Akvaryumda nane bitkisi

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve onur tarafından 24/02/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar Akvaryumda yarı sucul bitkiler yetiştirile bilir mi, yetiştirilemez mi, her tür için bu geçerli midir değil midir. bende bunun üstüne bir deneme yaptım nanelerin bir çok türü var elimde olan nanenin hangi türü olduğunu bilmiyorum. Türkiye de yaşayan türleri şunlar: (kaynak Vikipedi)

Su nanesi (Mentha aquatica)
    Japon nanesi (Mentha arvensis)
    Tüylü nane (Mentha longifolia)
    Yarpuz (Mentha pulegium)
    Kıvırcık nane (Mentha spicata)
    Elma nanesi (Mentha suaveolens) (syn. M. rotundifolia)

benim kullandığım nane büyük bir olasılıkla su nanesi fakat tam olarak emin değilim.akvaryuma ekleyeli 4 gün oldu bitki boy attı fakat yapraklarında bir gelişme gözlemleyemedim. resimlerini ekliyorum.
    Fiziksel şartlar 4-3-4 aydınlatma 18-21C sıcaklık sıcaklığın düşük olması bitki metabolizması yavaşlatır adaptasyon sürecini uzatır yada akvaryumda daha uzun yaşamasını sağlar.

Ekli Dosyalar:

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İlginç bir deneme, gözlemlerinizi ve sonuçları merak ediyorum.

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hobiye yeni açılımlar getirilmesini çok seviyorum. İnşallah başarılı olursunuz.

4. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İlginç bir konu Kolay gelsin :)

5. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    sağolun bora bey. zeki bey İnşallah başarılı olur belki peyzajda kullanılmaz ama nane kokan bir akvaryum olsa çok güzel olur :)

6. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Kullandığım tür melez bir türmüş Mentha piperita (M. aquatica × M. spicata)

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    nane bitkisindeki son durum sanki hep su bitkisiymiş gibi çok çabuk adaptasyon sağladı yüksek toleranslı bir bitkiymiş ,tek bir yaprağını bile dökmedi şuana kadar. havalar ısındığında nasıl bir gelişim gösterecek acaba.

Ekli Dosyalar:

8. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey 1 haftalık süreyi sağ salim atlattınız bakalım ilerleyen günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak.

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    14 gün oldu ve çoğu bitkiden daha iyi gelişiyor üstelik co2 olmayan bir ortamda, yeni sürgün verdiği zaman tamam oldu diyeceğim :) bu arada co2 ihtiyacı yüksek olan bitkiler beni düşündürmeye başladı. ancak her bitki suya adaptasyon sağlamaz bu şekilde bir deneme yaparak başka arkadaşları yanlış yola sürüklemek istemem. aramızda ziraat mühendisti olsaydı bitki ıslahı ile ilgili bize biraz bilgi verebilirdi alfa, beta, gama gibi ışınlara değişik kimyasallar kullanarak bitkileri farklı koşullara adaptasyonu sağlıyorlar.

10. yunusemre123

yunusemre123 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Abi bu naneyi kargo ilee yollarmsn :) biraz garip gelicek 1 nane bitkisi icin ama ben baska koyarim olmaz falan :) :eek:

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yunus beyy nane bitkisi deneme asamasinda nane bitkisi sicak havada surgunleri i kaybediyor uygun ortamda tekrardan çimleniyor akvaryum ortaminda bunu nasil olur bilmiyorum.bu sadece bir denemeydi daha guzel bitkiler akvaryumda yetistirilebilir. sofralarda kullaninan baharatlarda kullanilan nane bitkisini kullandığım bunun için melezlenmis bir bitki rahatlikla bulabilirsiniz. Yinede isterseniz gonderebilirim. Kullanacağınız akvaryumun durumu nedir baska bitkilere ihtiyaciniz yok sanirim.

12. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey yakında herkes nane bakmaya başlayacak içindeki diğer canlılar da ferahlayacak :) Mentollü akvaryumlar olacak.

turgaykethuda bunu beğendi.

13. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    hakan bey canlılar hasta olmaz artık :) mentolun etkisi ne olabir acaba olumlu etkileri olsa güzel olur.
    şuan iş yerinde nöbetteyim akvaryumda kullanıla bilicek güzel bir bitki bakıyordum internette güzel bir zemin bitkisi çabuk çoğalan tek sıkıntısı nem :) isteyen bir bitki cuba bitkisine çok benziyor akvaryum ortamında yetişirmi formunda nasıl değişiklikler olur bilmiyorum ama olursa cuba'nın papucu dama atılabilir :) bitkiyi açıklıyorum: Helxine Soleirolii/arapsaçı

sanırım ben biraz geç kalmışım yabancı bir forumda böyle bir deneme yapılmış bu bitkide fakat bitki ölmüş :( sonrasında karidesler üstünde şölen vermişler :) fakat bizde bilmedikleri birşey var Hakan beyin zemini! nane bitkisi bu yüzden çokçabuk adapte olmuş olabilir, bitkinin üstü suda iken kökleri kendini hala nemli bir saksıda hissediyor olabilir.

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey mentol durumları ne alemde, bir limon alıp geleceğiz size tam havaların cafcaflı zamanı gripten kurtulalım :)

Nane gelişimi nasıl gidiyor ?

15. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    tabi hakan bey beklerim :) akvaryumda nane budaması yapar birer fincan içeriz :) şuan herşey yolunda yaklaşık 15cm boya ulaştı bitaneside yan sürdün verdi ama kara ortamındaki gibi kökten sürgün vermedi. rotala gelişmiyor birtürlü çözemedim su değişimlerini artırmayı düşünüyorum ne yapsam acaba.

16. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    nane bitkisi çok büyüdüğü için ön kısımda görüntüsü pek hoş durmuyordu bu yüzden çıkartıp orta kısımda bir yere aldım bu arada resimleme fırsatım oldu.

Ekli Dosyalar:

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey gördüğüm kadarıyla yaprak yapısı su içinde değişmiş daha sivri bir yapı almış. Emers yetişen bitkilerde de bu tip durumlar olabiliyor. Su içindeki hali ile su dışındaki hali arasında çok fark oluyor.

Sayfayı Paylaş