Bitkili Akvaryumda Reverse Osmos Su Kullanımı

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve zoradam09 tarafından 18/12/19 başlatılmıştır.

1. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Elimde evde kullanılan su arıtma cihazı var. Sizce bu su akvaryum ortamında kullanılır mı? Ph ile ilgili sıkıntı oluyor mu. Sizler osmos suyu nasıl kullanıyorsunuz acaba.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Görkem Bey merhaba, elbette reverse osmos suyunu bitkili akvaryumlarda kullanabiliyoruz. Daha da iyi oluyor bitkiler güzel gelişiyorlar lakin sonrasında gh dengelemek gerekiyor. Gh 3 seviyeleri yeterli oluyor lakin 8 e kadar da sıkıntı olmuyor.

Reverse Osmos arıtmadan suyu membran çıkışından almanızı öneririm, bu su ortalama 15-30 arası tds ve 6 6.5 civarı ph da oluyor.

Ph ile ilgili bitkilerinizde bir sıkıntı yaşamazsınız, sonrasında besin takviyelerini her zaman nasıl yapıyorsanız öyle yapın lakin gh için ilave kalsiyum ve magnezyum vermeniz gerekecek.

Gh için ca ve mg karışımı yerine bir miktar çeşme suyu girip dengeleme de yapabilirsiniz. Gh testi alırsanız iyi olur ama almazsanız da gözlemle takip edersiniz.

Son olarak kh bakmanız lazım ama çok da sıkıntı değil bitkilerin kh ile işi yok, co2 yoğunluğu için gerekli. Bunda da gh da dediklerim geçerli, test şart değil gözleme dayalı ilerlersiniz. Kh da asıl test ihtiyacı oy kontrolcü felan olursa gerekli diğer türlü şart değil.

Özetle, örneğin %70 su değişimin %10 kısmını çeşme suyu kullansanız sanırım dengeler.

3. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Membrandan değilde direk son çıkıştan alsam ph olarak yüksek seviyelerde olduğu için mi sorun yaşanıyor acaba. İlave verilecek gh ve kalsiyum,magnezyum gibi besinleri ayrıca gübre şeklinde mi vermek gerekir.
    Çünkü rotalaların yapraklarında kararma ve aromaticalarda eski yapraklarında erime şeklinde yok olmalar gözlemledim. Tahminimce suyun sertliğiyle bağlantılı galiba.Daha öncede aynı sorunla karşılaşmıştım. Rotalalarda oluşan bu sorunun nedenini bir türlü anlayamadım. Bir de bu şekilde deneyerek çözmeye çalışacağım.

Ekli Dosyalar:

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Membran çıkışı nerdeyse saf sudur, daha sonraki katmanlar ise dediğiniz gibi mineral verir suya. Her ikisi de olur lakin suya tam olarak ne kattığını test etmek gerek yada denemek gerek.

Rotalalar bence gayet sağlıklılar alt yapraklardaki sorunu bahsediyorsanız büyük ihtimal fosfat eksikliği ve ışığı tam alamamasından kaynaklıdır.

5. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Işığı tam alıyorlar ama alt yapraklarda siyahlık var. Fosfat eksikliği olabilir o zaman ama arttırıyorum hala eksik o zaman.
    Son çıkıştan alsam ph sıkıntısı yaşarmıyım sizce.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Aslında yazmıştım sanırım tam anlayamadınız.

Alt yapraklardaki kararmalar;

Işık yetersizliği
    Fosfat eksikliği (kararma akabinden delinme ve kopma olursa)
    Potasyum eksikliği (kararma akabinde delinme ve delinmelerin çoğalıp yaprak damarlarının kalması ama yağrağın kopmaması)

Sebepler başlıca bunlar, diğer türlü ben ro su gerektirecek bir sıkıntı görmedim bitkilerde.

Diğer bitkilerde durum nasıl peki?

7. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Diğer bitkilerden daha öncede bahsettiğim gibi sadece aromaticanın eski yapraklarında kopmalar oluyor. Eski yapraklarda delinme gözlemlemedim ama eriyip kopuyorlar. Akvaryumdan daha çok aromaticanın eski yapraklarını topluyorum. Potasyum eksikliği belirtisi yok gibi. Ama biraz daha fosfat ve nitratı arttırayım bakayım.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nitrat fosfat dengesini 10/1 tutup dozu az artırıp takip edin bakalım muhtemelen bir haftaya kendini belli etmeye başlarlar.

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Su sertliği ile ilgili bir sorun olsa bitkinin üst yapraklarında sorun olurdu. Sudaki nitrat oranı fazla ise normal dozda verdiğiniz fosfat eksik gibi gözükebilir. Kısa aralıklarla bir kaç defa %70 gibi bolca su değiştirin. Gübrelemeyi de 10/1 dengesini gözeterek yapmaya devam edin. Şu aşamada RO suyu sizin sorunuzu çözmeyebilir.

Sırf RO suyu ile bitki bakmak için gh-kh testlerine sahip olmanız ve gh booster yapmanız gerekiyor. Çeşme ile karma yaparsanız gh kh testine ihtiyacınız olmayabilir ama yine de CO2 konsantrasyonunu ayarlamak için CO2 indicatörü kullanmanız gerekir.

zoradam09 ve ışıkizi bunu beğendi.

10. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Daha önceden gübreleme düzeyim haftalık 1 defa 0,1 ppm Demir, 0,3 ppm Fosfat, 4 ppm Nitrat ; haftalık 2 defa 7 ppm Potasyum ve 4ppm Mikro Element şeklindeydi. Şuan ise haftalık 2 defa ( Cumartesi ve Salı günleri) 0,1 ppm Demir, 0,4 ppm Fosfat, 5 ppm Nitrat, 8 ppm Potasyum ve 4 ppm Mikro Element olarak devam edeceğim. Dediğiniz gibi nitrat ve fosfat oranlarını arttırarak haftalık 2 defaya çıkardım.

11. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Eski yapraklarda erime falan görünce direk acaba su sert mi diye yorumladım Ergün abi. Yanlış düşünmüşüm o zaman. Bahsettiğim gibi gübrelemeyi haftalık 2 sefere çıkardım. RO su olarak Hakan beyin tavsiyesine göre direk membran kısmından almayı ve çeşme suyuyla karıştırmayı düşünüyorum. Sizce bu şekilde mi yapayım yoksa çeşme suyuyla devam edip böyle miktarları arttırıp bir gözlemleyeyim mi.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Önce gübrelemeyi deneyin sonra ro ile denersiniz.

zoradam09 bunu beğendi.

13. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Tmm o zamn bir kaç hafta yine aynı şekilde çeşme suyuyla devam ediyorum.

hedayse bunu beğendi.

14. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bence gübreyi az veriyorsun. Bu şekilde biraz dene yine düzelme olmazsa gübrelemeyi haftada 3 defaya çıkarırsın.

zoradam09 ve hedayse bunu beğendi.

15. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Galiba aynen dediğin gibi gübrelemem çok az kaldı galiba Ergün abi. Nitrat ve Fosfat haftada oran olarak düşündüğümde baya az geliyor galiba. Şimdilik haftada 2 defa vereyim kendini belli eder zaten eski yapraklardan. Düzelme olmazsa ya oranları arttırırım ya da dediğin gibi 3 defaya çıkarırım.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Su değişimi sonrası verdiğiniz gübreyi 3 gün sonra verip yine haftası gelince su değişimi yapın.

zoradam09 bunu beğendi.

17. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Bildiğim kadarıyla yetersiz co2 den de olabiliyor, low-tech tanklarda da sık sık rastlanıyor bu duruma.

zoradam09 bunu beğendi.

18. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Evet dediğiniz gibi Hakan Bey Cumartesi su değişimi yapıp gübreleme yaptım daha sonra Salı tekrar aynı oranlarda gübreleme ve Cumartesi yine bir su değişimi bu şekilde ilerleyeceğim.

hedayse bunu beğendi.

19. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    İndicatör kullanıyorum hocam genelde açık yeşilde duruyor. Tam sarı olması gerekmez dimi?

Sayfayı Paylaş