100*50*50 filtre tavsiyesi

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve dincerecevit tarafından 07/04/15 başlatılmıştır.

1. dincerecevit

dincerecevit Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    100*50*50 ebatında bir akvaryum yaptırıyorum ve dış filtreye ihtiyacım var. Akvaryum bitkili olacak.

Bu boyutta bir akvaryuma yetecek, sessiz çalışan ve uzun seneler sorunsuz çalışabilecek bir ürün arıyorum. Fiyat olarak çok pahalı olmasını istemiyorum.
    Kısacası Fiyat/performans ürünü arıyorum:)

Önerileriniz, tavsiyeleriniz nelerdir?

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Eheim 2213.05 uzun omurlu uygun fiyat filtre tartismasi vardi forumda.;))) incelerseniz faydali olabilir.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İbrahim beye katılıyorum benim önerim de 2213-05 olur. İnternetten uygun fiyatlı satış yapan bir yer bulabilirsiniz.

4. dincerecevit

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bugece de yakaladığım bir kampanya ile Fluval 206 Dış Filtre aldım.
    Eheim 2203 ile fluval 206 arasında kalmıştım zaten. kısa bir araştırmadan sonrada, kampanyayı yakalayınca fluval 206'yı aldım.

Umarım pişman olmam.

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Dinçer bey hayırlı olsun fluval de iyi bir marka. Yalnız baştan söyleyeyim filtre hacmi ufak olduğu için içindeki malzemeler yeterli gelmeyebiliyor. İçinde gelen yuvarlak halkaymış filan çıkarıp oraya elyaf doldurun. İçinde gelen elyaf miktarı yeterli olmayacaktır biraz ekleme yapmanız gerekecektir. Son kademeye ise ince gözenekli sarı sünger basın. Bu şekilde yaparsanız daha iyi biyolojik filtrasyon yapacaktır.

6. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Fluval iyidir. Hayırlı olsun.

7. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Aynı durumu ben de yaşamıştım, hayırlı olsun Fluval kullanmadım ama iyi olduğunu biliyorum. Ben Eheim aldım şimdilik bir sıkıntı yok lakin arada kendime kızmıyor da değilim klasik bir tip filtre almaktansa Fluvali denesem daha iyi olurdu diye.

Ses konusunda kullandığım filtreler arasında Sun Sun Hw-603b modelin üstüne tanımıyorum, ne dolap içinde ne sesini azaltacak bir engeli olmamasına rağmen motoruna kulağınızı 10cm yaklaştırana kadar duymanız imkansız.

8. dincerecevit

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Elimde zaten Aquanic marka dış filtre de var. Onun için aldığım kullanmadığım akvaryum malzemelerini koyacağım bu filtreyede. Sanıyorum bu ürünün içinden karbon çıkıyor, bitkili akvaryum olacağı içn karbonu hiç koymadan yerine zeolit koyacağım. Elyaf zaten bol miktarda var elimde dediğiniz gibi koyacağım onlarıda.
    Brde birşey sorayım. sepetlerin birisine hem zeolit hem seramik koysam bi sorun oluşturmaz değil mi? Diğer sepetleride dediğiniz şekilde yapsam.

9. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Eeee biz burada az demedik adı üstünde klasik, yeni teknolojilere bak diye ama dinlemedin :)

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Dinçer bey eğer suyunuz aşırı sert değilse filtre içine zeolit eklemeyin derim. Çünkü zeolit suyu zaman içerisinde fazlasıyla yumuşatıyor.

Fluvallin sepet sistemi biraz garip çok fazla müdahale imkanı vermiyor. İçinde gelen bir sürü kalın gözenekli sünger var fakat onlar biyolojik filtrasyonda çok işe yaramıyor. Asıl işi yapan en alt rafta yer alan siyah gözenekli sünger ve en üst sepette yer alan çok ince elyaf parçası. Geriye tek orta raf kalıyor onun içinde de toplar var. Bu kadar az biyolojik materyal bulunduğu için ekleme yapmanız gerekiyor. En alt zaten sabit kalıyor orta rafa elyafları doldurup en üste de ince gözenekli sünger basabilirsiniz. Başka da birşey almaz çünkü sepetleri de çok küçük. En üst raf direk motorun girişine baktığı için elyafı o rafta kullanmamanız daha yerinde olur. Bu yüzden orta rafa indirin diyorum.

Hakan bey fluval de öyle ahım şahım birşey değil Eheimden neden memnun kalmadınız?

11. dincerecevit

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    birde aklıma geldi sorayım dedm. Aldığım dış filtre'nin debisi çok mu düşük.
    normalde 250 iitre, ancak yaklaşık 7-8 cm kum olacak bitkili olacağı için. Yaklaşık 5 cmde üsttten boş kalacak. Bu durumda 175-200 litre oluyor akvaryumun hacmi.

Filtre; 780 L/H yani kağıt üzerinde saatte yakllaşık 4 kere suyu çevirecek. bu yeterli olur mu sizce? Yoksa dış filtrenin yükünü hafifletmek için şelale filtre v.s önerir misiniz?

Bunun dışında 4x21 w ışıklandırma kullanacağım elimde hazır olduğu için. Co2 şuan için kullanmayı düşünmüyorum. Işıklandırma konusunda çekincelerim var, çok mu yetersiz gelir?

Şuan bütçemi zorladım. O yüzden elimdeki ışıklandırmayı kullanmayı düşünüyorum.

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Dinçer bey dış filtrenin suyu yavaş çevirmesi değil çok hızlı çevirmesi bir sorundur. Su elyaf ve ince gözenekli süngerden ne kadar yavaş geçerse o kadar iyidir. Eheim filtrelerin debisinin diğer filtrelerin yarısı kadar bile olmamasının asıl nedeni de budur.

Ben de yaklaşık 3 aydır fluval 306 kullanıyorum. 2-3 hafta önce filtrenin içini açıp yapmamam gerekirken filtreyi çeşme suyuyla temizleyip ince gözenekli sünger bastım ve debisini de yarı yarıya kıstım. Son bir kaç gündür sudaki berraklık fark edilir derece arttı. Yani suyun debisinin artması filtrenin suyu çok iyi temizleyeceği anlamına gelmiyor.

Giriş seviyesi bitkiler için şu anda mevcut olan ışıklandırmanızı kullanabilirsiniz. İleride yetiştirmesi daha zor olan bitkilere geçecek olursanız 4x39w t5 kullanırsınız.

13. dincerecevit

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler bilgilendirme için. O halde ekstradan bir iç filtre yada bir şelale filtre kullanmam gerekmez sanırım.
    FLUVAL 206 konusunda da söylediğiniz tavsiyeleri dikkate alacağım mutlaka, tekrar teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş