akvaryum kapak ve aydinlatma yapımı 6x 21w

Konusu 'Kapak ve Aydınlatma Yapımı' forumundadır ve onur tarafından 10/11/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar bugün kapak ve aydinlatma yapicam aydınlatma için malzemelerim tamam kapak için hangi materyalleri kullanabilirim fikir ve önerilerinizi almak istiyorum.

2. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Onur bey bu gercekten zor bir soru malzemeler kolayda bu malzemeleri uygun bir yerde duzene getirmek cok zor bazi yerlerde okudum stafordan yapiliyor ama bunu t5 lerle denemek yanlis olur bence isidan eriye bilir isiniz zor kolay gelsin.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey kapak malzemesi olarak mı sordunuz? Eğer öyle ise reklamcıların kullandığı plakalardan kestirme şansınız varsa kapak malzemesi olarak onu kullanabilirsiniz. Florasanların altına reflektör kullanma şansınız varsa o da çok etkili olacaktır.

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Kapak malzemesi olarak sordum reflektoru sonra forumdaki ilandan almayı düşünüyorum şimdilik eksiklerimden biri bu ergün bey. 21w çok fazla ısınmıyor ama uzun ömürlü birşey yapmak istiyorum uğur bey.

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Kapak malzemesi olarak ben alüminyum kullandım ama ince olduğundan mukavemeti çok zayıf. Reklamcıların pano yapmak için kullandıkları ısıya dayanıklı plakayı kullanabilirsiniz.

6. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Reklamciya gittim kivirma islemiyle en az 70 olurdiyor araştırmaya devam ediyorum . Strafor desem mi acaba. Bu arada düşük destekliye dönmeye niyetleniyorum :)

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Strafor ile yapicam bir adet dış cephe 4 cm var birde 3 cm sert oluklu aldim ikisini yapıştırıp kullanacagim.

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Strafor t5'lerin yaydığı ısıya dayanamaz diye düşünüyorum. Farklı ve daha sert bir malzemele bulma imkanınız varsa onu kullanın ama yoksa yine de 70 tl'yi gözden çıkarmayı düşünebilirsiniz.

9. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey 21w için dediğiniz doğru olabilir ama 39w için ısı artıyor bilginiz olsun arkadaşlar haklılar. İleride 39w yapmayı düşündüğünüzde aklınızda olsun.

Ben yerinizde olsam nalburlarda satılan soba arkalığı için kullanılan alüminyum plakalardan alırdım. daha sonra sineklik çerçevesi olarak kullanılan alünmünyum çıtalardan ölçüye göre 2 adet kestirip birbirine monte eder sonrada plastik menteşelerle alüminyum plakayı üstüne akıllı sac vidaları ile vidalardım. Son olarak üstüne de reflektörleri ve tesisatı yapıp birde ağaç desenli veya zevkinize göre yapışkan kaplama ile kaplar kullanırdım.

Burada tek dikkat edilecek husus kapağın açılıp kapanmasından dolayı menteşeyi tankın üstüne de vidalama imkanının olması ve arkada filtre hortum boşluğunun bırakılması 8cm gibi bir alan yeterli oluyor.

10. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Artık çok geç hakan bey kapağı bitirdim strafor kullandım 21w floresanlar yanarken rahatlıkla dokuna biliyorum ama 6 tane olması ısıyı artırabilir. Dış cephe izalasyonunda kullanılan strafor daha iri taneli isidan etkileneceğini zannetmiyorim en üste onu kullandım silikonlayip 12 cm vidalar ile vidaladim. Taş gibi oldu. 39 w lık floresan bu akvaryumda kullanmam diye düşünüyorum. Bir kaç saat sonra resimleride paylaşırım.

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar kaplama almayı unutmuşum yarın kaplamayı yapıp kaldığım yerden devam edicem. Son halinin resimlerini ekliyorum çok güzel birşey oldu :) 3 x21w 865 +2x21w840+ 1×21w 827 şeklinde ışık düzeni oluşturacağım.

Ekli Dosyalar:

12. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mrb Onur bey bence plastik tavan lambirilerinden ve plastik doğramacıların kullandığı çerceve malzemelerınden tankınıza uygun boyutta hazırlatıp kullanabilirsiniz.Benim kapak bu sene 3. senesine girecek.içine reflektörde koyabilirsiniz.Ben sorunsuz olarak kullandım tavsiye ederım.

13. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Plastik tavan lambirisi hic aklıma gelmedi bora bey çok güzel bir fikir kalınlığı nasıl rahat bir şekilde vidalama yapabiliyorsunuz. Hakan beyin de tavsiyesi güzel. Şuan yaptığım kapağı kullanayım mı.

14. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    plastık tavan lambırısı ince ama ben floresanları telle pense yardımıyla sıkıca tutturdum.Gayet sağlam o kadar ev taşıdım evde odadan odaya taşıdım kaç kez elimden düştü hiç sorun yaşamadım hafıf ve dayanıklı bırsey oldu.

15. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam bende malum kapak yapabilmek icin malzeme arastiriyorum en guzel gorebildigim kayar led profili diye bir urun arastiriyorum 2cesidi var 90lik akvaryuma dusunuyorum edindigimde bir konu acacaginm nasipse incelemenizi tavsiye ederim.

16. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bina dış cephe kaplamaları için alüminyum kaplamalar var. metal desenli olanları bile var. Onlardan güzel bir kapak yaptırabilirsiniz. Alubond mu ne adı. Sanayine bulursunuz. Çok güzel kapak oluyor.

17. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ibrahim bey kayar led profilide güzel fikir bugün Karaköy de led dukkanlarinin önünden geçtim bu fikiri aklima hiç gelmedi yoksa birebir inceleye bilirdim.

fatih bey alubond da çok güzel bir mataryel miş akvaryum kapağı yapmak için bir çok malzeme varmış,çok sağolun aklimda hiç fikir yoktu.

18. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ahşap desenli olanlari ve değişik düz renkleri var. Şansınıza bulduğunuz dükkanda ne varsa artık. Ölçüleri verince karton kutu yapar gibi size bir kutu yaparlar. Benim konularım arasında 500w tavandan armatür olacak örnek olabilir size.

19. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Konular içerisinde abes olacak belkide akvaryumlarımıza belli bir mebla harcama yapmaktayız. sizin edinirken rakam olarak ışıklandırma ile yapmış olduğunuz miktarı düşününce o düzenin oturacağı zeminede azcıkta olsa harcama iyi yapmak adına gerekli diye düşünüyorum, kendimde basit olan kolay olabilir ama ilerde yaratabileceği sorunla yapılması gerekeni yapma taraftarıyım, nacizene fikir olarak belirtme ihtiyacı gördüm mazallah köpük kırılır suya değer elektirik bu şakası olmaz ekipmana sağlam şase gerekli:) saygılar..

20. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ibrahim bey birtane buhar cami yaptırmayı düşünüyorum kapak kırılmayacak kadar sağlam oldu ileride sorun olursa floresanları direk buhar caminin üstüne koyabilirim 39 w t5 kullanılmayacağı için sorun olacağını düşümuyorum. Sonuçta bu bir hobi kendimizce uğraşarak güzel zaman geçiriyoruz.

21. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar aydinlatma sistemini de yaptim 6x21w gerçekten çok iyi oldu. Kapak çok içime sinmedi bir süre kullanmicam yeni bir kapak işine girebilir veya bu kapağı güçlendirir devam ederim.

Ekli Dosyalar:

22. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey akvaryumun içindeki ışık miktarı çok iyi gözüküyor. Artık siz de taban bitkilerine doğru adım atsanız mı acaba :)

23. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam kapak olarak resim ekleyim led profili izmirde daha edinemedim istanbulda hep firmalar:( montaj vede flo bağlaması kolay olacak gibi profildeki kesitten kanallarının kullanışlı olacağını ve rakam olarak metresi 15tl istanbul firmalarında uygun olabilir diye düşünüyorum saygılar..

Ekli Dosyalar:

24. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ibrahim bey yarın karaköy den gidip bakayım led profiline geçen otobüste giderken otobüs levhasinda gördüm led profilini kapak için çok uygun birde çelik raf sistemleri var geçmeli vidalı yarın onunda derinliğini kontrol edicem. Olursa onu kullabicam içine reflektor ön tarafinada camcida cam yaptıra bilirim.

Ergün bey şuanki aydınlatma reflektorsuz hali aklimda paludaryum var fakat şu hayalini kurduğum bitki akvaryumunu yapmadan geçmiyecegim şuanki mevcut bitkilerin hepsini değiştireceğim ön hazırlık dönemi mutlaka olacak.

25. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Onur bey kasa profili öğrenirseniz sevinirim montaj yapan atölyelerde epey uyguna bulunursa süper olabilir köşelerine uygun birleştirme aparatlarıda olması ve olabildiğince hafif olabilir mdf ve benzerlerine göre, iş nedeni ile çıkamadığımdan dolanmadım daha detaylı bulursam o yönde bir planım var üstüne gelebilecek alikobant buldum.profilide bulursam kestirip ışık flo ekipmanını detaylı resimleyeceğim inş.temiz bir kapak olasılığı yüksek materyal saygılar .

Ekli Dosyalar:

26. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    kablo kanalları var plastikten.. ben onlardan yapmayı planlıyorum en genişlerinden..

resimlerini ekleyeyim belki işinize yarar..

27. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yüksel Bey güzel fikir aslında, ben yağmur oluğu kullanıyorum küçük akvaryumumda ama ekstra yüksekliğini düşürme işlemi felan gerekiyordu. Bu kanallarda buna gerekte yok iyi imiş dışıda kaplama yapıldımı tamamdır. Aslında bu kanal ortadan kesilip L gibi olan 2 parçanın araya polikarbon atılsa ve sağlamlaştırılsa 2 tanede menteşe atılırsa açılır kapanır olur iş yapar gibi görünüyor yada 2 parça halinde kullanılabilir.

28. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    bu kanalların renklileride var hatta oval şekilli olanları bile var.. extra sağlamlaştırmaya gerek yok bence gayet sağlam + ısı ve ateşten etkilenmiyorlar + yan kapakları da var gayet güzel yapılabilir fırsat bulduğum zaman birtane yapıcam..

29. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yüksel bey oval şekilde olan oluğu üst kısımda balantslari saklamak için kullanilsa çok güzel olur.

30. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş