Ay kuyruklu Black Molly cinsiyet değiştirme mümkünmü?

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve ışıkizi tarafından 18/11/19 başlatılmıştır.

1. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Hiç istemiyordum ama oğlum istediği için iki tane black moly almıştım. İkiside birbirinin aynısı ve ikininde dişi olduğunu düşünüyordum. Aralarında herhangi bir çiftleşme belirtisi olmuyor alt yüzgeçleri belirgin dişiydi. 2 aydan fazla olmuştu ki birisi akvaryumdan sıçramış uzunca bir süre dışarda kalmış ve eşim yerde kara birşey farkedip akvaryuma geri atmıştı. Balığın yüzgeçleri tamamen dökülüp tekrar iyileşti. Bu süreçte de herhangi bir eşleşme yoktu. Yeniden oluşan yüzgeçler erkek yapısında oluştu ve cifleşmeye başladılar. Bunlarda cinsiyet değiştirme mümkünmü yoksa ilk zamandan beri ben mi onu dişi sandım.? Biri şu anda çok belirgin erkek.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kılıçkuyruk dişisinde başıma gelmişti, dişi balığım bir süre sonra kuyruğu yapı değiştirdi ve kılıç uzantısı oluştu sonra da erkek Kılıçkuyruk şekline bürünmüştü.

Araştırmalarıma göre canlı doğuranlarda kısır dişi bir süre sonra erkek cinsiyetine dönebiliyormuş. Sizde de benzer durum olmuş anlaşılan. Takip edin bakalım eşleşme olup yavru olacak mı?

H. KAYA. GEMLİK. ve Lepistesyum bunu beğendi.

3. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Merhabalar

Canlı doğuranlarda lepistes dışında moli, plati ve kılıçlarda dişilerin yoğun bulunduğu erkeksiz koşullarda baskın damızlık dişilerden bir yada birkaçı erkeğe dönüşebiliyormuş bunu bende yalnızca kılıç kuyruklar da yaşadım, 10 damızlık dişiden oluşan kılıç tankımda 3 ay içinde baskın dişilerden biri önce kuyruk uzantısı çıkardı ve ardından gonopod oluştu bu değişimi şaşkınlıkla izledim, molilerde de bu değişimin olması muhtemel, ancak lepisteslerde ne duydum nede gördüm

Bu erkeğe dönüşme durumunu geç gelen ergenlik olarak açıklayanlarda var, yanısıra bu dönüşen balıkların kromozom yapılarının bozuk olması sebebiyle üremelerinde problem olacağı yada erkek yavru elde edilemeyeceği düşünülmekte, nitekim ben erkeğe dönüşen kılıcım dan bir yavru elde edememiştim ancak bu bir tesadüfte olabilir

Saygılar

Son düzenleme: 18/11/19
    H. KAYA. GEMLİK. ve hedayse bunu beğendi.

4. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Çok önemli ve güzel bilgiler için teşekkür ederim.

Lepistesyum bunu beğendi.

5. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Kılıçkuyruklarda dişi balığın erkekleşmesine bende defalarca şahit oldum. Bunun haricindekileri ise değer verdiğim bazı ustaların yorum ve paylaşımlarından duymuştum. Bu bilgiler ışığında, dişi iken erkekleşen balığın dölleme de yapabileceğini, döllediği yavruların tamamının dişi olacağını da söyleyebilirim.

Bitkici, Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

6. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    İşte bunu hiç bilmiyordum. Ben geçen sene sırf black molly bakmıştım. Yüzlerce yavru içinde bir tane bile erkek molly yavrusu olmadı. Hatta forumda sormuştum ph ısı vs diye düşünmüştük. Bundan hiç haberim yoktu belki o zamanda aynı durum olmuştu. Canımı sıkmıştı bu durum .

7. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek

Dişiden erkeğe dönüşen balıklarda bozuk kromozom yapısı nedeniyle oluşacak yavrulardan tamamının dişi olduğunu bende işittim Hüseyin bey,evet mutlaka tecrübe edenler olmuştur.

hedayse bunu beğendi.

8. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Konunuzu hatırlatınca anımsadım. Bence de doğru düşünüyorsunuz. Dişi bir kılıç erkekleşebilir ancak, kromozomlarında bir değişiklik olmaz diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu düşünceden yola çıkarak ; Dişi kromozomlara sahip olan bir balığın da erkek yavruları olamaz.

Lepistesyum bunu beğendi.

9. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Bozuk kromozomdan kastım doğal olarak erkek cinsiyetle dünyaya gelmeyen sonradan erkeğe dönüşen balıklarda hormonel dönüşümün koromozom olarak tamamlanamaması nedeniyle oluşan eksiklik, aslında bu bir çift cinsiyetlilikmiş Hüseyin bey, fakat memelilerdeki gibi işlevsiz bir çift cinsiyetlilik değil, memelilerde benekli sırtlanlarda ve avustralya kıtasında yaşayan bazı keseli hayvanlarda bu çift cinsiyetlilik görülüyor ancak üreme gerçekleşmiyormuş, balıklarda bu dönüşüm mümkün olabiliyor çünki besin zincirinin tam göbeğindeki canlılar ve çok fazla üremeleri gerekiyor, Tanrı yerli yerinde herşeyi düşünmüş ve bazı canlılara dönüşüm opsiyonu tanımış olmalı ;)

hedayse ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Peki arkadaşlar, Erkek iken dişiye cinsiyet değiştirme durumu da yaşanıyor mu?

Bu arada konudan derlediğim bir makaleyi ana sayfamızda müsadenizle paylaşıyorum. Paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

11. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Bugüne dek şahit olduğum ve duyduğum dişilerin erkeğe dönüşme durumuydu, erkeğin dişiye dönüşmesini duymadım ve de görmedim,sanırım tabiat buna izin vermiyor çünki erkek balıklar doğuştan bir yumurtalığa sahip olmadıkları için fiziki olarak dişilerden daha küçük oluyorlar dolayısıyla bu dönüşüm çok zor, ancak dişiler için dönüşüm opsiyonu daha rahat kullanılabiliyor.

Mesela benim dişiyken erkeğe dönüşen kılıcım 10 cm boyunda 2 yasında damızlık bir dişiydi ve erkeğe dönüştüğünde o dev cüssesiyle bir hayli göz alıcı ve ürkütücüydü

Saygılarımla

Yönetici tarafından son düzenleme: 21/11/19
    H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Anladım, bilgiler için teşekkürler.

13. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Daha neler duyacağız şaşırtıcı ama Allah ın bir takdiri diye düşünüyorum bu hususu.

Sayfayı Paylaş