Bende tetra ex 700 kullanıyorum ve hiç suana kadar bi sıkıntı yaşamadım. Acaba siz dış filtrenizin içindeki sepetleri yanlış filan yerlestiriyor olabilir misiniz? Aklıma bi de bu durum geldi.ins. sorun kısa sürede hallolur.

15. halil ismail sarı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler..
    sepetleri doğru ok yönünde hepsi,sıralarınada baktım oda doğru,anlamadım neden böyle oluyo,hayır satıcısı kurdu çalıştırdı ben aynısını yaptığım halde döngü yok :( en son satıcısını eve davet edip kurdurucam heralde başka çözüm görünmüyor şuana kadar..
    siz ilk taktığınızda nasıl döngüyü başlattığınızı hatırlıyormusunuz Bora bey?

16. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Dış filtrenizin su çıkış borusunu emip icinize doğru cekseniz su gelene kadar bi deneseniz belki faydası olur. Ben ilk denememde dış filtredeki pompaya basarak döngüyü yapmıştım.

17. halil ismail sarı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    pompa kullanmakta ağızdan çekmenin amacı aynı diye biliyorum (hazneye su dolması ve out borusunun doldurulması)
    sıkıntı olan motorun suyu döndürmemesi,yani ben bu işlevi yaptıramadım :(
    giriş,hazne,çıkış suyla doluyor,hatta alçak tutup 5-10 litre fişe takmadan döngü yaptırdım ama fişe takıp çıkışı akvaryuma yerleştirdiğimde döngü yok su basmıyor..pompalamak bu anda zaten bir işe yaramadı.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Son olarak vanalarının tam olarak açık konumda olup olmadığını kontrol edin eğer filtre alçakta basıyor ama yükseğe alınca tam basamıyorsa kendiniz pompası ile bir süre takviye verin daha sonrasında yine akvaryuma su basamıyorsa cihazda bir sorun olabilir.

Filtre ile akvaryumunuz arasındaki mesafeyi de bir kontrol edin 1,5 metreden fazla ise bu da bir sebep olabilir. Bir de Bora beyin dediği gibi filtre kafa kısmındaki su giriş kısmının sepetlerdeki girişe geçtiğinden ve doğru yönde olduğundan emin olun. En üst sepetteki elyafın motora zarar vermesine engel olan ızgara şeklindeki parçanın olduğuna ve iyi yerleştirmiş olup su girdiğinde yerinden oynama ihtimali olmadığından emin olun.

Ekli Dosyalar:

19. halil ismail sarı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
    ancak sorun çöcülmedi,artık satıcısını eve davet edip kurdurucam.
    tekrar teşekkürler...

20. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eğer sepetleri doğru yönde yerleştirdiyseniz su çıkışının olması gerekiyor bunun dısında bir sorun varsa aldığınız yerden değişim talep edebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş