Bazalt kum

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve mustys tarafından 10/08/14 başlatılmıştır.

1. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar...
    Yeni bir taban kurulumu için akvaryumda kullanabileceğim kum türlerini araştırırken Bazalt kuma rastladım.

sitede önerilen inşaat kumunun akarsulardan temin edilenini bulmak biraz zahmetli. tuz ruhu testi için tek tek örnek alıp denemek gerek.

hagen marka kuvarz kum listenin başında ama fiyat olarak yüksek sayılabilir.

hagen kuvarz kum kendini kanıtlamış bir malzeme ama altarnatif olarak bazalt kum;

içeriğinde mineral barındırması,
    dayanıklı ve aşınmalara karşı dirençli olması,
    ısı yalıtımı sağlaması
    alt katmanlara hava ve su geçişini kolaylaştırdığından bahsediliyor.

ph seviyesini yükselttiğinde bahsediliyor ama bazalt kum ile kurulmuş başarılı tabanlar mevcut.fiyat olarak ta hagen kuma göre bir miktar avantajlı.

daha önce bu kumu taban da kullanan deneyen oldu mu acaba

2. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kullandım hatta halen kullanıyorum. Taban malzemesi olarak sadece bazalt kum kullandım. Taban bitkisi dışında başarılı oldum. 2. Akvaryuma hagen kullandım ama bazalt daha iyiydi sanirim

3. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Peki varmi hocam yasadiginiz bi sıkınti.agirlik olarak nasil sitedeki taban uygulamasi icin kullansak dipteki malzemeyi tutacak kadar saglammidir acaba

4. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Ben de belli bir süre kullandım. L. Aquatica larım vardı. Gayet güzel geliştiler. Sonra lav kırığı kuma geçtim aynı bitkiden aynı şekilde verim alamadım. Sıkıntı bende mi kumlarda mı bilmiyorum :)

5. ergin sarı

ergin sarı Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende suan kullaniyorum.Basarili,ama ph yukseltme konusuna gelince ,daha once kuvars ve hagen kullandim ama ph derecesini ne kadar yuksettiklerini test etmedim.Bu nedenle kiyaslama yapmicam.Bende ph 6.85 iken 1 gunde 7.1 e cikabiliyor.Bunun nedenini su sekilde tahmin ettim co2 ile 7.2 ph olan suyu 6.85 e indirdim ve co2 yi kestim.Aksam baktigimda 7.1 oldu.Ya su sulkilasyonundan dolayi yada kum ph i yukseltiyor.

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ergin bey CO2 vermeden önce 7.2 olan ph seviyesi CO2'nin etkisi ile 6.85'e düşürmüşsünüz. CO2'yi kesince tekrar 7.2'ye çıkması normal karşılanabilir sizde 7.1 olarak ölçmüşsünüz. Bu kumun ph artırdığını göstermez, çözünmüş haldeki CO2'nin sudan ayrıldığını gösterir. Tabi normal olarak ph'da eski seviyesine çıkmış.

Sadece bazalt kum olan bir kabın içine su doldurup ölçüm aldığınızda ph 7.2 ise bir hafta sonra 7.5 ve üzeri gibi çıkıyorsa ancak o zaman ph yükselttiğinden bahsedebiliriz. Eğer sizde böyle bir durum yoksa bazalt kum ph artırıyor diyemeyiz.

7. ergin sarı

ergin sarı Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aslinda dogru soyluyorsunuz.Ben sizin dediginiz sekilde test etmedim,ama birazdaha bekleseydim acaba ph 7.1 i ne kadar gececekti,yada gecmeyecekti.

8. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bazalt taşı da kuvars benzeri bir malzeme. Volkanik kaya imiş. Ergün Bey'in söylediği gibi bir şekilde denemelisiniz. CO2 ile ph epey oynayacaktır. Porçöz testi yaptınız mı?

Asit ile tepkime yapmıyorsa ph'a etki etmemesi gerek.

9. ergin sarı

ergin sarı Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Asit testini basari ile gecti.Herhangi bir kopurme olmadi.Ama onemli bir husus var,sebeke suyunu recineden filtreledim,toplam sertlik 5 di.bi muddet sonra yani bir kac gun sonra akvaryumdaki toplam sertlik 9_10 arasi bir seviyeye ulasti.Nedenini hala cozemedim.

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ergin bey asit testinde köpürme yapmadıysa muhtemelen GH ve Kh üzerinde etki yapmayacaktır diye düşünülür ancak 5 ölçülen bir GH'ın bir kaç gün sonra 9-10'a çıkması çok ilginç. Su değiştirmediğiniz haftalarda da böyle bir yükselme oluyor mu? Ya da salınım yapmasından şüphelendiğiniz herhangi bir materyal var mı?

11. ergin sarı

ergin sarı Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Su degisimi yapmadigim hic bir hafta yok.Ama sanirim bazalt kumundaki bazi kucuk taslarda kopurme olmustu.Yani yuzlerce kum taneni icinden sadece 10 yada20 tane kadar diyelim.Cok az sayida taneciklerde kopurme olmustu,onemi olmaz dedim ama muhtemelen onlardan dolayi olabilir,

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ergin bey bazalt kum mu köpürüyordu yoksa bazalt kumun içinde köpüren başka kum taneciklerimi mi vardı? Neden soruyorum derseniz bazalt kumun lav kayası tabanlı olduğu söyleniyor. Lav kayası da salınım yapmayan güvenli kayalardan diye biliniyor. Ben lav kayalarına salınım testi bile yapmadan akvaryuma ekledim. Test yapsamıydım acaba diye soruyorum.

Bitki gelişiminde sıkıntı yoksa ve gh sürekli artmıyorsa bazalt kum kullanılabilir. Ancak bahsettiğiniz gibi sürekli gh seviyesini artırıyorsa kullanmak sorun yaratabilir. Tecrübelerinize göre bu kumun kullanılabilirliğini siz söyleyin. :)

Sayfayı Paylaş