Bitkili akvaryum taban kurulumu ; kafam karıştı

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve Protect tarafından 16/04/14 başlatılmıştır.

1. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İyi günler Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım!

yazıyı okudum fakat kafamda bazı sorular var
    Bende şu an 105 lt bir akvaryum var içi tamamen boş halde uzunluğu 80 cm buna uygun olarak karışımı nasıl yapmam gerek toplam 1cm yüksekliğinde mi olmalı ?

Karışımın üstüne toplam yüksekliği 6 cm olacak şekilde hagen sersem bitkiler yinede yeterince karşımdan faydalanabilir mi ?

Bu karışım bitki söküp dikerken suya karışabilir mi balıklar üzerinde bir etkisi olur mu ? (yavrular vs..)

suda bulanıklık vs balıklarda bi hastalığa yol açar mı ?

Biraz fazla oldu fakat yanıtlarsanız sevinirim henüz yeni oldum foruma bu yüzden bu karışım hakkında bilgim yok kullananlar nasıl sonuçlar aldı vs... :)

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba İlhan bey öncelikle Forumumuza hoş geldiniz.Ben 3 yıldır bu karışımla bitkili akvaryumlar kurdum ve yüzlerce balık & karidesler yetiştirdim.Bu karışımın balık,balık yavrusu,bitki ve diğer canlılara zararı yoktur içiniz rahat olsun.
    Karışımı genelde 1 cm kalınlıkta hazırlarsanız yeterli olur.Fazlasına gerek yoktur.Size ortalama 3 litre torf+ 750 gr kil+1 avuç kömür tozu yeterli gelecektir diye düşünüyorum.Üzerine 5 -6cm kalınlıkta hagen veya dere kumu(inşaaat kumu)eleyerekte kullanabilirsiniz.Zaten bitkileri dikerken gövdesini 3-4 cm kadar kuma gömersiniz ve zamanla bitki kök saldıkça torf ve kille hazırladığımız karışıma ulaşır.Böylece kökleriyle zengin besin kaynaklarıylada tanışmış olur.
    Bitki söküp dikerkende tabanı pek oynatmamaya çalışırsanız daha iyi olur.Bu nasıl olacak derseniz.Bitkiyi makas yardımıyla en dipten kumun bile 1-2 mm altından yavaşça keserek çıkartırsanız taban zedelenmemiş olur ve daha uzun zaman sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.Ayrıca akvaryumu ilk kurarken suyu hortumla yavaş yavaş akıtarak doldurmalısınız aksi takdirde kum oyulur ve tabandaki kil suyun üzerine çıkabilir bu hususada dikkat etmelisiniz.
    Tabanı hallettikten sonra Bitkili akvaryum için ışıklandırmada olmazsa olmaz bir husustur.Kapağınızın içine2 adet T5 floresan kullanmanızı tavsiye ederim.
    Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.inşallah yardımcı olabilmişimdir.Kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz.
    Burada hep birlikte cevap bulmaya çalışırız.İyi forumlar dilerim.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İlhan Bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Yaklaşık 2005 yılından buyana kendi akvaryumlarım dahil etrafımdaki arkadaşlarım ve tavsiye ettiklerim dahil çok şükür bir sorun yaşamadık.
    Balıkların üremesi ve hastalık yaşaması durumunda da sorun olmadı.
    Tabanda bitkileri sökme esnasında tabanı çok oynatırsanız illaki çıkma durumu olacaktır. Zaten sık peyzaj değişimi yapacaksanız pek hoşnut olmazsınız. Bu durumda yapmanız gereken mümkün mertebe bitkileri köklemek yerine kum hizasından kesebilirsiniz.
    Akvaryum genişliğinize göre miktarları belirleyelim.

4. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim şimdi tek bir sorunum kaldı oda kil bulmak olabildiğince doğal olması daha iyi olur sanırım :)

5. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam torf olarak hindistan cevizi torfunumu kastettiniz , birde bu torfu ve kili akvaryumcularda bulabilir miyim ?

6. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İlhan Bey kil ile ilgili konuda yazarsınız, yardımcı oluruz inşallah. Taban ölçünüzü boy ve en olarak belirtmeyi unutmayın ona göre ayarlayalım.

8. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Bu taban benim gözüme, kulağıma, bir kısım bilgime yakışıklı gelmekle beraber; Benim de biraz kafam karıştı. Bu taban kaynak açısından tükenecek bir taban gibi geliyor bana. Mesela ben çok çok uzun yıllar aynı dekorasyonla yola devam etmeyi düşünüyorum daha doğrusu kurduğum bir tankı belki on yıl belki daha fazla sağlıkla muhafaza etmek istiyorum ( balık vs. hariç. ) bu tabanla bu mümkün mü? Yani bu tabanın besleyiciliği muhakkak fakat altı ay sonra tükenmez mi? Bu doğrultuda daha basit bir taban yapıp misket gübreyle besleyicilik sorununu çözmeye gitmek, misket gübrenin çok daha kolay ( az deformasyonla) yenilenebilir olmasından dolayı daha evla olmaz mı.?

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    kamer bey aramıza hoşgeldiniz bu taban kuralı 3,5 ay oldu herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bitkiler için gerekli olan besini 10yıl boyunca tabi ki karşılamayacaktır mantığa aykırı geliyor bakacağınız bitki yoğunluğu bitki türüne göre kullanılabilirlik süresi değişecektir, bitkiler bu tabanda çok iyi kök salıyorlar ekonomik olarak çok uygun bir taban mesela ben 10tl harcadım. bu tabanı daha uzun ömürlü yapacak bir düşüncemiz var hatta belki sizi 10 yıldan bile daha uzun süre idare edebilir ama henüz denemedik. tabi misket gübre kullanmak ayrı bir seçenek.

10. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim. .) Peki kömür ve kili tam olarak ne için kullanacağız daha detaylı yazabilir misiniz?

11. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kamer bey merhabalar forumumuza hoş geldiniz.Tabanın kullanım süresinin ne kadar uzun dayandığını hiç denemedim.Çünkü 1-2 yıl içinde ev değiştirip durmak zorunda kaldım.Dolayısıyla tankı bozup bozup yeniden kurdum.Ben kendi tankımda tabanı en uzun 1 yıl kulandım.Ama çevremdeki bu tabanı olan bazı arkadaşların tankları net 2 yılı gördü ve bahsettiğim arkadaş hiç ama hiç sıvı ve misket gübre kullanmaz.Aklına geldikçe sadece su değişimi yapar ve asla tabanıda hiç oynatmaz.Bu şekilde hiç dekor değiştirmeden sadece budama yaparak 2 yıldır canavar gibi bitki yetiştirir hatta ben bile inanamam ve hep gider gider bakarım acaba ben görmeden bir hortum çektide içine CO2 mi veriyor diye :) Bu birazda tankın sahibinden kaynaklanıyor.Bizler belki tanktan çok şey bekliyoruz.En görkemli bitkileri en hızlı şekilde üretmeye çalışıyoruz.Hal böyle oluncada bitkiler besini sömürüyor diyebilirim.Ama Hakan Bey'in killeri taş gibidir onlar kolay erimez böylece daha uzun gider.Bir nevi doğal misket gübredir.
    Uzun yıllar kullanmak isterseniz düzenli olarak sıvı gübre ve tabanda misket gübre takviyesi yaparak aynı dekoru gittiği yere kadar kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

12. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Kamer bey aramıza hoşgeldiniz. Bu tabanı kullanarak çok başarılı sonuçlar alan birçok hobici bulunuyor. Tabanı kurcalayıp suyu bulandırmadığınız sürece tabandaki besin içeriğinin suya bir salınımı söz konusu olmayacağından herhangi bir sorun olmayacaktır. Kaldı ki ben şu anda tabanda sadece kum ile bitki yetiştirmekte olduğum halde bitkileri kökleyerek sökmek yerine kumun 1-2 mm altından makas ile keserek alıyorum. Tabanda besin içeriği olmasa bile sağlıklı bir akvaryum için taban kumu mümkün mertebe karıştırılmamalıdır. Oysa misket gübreleri tabana yerleştirirken ve yenileri ile değiştirirken tabanı adeta hallaç pamuğu gibi atmanız gerekiyor. Ayrıca her seferinde de misket gübreye tekrar para ödemek zorunda kalırsınız.

Şu anda besin içeriği olmayan bir tank sahibi olarak söylüyorum Hakan beyden çok daha fazla sıvı gübre kullanmak zorunda olduğum halde onun kadar sağlıklı bitkiler yetiştiremiyorum. Bu nedenle yaz aylarına doğru kurulumu sonlandırıp tekrar kurulum yapmayı planlıyorum.

Tabandaki karışımı Hakan bey makalesinde çok güzel anlatmış fakat biraz açmak gerekirse bitki torfu bitkilerin ihtiyacı olan hemen hemen tüm besinleri içeriyor. Kil, demir ve potasyum kaynağı olarak kullanılıyor. Taş kömürünün tozu ise humik asit kaynağı olarak bitkinin besinleri daha rahat alması amacıyla kullanılıyor.

Elbette benim gibi sadece kum içerikli bir tabanla da bitki yetiştirilebilir ancak köklerinden beslenen bitkilerin gelişim hızları ve formları çok daha iyi oluyor.

13. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Akvaryuma makaledeki gibi karışım için çiçek toprağımı yoksa torf mu kullanayım şu an çiçek toprağını daha kolay temin edebilirim ama hangisi daha sağlıklı olur ?

14. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hazır çiçek topraklarını kullanmalısınız. Kolay gelsin.

15. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    taban için karşımının ardından gübre koymam gerekir mi tabana

16. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İlhan Bey hayır gerekmez.Tabanı kurun üzerine 5 -6 cm kalınlıkta kum serin suyu doldurun ve sonrada bitkilerinizi dikin.ilk 15 gün sık su değişimi yapın.Işık sürenizde ilk etapta 4 saat olarak başlamalısınız.Kolay gelsin.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar geçtiğimiz bir hafta sonu İsmail Bey ile gittik ama aradığımız tarzda bir yer denk getiremedik.

Ormanlik bir bölgede üstündeki 2 cm lik civarı katmanı alıp altından da 5-6 lik bir tabakayı da torf/toprak yerine kullanmamız da mümkün hatta çok çok daha iyi olur. Bilginiz olsun.

İmkan yok ise çiçek toprağı kullanıyoruz zaten.

18. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar...
    taban kurulumunu bende denemek icin 50 lt. Lik tankima kurdum.1.5 cm karisimin uzerine eledigim 5 cm kadar kum ile kaoattim fakat aradan 3-4 gun gectikten sonra taban akvaryum suyuna salinim yapmaya basladi ve suyun rengi kahverengi ye dondu koku basladi.gun asiri yuzde 50 su degisimi yapmama ragmen salinim devam ediyor. Tahminim bitki torfu topraginin tabandan salinim yaptigi. Filitrasyonu guclendirip kurtarmayi denemek istiyorum.baska önerisi olan varsa onerilere acigim

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Mustafa bey kullandığınız kum cinsi nedir? Ağır ve küçük taneli kumlar ile böyle bir salınım olmaması gerekiyor. Tabanı bozmadan 2 cm kalınlığında ince ve ağır taneli kum eklerseniz salınım duracaktır.

20. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Portaldaki taban kurulumunu uyguladim Ergun bey.hatta ust katmandaki 2-5 mm capindaki kum tanelerini 5 cm dende yuksek tutmaya calistim fakat kokrtugum basima geldi biraz.imce ve agir taneli kum zamanla oturup bitkinin koklerini rahatsiz etmezmi peki

21. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Mustafa bey bazı dere kumları hafif olabiliyor. Sanırım sizin kullandığınız kumda hafif taneliymiş. Sürekli kullandığımız ağır taneli kumlar bitki için bir sıkıntı yaratmıyor. Tabanı komple bozmadan ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.

22. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Tesekkur ederim Ergun bey boyle bi cozume gidecegiz mecburen. fakat 70x25x25 lik bir akvaryumdada 10 cm taban hos gozukmeyecek gibi.

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mustafa bey kullandığınız çiçek torfunda bir sorun olabilir. Normalde bahsettiğiniz şekilde benim kurulum yaptığım hiçbir kurulumda başıma gelmedi. Hatta kendi küçük akvaryumumda bile haftalarca su değişimi yapmadım suyumda koku ve sararma olmadı, çok az bir sararma oldu ki bu normal bir durum.
    ben büyük akvaryumumda kum kalınlığını 6cm civarında tuttum yine de sorun yaşamadım.
    Kullandığınız kum elenmiş ve bahsettiğiniz kalınlıkta ise sıkıntı olmaması gerekiyordu su doldururken kumda oyulma olmadıysa veya belli bölgelerde incelme yapmadıysa salınım da yapmamalıydı.
    Ergün bey 'in dediği gibi kumun üstüne ilave yaparsanız inşallah sıkıntınız ortadan kalkacaktır böyle oldu diye tabanı bozmayın sakın bir süre daha takip edin hala sorun devam ederse o zaman bozarsınız gerekirse.
    Ben kullanılan torftan şüpheleniyorum.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    10cm taban normalde tavsiye etmediğimiz bir kalınlık. Bir önceki mesajımda torf demiştim ama kum da sorun var gibi gözüküyor çok iri taneli kalmadığına emin misiniz?

25. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kurulum için herhangi bir çiçek torfu olabilir diye bahsetmişsiniz Hakan Bey ben gene de bulabildiğim en iyi torfu kullanmaya çalıştım ve karışıma eklemeden önce el ile temizlemeye çalıştım aslında. kumu elerken de bahsedilen ebatlara göre elemeye çalıştım hatta arasına bir boy küçük elek ile elediğim kumu da kattım. Suyu doldururken de bir kap kullanarak taşırma usulü suyu doldurdum. Belki bitki dikimi sırasında kumda aralanma olmuş olabilir fakat dikim sonrası güzelce tabanı düzeltmeye çalıştım. Açıkçası bende anlamıyorum nedenini ve bitkilerde şuan hiç görmediğim kadar sakal yosunu var maalesef geçici bir durumdur diye ışıklandırma suresini 2-3-2 4 saate düşürüp gün aşırı yüzde 50 su değişimine devam ediyorum fakat ertesi güne kalamadan su tekrar ayni formu alıyor. Sızıntı olduğu bariz.

Peki, elimde eski kurulumdan kalan midye kırığı ve bitki için aldığım küçük yuvarlak torfu bulunuyor. Bunu şuaınki tabana eklesem acaba sızıntıyı engeleyebilir mi? Yada şuan ki kumu üsten baskı ile tabana doğru sıkıştırma ya çalışsam bi faydası olur mu acaba?

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Elbette Murat Bey herhangi bir marka özellikle şart koşulmadı ki biz de özellikle bir marka deneyip illaki bu olsun diyemezdik çünkü bu şekilde hobici arkadaşlarımızın işi çok daha zor olacak idi.

Tanka kullandığınız bir gübre var mı? Mesela demir gübresi gibi; demir gübresi suyu sarartabiliyor.

Elinizdeki midye kırığını kullanmayın kalsiyum ağırlık olduğu için suyunuzu sertleştirecektir, suya salınım yapan bu tip kum ve midye kırığı gibi malzemeleri önermiyoruz.

Suyunuz çok çok aşırı bir sararma mı yapıyor bir görsel ekleyebilir misiniz? Beyaz bir kovaya aldığınızda ne kadar belli ediyor kendini ve canlılara bir etkisi oldumu? Diğer yandan kurulum yapalı ne kadar süre oldu sakal yosunu oluşması bu kadar kısa sürede olmamalıydı. Kuma baskı yapmanız belki bir fayda sağlar ama çok etkili olacağını sanmıyorum, kumunuzun yapısı hafif mi?

27. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    mustafa bey bir resim koysanız daha iyi olur bende aynı tabanı kullanıyorum hatta benim iyice karıştı yinede salınım olmadı başka bir sorun olabilir.

28. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sadece taban kurulumunu denemek ve bitkili akvaryum için ilk olarak deneyim kazanmak için kurdugum elimdeki eski küçük tank.nasipse işi çözebilirsem buyuk tankıma sizlerinde rehberliğinde yeni bir kurulum yapmak istiyorum.kısacası görüntü kirliliği için kusura bakmayın
    :)

yüzde 50 su değişimini dün gece yaptım ve bir gündeki salınım sudaki sararma bukadar.bir gün sonra ise su dahada renk değiştiriyor.npk gübrelerim hazır ama gübrelemeye bitki olmadığı için başlamadım.sadece deneyim kazanamak için birazda meraktan mayalı sistem bulunmakta.yemleme 3 güne yakındır hiç yok.

29. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    küçük şelale tipi bir filitrem mevcut yetersiz oldugunun farkındayım fakat filitreyi en ust duzeyede cıkarsam sudaki salınımı durdurmadan ilerleyemeyeceğim aşikar.tabanı uzun uğraşlarla kurduktan sonra bozmak istemiyorum fakat tabanı dahada yükseltmek yerine bi çözüm yolu bulabiliriz inşallah.küçük tankı bi müddet izledikten sonra zaten bozmayı düşünüyorum ama büyük tanka kurulumu gerçekleştirdiğimde aynı sorunla karşılaşmak ürküttü beni ve bu problemin çözümüne yönelik hareket etmek istiyorum üstadlar. önerilerinize açığım:)

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Mustafa bey uzaktan birşey söylemek zor ama bir yerde torf ve su arasındaki mesafe azalmış ya da taban kumunun hafif ve büyük taneli kısmından suya salınım yapıyor gibi gözüküyor. Büyük tanka kurulum yaparken akvarkum yavda aqua deco markalı küçük ve nispeten ağır kumlar kullanın derim. Bu tanktaki salınım yapan noktayı tespit etmek imkansız gibi birşey. En az 2 cm kumu yükseltmeniz iyi olur. Görünüm kötü olur diyorsanız kum ve kayalar ile bir iki tane tepe oluşturarak peyzaj düzenlemesi de yapabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş