Betta balık sırtına beyazlıklar.

Konusu 'Hastalıklar ve İlaçlar' forumundadır ve cizgi tarafından 22/10/20 başlatılmıştır.

1. cizgi

cizgi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,

Bir gün önce akşam oğlumun betta balığının sırtında ve yüzünde beyaz bölgeler gördüm. Pullar kalkmış gibi bir görüntü vardı. Aşağıdaki fotoğraflarda durum görünebilir.
    O günün sabahında böyle bir şey görmemiştim. Sanki bir anda oluşmuş gibi.
    Balığın iştahında ve ya hareketliliğinde bir değişiklik yok.

Bugün fotoğraflarını yakınlardaki iki akvaryuma da gösterdim. Bir birlerinden bağımsız olarak, "Bir yerlere sürtmüş, kendiliğinden düzelecektir." dediler.

Bir tanesi "Deep Fix Icthyo" ilacını önerdi. Ana tankta kullanabileceğimi , bitkiler ve salyangozlara bir etkisi olmayacağını söylediler. Nette ilacı ve etken maddelerini arattığımda ana tank için önerilmediğini gördüm. Bu yüzden forumda danışmadan kullanmamayı seçtim. Sizler ne dersiniz?

Sorunun ne olduğu ve neler yapabileceğimiz konusunda fikir verebilirseniz sevinirim.

Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Yaşam koşulları: 50x20x30 cm3 akvaryum. Su sıcaklığı 28 derece civarlarında. Geçen haftaya kadar 30 derecelerdeydi (İzmir). Canlı bitkiler ve 2 adet küçük elma salyangozu ile birlikte yaşıyor. (Tek betta) Haftada bir yaklaşık %25 su değişimi yapıyorum. Asidite ve diğer olası sağlık etkisi için akvaryumda hint bademi (Catappa) yaprağı var.
    Akvaryumun genel hali bir fikir edinmek için gerekli olabilir diye geniş çekim bir foto da ekliyorum aşağıya.

Yemler:
    Sera Bettagran, Temel Yem (Granül)
    Markasını bilmediğim pul yem. (Resmi aşağıda.)
    Rotifish, Kankurdu (Freeze dried bloodworms) (Ağzına sürmüyor.)

WhatsApp Image 2020-10-21 at 14.32.30.jpeg WhatsApp Image 2020-10-21 at 14.32.31 (1).jpeg WhatsApp Image 2020-10-21 at 21.47.24highligh.jpg WhatsApp Image 2020-10-22 at 22.17.15.jpeg

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba, bir kaç gün sonra daha belirgin hale gelirse tekrar istişare edelim ben dış parazit olmasından şüpheleniyorum böyle başlayıp genişliyor ve yara haline gelebiliyor balıklarda .

Sürtünme nedeniyle de olabiliyor doğrudur, falez taşlarında keskin sivri çıkıntılar oluyor ve bitkiler için hiç uygun bir taş değil suya salınım yapıp sertleştirir. Ayrıca akvaryumdaki renkli boyalı taşları da çıkarmanızı öneririm. Doğal olmayan meteryalleri kullanmayın.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Amonyak yükseldiyse taşlara sürtünmüş olabilir. Öyle olmasa bile suyu sertleştirdiği için her halukarda falez taşları betta için uygun değil.

Yüzgeçlerde erime var mı ve bu lekeler genişliyor mu diye dikkatle takip edin eğer genişleme varsa bakteriyel enfeksiyon veya mantar olabilir.

4. furkancan

furkancan Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Acil Tıp Teknisyeni
    Beta balıkları vitamin eksikliğini veya stresin kısa dönem etkilerini yine mukoza üzerinde gösterebiliyorlar. Her zaman mukoza hücrelerini desteklemek amacıyla B vit. (Bemiks ampul) alıp yemlerine 1-2 damla damlatıp Bvit takviyesi yaparsanız çok faydası olacaktır.

Size verilen ilaç Beyaz Benek hastalığı tedavisinde kullanılıyor.
    Beyaz benek hastalığının en yaygın semptomlarından biri sürtünme refleksidir.
    Balığınızda sürtünme var mı? Gözlemlerinizde taşlara camlara sürtünme refleksi görüyorsanız direkt olarak ek semptom görmeden ısıyı 30-31°C seviyesine çıkartıp akvaryum ışığını kapatın.
    Cevabınıza göre hastalık teşhisi ve tedavisi ile alakalı nacizane deneyimlerimi paylaşırım.

Sayfayı Paylaş