Akvaryum için dıy arıtma sistemi

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve melihergin tarafından 06/12/14 başlatılmıştır.

1. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Bu hobiyi seven herkese selamm.Konuyu açma sebebim bazı arkadaşların önerisi üzerine daha net bilgi vermektir.Umarım faydalı bilgiler olacaktır.Sistemi uzun süredir kullanıyorum çok faydasını gördüm.denemeler yanılmalar falan ugrastıran bir sistem oldu fakat buna değdi.YANILDIÐIM TEK NOKTA flitrede reçine kullanmak oldu,reçine su dengesini bozdu farkettim ve hemen cıkardım sonra herşey imzamda ki foto da görüldüğü gibi harika gitti içerisindeki biriken maddeleri görseniz,birdaha direkt çeşmeden su içmezdiniz..
    jpg.gif IMG_5510.JPG (2,80 MB (Megabyte))
    kullanılan malzemeler
    ANA MALZEME
    1: 2 adet carbon filtre 3/4 40+40=80 tl
    2: 1 adet çamur tutucu özelliğe sahip 5 mikronluk elyaf filtre 3/4 40tl
    3: Resimdeki içme suyu bölümünü isterseniz 1 adet de tatlandırıcı cakıl 40tl
    YARDIMCI MALZEMELER
    1: Bir adet pislik tutucu (sarı)3/4 filitre öncesi kaba pislik tutması için 8tl
    2: 4 adet nipel (3/4) ara baglantılar için 3x4= 12tl
    3: 2 adet plastik musluk (3/4) hortum giriş agızlı olandan 2,5x2= 5tl
    4: 1 adet T (3/4) içme suyu yaparsanız arada kullanmak için 4tl
    5: 1 adet lüle (3/4) şohben hortumunu takmak için 2tl
    +_________
    191 tl

Yukarda çıkan rakam ilave olarak içme suyuna yaptığım sistemin farkıdır.normal de 150 tl gibi bir rakama üçlü filtre şeklinde de yapabilirsiniz.Resimde görünen en son filtreyi cıkarıp muslugu oraya takacaksınız otamatikman arada bir iki yardımcı ekipmanda eksilmiş olacak .Uygulamayı yapacak arkadaslara şimdiden kolay gelsin ,umarım açıklayıcı olmuştur.

Ekli Dosyalar:

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Elinize sağlık güzel çalışma Melih bey sularımızın nasıl olduğu apaçık ortada genel olarak yapılması gereken süzgeç olmuş tebrikler..

3. Belmethos

Belmethos Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Eşimin banyoda sürekli 2 damacana dinlendirmeme ettiği lafları düşününce, bu sistemi kurup tanka direk musluktan su basma fikri çok cazip geliyor.

4. melihergin

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Bence beklemeyin bile o sorun varsa :).Benimde bu sistemi kurma sebeplerinden biri bu.

5. Gökhan

Gökhan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Melih Bey ellerinize sağlık süper iş çıkarmışsınız.Bende bu şekilde bir sistem düşünüyorum aslında.700 lt de su değişimi işkence olmaya başladı :) Bu sistemi bende mutfak lavabosunun altına kurarsam hem içme suyumuz temiz olur hemde direk akvaryuma ordan su basarım.

6. melihergin

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Aynen gokhan bey tankiniz baya buyukmus :) en cok sizin isinize yarayacak sanirim :).herzaman birbirimize destek olmaliyiz. Yakinda yaptigim yeni tankin kapagini ve icine uyguladigim reflektoru paylasacagim .pahali reflektore son.

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Melih bey çok güzel bir sistem olmuş. Çıkan suya istediğiniz gibi müdahale imkanı da veriyor. İsterseniz içme suyu, isterseniz akvaryum suyu alabiliyorsunuz. Peki bu karbonların ömrü ne kadar sürüyor yeniden kullanımı mümkün oluyor mu?

8. melihergin

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    .
    ERGÜN BEY sistemi normal şebeke suyuna bağlayıp bütün evde kullanırsan karbonları (sadece içini)yılda bir değiştirsen olur dedi kimyacı abi,tabi ben sadece içme suyumu ve akvaryum için hafta da birkere 300 litre deyince adam 3-4 sene kullanırsın dedi .ama yinede iki yıl sonra yenisini tak zaten ucuz dedi bana da mantıklı geldi .filitreler 13 ila 17 tl arasında değişiyor.

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Filtrelerin fiyatı uygunmuş yılda bir bile değiştirebilirsiniz. 2 yıl boyunca sudaki tüm mineralleri tutup sonra da salınım yapmaya başlayabilir mi acaba diye bir test alıp değerlendirilebilir aslında.

Sayfayı Paylaş