60 litre - tetra ex400-ex700

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve adigekemal tarafından 12/01/15 başlatılmıştır.

1. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, 60 litrelik bir akvaryumum var. Dış filtre ile ilgili konuyu okudum bu akvaryuma fazla olabilir deniyor. Almayı düşündüğüm model tetra ex400 modeli 10-80 litre arası uygun şeklinde bir açıklaması var, açıkçası akvaryumu büyütme hayalim var bir yıl içinde 200-250 litreye çıkabilirim bu yüzden şelale filtre düşünmedim, ex700 modeli alırsam yanında şelaleme sistemi veriyor acaba dalgalanmayı böylece önleyebilir miyim.. Şuanda ex400-700 arasındayım yardımcı olursanız çok memnum olurum. Tetra seçmemin sebebi çalışırken gördüm ve gerçekten sessizdi. Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum, iyi forumlar dilerim.(ex-600 modelinden haberim var bir site üzerinden alacağım ve ex600 modeli bulunmamakta bu yüzden ex400-ex700 arasında kaldım.)

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kemal Bey merhabalar aramıza hoşgeldiniz,

Filtre nasıl bir akvaryudma kullanılacak canlı akvaryumumu yoksa bitkili mi?

3. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hoşbulduk çok teşekkur ederim, akvaryumda bitki yok canlı akvaryumu 4 tane melek balığı bir vatoz iki çöpçü iki köpek balığı ve japon(babam benden habersiz almıştı geri fanusa bırakacaklarını düşündüğüm için götüremedim) akvaryumu bu şekilde aynı canlılar ile 1 yıl 2 ay kadar kullandım şuanda çok fazla kirlilik olmaya başladı iki tane iç filtre(biri en küçüklerinden diğeri de biraz büyük ve dalgalanma yapıyor) çalıştırmak durumundayım. Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için, iyi forumlar dilerim.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mevcut akvaryumunuza ex400 rahatlıkla yetecektir, ileride akvaryumu büyüteceğim demişsiniz 200 litre için ex700 de tam yetmeyebilir veya denk düşebilir. Yerinizde olsam ex400 maliyetine girmeden Sunsun hw-603b alırdım kargosu dahil 50 lira civarında. İleride de bu küçük muhtemelen sizde kalacak karantina veya 2. akvaryum olacak yeniden filtre aramamış olursunuz. 200 litre civarı aldığınızda da Eheim 2213 - ex700 - fluval 206 gibi alternatiflere o zaman bakılır. Sun Sun ile ilgil inceleme sitemzide ve portalımızda mevcut aşağıda linki var, bir bakın içinize sinmezse ex400 veya eheim 2211 düşünebilirsiniz.

SunSun HW-603B Dış Filtre Detaylı İnceleme

Burada da debi testi var;
    Sunsun Hw-603b Debi Testi – Resimli Anlatım | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım!

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Kemal bey bence de sunsun daha fazla sünger içerdiği için Tetra Ex 400'den daha iyi olacaktır. Yalnız 60 litrede 4 tane melek balığı bir vatoz iki çöpçü iki köpek balığı ve japon balığı yaşatmaya çalışmanız çok yanlış bir durum. Normal şartlarda yetişkin bir melek balığı avucunuzu açıp parmaklarınızı gerdiğiniz kadar büyür. Yani 60 litrede bırakın bırakın 4 taneyi, 2 tane bile fazla gelir. Ek olarak japon balığı da çok büyük boyutlara ulaşabilen bir balıktır. Bu kadar balığı aynı akvaryuma mahkum etmek büyümelerini engeller ve aşırı amonyak ve nitrat seviyelerinde yaşamalarına neden olup solungaçlarına zarar verir.

6. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için çok teşekkür ederim şuanda dediğiniz gibi yapmaya karar verdim sunsun 603b modeli işimi görecektir diye düşünüyorum. İnşallah büyütebilirsem o zaman dediğiniz gibi ex700 almak mantıklı olacaktır incelemeleriniz için elinize sağlık, iyi forumlar dilerim.

7. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok haklısınız Ergün bey, melek balıkları 5 taneydi birisini kaybettim baya büyüdüler ve bu akvaryum aslen onlar için ve gerçekten sağlıklı değil imkan elverirse ilk işim akvaryumu büyütmek çöpçü melek ve vatoz balığını belki köpek balıklarını da alarak diğerine koymak olacak japon şuan gerçekten çok büyüdü ve suyu çok kirletiyor belki şuankini sadece japon akvaryumu yaparak değerlendiririm ve kısmet olursa diğerine ek balık almadan veya oksijen oranına göre bir iki tane alarak devam ederim, çok teşekkür ederim yorumunuz için.

8. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Siparişi verdim yanında kendi markası olan aktif karbon ile seramik halkalardan aldım. Üst taraftan aşağıya doğru olduğu için karbon maddeyi birinci süngerin altına koymaya ve seramik halkaları en alt yani en son bölmeye koymaya karar verdim, tekrar teşekkürler iyi forumlar dilerim.

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Kemal bey eğer iptal etme fırsatınız varsa iptal edin. Hiçbir malzeme ince gözenekli süngerden daha iyi bakteri tutmaz. Aktif karbonun ömrü zaten 15-20 gün sonra doluyor.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kemal Bey siz hangi modeli aldınız, Sun Sun hw-603b 'de sepet yok ?

11. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    O zaman aktif karbonu iptal etmeye çalışayım hemen teşekkür ederim bilgi için, 603b modelini aldım boşluktan yararlanarak koymaya çalışacaktım şuan vazgeçtim umarım iptal edebilirim, youtubede ki tanıtım videosunda görünce almaya karar vermiştim şuan sadece seramiği fazladan almaya karar verdim, ilginiz için teşekkür ederim iyi forumlar

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kemal Bey seramik için de keşke acele etmeseydiniz sorsaydınız bizlere gerek yoktu ben direkt içindeki 3 sünger ve elyafı ile kullanıyorum, ama hayırlısı diyelim.

13. adigekemal

adigekemal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım çok soruya boğmak istememiştim ama Allah razı olsun her konuda yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim iyi forumlar

Sayfayı Paylaş