Bloody Mary Karides Akvaryum

Konusu 'Karides Akvaryumları' forumundadır ve Ynsdlsz14 tarafından 11/12/18 başlatılmıştır.

1. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm):36*25*25
    Kapasite (litre):21
    Beslenen Canlılar:-
    Filtrasyon: Pipo filtre
    Su Değişim Oranı ve Aralığı:Haftada 1 kez %35
    Kullanılan Yemler:-
    Kullanılan İlaçlar:Bitki gübreleri,reeflowers bakteri besini

Açıklama:Merhabalar Hüseyin beyin tavsiyesi üzerine bloody mary karides akvaryumu kurmaya başladım zeminde monte carlo kütük üstünde java mossum var ve moss ball almayı düşünüyorum bu süreci sizinle paylaşmayı düşündüm size sorularım olucak tabiki

1. lapistes ve bloody mary olucak akvaryumda özel tür lapistes hb blue ya da moscow blue ikisininde hoşuna gidebilicek en uygun sıcaklık nedir ?
    2. akvaryum iki haftadır boş çalışıyor pipo filtreyi alalı bir kaç gün oldu sanırım bulanıklık bakteri kültürü yüzünden bakteri kültürü için ne yapmam lazım ?
    3. karides ve lapisteste uyum içinde yaşayabilicek bir temizlik ekibi almak istiyorum ve bu temizlik ekibini şimdiden alırsam bakteri kültürünün oluşmasını hızlandırıcagını düşünüyorum önerdiğiniz temizlik ekibi varmıdır bitkilerime zarar vermiycek olan ?
    4. bitkilerimde fotosentez göremiyorum ve java mossumda hafif sararma oluyor gübrelemeyi üstünde ne yazıyorsa aynı şekilde yapıyorum ve led aydınlatma kullanıyorum 24 tane güçlü led var sebebi nedir ?
    5. ista co2 setini kullanıyorum manuel olarak co2 verdiğimiz kabarcık çıkarmayan direk suya karıştıran co2 yi bu yeterli olucakmıdır ?
    6. fd11ede7-2e84-4c0f-bb45-5236b9aa3ab6.jpg 99ff265b-1bd9-48d9-9244-f1b707e92f26.jpg 1936a7ab-6222-4c6e-8eab-757376b7d9a1.jpg fd11ede7-2e84-4c0f-bb45-5236b9aa3ab6.jpg 99ff265b-1bd9-48d9-9244-f1b707e92f26.jpg 1936a7ab-6222-4c6e-8eab-757376b7d9a1.jpg

Son düzenleme: 11/12/18

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar,

Sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlayayım,

1 sıcaklık lepisteslerde normalde 26 derece olarak ayarlanırsa iyi olur lakin ideal 24 derece hem bitkiler hem de canlılar için iyi olur.

2 akvaryum boşta olsa filtrasyonu durdurmamak en güzeli, filtreyi çalıştırın ve zamana bırakın 7 10 güne kendini toparlar. Süreci hızlandırmak için güvenliğiniz bir akvaryum var ise ondan bakteri tutmuş 5 10 litre su ile aşılama yapabilirsiniz. Ayrıca bir parça marul yaprağı da destek olur. Bir miktar da yemleme yapabilirsiniz.

3 temizlik ekibi en güzeli cüce vatozlar. Aslında uyumluluk tarafında bu hacimde bir akvaryum için balık düşünmeden sadece karides baksanız çok çok iyi olur.

4-5 moss daki sararma besin eksikliği ile ilgili olabilir. Kullandığınız co2 düzeni ile bitkilerde bu kadar gelişme sağladıysanız fotosentez üzerinde çok durmayın bence. En güzeli tüplü sistem eğer imkan varsa tabi.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

3. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    IMG_4235.JPG Bulanıklık yavaş yavaş gitmeye başladı akvaryum oturuyo gibi ama pipo filtrenin süngerinden baloncuk çıkıyor ilk defa pipo filtre kullanıyorum bu normalmi

4. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    IMG_4274.JPG
    Su iyice oturdu fakat altta bir tortu var ne oldugunu çözemedim sanki iplik gibi anlayamadım elimle alıyımmı yoksa karidesler besin olarak tüketirlermi

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Su çekimi esnasında tortuyu hortuma çektirirsiniz, sanıyorum bitki yaprağı çürükcül torturları. Bir de ısıtıcının siyah plastik aksamına kadar suya daldırın riskli şuan hali.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

6. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Yunus Bey hayırlı olsun.
    Karidesler için en uygun sıcaklık 21-22 derecedir, ancak lepistesler için uygun sıcaklık olan 24 derecede her iki canlıda yaşayabilir.
    Akvaryumunuzda gübre kullanıyor olmanız biraz düşündürse de uygun oranlarda kullanılırsa pek sıkıntı yaratmayacaktır.
    Temizlik ekibi olarak bu akvaryuma tabandaki bitkileride düşünerek birkaç tane Nerite salyangozu iyi olur diye düşünüyorum.. Uyumluluk tarafından baktığımızda bence de Hakan Beyin dediği gibi bu hacimde bir akvaryum için balık düşünmeden sadece karides baksanız çok çok iyi olur.
    Pipo filtreyi sökerek iç aparatların tam olarak birbirine geçmesini sağlayın.

hedayse ve Ynsdlsz14 bunu beğendi.

7. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    bloody mary almayı düşünüyordum fakat 10 lu kolonide 65 tl + kargo fiyatı oldugu için şuanlık onu biraz ertelemek istedim ben üniversite öğrencisiyim hepsini bir anda yapıcak durumum olamayabiliyor o yüzden şimdilik moscow yada hb blue lapistes alıp bir süre onlara bakmayı düşünüyorum yavru aldıgım zaman ufak bir tank alıp 20 30 litrelik ona aktarıcam lapistesleri ve bu tankı sırf karides tankı yapıcam diğeride üretim tankım olucak sadece karbondioksitim yeterli gelmedi gibi fotosentez göremiyorum bitkilerde mayalı sistem de kurmak isterim yanında ama karidesler için zararlı oldugunu söylüyorlar riske girmek istemedim karidesleri aldıgım zaman beslenmelerini nasıl bir şekilde yapmam gerektiğini size sormayı düşünüyorum teşekkür ederim :)

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Karideslerde Hüseyin bey de size satış yönünde yardımcı olabilir aslında. :)

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

9. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Hüseyin bey yardımcı olursanız çok mutlu olurum 10 tane bloody mary almayı düşünüyorum elimde bir miktar param var 3 tane moss ball aldım kütüğün alt tarafının çok boş kaldıgını farkettim sizce java moss mu eklemeliyim yoksa başka bir şey mi yapmalıyım öneriniz nedir 518879c1-68f2-4404-9f43-6c8601e451a4.jpg
    Hüseyin bey aynı zamanda karides yemide önerebilirmisiniz piyasada olan ve hangi sıklıkla ne kadar vermem gerektiğinide söyleyebilirmisiniz teşekkür ederim :) :)

son olarak monte carlo bitkilerim çok sağlam görünmüyorlar yukarı doğru yaprakları ve en ufak bi dalgalanmada hemen zeminden çıkıyorlar ne yapmam gerekiyor

Son düzenleme: 16/12/18

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Monte carlolar sanıyorum besin eksikliği çekiyorlar, gübrelemenizi ne şekilde yapıyorsunuz. Yukarı doğru gitmeleri ışık yetersizliği belirtisi.

11. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    IMG_4009.JPG IMG_4010.JPG IMG_4011.JPG IMG_4012.JPG IMG_4013.JPG Nitrat:
    Salı:1,2 ml
    Perşembe:1,2 ml
    Cumartesi:1,2 ml
    -------------------------------
    Potasyum:
    Çarşamba:6 ml
    Mikro element:
    Salı:0,6 ml
    Perşembe:0,6 ml
    Fosfat:
    Pazartesi:1,6 ml
    Çarşamba:1,6 ml
    Cuma:1,6 ml
    --------------------------------
    Demir:
    Pazartesi:1,6 ml
    Çarşamba:1,6 ml
    Cuma:1,6 ml

Böyle bir gübrelemem var ve ista nın co2 sini kullanıyorum dün mayalı sistemide bağladım ikisi aynı anda duruyo şuan ama mayalı sistemin karideslere zarar verdiğini söyleyenler var hüseyin bey bu konuda yardımcı olabilirmi
    Işık olarak 24 tane led kullanıyorum

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      23,1 KB
      Görüntüleme:
      1

12. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Mayalı sistemde mutlaka Ph dalgalanmalarının kaçınılmaz olduğu söyleniyor. Eğer doğru ise karideslerde ani ölümler oluşabilir. Kütüğün alt tarafındaki boşluğu gizlemek adına bir miktar moss koyulabilir. Kargo şirketleri ile anlaşmam olmadığından kargo tutarının ne olacağı hakkında bilgim yok. 10 adet Bloody mary karidesi 40 TL karşılığında verebilirim.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

13. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    dcd4b435-4fc6-4fa0-9c05-bb00e0f30aac.jpg 61f8dd50-96e2-4be2-9a0f-e3ed8760dc9d.jpg
    çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için fakat karidesler hakkında hiçbir bilgim yok benim bu karides hobisine başlangıç gibi diyebilirim ve kiraz karidesler bu türün başlangıç türü oldugunu duydum öncelikle kiraz karideslerle karides bakmanın inceliklerini öğrenmek isterim bu yüzden bloody mary almaktan şimdilik vazgeçtim yani bir kaç aylığına diyelim kiraz karides alıp onlara bakmayı deniycem bu yüzden akvaryumda bir kaç oynama yaptım arkaya gül falan ekledim ve balık aldım sonunda hb blue özel tür lapistes şimdilik bunlar kalıcak başka bir akvaryuma bitkisiz sadece kum ve moss ve besin yapraklarıyla karides kurup onda deneme yapıcam :) :)
    Ama hala monte carlonun yapraklarının yukarı doğru çıkmasını engelleyemedim tutunamıyolar zemine 30 küsür led var yeterli olması lazım

Son düzenleme: 17/12/18

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Monte carloları yakından macro çekim yapıp yükleyin bi bakalım sanki monte carlo değil gibiler :)

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

15. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Şuan evde değilim ama bende bi farklılık görmüştüm çünkü daha küçük yapraklıydı monte carlolar ve şuan hayal kırıklıgına uğradım resmen :)
    Ne yapmam lazım bunlar tek tek havalandırıp monte carlo ekebilirmiyim balıklar zarar görürmü bunlarda su yüzeyinde kalabilir su doluyken monte carlo ekebilirmiyimki

16. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    1bcd9699-9b89-41ff-a168-367df86fd841.jpg 2ef778b7-7248-43f9-ac19-f9e1c805167e.jpg 0828a825-0306-468e-972f-11c41f9d9fd3.jpg d8454c36-fe26-4da7-bc6f-46b71554d3f7.jpg
    şunu farkettim ışık açıkken yapraklar açık oluyor ışık kapalıyken yapraklar yukarı doğru kapalı şekilde duruyor ama zeminden çok fazla bitki koptu üst üste binmiş bitkilerden sanırım kopanlar ama emin değilim böyle kopmaya devam ederlermi eğerki tutunurlarda zemini kaplarlarsa bu bitki kalsın başka zemin bitkisi ekmiyim topraktan yeni filizler çıkıyor ama bilmiyorum korkularım var ışıklandırmayı 7 saate çıkardım

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hemianthus micraya bayağı benziyor ama emin olamadım.

Neden o kadar su üstüne çıkıyor anlamış değilim 2 haftaya kadar tutunmuş olmaları lazım kumda.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

18. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Anlamadım bende bakalım ilerleyen süreçte ne olacak şuan ekstra bir masraf istemiyorum belki bir iki tane helena alırım birde nerite salyangozu ve artemia almam gerekiyor acaba kalite fark ediyormu artemia alabiliceğim bir marka yada yer biliyormusunuz haftada iki gün ana tanka artemia vermeyi düşünüyorum sabah akşamda pro algea diye bir yemim var onu vericem haftada bir kezde sabah sarımsakla karıştırılmış yem vermeyi düşünüyorum uygunmudur sizce

19. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Artemai çok gerekli değil ama yine destekleyici olacaktır, kalite farkları muhakkak olur bildik bir yerden / kişiden / markadan almanız iyi olur.

Yemleme için canlıları günde 1 kez besleyin bence fazlası yosuna dönüşmesin.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Artemia hiç kullanmadım ama yemleme konusunda Bilal bey 'e katılıyorum dibe düşmeyecek kadar yem verin ve hatta mümkünse yedikçe yemi atın. Tabi bunun sonunu da getirin, yedikçe atın derken sürekli yiyebilirler ona dikkat edin. Vermeyi planladığınız miktarı yedikçe atın ki artıkları nitrat düzeyini yukarı çekmesin.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

21. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    çöpçü alırsam bir tane yada iki tane iş görürmü artık yemler için balıklar zaten attıgım anda kapıyorlar çok hareketliler günde bir kere yavruları artemiayla beslesem yeterli olurmu ve kaç hafta düzenli artemia vermeliyim yavrulara

Son düzenleme: 20/12/18

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Haftada 2 defa bence uygun olur. 1 adet cüce vatoz hem yem artıkları hem cam temizliği için daha iyi bir seçim olur.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

23. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    java mossum kahverengi gibi bi renk almaya başladı sararmadı ama ana gövdesi kahverengi oldu uçlarından yeni yeşil filizler çıkıyor ama suya zarar verirmi diye düşünüyorum bi sorun olurmu ?

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hiçbir sıkıntı olmaz, alışma aşamasında kendini yeniliyor.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

25. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Çok teşekkür ederim iki tane tül kuyruk cüce vatoz almaya karar verdim yavru bir şekilde geç büyüyolarmış zaten öyle duydum bir tanede panda çöpçü alabilirim diye düşündüm bir kaç aya yeni bir akvaryum alıcam daha büyük ona aktarırım sonrasında bunların bakımları için ne yapmam lazım öneriniz nedir yemlemesi ne kadar olmalı ne sıklıkla yemlemeli sabah akşammı günde bir mi ?

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Normal pul yemlerin artıklarını yerler, arada salatalık ve kabak da verebilirsiniz.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

27. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    8b78f0f6-d4bd-491d-a926-da0ed26bfda1.jpg 274020cb-7371-42cd-bb1d-aa78b283d3cc.jpg 05650055-4115-4b9e-9d12-c16a5428dbed.jpg b88ca9f1-5068-4a9c-bdb4-8117a27144c1.jpg b73c2a5e-d575-49fa-8b36-5c99ef967895.jpg f212cd79-bfdf-48c5-8afd-d76e855930a4.jpg
    Akvaryumumda son durum bu şekilde yavrularım oldu ve yeni bir akvaryuma aktardım tabanda lav kırıgı kullandım ana tankdan bile daha berrak bir suyum var yavru tankımda ama sorunlarım var ana tankda camlar çok pisleniyor ve bitki yapraklarının üstünde pislenme var fotoğraflarda belli oluyor zaten yakın bir zamanda l144 tül kuyruk bir vatoz alıcam iki adet acaba alırsam biraz daha iyi olurmu yoksa salyangozdamı almalıyım önerdiğiniz salyangozlar nedir ?

yüzeye su mercimeği eklemeyi düşünüyorum uygunmudur sizce ve tabandaki bitkim yayılmıyor çok kopuyor zemine tutunmuyor acaba kopan yerlere önlere monte carlo eksem nasıl görünür ne dersiniz ?

Son düzenleme: 03/01/19

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sizdeki bitki hiç beslemediğim ve bilmediğim bir tür olduğu için net bir şey diyemiyorum. Siz türün ne olduğunu net olarak öğrenebildiniz mi?

Farklı tür taban bitkisine boşluklarda değil de kumdaki kısımda komple geçmeniz daha iyi olur.

Aslında mevcut tür bayağı gelişmiş ve değişik bir bitki devam da edilebilir.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

29. Ynsdlsz14

Ynsdlsz14 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    0EB883B3-E422-462B-A3F6-A62488DD375E.jpeg
    Bu tohumdan çıktılar glossostigma elatinoides ismide buymuş monte carlo diye aldıgım şey bu co2 veriyorum gübrelemem tam co2 yi hatta hem maya hemde ista olarak veriyorum gül ve diğer bitkimde güzel bi boy artışı filizlenme var ancak zemin solmasada yayılmıyor filizlenme hiç yok kopan gidiyor bende zeminim tamamen kaplı ve yeşil olsun istiyorum bunları çıkarmam gereklimi acaba monte carlo dikmem için ve şu yeşil sorununu nasıl çözücem sadece cüce vatoz yeterli gelmiycek gibi şöyle yapsam nasıl olur iki cüce vatoz bir çöpçü birde elma salyangoz bunlar halledermi yaptaktaki pislikleri camları falan ne dersiniz

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yapraktaki yeşil spotları dediğiniz canlılarla temizlemeniz çok zor, fosfat nitrat dengeniz iyi olmadığı için oluyordur. Nitratınız yüksek fosfatınız düşük olabilir biraz fosfat seviyesini artırın. Camları bir eski kredi kartı tarzı bir kartla kazıyabilirsiniz yada nerite salyangozu ekleyebilirsiniz. Bu yosun en masum yosunlar arasında çok üstünde durmamak gerek, nitrat fosfat dengesini düzeltirseniz zamanla hem azalacaktır hemde oluşmamaya başlayacaktır. Işık sürenizi de 6 saati geçmemeye çalışın tabii aralıksız.

Ynsdlsz14 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş