Akvaryumda Filtre Sürekli Çalıştılmalı mı? Ara Ara Çalıştırmanın Zararı Nedir?

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 21/03/14 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar merhaba, akvaryumda malumunuz diş filtremizi veya iç filtremizi 7/24 çalıştırıyoruz. Tasarruf amaçlı dış filtre ışıklarda olduğu şekilde belirli bir zaman aralığında açılıp kapatılmasının döngüde ne gibi eksileri olabilir?

2. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    hakan bey güzel bir soru , bitkili akvaryumlarda dış filitre çok gerekli olmayabilir uygun bir taban malzemesiyle tabanda filitrasyon işlemini yapabilir fakat su haraketsiz olduğundan bakterilerde,yosunlarda ani artışlar yaşanır gibi geliyor.

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey biyotop akvaryumlarında filtre kullanılmadan yoğun köklü türler ile filtresiz kurulumlar yapılabiliyor elbette.

Aslında benim anlatmak istediğim filtre yine olsun lakin süre ayarlamaları ile ara ara çalıştırmalar yapılsın. Eksileri ve artıları ne olur ?

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey biyotop akvaryumları hakkında çok bilgim yok filtresiz kullanımda nasıl bir düzenleme yapılmalı hangi bitkiler kullanılmalı hangi canlılar bakılabilir. hakan bey akvaryumdaki dış filtreyi vanasından kısmıştım çok kısmışım akvaryumun yüzeyinde bakteri tabakası oluşmaya başladı ( ben bu yüzden oluştuğunu düşünüyorum) 2 gün yüzeyinden pet şişe ile çektim fakat gitmedi bitkilere zararı olmasa da canlılara zararı olur diye düşünüyorum filtrasyon durduğunda buna benzer sorunlar çıkabilir. siz bununla ilgili bir deneme yaptınız mı.

5. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan Abi, şu an marka model hatırlamıyorum ama bazı kaliteli dış filtrelerde cihaz kendini gün içinde belirli aralıklarla dinlendiriyor.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Onur Bey bahsettiğim durum ile ilgili bir deneme yapmadım zaten deneme öncesi bu tip bir tecrübesi olan arkadaş var ise tavsiyesini almak maksatlı istişare için konuyu açtım.

Biyotop akvaryumlarda genellikle japon şemsiyesi adı verilen bataklık bitkisi kullanılıyor. Bitki o kadar köklenen bir bitkiki ben evde saksıda büyüttüğüm dönemlerde bir süre sonra gelişimini durdurup tabir yerinde küstüğü zamanlarda anlıyordukki saksısı dar gelmeye başlamış. Saksını değiştirmek için müdahale ettiğimizde toprağı öyle sardığını görüyorduk ki şaşırmamak elde değil. İnternette kullanılan biyotopta gördüğümde ise şaşırmıştım.

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    hakan bey dış filtreyi belirli sürelerde durdurdunuz mu. bitkisiz akvaryumlarda aktif karbon kullanıyorlar bitki akvaryumunda biz onu da kullanmıyoruz. bence oturmuş bir bitkili akvaryumda çokta gerekli gibi gelmiyor filtresiz bitkili karides akvaryumu gördüm. yalnız dipte biriken madde miktarı arta bilir diye düşünüyorum.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur bey biyolojik döngüde sorun olabilme ihtimali olabileceğini düşünerek deneme yapmadım. Az sirkülasyon sağlayan da olsa filtre olmasında fayda var diye düşünüyorum çünkü verilen besinlerin eşit dağılımı için yüksek destekli akvaryumlarda gerekli, düşük desteklide de keza aynı. Ama biyotoplar olsa saat bazında sur kalk belki olabilir.
    Önümüzdeki günlerde bir sürpriz tanıtım ve inceleme makalesi yapacağım :)

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Dış filtrelerin 3-5 saat gibi uzun süreler boyunca çalışmaması durumunda dış filtrenin içine su akışı ile oksijen girişinin olmayacağından dolayı filtre süngerinde yerleşen yararlı bakterilerin ölmesine neden olabilir. Bilindiği üzere nitrat tutan bakteriler aerobik yani oksijen ile solunum yapan bakterilerdir. Uzun süre oksijen girişi olmazsa bu bakterilerin tamamı olmasa bile çoğu ölebilir. Bu da azot döngüsünün sekteye uğramasına neden olabilir.

Bana kalırsa çok uzun süre dış filtrenin kapalı kalması durumunda tüm döngü kum üzerindeki bakterilere kalacağı için zayıf bir azot döngüsü oluşma ihtimali bulunuyor. Tabi bu akvaryumun durumuna göre değişebilir de.

Sayfayı Paylaş