Aydınlatmam Yeterli mi?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve ferbay tarafından 22/02/18 başlatılmıştır.

1. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Arkadaşlar 100x45x45 net 200lt tank için zemin bitkisi olduğu da düşünülürse 54 soğuk beyaz 18 Full spektrum toplamda 72x1w power led aydınlatma yeterli midir?

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba Ferhat bey, 72w power led yeterli gelir. Hangi tür taban bitkisi düşünüyorsunuz

Bitkici bunu beğendi.

3. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Hakan Bey,

Taban bitkisi olarak çok az miktarda monte carlo var. Gelişimi için yerli olur mu? Tankta gübre ve co2 kullanıyorum.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben yeteceğini düşünüyorum, yükseklik 45cm ve kum da hesaba konulursa 38cm lere düşer.

ferbay bunu beğendi.

5. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Aynen Hakan Bey, 37cm zeminle suyun üst limiti. Yeterliyse ışık takviyesi yapmaya gerek yok. Teşekkürler.

Yönetici tarafından son düzenleme: 23/02/18
    hedayse bunu beğendi.

6. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    100 lt lik akvaryum için önerileriniz nedir

7. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Ben 200lt tankım için aydınlatmamı 72w dan 108w a (power led) yükselttim. Gerçekten fotosentez coşkusu çok bariz görünüyor. Zemin bitkisi olduğu için artırdım.

100 lt için 50w aydınlatma tavsiye ederim. Renk dağılımı için %75 soğuk beyaz ve %25 full spectrum. ben bu dağılımda güzel sonuçlar aldım.

akvaryum ölçülerinizi yazarsanız daha sağlıklı olur.

Yönetici tarafından son düzenleme: 26/02/18
    hedayse bunu beğendi.

8. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    bende aynı şekil zemin bitkisi yapıcam iki akvaryum var 98x30x40 100 lt birde 40x30 önerileriniz nelerdir hangi ledleri ve lensleri almalıyım birde bu driver için ne önerirsiniz yardımcı olursanız biran önce sipariş vermek istiyorum

9. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    bende trafo var ama sanırım led driver şart birde armatür kasası önerebilceğiniz bir yer var mı

10. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Yükseklik 40cm kumla birlikte 35cm veya daha altı olacaktır. ışıkta kırılma etkisi çok fazla olmayacaktır. Bence 50w lık power led yetiştireceğiniz her türlü bitki için yeterli gelecektir. Kendiz yapmak için Power led siparişi verecekseniz yıldız pcb tavsiye etmiyorum. (tecrübeme dayanarak) yıldız pcb yerine lineer (dizgili) pcb kullanabilirsiniz. ben verim aldım. Power ledler aşırı ısındığı için uuguladığınız pcb yi mutlaka termal yapıştırıcı ile alüminyum soğutucuya uygulayınız. Takıldığınız noktada yardımcı olabilirim.

armatür kasa şekli size kalmış önemli olan soğutma özelliği. ben perdeli alüminyum kullanıyorum henüz armatür yok. led için trafo veya driver alırken mutlaka bir bilenden destek alın. mesela 1w lık 50 adet power led uygulayacaksanız kullanacağınız trafo 160v 300mA - 350mA olmalıdır. driver de ise 50x1w almanız yeterli çünkü direk power led için üretilmiş oluyorlar.

Yönetici tarafından son düzenleme: 26/02/18
    Bitkici bunu beğendi.

11. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    çok fazla anlamadığım için ve sizin gibi cevap veren tecrubeli birine rastladığım için biraz sorum olucak umarım bunalmazsınız biraz heyecanda var tabi :) power led yıldızlı pcb ve lineer pcb dediğiniz ledleri nasıl ayırcam
    https://tr.aliexpress.com/item/1W-3...1vujMJ6&transAbTest=ae803_5&priceBeautifyAB=0
    uygun mudur aliminyum bir soğutucu bakıcam karaköyden falan 30 ad 1w cold white 10 000K 10 ad 1w deep reed ve 10 ad 1 w royal blue bunllara ek driver kaçlık olmalı

ferbay bunu beğendi.

12. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Linktekiler yıldız pcb üzerine uygulanmış power ledlerin fotosu. Benim tavsiyem linkteki pcbler tipleri
    https://tr.aliexpress.com/item/1pcs...MIuZe4nN3D2QIVQxMbCh3qaQ7aEAQYBSABEgLT5fD_BwE

Ben deep red ve royal blue yerine bu iki rengin birleşimi olan full spectrum kullandım. Siz dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Karaköyde hırdavatçılar çarşısının olduğu yerde istediğiniz ölçülerde alüminyum soğutucu kestirip alabilirsiniz. Yazdıklarınıza istinaden 50x1w driwer sizin ihtiyacınızı görür.

13. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3

çok iyi çok teşekkür ederim bu pcb lerin üstüne mi aldığımız ledleri monte ediyoruz

14. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Aynen PCBsiz alıp, pcb yi alrı alıp kendim lehim yaptım. sonra pcbyi soğutucuya yapıştırarak yapmıştım.

hedayse bunu beğendi.

15. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    tamamdır malzeme listesini oluşturdukran sonra sizinle palaşıcam teşekkür ederim

co2 için tavsiyeniz var mıdır?

16. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    co2 olarak önce mayalı yaptım. Bir süre sonra sitrik asitle yaptım ama sanırım yapamadığım için çabuk bitti. sonuç olarak şuan tüp+regülatör sistem kullanıyorum. 3 sistemde co2 ihtiyacını giderir ama tüplünün sistem daha uzun süre kullanım sağladığı için zahmeti olmuyor. Eğer büyük tankınız için düşünüyorsanız bütçeniz uygunsa tüp tavsiye ederim. tüp olmazsa sitrik asitle co2 ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

17. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    sadece ışık alarak bitkilerin gelişimini sağlayamazsınız. Doğal döngüde olduğu gibi bitkinin sağlıklı gelişiminin göstergesi olan fotosentezin bitkiler tarafından yapıldığı gözlenmeli.
    Doğal olarak sağlıklı bir döngü için doğru ve yeterli aydınlatma + co2 + gübreleme bu üçlü önemli.

18. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Suan icin limon tozu karbonat kullanıyorum ışığı cozdukten sonra sıra ona da gelir inş bir resim paylaşıyorum bu driver yerine iş görür mü ?

Ekli Dosyalar:

19. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Değerleri içeren bilgi yok malesef. Volt değeri tutsa bile akım değeri fazla ise ledlerini patlatıp emeğini ve paranı çöp edebilir.
    Forumda bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlar var onlar yorumlayabilir. Bence uygun driver alsanız daha garanti olur. Tahminim 25-30TL arası bir maliyeti olur.

Bitkici bunu beğendi.

20. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3

BU hafta malzeme listemi sizinle paylaşıcam + co2 tüpü siparişi verdim bu ay herşey oturucak inş sizden baska konular hakkında da bilgi almak isterim yardımlarınız için teşekkürler

hedayse ve ferbay bunu beğendi.

21. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3

Tekardan merhaba tankı değiştiriyorum 100x50x40 olçulerinde 250 lt tabi kum falan girince 220 lt bi tank kuruyorum sizin sisteme gore kaç beyaz kaç full specturum yapmalıyım ? Birde kullandığınız beyaz 6000k püre white mi yoksa 10.000 k cold white mi ?

ferbay bunu beğendi.

22. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Kendi tankımdan örnek vererek konuyu görüşümü yazayım.
    Benim tankımda ortalama kum aksesuarlar çıkınca 210lt civarıydı. Şuan 108w power led kullanıyorum. %75 soğuk beyaz %25 full spectrum şeklinde kurmuştum. Gayet memnunum. Fotosentez coşkusunu net görebiliyorum. Sanırım sizin tankda benim tankla neredeyse aynı.

hedayse bunu beğendi.

23. yusufsille

yusufsille Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    kesinlikle öyle o yüzden bire bir yapıp bende bu fotosentez coşkusunu yaşamak istiyorum :) co2 tüpü sipariş ettim misket ve sıvı gübrelerim de geliyor sadece ışığım kaldı sizinkiyle aynı yapmayı düşünüyorum yani hiç deep blue ve red le uğraşmayayım diyorum fullspectrum hakkında iyide kötü de yazılar var ama ben fullspectrum yapıcam 108 led lik diziliminizi varsa bir fotoğraf kaç beyazdan sonra kaç fullspectrum kullandığınızı öğrenebilir miyim ? artı olarak 10.000 k cold white mı kullandınız ?

Yönetici tarafından son düzenleme: 01/03/18
    hedayse bunu beğendi.

24. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Bende dizilim 3 soğuk beyaz 1 full spectrum şeklinde. Aydınlatmam 3 parçadan oluşuyor. 1wx36 şeklinde olmak üzere her soğutucuya 36 adet power led düşüyor. İlk 2 tanesini yaparken 6500K soğuk beyaz kullanmıştım. 3. aydınlatmada ise 10.000K soğuk beyaz kullandım. 10.000K Beyaz ve Buz mavisi gibi bir ışığa sahip daha fazla aydınlatma yaptığını fark ettim. Ancak bitkilere ne kadar ekstra bir faydası var tam bilmiyorum. Ancak 3. aydınlatmadan sonra fotosentez ikiye katladı diyebilirim.

Sayfayı Paylaş