405 görünümlü 305 Fluval yeterli mi

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve fatihsahin tarafından 23/11/14 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Hikayesi uzun, 305 kovası ile 405 kafasını (motorunu) birleştirip oluşturduğum yarı melez bir filtrem var. 500 lt akvaryumum var ama mekanik temizlikte biraz eksik kalıyor gibi. 405 sizce 500 litre için yeterli mi?

FX6'ya geçesim var ama abartı mı olur?

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey mekanik filtrasyonu boşverin biyolojik olarak sağlıklı bir filtrasyon varsa birçok yosun sorunundan otomatik olarak kurtulmuş oluyorsunuz. Bence bu filtre size rahatlıkla yetecektir.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey Fluval 405 1300lt/h ve 8,5 litrelik su hacminde bir kovaya sahip, Tetratec ex1200 ise 1200 lt/h 12 litrelik su hacminde bir kovaya.

Fluval Fx6 söylediğiniz gibi bayağı bir abartı olur diye düşünüyorum çünkü 1500 litrelik tanklarda kullanılabileceği yazıyor özelliklerinde. Hadi filtre malzemeleri ile düşmez de düştüğünüz varsayalım 1000 litrelik bir tanka yetsin ki tankınıza oldukça fazla bir sirkülasyon sağlayacaktır.

Fluval filtrerinizin debisini bilmiyorum ama fx6 da çok yüksek bir debi olacağı kanaatindeyim. Ex 1200 ile kıyaslama sebebim de bu idi aslında ben kullanıyorum içine ince gözenekli mobilya süngerinden biyolojik filtrasyona faydası olsun diye koymuş olduğum sünger ve 4 katlı elyafa bile banamısın demiyor maşallah üstüne üstelik filtre çıkışına kendi hortumunda biraz genişletilmiş bir aparat yapmama rağmen oldukça iyi bir debisi var geçmiş dönemde nerdeyse 9-10 ay temizlemediğim dönemlerde bile nefesinin çok fazla kesilmediğini biliyorum.

Fx6 ya çok fazla masraf yapmayın bence ama illaki daha da iyileşsin derseniz yanına bir ex1200 veya buna yakın bir filtre ekleyebilirsiniz.

4. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    120 Lt akvaryumumdayken fluval 305 almıştım. Biraz takıntı var bende herhalde :D

Birçok yer pis kalıyor, suyun içinde sürekli birşeyler uçuşuyor. Kaldı ki şuan 5 tane çöpçü balığı ve iki vatoz iken pek iç acıcı durumda değil. 15-20 lepistes, plati koysam halim harap olur gibi geliyor. İkinci bir filtre de takmayı da pek düşünmüyorum. Yazın benim birde memleketten ve aydınlatmadan dolayı soğutucu sorunum var. İki hortum da ondan giriyor. 6 hortum bayağı bi kötü görünür. Birde tanktan su basan kafa motoru dersek bir sürü iş oluyor.

Belki yazın ya herru ya merru deyip, soğutucuya da filtre girişi ile su basmayı düşünüyorum. Çünkü yazın birde tanka kafa motoru koyup, soğutucuya su basmam gerekiyor. Bir dünya mesele oluyor. Temizlik yapmak ölüm geliyor. Yok soğutucunun suyunu kes, yok filtreyi kes derken baya bi dert.

Birisi forumda 680 tl'ye bırakıyor sıfırını da o yüzden yeşilleniyorum. :)

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey bence o hızda bir su devir daimi yarardan çok zarar getirir. Balık dışkıları ortamdaki amonyağın azalması ve bitkilerin besin alması için bir çok mikro organizmaya ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar akıntısız alan yaratıp balık dışkılarının burada torfa dönüşmesine izin verseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş