Dış Filtre Sirkülasyonu Nasıl olmalı?

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve ferbay tarafından 27/02/18 başlatılmıştır.

1. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Arkadaşlar

Tankım 100x45x50 dış filtre Tetra 1200 kullanıyorum. Bitkili tankım için dış filtre sirkülasyonu nasıl kurulmalıdır? Su girişi ve çıkışı nasıl konumlandırılmalıdır? Verimlilik ve birikinti olmaması için en iyi nasıl sonuçlar aldığınıza ilişkin tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ferhat Bey merhabalar giriş ve çıkışı aynı köşeye koyup çıkışı arka ters köşeye doğru verebilirsiniz.

ferbay bunu beğendi.

3. emrah39

emrah39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    ben bir uca emiş diger uca basış olarak kullanıyorum cıkışı daraltıp tazigi arttırdım önemli olan alt taraflarda sirkülasyonu saglamak ve sıvı gübreleri heryere dagıtmak

hedayse ve ferbay bunu beğendi.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tetra ex 1200 o akvaryum için biraz fazla gelebilir. Filtrenin çıkış ucundaki şelale aparatını kullanmayın. Böylece debi biraz düşecektir.

Konumlandırmada önemli olan akvaryumun her yerinde su akışı sağlayabilmektir. İsterseniz giriş ile çıkışı aynı köşeden verebilir, isterseniz birini sağa birini sola koyabilirsiniz. Burada önemli olan su çıkış ucunu akvaryumun her yerinde akıntı oluşacak şekilde çevirmeniz.

ferbay bunu beğendi.

5. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Ergün Hocam Tetra 1200 fazla geliyor. filtreden tanka su girişi yağmurlama gibi yüzeyde hafif dalga oluşturacak şeklinde tüp boru içinde homojen dağılmış deliklerden suyu tanka atıyor. Akıntı fazla gelmesin diye filtrenin çıkış vanasını kısarak ayarladım. bitkilere ve köklerine zarar vermeyecek şekilde ayarladım. gözlemlediğim kadarıyla sirkülasyon tankın hemen hemen her yerinde var. Akıntıyla birlikte hareketlenen pislikleri biran önce filtreye nasıl kavuşturabilirim diye düşünerek konuyu açmıştım ama tank içinde sirkülasyon olduktan sonra buna çok takılmamak gerektiğini düşünmeye başladım.

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ferhat bey o yağmurlama aparatını tamamen çıkarıp atın. O aparat filtre çıkışındaki sirkülasyonu güçlendirmek için kullanılıyor. Bahçe hortumunu düşünün ucunu sıktığınızda çıkan su nasıl daha tazyikli şekilde ve daha uzağa gidiyorsa aynı mantık.

Düşünceniz doğru akvaryumun içinde su sirkülasyonu yeterli olduktan sonra pisliklerin illa filtreye girmesine gerek yok. Taban kumunda da yeteri kadar yararlı bakteri bulunuyor.

ferbay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş