Akvaryum Otomasyonu

Konusu 'Kendin Yap Sistemler (DIY)' forumundadır ve yvzEEE1112 tarafından 20/12/15 başlatılmıştır.

?

Böyle bir sistemin tutma olasılığı var mı ?

1. Evet

oy sayısı 0
    0,0%
  2. Olabilir

100,0%
  3. Hayır

oy sayısı 0
    0,0%
  4. İmkansız

oy sayısı 0
    0,0%
  1. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba hobici ağabeylerim, kardeşlerim,

Ben Elektrik Elektronik Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Akvaryum ve balıklar ile yıllarca uğraştım fakat okulum nedeniyle 4 yıldır ara vermek zorunda kaldım. Şimdilerde ise hobiye tekrar dönmek istiyorum fakat bir yenilikle. Bir akvaryum otomasyonu üzerinde çalışıyorum. Akvaryumun dip çekimini, yemlemesini yapıp, aydınlatmasını , filtre çalışmasını kontrol edip sıcaklık dengelemesini cam silme işlemini otomatik yapacak ayrıca yaptığı her işlemde kullanıcıya LCD panel üzerinden bilgi verecek, hatta kullanıcı talep ederse bütün bu bilgileri kullanıcının telefonuna SMS yada Mail olarak gönderecek bir sistem tasarlamaktayım. Büyük üretim haneler için ise merkezi bilgisayardan bütün akvaryumlarda bu saydığım özelliklerin kontrol edilebilmesine SCADA aracılığı ile olanak sağlayacak bir sistem olması özelliğine imkan tanıyan bir sistem olması nedeniyle avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bu mesajı buraya yazmamın nedeni ise hobiciler ve üreticiler arasında bir kamuoyu yoklaması yapmak. Çünkü amacım bu sistemi kullanışlı hale getirip ticarileştirerek üretim hanelerde ve evlerde kullanımını sağlayarak hem hobicilerin ve üreticilerin işlerini kolaylaştırmak hem de projelerim için gerekli maddi kaynağı elde etmek. Size sorum ise böyle bir sistem ne kadar gerekli sizce ? Hobiciler ve üreticiler olarak böyle bir fikri nasıl değerlendirirsiniz?

Teşekkür ederim

2. ucaktas

ucaktas Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba bende elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim 4 aydır bu hobi içerisindeyim.Bazı hobiciler kendine arduino ve raspberry pi den kendine otomasyon sistemi yapmış durumda.Bu hobide ihtiyaç olan şey otomasyon değil daha çok profesyonelleştirecek analiz yapabilecek bir sistem.Bu hobiyi yapanlar zaten bu işle uğraşmayı seviyorlar.Su değişimi yapan bir otomasyon sistemi yurt dışında kullanılıyor.Co2 controller zaten uzun zamandır piyasada var.Bu hobinin en çok geliştiği yer japonya.Eğer japonlar yapmadıysa ihtiyaç yok demektir.:)

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Merhaba öncelikle böyle bir işe girismeyi hayal edebildiginiz için zaten tebriği hak ediyorsunuz.

Benim düşüncem naçizane cam silme gibi havaleli işleri ana projeden ayiklayip diğerlerini de parça parça hayata geçirmeye çalışmak daha işlevsel olabilir. Böylece birden fazla alana dagilmaktansa bir aşamayı halledip diğerine geçer belki en hepsini birlestirirsiniz.

Bu arada nette büyük uretimhanelerin vs videolari oluyor. Varsa kendi siteleri de arastirilabilir. Böylece varsa var olan sistmemden tuyolar alma veya onu daha iyi hale getirme gibi imkanlar da olabilir.

4. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle fikrinizi paylaştığımız için çok teşekkür ederim.
    aslında şuan dip çekimi hariç diğer bütün donanımların yazılımsal olarak taslaklarımda mevcut dip çekimi konusunda biraz mesai harcamam gerekicek gibi duruyor şuan için. Bitirme porjelerinde vs. bu tip projeler gördüm ancak yemlemeyi dışında bir avantaj sunmadığı kanısına vardım çünkü sistem yemleme yapıyor ışık açıp kapatıyordu.Bu nedenle periyodik bir şekilde dip çekimi ve cam silme yaptırırsam hem fark yaratabilir hemde sistemi daha işlevsel bir hale getirebilirim diye düşündüm. .

bu ilk aşama işin açıkcası bu projenin geleceği ne kadar tutup tutmayacağına %60 bağlı olarak başka bir projemde var kafamda. Bu proje ise bakımının zorluğu (testler vs.) nedeniyle korkularak yaklaşılan deniz akvaryumları üzerine olacak. Asıl otomasyon o kısımda olacak ancak dediğim gibi denemeler için maddi kaynağı bu projede bulmam lazım biraz.

aslında şuan dip çekimi hariç diğer bütün donanımların yazılımsal olarak taslaklarımda mevcut dip çekimi konusunda biraz mesai harcamam gerekicek gibi duruyor şuan için. Bitirme porjelerinde vs. bu tip projeler gördüm ancak yemlemeyi dışında bir avantaj sunmadığı kanısına vardım çünkü sistem yemleme yapıyor ışık açıp kapatıyordu.Bu nedenle periyodik bir şekilde dip çekimi ve cam silme yaptırırsam hem fark yaratabilir hemde sistemi daha işlevsel bir hale getirebilirim diye düşündüm. .

Yönetici tarafından son düzenleme: 21/12/15

5. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Bende eee öğrencisiyim bitirme projesi açısından hocaların bu şekilde bir projeyi kabul edeceklerini sanmıyorum.Dip çekimi ve cam temizliği otomasyonla olacak bir şey değil yapay zeka olsa belki yapabilir.Deniz akvaryumculuğu zaten türkiyeye henüz gelmemiş birşey.Tuzlu su canlısı ve ekipmanları çok nadir satılıyor.Gelir seviyesi bu kadar düşükken kimse hobiye para ayıramaz.Diyelim parası var onuda otomasyona veremez.

6. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sakarya Üniversitesinde yapılmış bir proje var hatta yüksek lisans projesi ama fen bilimleri enstitüsü adına yapılmış. iki eksende harekette çok zorlanacağımı düşünmüyorum dekorlara çarpmaması adına da fikirlerim ve öngörülerim var. yani eğer derseniz ki donanımsal olarak zorlanılabilir katılırım size ancak imkansız değil. Türkiye geneline bakacak olursak benim gözlemlerim doğrultusunda bakımı zor diye akvaryumdan vazgeçen yada vazgeçirilen sayısız hobici var. Dip çekimi sırasında etrafın ıslanması, yada düzenli dip çekimi yapılmaması sonucunda akvaryumun koku yapması vs. gibi nedenler bunlar örneğin. akvaryumu huzur veren bir unsur olarak görüyorum ve sırf zamanı kısıtlı zamana sahip olduğundan ve zaman ayıramama korkusundan dolayı bu huzurdan insanların mahrum kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de onların yükünü hafifletmeye çalışıyorum. Bu konunun nedeni de bir yoklama zaten. Acaba bu projeye ihtiyaç duyup kaynak ayırabilecek kişiler var mı diye nacizane bir kamuoyu yoklaması.

7. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Kolay bir proje değil , deneyin sonuçları bizimle paylaşın.Hangi üniversitede okuyorsunuz? Eğitim dili türkçe mi?

8. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Solidworks de simule etmeye çalışacağım inşllah video ile de gösterme şansım olur .
    İzmir Katip Çelebi Üniversitesi. Eğitim dili inglizce. Siz ?

9. ucaktas

Beğenilen Mesajları:
    115
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Gaziantep üniversitesi,ingilizce

10. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    balık akvaryumu için otomasyon kurmak çok daha kolay. haftalık su değişimi ,yemleme , ısıtma , aydınlatma yapabilecek ve istenirse cam silme yapacak bir sistem nispeten kolay olur. Ancak bitki akvaryumları için sistem biraz daha karışık. İşin içine su değerleri ve bunların takibi sonucu su değişimi ve gübreleme ve diğer katkıların oranlarının belirlenerek eklenmesi vb. daha karmaşık bir sistem ister. Ben birde budama robotu :) dahil edeyim :) tuzlu su ve çok büyük ebatlı balık akvaryumları için böyle bir otomasyon planlanıp yapılır çok fazla olmasa da satılabilir. Ama pazar konusun da ilk tercih yurt içi değil yurt dışı olmalı bence

ucaktas bunu beğendi.

11. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Sıcaklık dengesi zaten ısıtıcılar tarafından sağlanıyor. Cam silme işi için kol v.s. şu bu lazım ki, kireç v.s. olur balık ezebilir. Dip çekimini yaparken balıkçekebilir. Cam silme v.s. yerine, içerik analizi yapıp dozaj pompası ile gereken gübre, co2, v.s. sıvıları ekleyen bir sistem daha yararlı olur.

Ben 1989'dan beri babamla başladım, hiç bir zaman keşke şu cam da kendi silinseydi diye hayıflanmadım. Keza sıcaklık konusunda da bir sıkıntı olmadı. En dandiğinden, en kalitelisine kadar ısıtıcılar gayet stabil sıcaklık tutmakta. Dip çekimi konusu da öyle. Hobiyi seven biri için bunlar zül değil, zevktir.

Ama keşke gübrelemeyi analizle yapıp, belli bir sevide tutabilen sistemler olsa diye çok düşündüm. Arduino veya rasperry ile olabilir mi diye araştırdım falan ama yaşlandım artık kafam basmıyor :) Hem problara epey para gömmek gerek. Manuel devam ediyoruz.

turgaykethuda ve ucaktas bunu beğendi.

12. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Suya gübreleme yapatıktan bir süre sonra da tds ve ph ölçse o sistem bir mesaj felan atsa sanırım daha farklı bir iş çıkartmış olur. Ama gübrelemeyi de tankta NPK testleri yapıp yapsa gibi, sanırım bunlar zor olur ama hayal etmek projeyi başlatmak diye özümserim hep belki olur.

turgaykethuda bunu beğendi.

13. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Gençlerin böyle girişken olması çok güzel. Ben de otomasyon bölümü mezunuyum ama hayat derdinden vakit bulup bunlarla uğraşamıyorum. Forumda daha önce akvaryum otomasyonu ile ilgili konu açılmıştı o konuya bir göz atın isterseniz.

Otomatik su değiştirme ve ışıkları açıp kapama otomasyon ile çok kolay bir işlem ve mutlaka bunlar sisteme dahil edilmeli. Ek olara suyun ısı, ph, kh, gh ve tds değerlerini ölçüp ekranda göstermesi iyi olur. Ayrıca bitkili akvaryumlar için günlük olarak nitrat, fosfat ve demir testlerini yapıp sisteme gerektiği kadar gübre verebilmesi çok iyi olur. Dip çekimiymiş, cam silmeymiş gibi gereksiz işlemler sizin için boş yere zaman kaybından başka bir şey olmaz.

14. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam projelendirme istekleri güzel ama uygulanabilirlik zor aşamaların içerikleri elle müdahale gereksinimleri var akvaristlerin en büyük sıkıntısı ışıklandırma ile ilgili olan düzeneklerdir diğer ülkelerde bulunuyor edinmesi çok zor pahalı imkanlar uygunluk dahilinde power led yada floresanlara uğgulanabilecek bir elektronik düzenek olabilirse akvaristlere türkiyede büyük aşama kaydettirilir genel similasyon pek yok anca zamanlı prizle düzenek olabiliyor .bunla ilgili çalışma yaparsanız fikir alışverişi yapılır.

15. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle fikrinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Genel olarak yorumlara baktığımda testler ve bu testlere göre bilgilendirme ve karar mekanizması üzerinde yoğunlaşılmış, düşününce mantıklı da geliyor. Ancak budama robotu balıklı bir akvaryumda çok büyük sıkıntılara neden olabilir diye düşünüyorum :) Yurt dışı konusu da şuan için biraz fazla iddialı olur diye düşünüyorum. Tekrar teşekkürler :)

16. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim

Yorumlardaki genel kanı test yapıp bilgilendirme ve bu testlere göre sistemin karar vermesi üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu konu üzerine zaman ayıracağım. teşekkürler tekrardan..

17. yvzEEE1112

yvzEEE1112 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Söylediğiniz sistemin tam adı nedir acaba üzerinde araştırma yapmak isterim .. Teşekkürler

18. Marineros

Marineros Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Ben size katılıyorum.her zaman söylerim,teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak için vardır ve var olmalıdır.ben de makine teknisyeniyim ve yıllardır çalıştığım motor yatlarda envai çeşit otomasyon sistemlerde çalışma imkanım oldu.otomasyon sistemler stabil çalıştıklarında ancak verimli olabiliyorlar.fakat bu zamana kadar 4x4 lük çalışan otomasyon sistemi de görmedim.bu da bu sistemlerin hâlâ hataya açık olduklarını gösteriyor.özellikle ekipmanları ısıya karşı çok hassas.programlanabilir modüller ısındığı an ne tv açar ne perdeleri ne de diğer aydınlatma sistemlerine müdahale edebilirsiniz.hadi perde,aydınlatma bazen çalışmasa da müdahale edersiniz ama akvaryumlarda canlılar olacak.en ufak hatalar canlı kayıplarına neden olacaktır.bizim gibi ufak hobiciler neyse ama üretimhanelerde bu tarz tatsız durumların olması sizi mahkemelik edebilir.yazılımınıza güveniyorsanız bir prototip üretin ve bunun lisansını alın ardından kendi üretimhanenizde testlere başlayabilirsiniz.piyasadaki talebi karşılayabilirseniz neden olmasın?bkz gittigidiyor'un tarihçesine.
    Ve size bir öneri,eğer yapacaksanız kapalı bir sistem olmasına dikkat edin.yani akuple bir sistem,al kullan ya da tak çalıştır sistemi olmalı.aksi halde teknisyen ve teknik servislere ihtiyacınız olacağı için başlamadan hayal olur bu sizin için.
    Ve unutmadan,işiniz zor :)

19. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Yapılmış düzeneklerden örnekler.Youtube alıntıdır.bunun flolar yada ekipman için olabilecek"" misal 4flolu sistemde 2x 2x farklı saatlerde çalıştırtıp flo prizlerine belli saatlerde elektirik verilmesi sağlanabilir"" 2x 2x 2x 2x yakılabilir 8floya kadar destekletilebilir illa led ile olmasa olabilirmi elektronik düzen sizde:D yada led ilede bölümlenmesi sadece prizlere 4adet çıkış verilse led flo farketmeyecektir düzen ayarlanabildikten sonra ister 2 ister 4prize flo led eklenir istenilen saatlerde açılması sağlanır çıkışın karşılığına ne takarsan yakar çalıştırır denebilir .istersen hava motoru tak belli saatte çalışıp kapansın gibi.

Son düzenleme: 22/12/15

20. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    daha önce de söylediğim gibi balık akvaryumu için nispeten kolay. Ama bitki akvaryumları için çok daha fazla ilave sistemlere ihtiyaç var. ölçüm için problar problardan gelen veriyi değerlendirip gerekli gübre ,demir ,micro oranını belirleyip ilavesini yapacak, gerekiyorsa yemlemeyi azaltacak veya çoğaltacak veya su değişimini için gerekli oranı tespit edip değişimi gerçekleştirecek. Hele su değişimi işi olursa dadından yenmez o sistem :)

Sayfayı Paylaş