Arkadaşlar balıklarımın doğumuna ne kadar var yardımcı olurmusunuz

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve Sercan35 tarafından 27/10/14 başlatılmıştır.

1. Sercan35

Sercan35 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Görüntü iyice belli olsun diye bol bol fotoğraf koyduk kılıç kuyruğun doğumunun çok yaklaştığını düşündüğüm için yavruluğa koydum ama lepisteslerden pek emin değilim sizce ne kadar bi süresi var doğum için yardımcı olabilirseniz lütfen sadece iyi anlayan arkadaşlar yazsın yanıltmayın
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

2. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bi bilgi vericek yokmu bu konuda

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sercan bey fotolardan anlamak pek kolay değil ama karnına bakarak lepisteslerin 3-4 gün içinde doğum yapabileceği söylenebilir. Canlı doğuranlar genelde çatısı açıldıktan bir gün sonra yavrular. Koyu siyah kısma dikkat edin doğumdan bir gün önce yuvarlak şeklini değiştirip aşağı doğru hafif bir açılma oluşur. Zamanla balıklarınız yavruladıkça bu durumu daha rahat anlarsınız.

4. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Peki balığın doğum yapmadan 2 3 gün önce yavrulukta kalması balığa zarar verirmi

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan Bey inanın ftoğraf ile bu durumu analiz etmek çokta kolay değildir. Objektif gözü yanıltabilir lakin ben de ortalama maksimum 1 hafta olacağı kanaatindeyim. Mesela su ısınız 28 derece olsa balıklarınızda 24 gün civarında biel yavru almanız söz konusu ama bu süreç bildiğiniz gibi normalde 28-30 gün civarıdır. Özetle ortam ısısı bile farklılık gösterebilir ki canlı doğuranlar beyaz bir kap içerisine alınsa veya ortam değiştirse akvaryumu değişse bile stress nedeniyle erken doğum yapabiliyorlar hatta bu stress ile ölebiliyorlar.

Ben yerinizde olsam çok kolay türler bile olsa bir köşeye bitki öbeklerdim ve balıklarımı yavruluğa almazdım şahsen yavruluk kullanmadım kimseye de tavsiye etmiyorum. Ortamlarını doğaya yakın hale getirin daha iyi olacaktır.

Sayfayı Paylaş