Akvaryumda havalandırma balıkları rahatsız eder mi

Konusu 'Japon Balığı Akvaryumları' forumundadır ve Evvi tarafından 23/02/17 başlatılmıştır.

1. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm):
    Kapasite (litre):
    Beslenen Canlılar:
    Filtrasyon:
    Su Değişim Oranı ve Aralığı:
    Kullanılan Yemler:
    Kullanılan İlaçlar:

Açıklama:

Merhaba arkadaşlar, siteye yeni üye oldum akvaryumumuzu da cumartesi kurduk. İki japon balığımiz var aslında 4 taneydiler ikisini pazartesi günü kaybettik ne yazık ki. İkisi de olmadan önce bir süre havalandırma borusunun delikli kısmına yakın durdular. Havalandırmart sürekli açıktı. Şimdi Dr havalandırma açıkken biri büyük taşın yanında dipte oturuyor diğeri ise borunun dibinde duruyor. Havalandırmayi kapattığınızda da yüzmeye başlıyorlar. Yüzeye çıkıyorlar. Lütfen yardımcı olun. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Yönetici tarafından son düzenleme: 23/02/17

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba aramıza hoşgeldiniz. İmzanıza isminizi yazabilirseniz size hitap etmemiz kolaylaşır. Akvayumunuz ile ilgili hiçbir şey paylaşmadığınız için sorunuzun ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Ayrıntılı olarak akvaryum boyutunuzu, filtrasyon bilgilerinizi ve havalandırmayı nasıl sağladığınızı yazarsanız daha iyi bir değerlendirme yapabiliriz. Mümkünse akvaryumunuzun geniş açılı bir fotoğrafını çekip atabilirseniz değerlendirme yapmamız kolaylaşır.

3. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İsmim Nihan. Akvaryum eurostar Akdeniz 380, 29 litre, 380×260×405 mm, 4 w ledlight, 350l/h (2,5W filter pump) kutusunun üstünden yazdım yanlış olmasın diye. Bir de fotoğraf ekliyorum. Kısa bir video kaydı da var gerekirse ekleyeyim. Baliklarin yuzdugunde cekmistim. Kaç kere denedim , balıklar hep aynı tavrı sergiliyor , acaba cehaletten eziyet mı ediyoruz diye çok üzgünüm. İlginiz için cok
    teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

4. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Merhaba, foruma hoşgeldiniz.
    Bende akvaryum hobisine yeni başladım fakat yaptığım araştırmalar ve bu işi iyi bilenlerden ögrendiklerim kadariyla akvaryumu kurduktan hemen sonra akvaryuma canli eklememiz dogru bi hareket degil. Siz ptesi kurup icine balik atmissiniz bence su degerleri oturmadigi icin ve direk olarak baliklari akvaryuma saldiysaniz hayvanlar neye ugradiklarini sasirmis ve sonuc olarak olumler baslamis.
    Saglikli akvaryumlar diliyorum.

5. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Akvaryumunuzu simdi gordum benim akvaryumumla ayni akvaryuma sahipsiniz.
    Ben 15 gun motor acik bi sekilde akvaryumun suyunun oturmasini bekleyip icine bitki ve karides koymustum.
    Massallah sıkıntı olmadı.
    Sizede tavsiyem akvaryumu dinlenmesi icin bosta calistirin.

hedayse bunu beğendi.

6. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nihan hanım balıkların 2 günde ölmesi çok normal bir durum değil. Balıklar size zaten hasta olarak gelmediyse filtrenin akıntısı yoruyor olabilir. Zaten fark etmişsinizdir Japon balıkları oldukça hantal canlılar. Akıntıyı pek sevmezler. Video'yuda ekleyebilirseniz çok iyi olur. Akvaryumdaki akıntının balıkları rahatsız edip etmediğini görmüş oluruz.

7. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Zaten çok üzüldük baştan yanlış yapmışız. Peki siz havalandırmayı sürekli çalıştırıyor musunuz ? Baliklarimizin tavrı konusunda bir fikriniz var mı? Ne yapmalıyız fikir verebilirsiniz sevinirim.

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Benim akvaryumum bitkili ve oldukça büyük olduğu için dış filtreyi çalıştırmak haricinde ayrıca havalandırma yapmıyorum. Dış filtre suyun yüzeyini biraz dalgalandırması yeterli olacaktır. Madem akvaryumu yeni kurdunuz o halde Akvaryumlarda Biyolojik Filtrasyon ve Yeni Tank Sendromu isimli makaleyi okumanızı öneririm. Sizin için oldukça yararlı olacaktır.

9. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nihan hanım aramıza hoşgeldiniz.

Eğer canlılarınızda kayıp devam eder ise yeniden balık almadan suyun oturmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca yemlemeyi çok yapmıyorsunuz değil mi?

10. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eşim balıkları ve akvaryum u başka bir yerden almisti. Evimizin yakınındaki petshop in sahibi de baliklar hasta olabilir çok çabuk ölmüşler dedi, mavi bir damla verdi, ilk damla su gibiydi. Hasta da olsalar biz bakamadik, anlayamadık. Ama kalan iki baligimizi inşallah iyi bakıp yaşatmak istiyorum. Videoyu yüklemeye çalıştım olmuyor . Zaten yine aynısı oldu biri taşın yanına oturdu, diğeri savruldu bile. Sonra kapattım havalandırmayı yüzeyde ortalarda yüzüyorlar. Böyle daha mutlu görünüyorlar. Sizce ne yapmalıyım

Sadece sabah yemiyorum. Bitkisel bir yem. Cevapları şimdi gördüm , makaleyi okuyacağım. Teşekkürler

Yönetici tarafından son düzenleme: 24/02/17

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Akvaryumcunun verdiği ilacı sakın kullanmayın. Bir mesaj önce linkini verdiğim makalede nedenlerini uzun uzun anlatmıştım. O yüzden aynılarını buraya yazmıyorum.

Anlattığınıza göre muhtemelen filtre balıklarınızı yoruyor. O filtre yerine bir adet en güçsüzünden hava motoru ve bir adet ufak boy pipo filtre alırsanız balıklarınız daha rahat edecektir.

12. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tabi beklerim ve bir süre boş bırakırım. Bunlar da turuncu bebek ve portakal kafa Onlar adına da ilgilenen yardım etmek isteyen herkese çok teşekkür ederim.

Makalenin sağ sayfa sonu gozukmuyor. Dosya olarak yuklemeniz mumkun müdür acaba? Bir defa onrerdiginiz filtre ve motor için marka ve satış noktası ilgisi verebilir mısınız, yanlış birşey alıp balıklarını daha fazla rahatsız etmek istemiyorum. Anladığıma göre şimdilik su değişimleri ile idare etmeliyim doğru mudur?

Ekli Dosyalar:

13. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Bendeki akvaryumun sizinkiyle ayni oldugunu soylemistim bende balik yok karides var ama motorun hava veren kisminin cesmesi var o cesmeyi sonuna kadar kistim motor surekli calisiyor oda oyle cok dalgalanma yapmiyor suyu kapagin ordaki filtreye cekip kapagi ordan su akvaryuma geri dokuluyor.
    Dikkatimi ceken bi noktada akvaryumun su seviyesi cok asagida kalmis.Ben 1 cmden az bosluk birakiyorumki su cok yuksekten dusunce kumlari bile yerinden oynatiyor.

14. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tavsiyelerizi uygulamaya çalışacağım. Teşekkürler

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113

16. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Turuncu benek de gitti

Akvaryumdan ne zaman almak uygun olur. Çok üzgünüm, bu gidişle portakal kafa da uzun dayanmaz herhalde, hep turuncu beneğin yanına gidiyor

:(

17. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Ölen balıklarınız çok üzücü bir durum ama bu sonuç sizi böyle güzel bir hobiden vazgeçirmesin.
    Suç sizde değil size akvaryumla beraber balıkları satan kişide.
    Son balığınızda hakkın rahmetine kavuşursa bence suyunuzu tamamen boşaltıp yeni su ekleyip 10 ila 30 gün arası boş bekletin akvaryumu. Motorda çalışıyo olsun.
    O zamandan sonra bitkide ekleyin balıkta yaşat giderler allahın izniyle.
    Benim akvaryumumuda paylaştım bi konuda inceleyebilirsiniz

18. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sağolun, Allah razı olsun. Portakal kafa da giderse dediğiniz gibi yapacağım. İnşallah o yaşar. Yasayamazsa yine sizlere danışarak bir yol cizerim. İyi geceler.

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nihan hanım balığın öldüğünü gördüğünüz anda akvaryumdan çıkarmanız gerekiyor. Yoksa ölen balık çürükçül bakteriler tarafından parçalanarak çok zehirli olan amonyak oluşumu ortaya çıkıyor. Bu amonyak da tehlikeli sınırlara ulaşıp diğer balıklarınızın ölümüne yol açabilir.

20. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sağolun çıkardım gece. Sabah portakal kafa da ölmüştü. :(:(:(

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nihan Hanım geçmiş olsun, mevcut suyunuzda değişim yapıp filtrenizi çalıştırmaya devam edin suyunuz canlı eklemeye müsait hale gelmeye başlasın. Takip eden 10-15 güne yeni canlılar eklenebilir, eğer düşünürseniz kolay tür bitkiler ile başka canlılara yönelmenizi tavsiye ediyorum.

22. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Geçmiş olsun. Hepsinin birden bu kadar kısa sürede ölmesi çok normal değil. Belki size gelmeden önce herhangi bir hastalık kapmış olabilirler. Suyu komple değiştirip 10-15 gün boş çalıştırdıktan sonra lepistes gibi daha küçük boylu balıklar alabilirsiniz. Bitkilendirmek isterseniz moss türleri ile başlamanızı öneririm. Moss türleri ayrıca bir bakım yapmanıza gerek kalmadan minimum şartlar altında bile yetişebilir. Görüntüleri ile akvaryuma daha doğal renk katarlar aynı zamanda yavrular için doğal saklanma alanı oluştururlar.

23. Evvi

Evvi Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sağolun, bir süre boş bırakırız zaten. Dediğiniz de akla yatkın geliyor ilk ölen baligimizin cildinde donuk pulsuz bölümler vardı zaten , yine de çok acı. İlgilenen herkesten Allah razı olsun.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Moss harici anubiaslarda eklenebilir.

25. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Aldığınız canlilari bitki balik vs. alirken dikkatli bir sekilde inceleyip hasta olmamalarina dikkat etmelisiniz

hedayse bunu beğendi.

26. Baticaly

Baticaly Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba biraz konu dışı olucak ama ben bugün 4 japon 2 vatoz aldım yarım saat poletlerini beklettim sonra saldım ama saldıktan sonra birinin karnının hafif şiş olduğunu gördüm merak edip poşete baktım yarı sümük bir dışkı vardı şu an daha alışıyorlar herhangi bir kovalama yok sizin yorumlarınız neler bu konu hakkında ve bana verebileceğiniz öneriler var mı ?

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Balıkları takip edin şeffaf dışkılama olur ise bize de bilgi verin belki sırtlarından olan bir salgısıdır.

Sayfayı Paylaş