Bolivian Ram

Konusu 'Amerikan Cichlidleri' forumundadır ve fedorac0re tarafından 13/03/15 başlatılmıştır.

1. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Merhaba;

Yeni edindiğim Bolivian Ramireziler.. uzun zamandır niyetlendiğim ama bir türlü fırsat bulupta alamadığım balıklar..

Almak istediğim zamanlar da da bulamıyordum.. Bu sefer denk geldi ve sonunda alabildim..

ilgilenenler için izmir cupcup akvaryum da mevcut..

Bir dişi bir erkek diye aldım ama yinede emin değilim.

ilk akvaryuma eklediğimde bir birlerine biraz saldırır gibi yaptılar ama şimdi uyum içindeler sıkıntı yok gibi :) gayet mutlu bir şekilde geziniyorlar şu anda..

Bu arada insanla acayip etkileşime giriyorlar, akvaryuma yaklaşınca hemen bana doğru dönüyor ve beni izliyorlar elimi falan takip ediyorlar çok değişik canlılar tavsiye ederim, işalla yavru almakta nasip olur, işte resimler..

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    maşallah.h.olsun inşallah umduğunuz gibi olur.

3. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    balıkların hayırlı olsun arkadaşım gerçekten güzel canlılardır inşallah yavru alırsın o atmosferi de görmüş olursun yavrularını çok iyi korurlar yemezler.. erkek dişi olayına gelince kendinizde kontrol edebilisiniz. alt kuyruklarından bariz belli olmaktadır. uzunluk ve kısalık belirtileridir

4. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik

Teşekkür ederim, tankta lepistes ve muhtelif yavruları sayısını bilmiyorum, 2 tane moly, 2 tane cüce vatoz, bir tane çinli alg yiyici diye tabir edilen balık.. ve birkaç düzine karides mevcut..

umarım bu karma tankta yavru alırım, yavrulara veya yumurtalara tehdit olabilricek cüce vatozlar olabilir sanki.. lepisteslere karşı yavrularını koruyabilirler herhalde...

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Yüksel bey bolivian ramirezileri bir dönem epey aramıştım. Çok sevdiğim balıklardır. İnşallah yavrularını da görebilirsiniz. Yalnız karma bir akvaryumda yavru almak çok zor. Yavrular doğduktan sonra son derece iyi şartlara sahip ayrı bir yavru akvaryumuna ayırmak gerekiyor.

6. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    akvaryum arkadaşı olarak lepistesler var en bol olarak onları da feda edebilirim sorun değil.. ama tankta başka balıkların olması da stresslerini azaltıyor diye biliyorum tek olarak bakılsa daha farklı olur.. lepistesler onları rahatlatıyor sanırım düşman yok algısı yaratıyor..

genelde tank arkadaşı olarak tetra türleri tavsiye ediliyor güney amerikanlarda ama tetra larda avcı balıklar bence yavrular için lepisteslerden daha büyük tehdit..

bakalım yavru alabilirsem zaten ayrı bir tanka ayırırım RO su kullanarak..

şimdilik beklemek ve keyfini sürmek kalıyor bana :)

7. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR
    maşallah :) çok güzel bu balıklar...

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tetra türleri yavru yeme konusunda oldukça uzmandır. Lepistesler bu konuda daha iyidir. Bence de tetra yerine lepistes ile aynı akvaryumda olması daha iyi olacaktır. Yavrular doğduktan sonra bir şekilde toplayıp önceden hazırlanmış ve azot döngüsü oturmuş bir yavru akvaryumuna alırsanız iyi olur. Ro su arıtma cihazınız varsa yavruları yaşatma şansınız da çok yüksek olur.

9. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Aynen bakalım yumurta dizerlerse ufak bir tank hazırlamayı düşünüyorum, ilk seferde yavru alamasak bile diğer denemelerde alırız işallah..

arıtma cihazım var, zaten ana tankta da RO su kullanmaya başladım.. bakalım bekleyip görcez :)

10. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    RO su ne oluyor arkadaşlarr

11. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Reverse Osmosis anlamına geliyor yani ters ozmoz.. suyu yağmur suyu saflığına getirir, içindeki ağır metalleri temizler nitrat fosfat olayını sıfırlar.. ayrıcana da suyun iletkenlik değerlerini de 200-300 tds lerden 10-20 tds lere kadar düşürür bu da genelde yumuşak su isteyen güney amerikan türleri ve deniz akvaryumları için için uygun olur..

bendeki cihaz çeşmenin altına takılan 3 bölmeli cihaz öyle çok kaliteli ve pahalı da değil.. aynı zamanda içme suyu olarakta kullanıyorum zaten alınma amacı da içme suyu içindi, şimdi akvaryumda da kullanıyorum.. tavsiye ederim, hatta suyu günlerce dinlendirmeden direk burdan değişim de yapabilirsiniz..

12. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    http://youtu.be/fJCR8sgH5Qg

cinsiyet hakkında bilgi verebilecek olan var mı birde bu siteye nasıl video ekleniyor.. öyle bir link bulamadım foruma eklemek için sadece bağlantı eklenebiliyor..

13. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Youtubede yukleyip link atiliyor sanirim.

14. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    cinsiyet ayrımı

en belirgin bu özelliklerden anlaşılıyor videodan tam seçemiyorum yan pozisyonda canlı bir resmini çekerseniz yardımcı olabilirim. bunu görmek için co2 dağılımını yavaşlatın yani akıntı olmasın o zaman daha net yardımcı olabilirim. yada siz gözlemleye bilirsiniz

15. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Emre bey o gösterdiğiniz çıkıntılar pek yok gibi balıklarda ya da ben göremedim :) ön yüzgeçlerden ve balığın yapısından anlamaya çalışıyorum ama yine de emin olamadımi dişiler biraz daha ufak oluyor sanırım, erkek zannettiğim balık zaten dikkatinizi çektiyse videoda hep kameraya oynadı diklenip durdu kameraya diğeri (dişi zannettiğim) daha çekingen davrandı pek kendini göstermek istemedi..

balıklarda herahangi bir sürtüşme de görmedim genelde beraber takılıyorlar, tankta bir adet chinese algae eater vardı o balıkları rahatsız ediyordu saldırdığını gördüm birkaç sefer, tanktan çıkarttım onu boşuna strese sokmayayım hayvanları diye..

16. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    yüksel bey bu balıklarda cinsiyet ayrımları çok zor açıkçası dediğim gibi en garanti çözüm '' elimizde bulunan :D '' o vent genişliği ve inceliği hareketleri benimde dikkatimi çekti ama yinede kesin bir şey söyleyemiyorum bizim burada da çok var ramirezi ama hep erkek 2 yılda 1 kere dişi denk getirdim onuda almıştım. lakin beyaz benek hastalığı vardı akvaryumcu daki tank ta geri iade ettim ama sizin bu konunuz benimde merakımı uyandırdı.. full red yavrularına bir şey yapmayacağı kanaatına varırsam alırım

17. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    vent genişliğinden birşey söyleyemiyorum çünkü alt taraf dümdüz bişey gözükmüyor, anca elime alıp incelemem lazım, onu da yapmam hayvanları boşuna strese sokmaya gerek yok..

ama ön yüzgeçlerini inceledim iyice.. dişi zannettiğim balığın ön yüzgeçleri daha ovalimsi, diğeri erkek zannettiğim balığın ön yüzgeçleri daha sivrimsi ve uzun.. sanırım bu yüzgeçler cinsiyet ayrımında da etkili.. herneyse bekleyip görcez tşk.

18. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    herhangi bir balığa saldırdıklarını kovaladıklarını da görmedim kendi hallerinde takılıyorlar, tankımda birsürü lepistes yavrusu var dönüp bakmıyorlar bile.. :)

19. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    bulabilirsem bende bir takim almayı düşünüyorum ama dişi erkek bulmam lazım işte..

ön yüzgeçlere gelince oda resimde görüldüğü gibi erkeklerinki sivri dişilerinki geriye doğru oval gidiyor oda bir çözüm. vent genişliği gözükmüyorsa genç balıklar olma ihtimali yüksek.. elle görülecek bir şey değil zaten suyun içinde gözlemlemen lazım...

20. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    muhtemelen genç balıklar zaten bakalım umarım yavru alabilirim, tanktaki populasyonu azaltmam lazım lepistesler kendi hallerinde çok ürediler hiçbir yavru alma koruma çabam olmasada..

21. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    resim çekmeye çalıştım tecrübeli arkadaşlardan cinsiyet tahmini alabilirim..

22. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Son resim alttaki erkek ustteki dişi

23. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    aynen bende öyle tahmin ediyorum, vücüt yapısı büyüklüğü ve bariz alt yüzgeç farkları var.. bakalım zamanla işalla yavru alabilirz de öncelikle lepistesleri azaltmam lazım, varsa izmir de meraklısı bir kısmını verebilirim :)

24. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Siz akvaryuma kırmızı bir taş koyun fakat bitkilerin arasına gizli bir yer olsun 1 ay icinde yüzerken yavruları izlersiniz artık. Bizede resim atarsınız. Ama kırmızı taş çok işe yarıyor. Ben 4 ay üretim yaptım acayip urediler sonra ciklete geçince bıraktım iste hadi hayırlısı

25. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    akvaryumun arka fonu kırmızı zaten, gerçi girintili çıkıntılı oraya pek yumurta bırakacaklarını sanmıyorum, zaten genelde akvaryumun ön taraflarında takılıyorlar, en çok ta o kırmızı cryptonun yaprakları arasında, büyük ihtimal crypto yapraklarına yumurta bırakabilirler, şimdilik gözlem yapıcam yumurta görürsem zaten direk lepistesleri azaltıp gerekli önlemleri alırım bakalım kısmet..

26. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ama yeri dişi secer ve kırmızı taş koyarsan hemen onu tutacaktır ama diger turlu yer bulmasi 1 ayı geçer

27. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    bakalım akvaryum ufak taş koyacak bi köşe bulmam lazım önce bitkilerden :) kırmızı taş derken nasıl bir taş olması lazım düz mü? yoksa kırmızı lav taşı gibi bişey koysam işe yarar mı?

28. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Düz kırmızı mermerler var 5 5 boyutunda jare birsey koysan olur kırmızı mermerler var

29. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Merhaba, balıklar dörtlendi :) malesef aldığım ilk ikisi erkek çıktı yukarda resimde olanlar..

Bu sefer iki dişi aldım sözde :) tüpçük falan çıkarmışlar.. yalnız tanktaki baskın erkek yeni gelen dişileri fena pataklıyordu, gördüğü yerde dalıyor hayvanlara rahat vermiyordu, en geniş bölgeyi tutmuş hiçbir canlıyı bölgesine sokmuyor.. Bende biraz tasarım değişikliğine gittim saklanma alanları yarattım, bir adet redmoor yati diye geçen köklerden aldım altına taş bağlayıp orta alana koydum, tabandaki marselia hirsutaların çoğunu söktüm kum gözükmüyordu ama su çok bulandı, kökleri baya uzun sökerken malesef tabana müdahale etmek zorunda kaldım zaten bir kısmını çıkartamadım daha var..

bidahaki su değişiminde onları da halledicem yavaştan.. köşedeki wenditileri budadım onlarda çok fazlaydı tank zaten ufak.. mangrow kökündeki widelowun bir parçasını redmoora misina ile sardım..

arka alandaki bitkilerin bir kısmını da söktüm alan açtım.. su biraz bulandı haliyle ama birkaç saate kendine gelir tank.. redmoor kökü suya batmadığı için altına misina ile taş bağladım herhalde birkaç ay sürer batması :) işte resimler.. biraz tortu falan oldu karmaşadan..

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Yüksel bey kök ekleyince akvaryumun havası değişmiş. Balıklar için de saklanacak/sığınacak bir alan olmuş. Küçük hacimli akvaryumda yer tutma çabaları gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Eğer eş tutan balıklarınız olursa diğer iki taneyi çıkarın ki stresleri azalsın.

Sayfayı Paylaş