Ada Aquasky style led light

Konusu 'Kapak ve Aydınlatma Yapımı' forumundadır ve Selman42 tarafından 17/04/17 başlatılmıştır.

1. Selman42

Selman42 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Yüksek Endüstri
    Merhaba arkadaşlar,
    Öncelikle birçok konu okudum ve araştırma yaptım armatür konusunda t5 armatür yapmak için malzeme bulamıyordum. Daha sonra ADA nın led armatürünü inceledim teknik detaylarına baktım.
    rBVaGFUcCliAYJ6uAADkuxoML_Y643.jpg
    yapılacak işlemler
    1.Akrilik temini
    2.Akrilik kesim teknik çizimi
    3.Akrilik yapıştırıcı
    IMG_0042.JPG
    Akrilik işlemi lazer kesimle tamamlandı sıra asıl meseleye geldi.Alüminyum soğutucu birçok yeri aradım istediği tarzda soğutucu bulmak için ve sonunda aradığımı buldum özel yapım İstanbul'da ve sipariş verdim.
    100-60-10mm-DIY-Cooler-Aluminum-font-b-Heatsink-b-font-Grille-Shape-Radiator-Heat-Sink.jpg
    Şimdi buhar riskine karşı nasıl bir önlem almam gerektiğiydi.Ve pencerelere takılan sineklik profili aslında tam istediğim gibiydi çünkü kızaklara cam geçirebilecektim.led olarak power led 1w kullandım
    10000k cool white
    deep red
    royal blue
    full spectrum
    çeşitleriyle beraber bir dizilim yaptım.power led ile alüminyum profil arasına termal gres sürdüm ki ısıyı iyi çeksin.ve lens siparişi vererek ışıklandırma kısmıda tamamlanmış oldu
    IMG_0627.JPG
    ince detaylara kablo kirliği gibi söz konusu yerlerde soket kullandım ve zaten akrilik kesimde kablo boşluğu mevcutu :)
    IMG_0046.JPG
    ve çalışmanın son hali
    040220171829321.jpg
    Fikir ve önerilerinize açığım :)

hedayse ve Bitkici bunu beğendi.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Selman bey elinize sağlık çok güzel bir çalışma oluyor. Bende led sistemine geçme araştırmaları yapıyorum. Sizin sistem gayet güzel olmuş. Maliyeti nedir ve lens kullanıldığı için önde ve arkada karanlık alan kalmayacak mı?

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Selman Bey elinzie sağlık, ben sineklik profilinden faydalandığınız kısmı tam anlayamadım biraz daha açıklarmısınız lütfen ve o kısım için resim alabilir miyim?

4. Selman42

Selman42 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Yüksek Endüstri
    IMG_1235.JPG
    Evet kalacaktır ben 2 adet kullanıyorum deneme versiyonu armatürü ile bu model 601 olarak geçiyor ve tabanda 20cm genişlikte aydınlık sağlıyor. Fakat 602 modelide mevcut daha hassas ölçülerle oluşturuyorum artık Konya'da bir kaç arkadasada yaptım ekonomik olduğunu pek söyleyemem 601 modeli 34 Watt armatür 170 tl gibi tuttu kullanılan malzemeye göre değişiyor yinede

Bitkici bunu beğendi.

5. Selman42

Selman42 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Yüksek Endüstri
    IMG_1236.JPG IMG_1234.JPG
    İnce sineklik profili olarak geçen bu tip profil kullandım

hedayse bunu beğendi.

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aydınlatma için 20 cm taban genişliği çok kısıtlı bir genişliği ifade ediyor. Akvaryum yüksekliğinizde fazla değil bence lensleri çıkarsanız daha geniş bir taban alanını aydınlatabilirsiniz.

32 w 170 TL'ye mal olduysa benim akvaryum genişliğine göre yapayım desem fiyat olarak baya maliyetli olacak.

7. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Selman Bey Ergün Bey 'e katılıyorum tabana 20cm iyi odaklanmış bir alan, maliyet düşer ise sıkıntı olmaz ama bu şekilde bütçe zorlar. Lenslerin açısı kaç?

8. Selman42

Selman42 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Yüksek Endüstri
    Evet şimdi işin asıl can alıcı kısmı burada high out bir çıkış yapmak isterseniz bu şekilde yapmak gerekiyor.Nedeni lümen miktarı su derinleştikçe kaybolacaktır bunu önlemek için açılı lens kullanmak gerekiyor yani ışığı toplamamız lazım.Ben 10cm yüksekliği göz önüne alarak 60 derece lens 10cm aralıklar la 2 armatür koymam gerekiyordu
    15112_adsz_1.jpg ledlerin normal açıları 120 derece buda lumen gereğinden fazla dağılmasına sebep olmaktadır. images.jpg
    Ve maliyet konusu ister istemez yükseliyor çünkü bir adaptör watt a göre çok yüksek fiyatlarda satılıyor ben 42 tl ye aldım 1wx35 watt çıkışlı driver ı
    ve aslında 90 derece lens takmış olsaydım taban alanı tamamen kaplardı veya askılı armatür şekli gibi 20 cm yukarıdan vermiş olsam tabana yayılır lumen bu tamamen isteğe bağlı oldu

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş