Armatür çalışmam 2. Bölüm

Konusu 'Kapak ve Aydınlatma Yapımı' forumundadır ve muratank tarafından 14/06/14 başlatılmıştır.

1. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    evet arkadaşlar, bitkili akvaryumda en önemli ve en sıkıntılı birtürlü işi bitmeyen bölümün Armatür olduğunu anlamış bulunuyorum :)))

Arkadaşlar 1. serüvende balastlar armatür içindeydi, çok nizami olmuştu fakat gerçekten T5 lerin yüzünden çok ısınıyorlardı bende balastları armatür dışına masa altına aldım. Ve baya bi kablo işi çıktı.

Arkadaşlar ısı transferi için delikler açıldı, balastları çıkardıktan ve delikler açıldıktan sonra içerdeki ısı kesinlikle en az %50 düştü.
    Delik açmak gerçekten çok önemli basit görünüyor fakat çok etkili, aksi halde tam bir soba ortamı oluşuyor

Celal beyden reflektör alındı, gayet verimli ve bu iş için çok uygun bir malzeme.
    Armatür duvara menteşe ile montajı yapıldı, akvaryumda bi işim olduğu zaman inanılmaz rahat güzel bir kapak sistemi gerçekten şart

Armatürün üstüne 2 adet fan düşünüyorum, içerdeki havayı dışarı atacak şekilde yani yukarı üflicek şekilde fan koyulacak yoksa yaz sıcağında içerde bitki kalmicak!

2. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Maşallah Murat bey el becerinize hayran kaldım birinci sınıf bir işçilik ilen süper bir armatür olmuş fanlarda bağlanırsa harika olur inşallah ellerinize sağlık.

3. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler Uğur bey koşturuyoruz işte, sizin tank ne durumda kurulum yaptınızmı en son zemin sohbeti yapmıştık..?

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey elinize sağlık, kapağa bir tane fan taksanız yeterli olur diye düşünüyorum.

5. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler, 1 tane büyüklerden alıcam fakat dışamı üflesin içemi üflesin onu düşünüyorum..

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sizin kapağınız tam olarak akvaryumun üstüne kapanıyormu yani camlarla temas oluyor mu bilmiyorum ama temas var ise içerden çekmesi mantıklı lakin su ısınızı düşürmek için su yüzeyine de üfleyen 1 fan ayarlamanız gerekecek.

Kapalı olarak bir resim ekleyebilirmisiniz yandan çekilmiş olarak. tam bir durumunu görmüş olalım.

7. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kapak tam oturuyor fakat kapakla akvaryum arasına mesafe koyabilirim sorun değil.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    O halde sadecesu yüzeyine üfleyen takmanız yeterli olabilir, havanın çıkacağı bir kısım oldukça sorun olmaz.

9. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam o zaman su yüzeyinden buharlaşmayı biraz arttıralım o halde.

10. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    .Ben halan dere kumu işi ile uğraşıyorum desem inaninki yalan olmaz kumlar balkonda ıslandı(çok yağan yağmurun neticesinde) ıslanınca elemek çok zorlaştı.Kurudu eledik 3 kovadan 1 kova çıkardım ama hatam eledikten sonra tuz ruhu testi yapmak oldu ve tuz ruhunda kum bir müddet fokurduyor sonra duruyor bu normal mi ? Yoksa bu kum yaramaz mı?Aynı su dökünce olan olay gibi mi olacak hiç bir faliyet olmayacak mı kumda?Vallahi balkonun resmini çekecektim gülersiniz diye çekmedim her yer kum elenmiş sıfır kum da var 2-5mm arası olan da var.Hanımlan balkonun hali yüzünden sıkıntıdayız şu kum işini halledemedik ya kafayı inanınki yiyecem ya şu tabanı bir halletsemherşey düzene oturacak gibi Allah(c.c.)ın nihayeti ve sizlerin yardımları ile inşallah.Hakan beye de yazdım inanınki tuzruhu ile dolaşır oldum.Gördüğüm kuma test yapıyorum. :)

11. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    :) valla çok stres durumlar iyi bilirim, ama inanın birazda boşuna kendimize sıkıntı çıkarıyoruz, önemli değil herzaman söylerim herşey bir tecrübe..Uğur bey, köpürmeye pek takmayın yapcak bişey yok dere kumu gibi heterojen bir yapıda normaldir. Taksinizde sizede söylemiştim tekrar yazıyorum şimdikinde olmasa bile ilerde tank kuracağınız zaman bir seçenek olarak düşünün derim.

2 cm kalınlığında Bitkili akvaryum için olan kahverengi torf, üstüne sineklik üstüne hemen misket gübreleri dizip 6-8 cm kalınlığında hagen kum, hatta torfun içine isterseniz yine kil vb malzemenizi katın ama hagenin görselliği bile onu seçmek için bir neden bence.

Sayfayı Paylaş