Dış Filtre Seçimi İçin Yardım Eheim ve Fluval arasında kaldım :)

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 09/01/15 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar 2,5 yıldır bana eziyet eden ve artık hava alma sorununa çare bulamadığım Tetratec ex1200 filtremi mecburen değiştireceğim. Bir kaç gündür araştırma yapıyorum markalar arasında sizce hangisi;

JBL ilk başlarda biraz kafama yatıyordu ama ses ve conta sorunları olanlar var pervane takımında sıkıntı yaşayanlarda olmuş ya değilse ya JBL 701 yada 901 almayı düşünüyordum listeden eledim yine de alternatifler arasında var.

Şu anda en sıcak baktığım markalar arasında Eheim ve Fluval var. Aslında Astro 2208 alacağım ama istişare ettiklerim çok önermediler.

En çok kafama yatan Eheim 2034 şu anda :rolleyes:

Eheim 2034 Dış Filtre Ecco Pro 200 (Dolu) -

Eheim 2034 Ecco Pro 200 Dış Filtre ( Dolu ) 31102875 - n11.com

334 TL / 9 Taksit

100 - 200 litrelik akvaryumlarda mekanik temizlik ve oksijen sağlar.
    Güç: 5 Watt
    Çalışma Gerilimi : 210V / 240
    Saatte 600 litre su kapasitesi.
    4 lt filtre kova su hacim kapasitesi
    Maximum 1,6 metre yüksekliğe su basabilme özelliği
    Filtre içerisinde mavi sünger, beyaz elyaf , karbonlu sünger 1lt mechpro ve 1lt Substrat Pro, ayrıca musluk takımı standart olarak bulunmaktadır.
    Filtre ebat : 205x355 mm (çap x yükseklik)
    Filtre hacmi 2,0 l + 0,3 l (ön filtre)
    Kullanımı oldukça pratiktir
    Seramik millidir.

-----------------------------------------

Eheim Classic 250 2213-05 Dış Filtre - Musluklu ve Media set ile birlikte

Eheim Classic 250 2213-05 Dış Filtre - Musluklu ve Media set Fiyatı

240 TL/ 6 Taksit

Sabit bir su sirkülasyonu mekanik ve biyolojik filtrasyon, sağlıklı bir akvaryum için gerekli oksijeni sağlayan profesyonel filtre.
    440 Litre/saatlik debisi ile 250 Litrelik akvaryumlar için idealdir. 01 modelinden farkı;
    Kullanım kolaylığı için ekstra muslukları kutuya dahildir.Bunlara ilave olarak ehfimech ve ehfisubrat vardır..

Pompa Çıkış litre: 440 Litre/H
    Motor Basış Yüksekliği :1.50 metre
    Akvaryum hacmi litre:250 Litre
    Filtre Hacmi : 3 it
    Enerji Sarfiyatı :8W
    Ölçüler çap x yükseklik / mm : 160x355 mm

-----------------------------------------

Fluval 206 Dış Filtre 780 LT-Saat 200 LT Akvaryum için

Fluval 206 Dış Filtre 780 LT-Saat 200 LT Akvaryum için - netakvaryum.com

292 TL/ 9Taksit

Fluval 206 Akvaryum Dış Filtre 780 L/h GittiGidiyor'da 105274000
    268,60 TL/ 6Taksit - 290,09 / 9 Taksit

780 L/H su debisi
    10 W enerji tüketimi 230-240 V/50Hz
    200 litrelik akvaryumlar için uygun.
    Tatlı su ve deniz akvaryumlarında kullanılabilir.
    3 filtre sepeti.

Fluval 05 serisi filtrelerin başarılı tasarımının performansını daha ileriye taşımak için geliştirilen Fluval 06 serisi dış filtreler, daha iyi filtreleme, daha az bakım sıklığı, hızlı kurulum ve daha sessiz çalışma sağlar.

Su debisinde ve kafa basıncında 05 serisi filtrelere göre 10 artış.
    05 serisi filtrelere göre 15 e kadar daha sessiz.
    Fluval Biofoam filtre malzemesi eklenerek temizleme performansında artış sağlandı.

Fluval çok aşamalı filtreleme sistemi, filtrasyon verimliliğini arttırmak için tüm filtre hacmini maksimum düzeyde kullanır. Benzer büyüklükteki diğer dış filtrelere göre 35-50 arasında daha iyi filtreleme performansı sağlar.

Mekanik aşamada, kimyasal ve biyolojik filtre malzemelerinin tıkanmasını önlemek için dikey yerleştirilmiş iki sünger ön filtre. Kimyasal ve biyolojik filtrasyon aşamalarında bağımsız filtre modülleri yerleştirilmiştir. Filtre malzemeleri yararlı nitrifikasyon bakterisi seviyesini tutarlı bir düzeyde tutmak için bağımsız olarak değiştirilebilir.

Filtre kovası yüksek kalite ve dayanıklılık sağlamak için cam elyafı ile takviye edilmiştir.

AQUASTOP ™ vana, yıkama sırasında hortumlar sökülmeden bağlantısının kesilmesine izin verir ve hava ve su geçirmezdir. Eşsiz bir rahatlık ve kullanım kolaylığı sunar. AQUASTOP ™ kolu filtrasyon sırasında motor veya bileşenlerine zarar vermeden, su akışını azaltmak için kullanılabilir.

Yenilikçi hortum ve bağlantı parçaları, hortumların akvaryuma montajının çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Kova ile kafa bağlantı tasarımı sayesinde bakım ve temizleme sırasında açıp kapatmayı kolaylaştırır. Bağlantı kelepçeleri, maksimum kuvvet ve dayanıklılık için cam elyafı ile takviye edilmiştir.

İçerik;
    4 adet filtre süngeri
    1 adet 70 g karbon
    1 adet elyaf sünger
    1 adet 120 g Fluval Biomax seramik
    1 adet Fluval Biofoam köpük
    AQUASTOP vanalar
    Özel filtre hortumları
    Su giriş çıkış bağlantı parçaları
    Kullanım kılavuzları

Yeni Fluval, Daha Güçlü, Daha Sessiz

2. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    2034 de makine olmuş gerçekten.Çok fiyakalı duruyor.

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Uğur Bey benim de çok hoşuma gitti, ciddi anlamda aklımdan geçiyor. Benim Sunsun mini filtre bile bundan çok enerji tüketiyor.

Bakalım diğer arkadaşlarda tavsiyelerini yapsınlar da şu yükü atayım artık sırtımdan :)

4. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Eheim Classic 250 2213-05 Dış Filtre - Musluklu ve Media set ile birlikte

:)

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey eheim düşük debi ve yüksek biyolojik filtrasyonu ile ünlü bir firmadır. Eheim 2034 Dış Filtre Ecco Pro 200 (Dolu) modelinde 200 litre hacime 600 litre debi vermişler oysa Eheim Classic 250 2213-05'de 250 litre akvaryuma 440 litre debi vermişler.

Ürün açıklamarında da Eheim 2034 Dış Filtre Ecco Pro 200 modelinde sadece mekanik filtrasyon yazıyor Eheim Classic 250 2213-05 modelinde mekanik ve biyolojik filtrasyon yazıyor. Eheim bu iki modeli farklı amaçlar ile üretmiş olabilir.

Fatih beyin tavsiyesi ile bu hafta sonu Fluval 306 kullanmaya başladım. Bu kadar kısa sürede birşey söylemek doğru olmaz ama kaliteli bir ürüne benziyor. İç yerleşimi de normal filtrelerden farklı gözüküyor. İnşallah biyolojik filtrasyonda sorun çıkarmaz. Yine Fatih beyin tavsiyelerine uyarak Eheim 2034 Dış Filtre Ecco Pro 200 modeli yerine fluval'i de önerebilirim.

Benim tercih sıralamam
    1- Eheim Classic 250 2213-05
    2- Fluval 206
    3- Eheim 2034 Dış Filtre Ecco Pro 200

6. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    classic yıllar geçmiş, klasik olmuş. O filtre çıktığı tarihte biyolojik filtrasyondan kimsenin haberi yoktu.

2034 bence tırt 5w 1,6 mt basış ile sınıfta kalır. Classic de pek iyi değil. 1,5 metrede debi sıkıntısı yaratabilir.

Fluval 206 derim başka birşey demem. Konu paraysa eheim klassik olur.

Eheimler mobilyalı akvaryumun varsa, dolaba koyuyorsan sorun çıkarır gibi geldi.

7. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Mobilyalı Akvaryumda Ne gibi bir sorun Çıkarır Fatih bey

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey Eheim Classic 250 2213-05 1.5 metreye basabiliyormuş, Fluval 206 ise 1.4 metreye basabiliyormuş. Bence ikisi de eşit debi verecektir. Debileri çabuk kesilirse Hakan beyin hangi filtreyi alırsa alsın biraz yükseltmesi gerekebilir.

9. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Mobilyalı akvaryumun altı zaten 70-80 cm. 50 de akvaryumu koy zaten 1,20 veya 1,30 ediyor. Sorun olur dediğim kısım bu. Debi düşebilir.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey daha önceden 40cm yükseliği olan akvaryumumda aynı mobilya ile kullanmıştım 2 ay gibi bir sürede debi düşüyordu yalnız filtrede kendi malzemelerinden sadece seramik boncuklar vardi geriye ise tıka basa dolu küp küp doğranmış ince gözenekli mobilya süngeri en üstte de elyaf var idi.

Hayırlısı ile Eheim 2213 - 05 filtreyi 225 TL / 6 taksit olarak sipariş verdim.

Hepsiburada da 240 tl idi indirimli olarak, bulduğu site daha önceden de alışveriş yaptığım güvenilir bir site bize de yakın Eskişehirde linkini aşağıda veriyorum. Firmayı özellikle aradım sordum kutusundan da baktırdım 2213 - 05 mi diye doğruladılar sitelerinde yanlış bilgi girmişler düzeltecekler.

https://www.serkanpet.com/Classic-250-2213-02-Dis-Filtre,PR-438.html

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey hayırlı olsun bu fiyata çok güzel bir filtreye sahip oldunuz. İnşallah tetra ile yaşadığınız kötü anıları unutturur.

12. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Hakan bey fiyat olarakta edinebilince iyi bir filtre tercih ettiğiniz hayırlısı olsun güle güle eskitin nice akvaryumlara..

13. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Hayırlı olsun Hakan bey güle güle kullanın.Bence güzel bir seçim yaptınız...

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim, malzeme vs. ihtiyaç durumunda site sahibi elinden gelen yardımı sağlıyor haberleşmemiz yeterli ricacı oluruz inşallah.

Takip eden günlerde kova ile yem almayı düşünüyorum, o gün geldiğinde konu açacağım grup halde alıp paylaşım yapabiliriz hem bereketli oluyor hem de hesaplıya geliyor.

Hayırlı forumlar dilerim.

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar bugün filtrem geldi, yoğun kar yağışı ve hava şartlarının olumsuzluğundan kargo aracı işyerine bile giremedi gidip araçtan yolda teslim aldık.

Kurulumunu yaptım, Tetratec ex1200 'den sonra Eheim 2213 minicik gibi geldi gözüme :) Diğer Sun Sun hw-603b ile kıyaslayınca yine de göz dolduruyor, Eheim 8w 440lt/h - Sun Sun hw-603b ise 6w 400lt/h.

Sun Sun hw-603b mini dış filtreyi bu büyük tankımda denemiştim başarılı olamamıştı, Eheim 2213 'den şüphem yok ama zamanla gösterecek kendini. İç malzemeleri Sun Sun ile kıyaslanamaz ve ciddi debi farkı var.

Hayırlısı bakalım, en kısa sürede fotoğraflı olarak Eheim 2213 tanıtımını yapacağım ve gelişmeleri zamanla paylaşacağım.

16. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Abi Tanıtımı Yapman Çok yararlı olucak hem forum için hemde benim için çünkü eheim 2213 05 üzerine oldukça düştüm elimdeki filitrenin debisinden sesinden ve filitrasyonundan memnun dedğilim.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tahsin bey en kısa sürede halledeceğim inşallah, Alman malı olan ama artık çinde üretilen Eheim 'den şüpheli idim ama hamdolsun malzeme kalitesi ile ilgili de bir farklılık göremedim. Daha önceden de kullandığım için kıyaslama şansım da oldu bu sayede. Hatta önceden kullandığımdan daha iyi bir baston ve hortum kalitesi ile karşılaştım. Eksi bir kaç yönü var ama onuda çözdüm kendimce o kadarıda normal çok ciddi bir sıkıntı yok şükür.

Filtre şöyle bir hafta çalışsın hem tanktaki su kalitesi hem de hava atma sıkıntıları gitsin gerek ses gerekse diğer konularına değineceğim nasipse.

Siz acele etmeyin en azından işinizi görecek bir filtreniz var, duruma göre hareket edersiniz. Benim aldığım sitede fiyatı 245 lira oldu şimdi, hepsiburada da hala 240 liraya indirimli olarak veriliyor.

18. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Takip Ediyorum abi Fiyatları sizin alıp denemeniz çok daha iyi oldu benim açımdan en azından dahada bilinçli bir şekilde alıcam.

Gerçi ugur abi ve ibrahim abide gayet memnunlar eheim 2213 05 den :)

Sayfayı Paylaş