Bitkilerdeki kök çürümesi

Konusu 'Gübreleme' forumundadır ve Gildor tarafından 22/12/19 başlatılmıştır.

1. Gildor

Gildor Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Aslında bu ilk bitkili denenemem. Daha önce su değerlerini kontrol etmeye gerek duymamıştım. Gh kavramını bitkiliye başladığımda öğrenmiştim. Hatırımda böyle kalmış.:(

Potasyum sülfat kullanıyorum. 0051 di sanırım kodu.

Pek fazla su depolayacak yerim olmadığı için 2 günde bir aynı şişeleri döndürüyorum.

Gh yüksek denilince, bende böyle de bir sorun var, bitkilerin yaprakları zaman zaman büzüşüyor diyerek fikir vermesi açısından söylemiştim. Yoksa bu büzüşme kendiliğinden geçiyor.

Daha net olması için belirtmem gerekirse, köklerin kararması sadece köklerde oluşuyor. Gövde de her hangi bir sorun olmuyor. Ve durum sadece rotala mini de oluyor. Akvaryumda, rotala macandra, rotala rotinfiola ve rotala wallichii var. Kökleri sağlıklı.
    Yine belirtmem gerekirse sorunlu bitki, yeni filizler çıkarıyor, kökleri sağlamlaşıyor. Büyümesi durunca her seferinde beyaz kökler kararmış oluyor. Bir süre sonra tekrar beyaz kök çıkartıyor ve döngü böyle devam ediyor.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu durumda bahsettiğiniz bitki düşük gh istiyor olabilir

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Rotala wallichi sağlıklı bir şekilde yaşıyorsa suyun sert olma ihtimali pek yoktur. Bitki yoğunluğunuz iyi ancak tabanda besin içeriği yok. Tahminin gübrelemeniz az geliyordur. CO2'yi artırıp en az bir kaç hafta aşağıdaki planı uygulamaya çalışın.

Pazar %50 su değişimi ardından Pazar-Salı-Perşembe günlerinde
    Potasyum 10 ppm
    Nitrat 10 ppm
    Fosfat 1 ppm
    Demir 0.2 ppm
    Mikro elementi kutunun üzerinde yazdığı dozda.

Cumartesi gübre vermeden boş geçin. Bir kaç hafta sonra duruma göre tekrar bakalım.

Mikro elementi de güvenilir bir marka ya da kendini ispatlamış birinden alarak deneyin. Besin eksikliği gibi besin fazlalığı da bu sorunlara yol açabilir. İçeriği belli olmayan bir ürün ile hassas dozlama yapmanız çok zor.

Gildor, ışıkizi ve hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş