Bitkili Akvaryum Gübreleri DIY Yapımı - N- P- K- Fe - Mikro Element - Excel

Konusu 'Makaleler ve Tercümeler' forumundadır ve hedayse tarafından 05/11/18 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Yönetici Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.972
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar merhabalar, N P K Fe ve Excel ile ilgili forumda yapılışları hakkında zaten makalelerimiz vardı bu makale ile bütün besinleri bir araya toplamak istedim şimdiden herkese hayr lı olsun.
    Mikro element ve demir için de şelat vs. çok uğraşmadan yapabileceğimiz yöntemleri sizlere aktaracağım.
    Gübrelerin yapım aşamasında cildinize temas ettirmemeniz için eldiven giyiniz ve eritme esnasında gübreden çıkan gaz/buhar 'ı solumamaya dikkat edin !!!

Her gübre için ayrı şırınga kullanımı gübrelerin şırangadaki bulaşıklarının birbirine geçip etkileşime girmesi ve bozulmasının önüne geçecektir. Özellikle fe ve mikro element de buna çok dikkat etmek gerekiyor.

Nitrat Gübresi: (N) / KNO3 / 13-0-46 Potasyum Nitrat
    ** Zirai gübrecilerden; 13-0-46 Potasyum Nitrat olarak sorabilirsiniz, 13,5-0-45,5 veya 13-0-45,5 gibi değişik formaları var çok sorun değil hepsi uygundur.
    ** İnternette satış sitelerinden Potasyum Nitrat yani KNo3 olarak araştırabilirsiniz.
    Genel Görünümü: Tuza benzeyen beyaz bir gübredir. .

Su olarak tercihen 1litre saf su veya damacana suyu ama imkan yok ise çeşme suyuna 82gr potasyum nitrat erittiğimizde 1ml si 50 litre suya dozlandığında 1ppm nitrat sağlar. Aynı zamanda potasyumda içerdiği için 0,6ppm de potasyum dozlamış oluruz. Uzun süre (3 yıla kadar) bozulmadan durabilir, dediğim 3 yıl daha uzun bile sürebilir kolay kolay bozulmaz.

Fosfat Gübresi: (P) / KH2PO4 / MKP Mono Potasyum Fosfat 0-52-34
    ** Zirai gübrecilerden; MKP veya 0-52-34 Mono Potasyum Fosfat olarak sorabilirsiniz.
    ** İnternette satış sitelerinden Mono Potasyum Fosfat yani KH2PO4 olarak araştırabilirsiniz.
    Genel Görünümü:Tuza benzeyen beyaz bir gübredir.

Su olarak tercihen 1 litre saf su veya damacana suyu ama imkan yok ise çeşme suyuna 7gr Mono Potasyum Fosfat erittiğimizde 1ml si 50 litre suya dozlandığında 0,1ppm fosfat sağlar. Aynı zamanda potasyumda içerdiği için 0,03ppm de potasyum dozlamış oluruz. Uzun süre (3 yıla kadar) bozulmadan durabilir, dediğim 3 yıl daha uzun bile sürebilir kolay kolay bozulmaz.

Potasyum Gübresi: (K) / K2SO4 Potasyum Sülfat 0-0-51 veya K2O Potasyum Oksit 0-0-51
    Potasyum gübresininin 2 çeşidi var piyasada;
    ** Zirai gübrecilerden; Potasyum Sülfat 0-0-51 olarak sorabilirsiniz. Lakin son dönemde sülfür yani sülfatsız formları da piyasada var yine 0-0-51 geçiyor içerikte K2O.
    ** İnternette satış sitelerinden Potasyum Sülfat yani K2SO4 veya K2O olarak araştırabilirsiniz. Çözeltide oranları farklıdır dikkat edilmelidir aşağıda açıklama yazıyorum.

Genel Görünümü:Tuza benzeyen beyaz bir gübredir. Granül yani kille birleştirilmiş formu da vardır lakin eritmesi zordur ki erittikten sonra kağıt havlu gibi birşeyle süzüp kullanmak gerekir, çaresiz kalırsak kullanılabilir ama tercihen normal tuz gibi olanı seçmek faydalıdır. Işık almayan ambalajda saklanması önerilir.

• Potasyum Sülfat K2SO4:
    Su olarak tercihen 1 litre saf su veya damacana suyu ama imkan yok ise çeşme suyuna Potasyum Sülfat K2SO4 olarak çözerseniz 111gr erittiğimizde 1ml si 50 litre suya dozlandığında 1ppm Potasyum sağlar. İçeriğinde kalsiyum barındıran sularda bir süre sonra etkileşime girip gübre şişesinde dipte çökme veya kalsiyumun bir araya gelip taşlaşması sıkıntısı olabilir, bu durum gözlendiğinde kağıt havlu/peçeteden süzüp filtre edilip geri kullanılabilir. Uzun süre (3 yıla kadar) bozulmadan durabilir, dediğim 3 yıl daha uzun bile sürebilir kolay kolay bozulmaz. Sülfür içerikli olduğu için suyun tds değerine olumsuz etki eder yani artırır. Eritme esnasında potasyum sülfat 1 litrede en çok 111 gr çözündüğünden ve biz sınırda bir gramaj çözeceğimizden soğuk suda erimesi için fazla çaba sarf etmemiz gerekir, eritilecek su ılık hale getirilir ise daha kolay eriyecektir. Işık almayan ambalajda saklanması önerilir.

• Potasyum Oksit K2O - (Bana göre önerilen formu) :
    Su olarak tercihen 1 litre saf su veya damacana suyu ama imkan yok ise çeşme suyuna Potasyum Oksit K2O olarak çözerseniz 60gr erittiğimizde 1ml si 50 litre suya dozlandığında 1ppm Potasyum sağlar. İçeriğinde kalsiyum barındıran sularda bir süre sonra etkileşime girip gübre şişesinde dipte çökme veya kalsiyumun bir araya gelip taşlaşması sıkıntısı olabilir, bu durum gözlendiğinde kağıt havlu/peçeteden süzüp filtre edilip geri kullanılabilir. Uzun süre (3 yıla kadar) bozulmadan durabilir, dediğim 3 yıl daha uzun bile sürebilir kolay kolay bozulmaz. Potasyum Sülfata göre içeriğinde Süfür olmadığı için suyun tds değerine olumsuz etki etmez ve eritilecek gübre miktarı daha azdır daha kolay erir suyu ılıklaştırma gibi bir sıkıntısı da yoktur. Işık almayan ambalajda saklanması önerilir.

Demir Gübresi:

Bitkilerin demir gübresi kullanımı şelata göre değişkenlik gösterebiliyor, sıralarsak:
    1- Fe Glukonat
    2- Fe Edta Şelat
    3- Fe Dtpa Şelat
    4- Fe Eddha Şelat
    1- Fe Glukonat:
    1 litre saf suyun asidik değeri yani ph seviyesi 4 civarına sitrik asit ile düşürüldükten sonra %12,5 luk fe glukonattan 40gr ekleyip çözüyoruz. Sonrasında yaklaşık 2gr civarı yani yarım çay kaşığı askorbik asitten ilave edip tekrar karıştırıp askorbik asitin erimesini sağlıyoruz. Bu işlemler sonrası ben değeri 2,8ph civarı ölçebildim sorun yaşamadım. Bu şekilde çözünmüş fe glukonat gübresinin 1ml. si 50 litreye 0,1ppm demir katıyor. Biraz bulanık bir yapısı var berrak değil, edta ve dtpa şelatlılara kıyaslanırsa berrak bir yapısı olmadığı için bozulmuş sanıp yanılma ihtimali fazla. Işık almayan ambalajda saklanması önerilir.
    2- Fe Edta Şelat:
    Edta şelatlı demir gübresi hazırlamanın 2 yöntemi var aşağıda onları açıklıyorum:
    2.1. Yöntem:
    Edta Şelat ve Demir Sülfat Mono Hidrat ile daha önceden de @fatihsahin - Fatih bey 'in resimli anlatım makalesi var, linkini aşağıda veriyorum:
    http://forum.akvaryumda.com/konu/diy-Şelatlı-demir-gübresi-hazırlama.811/
    Bu makaleye göre kendiniz yapıp kullanabilirsiniz lakin edta şelatın çeşitleri var ve farklılık gösterebiliyor o yüzden bu şelatlara göre gübrenin bozulma süreçleri farklılık gösterebiliyor en mühimi ise ph seviyesinin iyi ayarlanması gerekiyor. Işık almayan ambalajda saklanması önerilir.
    2.2. Yöntem:
    Piyasada karasal bitkiler için satılan edta şelatlı %13 lük gübreden 1 litre ph değeri sitrik asit ile 5 civarına düşürülmüş saf suda 38gr çözülmesi halinde 1ml si 50 litre suya 0,1ppm dozlama sağlar. Bu gübrede de her ne kadar hazır bir toz alınmış olsa da kullanım süresi 6-7 ay civarında ancak oluyor bazen sık kapak açma nedeniyle bile bozulma süreci kısa sürede olabiliyor. Eğer fazla gübre yaptıysanız daha küçük bir ambalajda akvaryumunuza kullanacağınız gübreyi tutun. Diğer kalan fazla kısımı ise imkan var ise soğuk ortamda yani buzdolabında saklayın. Işık almayan ambalajda saklanması önerilir.
    3- Fe Dtpa Şelat
    Piyasada karasal bitkiler için satılan dtpa şelatlı %7 lik gübreden 1 litre ph değeri sitrik asit ile 5 civarına düşürülmüş saf suda 72gr çözülmesi halinde 1ml si 50 litre suya 0,1ppm dozlama sağlar. Dtpa şelat bitkiler tarafından edtaya göre biraz zor alınıyor ama hem suda hem de şişede dayanma süresi edta gübreye göre daha uzun oluyor çok kısa sürede bozulmuyor. Edta fe de olduğu gibi eğer fazla gübre yaptıysanız daha küçük bir ambalajda akvaryumunuza kullanacağınız gübreyi tutun. Diğer kalan fazla kısımı ise imkan var ise soğuk ortamda yani buzdolabında saklayın
    4- Fe Eddha Şelat
    Piyasada karasal bitkiler için satılan eddha şelatlı %6 lık gübreden 1 litre ph değeri sitrik asit ile 5 civarına düşürülmüş saf suda 84gr çözülmesi halinde 1ml si 50 litre suya 0,1ppm dozlama sağlar. Eddha fe gübresi de Dtpa şelatlı fe gübre gibi suda ve şişede kısa sürede bozulmuyor. Bir tecrübemi aktaracak olursam 2014 te yaptığım bir eddha fe 2017 yılına kadar sorunsuz dayandı. En büyük sıkıntısı fazla boyama yapması, dozlama sonrası tank kızıllaşıyor bu 1-2 dozlama da olmasada ilerleyen günlerde kendini belli ediyor. Bitkiler tarafından en zor alınanı olarak biliniyor ama çok da kötü değil bana göre. Edta fe de olduğu gibi eğer fazla gübre yaptıysanız daha küçük bir ambalaja bölmenize ve buz dolabında saklamanıza gerek yok ışık almayan ambalajda saklanması kâfi.

Mikro Element Gübresi:
    Mikro element ile ilgili elde edebildiğimiz, bakır sülfat, çinko oksit, mangandioksit, demirsülfat heptahidrat veya demir sülfat monohidrat, Kalsiyum iyodat, Kobalt sülfat, sodyum selenit gibi elementleri bir araya getirmek şelatlamak hakikaten ayrı bir mesele. Çok uğraştıyor ve ciddi zaman alıyor hepsinin şelatlama ph seviyesi farklı farklı. Bu yüzden tek tek bunların şelatlamalarını anlatmaya uğraşmayacağım ki kimsenin işine yaramayacak ve kimse uğraşmayacak eminim :).

Bu sebeple piyasada yine karasal gübre olarak satılan toz formda genelde edta şelat ile şelatlanmış mikro elementlerden alıp içeriğine göre gramajını ayarlayıp ortalama 5-5,5 ph 1 litre suda eritip kullanılabiliriz.

Kendim denediğim ve yaklaşık 1 yıla yakın süredir denemeler yaptım ve bir sorun yaşamadığım gübrenin içeriğini paylaşıyorum;

Bor (B) : % 1
    Bakır (Cu) Tamamı EDTA ile şelatlı : % 0.5 Suda çözünür
    Demir (Fe) Tamamı EDTA ile şelatlı : % 6 Suda çözünür
    Mangan (Mn) Tamamı EDTA ile şelatlı : %5 Suda çözünür
    Molibden (Mo) : % 0.2 Suda çözünür
    Çinko (Zn) Tamamı EDTA ile şelatlı : % 6
    Bu karışımdan 5-5,5 ph lı 3 gr çözüp kullanabiliriz. Bu durumda 1000ml suya erittiğimizde içerik % değerleri yaklaşık şöyle oluyor;

Element içeriği % hesabı
    Bor (B) : % 1 % 0,003
    Bakır (Cu) Tamamı EDTA ile şelatlı : % 0.5 % 0,0015
    Suda çözünür Demir (Fe) Tamamı EDTA ile şelatlı : % 6 % 0,018
    Suda çözünür Mangan (Mn) Tamamı EDTA ile şelatlı : %5 % 0,015
    Suda çözünür Molibden (Mo) : % 0.2 % 0,0006
    Suda çözünür Çinko (Zn) Tamamı EDTA ile şelatlı : % 6 % 0,018
    Buna ilaveten içeriğine dilerseniz magnezyum ekleyebilirsiniz ama genellikle çeşme sularımızda bolca var çok gerekli değil, reserve osmos kullananlar ise zaten gh dengeleyici amaçlı mineral karışımı ( Kalsiyum+Magnezyum+Potasyum) ekliyorlar.

Excel - Sıvı Karbon / Yosun İlacı:

Excel yapımı ile ilgili forumda yine @fatihsahin - Fatih Şahin Bey konu açıp yapılış tarifini yapmıştı linkini paylaşıyorum, ürün hazırlığında solumamaya ve cilde temas etmemesine dikkat edin. Tahriş edicidir.

http://forum.akvaryumda.com/konu/diy-excel-hazılama.844/

Son düzenleme: 27/09/19

2. Yusuf Fındık

Yusuf Fındık Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam elinize emeğinize, sağlık.

hedayse bunu beğendi.

3. hedayse

hedayse Yönetici Yönetim Ekibi