CO2 ista 3 in 1

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve muratkuruoglu tarafından 11/07/14 başlatılmıştır.

1. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sistemi kurmak için gerekli şartlar nelerdir acaba sevgili hobici dostlar ?

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113

3. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki bunun için iç-dış filtre ve ya hava motoru gibi malzemelerin durumu nasıl olmalıdır ?

4. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Akvaryuma CO2 sağlanacaksa su üstünün mümkün olduğu kadar durgun olması gerekiyor. Bunu da en iyi dış filtre ile yapabilirsiniz. İç filtreler suyu çok hızlı çevirdiği için biyolojik filtrasyon konusunda çok zayıf kalıyorlar.

Reaktörü dış filtrenin çıkışına doğru yerleştiriseniz CO2 karbarcıkları suyun içinde daha fazla kalacağı için daha yararlı oluyor.

5. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki sistemi kurduğumuzda karışımın bulunduğu ped şişeyi nereye koymalıyız ? bu akvaryumun içine nasıl pompa edilir ?

6. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Pet şişe akvaryumun altında olmalı. Maya bakterileri çalışmaya başladıktan sonra pet şişe içinde oluşan basınç ile CO2 kendisi akvaryumun içine doğru hareket ediyor.

7. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu sistemi kurduğumuzda bitkilerin yaprak erimesi duracak mı peki ? birde yapraklarda oluşan kılımsı nesneler kaybolacak mı ? ayrıca sistemi kurduğumuzda sıvı gübre, potasyum vb şeyler kullanılacak mı ?

8. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Murat bey kıl gibi dediginiz şeyler yosundur. Yosunla mücadele etmeniz lazım co2 veriyorsunuz diye yosun kaybolmaz.Yosunla ayri mucedele etmek lâzım. Su da dengesizlik olduğu için yosun oluşur. Npk gübrelerini düzenli bir sekilde verip co2 de verirseniz bitkiler hızlı birsekilde geliserek inş. Yosundanda kurtulurlar. Ama dikkat edin co2 verirkende düzenli bir sekilde verin uygulayın ki bitkiler gene bi bocalama yaşamasın.Yasarsa bu kezde baska yosunlar üreye bilir.

9. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sanırım su değişimi, dip çekimi vb koşulları göz önüne almak gerekli yanı yosun konusunda.

10. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yosun ile mücadelede başka neler yapmak gereklidir. sıvı gübre, potasyum vs kullanmak lazım mı co2 sıstemınde

11. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Co2 kullaniyorsan npk gubrelemesi sarttir bunlarin belli bir asamaya gelene kadar yada soyle diyim sistemi oturtana kadar yosunla mucadele kacinilmaz hemen oyle co2 verdim potasyum verdim fosfat ekledim gene yosun devam ediyor seklinde olmuyor sabirli olmak gerekoliyor bende ayni sorunu yasadim ve halada yosunla savasiyorum ama npk oranlarini oturtmaya basladim yosun yavas yavas yok olmaya basladi bitkileri sorarsaniz durdurulamaz bir buyume soz konusu yani yosun olayini pek takmayin

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    CO2 eklenirse NPK, demir ve mikro elementi de düzenli olarak eklemeniz gerekir. Daha çok harcama yaparsınız fakat bitkileriniz daha hızlı büyür. Yosun sorunu ile mücadele konusunda diğer konuda yazdıklarımı uygulamanız lazım.

13. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    NKP tam olarak ne oluyor peki

14. Bitkili Akvaryumlar

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    npk nın acılımı nıtrat-potasyum-fosfat bunlar co2 kullandıgın zaman bıtkılerın en ıhtıyac duydugu makro elementler..mıkro gubre olarak ne kullanıyorsun murat.

15. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    valla benim kullandığım bir gübre var "deep fixx 50ml Deepfloramin-Fe"

16. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey kullandığınız gübre Demir gübresidir. Tek başına yeterli olmaz bununla birlikte diğer mikroelement ve npklar ortamda bulunmadığında bitkilerimizin gelişimi yeterli seviyede olmayacaktır ve yosun sorunu yaşanacaktır.

Forumumuzun ilanlar bölümünde Npk satışı ayrıca mikroelement ve Demir gübresi satışı ilanları vardır faydalanabilirsiniz.

17. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Hakan Bey, tüm malzemelerin siparişini verdim mayalı sistemi kuracağım. Bu sistemi kurduğumda ekstra ne lazım bakım için tam isim ya da link verebilir misini ? İlanlar bölümünü de bulamadım.
    ayrıca eğer sistemde başarı sağlarsam 120*50*50 şeklinde yeni tank aldım hemen buna geçireceğim.
    Eki Görüntüle 1758

Ekli Dosyalar:

18. Bitkili Akvaryumlar

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Murat kardesim ise baslamissin hayirlisi olsun diyelim ve birkac uyarida bulunayim bitkili akvaryum kuracagin icin kurulum asamasindaki en onemli konu tabandir gordugum kadariyla sen beyaz silis kum koymussun bitkili akvaryumda silis kumla bitki yetistirmek cok zordur ve baliklari strese sokar.2. Akvaryum cam kenarinda olmasi ileride sana sorunlar cikaracaktir taban konusunda bence hakan beye bir danis acele etme dusunerek ve sorarak hareket et yavas olsun eksiksiz olsun.

19. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok hocam bunu öylesine çektim daha önce içinde ciklet bakmışlar. Almadan önce çektim fotoyu. Taban için lav kırığı,mercan kırığı,bitki kumu karışımı var ayrıca 10 kg hagen kum var. Bu defa ecele etmiyorum aynen uzun vadede araştırarak kurulumunu yapmayı planlıyorum. kafamdaki dizaynda resimdekilere benzer gibi bunlar için bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.
    Eki Görüntüle 1761

Eki Görüntüle 1762

Ekli Dosyalar:

20. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş