Akvaryum metal malzeme pas temizliği/bakımı

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 16/06/15 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Bundan 4-5 yıl önce aldığım ista marka bitki maşam bir süre sonra paslanmaya başladı. Özellikle tuzlu suda bir süre kullanıp kaldırmıştım bir ay sonra açtığımda her yeri pastan görünmeyecek şekilde kaplanmıştı. Atmaya içim el vermedi çünkü alırken baya da iyi para vermiştim. Ancak paslı olunca suya sokamıyordum ama bitkili akvaryumda özellikle böyke maşalar özellikle insanın eli ayağı oluyor. Suya eli sokmadan her türlü müdahaleyi yapmak, ince köklü küçük bitkileri dikmek, sökmek ve budamak maşasız imkansız oluyor özellikle de alışınca. İşte ne yapsam ne yapsam diye düşünürken biri sirke tavsiye etti iki gün elma sirkesinin içinde bıraktım paslar banamısın demedi. Bir kaç pas cözücü ilaca baktım üstünde ciltle teması halinde bile bol suyla yıkayın yazıyordu. O yüzd güvenemedim. Aradığım şey aslında evde varmış ama bilmiyormuşum kileri kurcalarken buldum bugün.

Ürünümüz uhu üretici olarak bildiğimiz 404 markasının met-par adındaki ürünü. Üzerinde çatal kaşık temizlemekte bile kullanılabilceği yazıyor. İnsan sağlığı gibi büyük bir riske giremeyeceklerini düşünerek kullanmaya karar verdim.

Bir peçete veya bez üzerine macundan sıkıp metal nesneye sert bir şekilde sürterek uyguluyoruz. Pası sökmekle kalmıyor kararan metali temizleyip parlatıyor.

Sonuçta neredeyse ilk günkü haline geliyor maşa. Ayrıca ürünün koruyucu özelliği var sonrasında tekrar paslanmayı engelliyor/geciktiriyor. Üzerinde su içinde ve ya hassas durumlarda salınım yapabilme ihtimaline karşı sabunlu suyla yıkanması gerektiği yazıyor. Ben yıkayıp bir de suyun içinde bekletiyorum şu anda bir kaç gün kalacak orda r ihtimale karşı

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen kardeşim paylaşım için teşekkürler. Güzel bir bilgi oldu bizim için, benim de cımbızımda paslanma olmuştu yeeği ile idare ediyordum. Müsait bir zaman ben de bakarım artık.

3. gk13

gk13 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    peki plastik yada cam olabilir yosunlaşmış ve girintili çıkıntılı olan yerleri temizlemek için bir yöntem var mı diş fırçası ile fırçalıyorum ama tertemiz olmuyor.

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Pas oksitlenme sonucu oluşuyor oksiti uzaklaştırmak için asit kullanila bilir. Coca cola iyi bir pas çözücü biraz uğraştırsada diş fırçasıyla fırçaliyarak pas cikiyor.

Sayfayı Paylaş