Akvaryumda Bitki Hormonlarının kullanılması

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve onur tarafından 10/06/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bitki akvaryumum da hormon kullanmayı düşünüyorum sizinde bilginizi almak isterim daha önce bitki hormonu kullanan var oldumu önere bileceğiniz hormonlar nelerdir.

başlıca bitki hormonları:

Absisik Asit:tohumların çimlenmesini engelliyor.
    Oksin: bitkinin boyunca uzamasını sağlıyor tepe tomurcukları oluşumu.
    Sitokinin: oksinle birlikte çalışarak tohumun kök gövde şeklinde büyümesini sağlıyor.
    Etilen: meyvelerin olgunlaşmasını sağlıyor
    Giberellin:yaprak ve gövdelerin büyümesini sağlıyor.

bilgi eklemek isteyen arkadaşlar olursa sevinirim.

kaynak:Bitkilerde Büyüme ve Gelişmeyi Düzenleyici Maddeler

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey iş yerinde pek zamanım olmadığından linki henüz okuyamadım ama vermiş olduğunuz bilgilerden yola çıkarak oksin, sitokinin ve giberelin üçlüsünün çok çok düşük dozlarda kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu hormonların bulunabilirliği ve fiyatları hakkında bilginiz var mı?

3. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Akademik bir makale var linkte. Henüz okuyabilmiş değilim o yüzden burada yazdıklarım sesli düşünme aktivitesi olarak değerlendirilebilir. .) kanımca bu hormonların kullanılır olduğuna karar vermek için birincisi hangi yolla bitkiye verildiğini öğrenmek gerekiyor. Bitkinin gövdesine veriliyorsa iş zor bitki kendisi gövdeden alabiliyorsa kolay. Kökten elde edecekse bu hormonları ya taban kurulumunda eklenmeli ya da misket gübre yaparken eklenmeli( tabi fırınlamada filan kayba uğrar mı bu da başka mesele. ) bir diğer öğrenilmesi gerekense; akvaryun canlılarına zar verip vermeyeceği en azından sizin beslediklerinize.
    Eğer verilecekse çok düşük dozda verilmeli fikrine katılıyorum. Çünkü bu hormonlar daha ticari büyük ebatlı bitkiler üzerinde kullanılıyor. Bizim bitkiler ayli küçük.

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bu konuyu biraz erken mi açtım bilmiyorum belki başka arkadaşlarında ilgisini çeker hep beraber araştırp buradan paylaşa biliriz veya daha önce bitkilere hormon uygulamış bir arkadaşımız çıkabilir diye düşündüm. bitki hormonunun birebir aynısı uygulanmıyo sentetik hormon denilen benzer kimyasal maddelerde bitkide hormon görevi göre biliyor. birçok alanda kullanılıyor agar besiyerle bitki üretme, soğua dayanıklılığı artırma, meyve üretiminde ticari olarak kullanılıyor. Hobi amaçlı kullanımlar için hazı satılan hormonlar var, fakat uygun konsantrasyonda kullanılmadığı zaman gelişmeyi durdurucu özellikte gösterebiliyor. uygun kimyasal seçimi,uygun konsantrasyon ve uygulama zamanı tayini önemli bu aralar yoğun olduğum için ve çok tecrübem olmadığı için yavaş yavaş ilerleyerek sizlerle bilgileri buradan paylaşabilirim. akvaryum bitkileri hakkında böyle bir konu çalışılmış mı iyi bir araştırma yapak lazım.

Sayfayı Paylaş