Bitkili Akvaryum İçin Su Arıtma Önerisi

Konusu 'Malzemeler ve Yemler Forumu' forumundadır ve ucaktas tarafından 23/12/15 başlatılmıştır.

1. ucaktas

ucaktas Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhabalar hobide güzel sonuçlar elde etmek için ve içme suyu olarak kulanmak için arıtıcı önerisi istiyorum.
    Çeşme suyunun ph 8 kh 14 su klorlu ve kireçli bu şartları düzeltecek güzel uygun fiyatlı bir arıtıcı önerebilir misiniz?

2. zafer3885

zafer3885 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    25
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar

REVERSE OSMOS sistemler üzerine faaliyet gostermeyım yakında forumdada reklâmlarım yer alacaktır.
    Sıze bu konuda yardımcı olabılırım dilerseniz...

Sadece akvaryum icin kullanacaksanız eğer 5 kademe sistemli REVERSE OSMOS kullanabilirsiniz
    Bu modellerimiz portatif olarak kullanım için uygundur.
    75 gpd membran filtre sistemlidir
    Ph 6.4 e kadar düşürebilir
    Tds ppm cinsinden ise 50 ppm altına kadar düşürebilir bu değer genelde değişkendir
    Min 8-12 ppm değere kadar gorebılırsınız.

Eğer icme suyu olanakta kullanmak istiyorsanız ona gore güzel bir sistem seçimi yapabılırız size
    Detaylar icin 0555-9686195 Ten bana ulaşabilirsiniz

Sayg.

Son düzenleme: 23/12/15
    Bitkici ve ucaktas bunu beğendi.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Utku bey merhaba tezgah altı müsaitse tanklı 8 kademeli olanlardan alabilirsiniz. Forumda @zafer3885 nickli üyemiz bu işlerle uğraşıyor daha iyi tavsiyede bulunacaktır. Bugün almış olsam tank kapasitesi yüksek bir tip seçer damacanada su bekletme derdiyle uğraşmazdım. Kış aylarında ısı farkı olmaması için bu gerekiyor.

ucaktas bunu beğendi.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben de RO yani ters osmoz cihazını Zafer beyden almıştım. RO cihazı ve test kitleri ile her türlü su şartını taklit edip her türlü bitkiye bakabilirsiniz.

5. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Ergün bey arıtıcının ayarları mı var?Test kiti elimde yok ama ph-kh testi var.Montajını kendiniz mi yaptınız?Siz arıtıcıyı ne kadara almıştınız?

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Utku Bey arıtmanın ayarları olmuyor, siz membran çıkışından su alırsanız yaklaşık ph 6,5 civarı, tds 10-15 civarı, kh ve gh ise 4-6 civarı su alabiliyorsunuz. Ergün Bey 'in demek istediği haliyle bu değelerde bir su fakir ama üzerine kendi kontrolünüzde ilave edebileceğiniz gübrelerle zenginleştirilebiliyor.

Özetle şunu diyebiliriz, kontrol sizde oluyor. Çeşmeden her ne kadar elementel açıdan zengin besin gelse de içeriği %100 bilmiyoruz. Ro sistemde de bilemeyeceğiz belki ama en azından saf suya yakın bir suyunuz olacak.

Forumda Ergün Bey, Fatih Bey, ben ve bildiğim kadarıyla Melih Bey var ve de Ümit Bey karides tanklarının bazılarında kullanıyor. Çeşme suyunuz kötü ise istediğiniz ışığı gübreyi verin maalesef yüksek tds, ph, kh, gh bitkileri geliştirmiyor.

ucaktas bunu beğendi.

7. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Hakan bey ışık,gübre,co2 herşeyi adım adım toplarken en önemlisi olan su kalitesini arttırmak gerekiyordu.Yeni başlayacak arkadaşlar benim bu hatamdan ders alsınlar.İlk önce çeşme suyunu test edip ona göre hobiye başlasınlar.Bitkili akvaryuma başlamadan önce ilk yapılması gereken şeylerden biri arıtıcı almak.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Haklısınız ilk dikkat edilecek husus bu olmalı eğer çeşme suyu değerleri iyi seviyelerde değil ise Ro sistem almak mantıklı olacaktır.

Alınan bitkilerde ziyan olabiliyor, herşeyden daha önemlisi gözünün içine baktığınız bitki gelişmeyince canınız sıkılıyor.

Düşünün çok değil bundan 1 yıl öncesine kadar bulunduğum şehirde hi-tech demiyorum, low-tec tank kurmuş olsaydım (ki önceden yaptım bunu) sağlam taban ile aklıma estikçe su değişip yem atıp seyret modeli kurulumlar yapabiliyordum. Şimdilerde bunu sağlamak çok zor.

ucaktas bunu beğendi.

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    RO çıkışı saf suya yakın olduğundan ve ph seviyesi düşük olduğundan kh-gh ayarlamasını kendiniz yapmanız gerekiyor. Bunu sağlamak içinde gh-kh test kiti edinmelisiniz.

Benim çeşme suyumun değerleri çok bozuktu tds 450, fosfat 2 ppm gibi anormal değerlere sahip. Fosfatı düşürmek için RO cihazında ayrıca mixbed reçine de kullanıyorum. Fiyatı bu nedenle normal olanlardan farklı oluyor. İçme suyu için kullanılacaksa muhakkak mineral filtreleri de ekletin. Benim cihazın içme kısmında sadece coconat var insan vücudu için mg ve ca çok önemli olduğundan her damacanaya yarım ya da bir şişe maden suyu döküyorum. Montajı yapmak için matkap ve özel uç gerektiğinden montajı burada su arıtma işi yapan birine yaptırmıştım.

ucaktas bunu beğendi.

10. Marineros

Marineros Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bende de arıtma cihazı var.cihazın normal çeşmesinden su alırsam ph10,0-11,5 arası çıkıyor.ama ben araya pnomatik T yönlendirici koydum ve küresel bir valf takıp bir musluktan ph 6,3 değerinde su alıyorum.diğer musluktan ise içme suyu amaçlı ph 10-11 değerinde su alıyorum ve gayet memnunum.
    Ro cihazından önce akvaryumun birinde diatom oluşmuştu.ama şimdi bu sorun tamamen kalktı.bitkilerin gelişimi arttı.diğer akvaryumdaki melek balıkları tüpçük çıkarttı,çöpçü balıkları yumurtlama provalarına başladılar.
    Yani,bir şeyin doğasını ne kadar çok taklit ederseniz, beslediğiniz Canlılar da o derece size keyif veriyorlar :)

ucaktas bunu beğendi.

11. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    T Yönlendirici küresel val arıtıcının fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

12. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bu paylaştığım fotoğraftaki parça 6mm Pnömatik T diye geçer.bendeki 6 mm ye denk geldiği için 6lık pnömatik boru alıp yaptım.T yönlendirici ya da T parça çek valften önce takılmalı(eğer alacağınız ürün ek tanka sahipse)bunun sebebi de tankın basıncı filtreleri yenerek alkali suyu geri göndermesindendir.çek valf arada sibop görevi yapıyor.

ucaktas bunu beğendi.

13. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bu parça da siyah hortumun girdiği parça 6mm ayarlı erkek pnömatik valf.(yukarıda val yazmışım.valf olması gerekiyor.cep telefonu klavyesinin gazabına uğradık) :) bu valfin bir ağzı pnömatik boru için diğer ağzı yani çıkış olan tarafı da metrik 8(diye hatırlıyorum)erkek rekor ağızlıdır.erkek olan tarafa küresel valf(mavi sapı olan)takıyoruz ve küresel valfin çıkış tarafına da sarı hortum ağzı takıyoruz.bütün bağlantılarda teflon bant kullanmalısınız.teflon bant saat yönünde sarılmalı bu arada.

ucaktas bunu beğendi.

14. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok teşekkürler resim çok daha iyi açıkladı.2. Resimde elinizle tuttuğunuz vananın solundan suyu akvaryum için alıyorsunuz,arıtıcının kendi çıkışınıda içme suyu olarak kullanıyorsunuz değil mi? Araya atmış olduğunuz t filtrenin neresinden neresine giden suya ait?
    Ek olarak aldığınız parçalar anladığım kadarıyla
    1-Rekor
    2-Pnomatik t ve hortumu
    3-Küresel check valfe
    Kusara bakmayın çok soru sordum arıtıcılar hakkında hiçbir bilgim yok.

15. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Evet orada görünen şeffaf hortumdan düşük ph lı su alınıyor.arıtmanın yani ilk resimdeki çek valften sonraki kısımdan da içme suyu alıyorum.araya attığım T,membran filtreden sonra,alkali filtrelerden önce.yani ikinci resimdeki mavi küresel valfi açtığımda membrandan çıkan düşük ph lı su çıkıyor.bu valfi kapatıp sistemin kendi musluğunu açtığımda ise membrandan çıkan su çek valf üzerinden alkali filtrelere giriyor ve içme suyu temin ediyor.
    Ben ek olarak aldığım
    Pnömatik hortum
    Pnömatik T yönlendirici ya da T bağlantı(isimler değişebilir ama ürün aynı)
    Bir ucu pnömatik hortum girişli diğer ucu küresel valf(vana)rekor ağzı olan ayarlı mekanik pnömatik valf.
    Küresel valf(küresel çek valf değil.küresel vana da diyebilirler)
    Küresel vananın çıkışına sarı hortum rekoru.
    Ve bu rekorun ucuna takılacak şeffaf ihtiyacınız kadar hortum.

Bu kadar uzun gibi görünse de Bodrum gibi bir yerde 28 tl ye mal ettim hepsini.
    Aklınıza takılan soru varsa çekinmeden sorabilirsiniz. :)

ucaktas bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş