Bitkilerde siyah kahve lekeler ve gelişim yavaşlığı

Konusu 'Bitki Bakımı Ve Türleri' forumundadır ve gokhan_0063 tarafından 24/04/18 başlatılmıştır.

1. gokhan_0063

gokhan_0063 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    A844E0E4-DA66-4FB6-BEEE-3BE91C55C610.jpeg 10C26596-4190-4982-974A-DD8E75B219D7.jpeg Bitkilerim ilk aldığım zaman güzel ve hızlı geliştiler zamanla bu yavaşladı. Dıy gübre kullanmaya başladım ve biraz da olsa gelişim oldu. Co2 sistem yaptım ama bu lekeler 1 Aydın gübrelemeye rağmen geçmedi. Işıklandırma 72w powerled kullanıyorum 3x24 gibi

2. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Geçmişteki kararmalar ve solmalar geçmez artık. Yeniden makul bir yerlerden budayıp yeni çıkan filizleri canlı ve renkli tutmaya çalışmanız lazım.

gokhan_0063 bunu beğendi.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gökhan Bey merhaba, akvaryumunuza gelen bitkiler co2 ve besin desteği iyi olan bir tanktan geldikten sonra sizin tankınızda sıkıntı oldu ise Görkem Bey in de dediği gibi taze sürgünler vermesi için zamana bırakmanız lazım. Ben bitkilerde ciddi besin eksikliği görüyorum, ayrıca tanktan falez taşlarını çıkartmanızı öneririm suyunuza salınım yapıp gereksiz sertleşmeye sebebiyet vermesin.

Gübreleme hangi periyotta ve ne kadar yapılıyor, tank kaç litre, ışıklandırma süresi kaç saat ve ne şekilde yapılıyor?

4. gokhan_0063

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Taşları salınım testi yapayım mı yoksa bildiğiniz bir taş olduğundan mı direk yorumladınız.
    gübreleme;
    -fosfat azot 3 günde bir 6ml
    -demir 3 günde bir 2ml
    -potasyum haftada 20ml
    -micro haftada bir 10ml
    -excel karbon haftada 2 defa 2,5 ml

Akvaryumum 110litre ışıklandırma akşam 6dan gece 12ye kadar 3x24w powerled 3 şerit yanyana ve ledlerin içinde mavi kırmızı soğuk beyaz ful spectrum dağılımları mevcut

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Falez taşları genelde salınım yapıyor, yine de test yapabilirsiniz.

Gübrelerinizi ppm hesabı yazabilir misiniz? Yoğunlukları bilmediğimiz için verdiğiniz dozların ppm olarak yazmanız daha iyi olacaktır.

Işıklandırma süreniz iyi, co2 nasıl veriliyor ve suyun ph ile tds değerleri nasıl?

6. gokhan_0063

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Bu arada bitkiler için çok teşekkür ederim hepsini diktim yeni ortamlarına.
    Co2 mayalı sistem veriyorum. O değerleri ölçemedim o yüzden bilmiyorum.
    Gübreler ise(50lt baz alınarak);
    Fosfat 1ml - 0.1ppm
    Azot 1ml - 1ppm
    Potasyum 5ml - 5ppm
    Demir 1ml - 0.1ppm

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bitkileriniz hayr lı olsun, co2 için tüplü sisteme geçmeniz ph dalgalanmasının en aza indirgenmesi açısından daha iyi olur.

Bilecik suyu değerlerinin de çok sert olduğunu biliyorum, önerim imkan var ise ro su ile karma olarak kullanmanızdır. Anladığım kadarıyla suyunuzun gh kh ph tds gibi değerlerini tam olarak ölçme imkanınız yani testleriniz yok. Su gh değeri malesef bitki gelişimine ciddi etki ediyor, olumsuz etki yapıyor.

-fosfat azot 3 günde bir 6ml -----> Fosfat 0,3ppm her dozlamada / Nitrat 3ppm her dozlamada ; değerler uygun görünüyor.
    -demir 3 günde bir 2ml -----> 0,1ppm her dozlamada; bence çok düşük bir değer eğer mikro elementten ciddi bir demir gelmiyor ise miktarı 2 katına çıkartın benim önerim tankınızda en düşük 0,5ppm civarında demir olsun ki bunu sağlamak için dozu daha üstte tutmanız lazım.
    -potasyum haftada 20ml -----> 10ppm her dozlamada; haftalık dozlama %50 daha artırmanızı öneririm.
    -micro haftada bir 10ml -----> içeriğini siz biliyorsunuz bir yorum yapamıyorum.
    -excel karbon haftada 2 defa 2,5 ml ----> Haftalık su değişiyorsanız sorun olmaz ama değişmiyorsanız bir süre sonra birikim yapıp etki edebilir.

Test kitleriniz olmadığı için haftalık en az %50 - 60 su değiştirmeniz tankta fazladan birikecek besinlerin seyrelmesi için gereklidir. Bitkilerinize biraz zaman verin toplarlanırlar. İyileştirme budaması yapıp budadıklarınızı yeniden dikerseniz ve ana gövdede tankta kalırsa kısa zamanda yeni sürgünler görebilirsiniz.

Ben ro su kullanıp değiştiğim miktarın %10-15 ini çeşmeden giriyorum ve ortalama 7-9 haftada bir su değişimi yapıyorum.

8. gokhan_0063

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Çok teşekkür ederim hakan bey, önerilerinizi uygulayacağım demir ve potasyum arttıracağım. Micro elementlerin içeriği şu şekilde Fe%5-Mn%3,5-Zn%0,4-Cu%0,4-B%0,60-Mo%0,22 bu oranlara göre rica etsem demir ve micro elementin dozlarını yeniden önerir misiniz?

Haftalık %40 su değişimi yapıyorum, ayrıca 2 haftada bir dip çekimi yapıyorum bu sıklıklar uygun mudur?

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Demiri yazdığım gibi 0,2ppm verirseniz mikro elementten gelen ile ortalama 0,3-0,5 arası bir doza denk gelir. Mikro elementte oranı 10ml olarak ilerleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer husus ise npk lar ile elementleri aynı gün dozlamayın Fosfat ile demir etkileşime girmesin. Su değişimini %50 -60 civarı yapın zararı olmaz faydası olur. Dip çekimi bitkili akvaryumda illaki yapılması şart değil, tabanda oluşan tortunun faydası var sıkıntı etmeyin. Ayrıca filtre içinde kullandığınız malzemelerde aktif carbon gibi besin tutucu malzemeler olmamasına ve ince gözenekli sünger olmasına özen gösterin.

gokhan_0063 bunu beğendi.

10. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan bey güzel bir reçete hazırlamışsınız. Bundan sonrası gözlem ve sabır. Aslında bitkili tanklarda gübre-ışık-taban-co2 gibi temel denkleri anlayıp gözlem yoluyla neyin eksik neyin fazla olduğuna su değerleri, bitkilerin tepkileri ve oluşan algler cevap veriyor. önemli olan bu bilgi ve tecrübeye sahip olmak. Bunun için makale okumak, test yapıp sonuçlarını gözlemlemek, başarıya ulaşmış tankların hikayesini okumak temel anlamda rehber niteliği taşımaktadır. Bence bu hobiden zevk almanın yollarından biride bu hobinin ilmini ve bilimini anlayıp yorumlayabilmek olduğu kanısındayım. Tankın kendi kontrolünde olduğunu bilmek ve ihtiyaçlarını tespit edip karşılamak hobiyi daha keyifli hale getirecektir. Bende bu konuda araştırma yapıyorum.

Bitkici ve gokhan_0063 bunu beğendi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Dediğiniz gibi gözlem çok önemli, doğru gübreleme ışık ve co2 oranı ile başarı belirli bir seviyeye kadar oluyor. Aslında en mühim olanı ise iyi su değerleri. Eğer su değerleri iyi değil ise ne yaparsak yapalım başarı zor geliyor. Önceden de yazdığım gh değeri ve kh değeri önemli. Gh çok yüksek ise bitki gelişimine etki ediyor kh yüksek ise de co2 yetkinliği azalıyor.

Sayfayı Paylaş