İyi günler bitki akvaryumu yapmak istiyorum yardım pls

Konusu 'Akvaryumlarımızın Tanıtımları' forumundadır ve Ali regaib tarafından 28/10/19 başlatılmıştır.

1. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İyigünler ekibe yeni katılan birisiyim ve YouTube de gordum ilgimi çekti ve başlamak istedim hiç bir bilgim yok ama yardım ederseniz iyi bir akvaryum sahibi olacağım hayalim var ya akvaryumu bile kendim yapmak istiyorum yardım edecek ler yorum ve iletişim yolu ile konuşa biliriz

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ali bey aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle bitkili bir akvaryum mu yoksa canlı besleme akvaryumu mu buna bir karar verilmeli. Sizin düşünceniz nedir?

Ali regaib bunu beğendi.

3. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

4. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Böyle bir şey istem filan kurmayı düşünüyorum tukan abi den gördüm hoşuma gitti

5. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bir soru daha bu akvaryumun içinde ıstakoz koya bilirmiyim

6. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bana hangi ekipmanlar lazım söyler misiniz daha iyi olur mesela dış filtre işte akvaryum caminin kalınlığı sonra silikon markasi filan size zahmet

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tamam siz nano bir akvaryum kurmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla.

Öncelik evde koyulacak yeri belirleyin ona göre ölçü ve sonrası lazım olacak malzemeler ortaya çıkar.

Işıklandırma için acele etmeyin, forumda @fatihsahin size yardımcı olabilir kendisi armatür yapıyor.

8. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    52 cm 52 cm olacak boyutu

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tamamdır, filtre olarak sunsun hw 603-b modeli olabilir.

Işıklandırma için Fatih bey size bir öneride bulunacaktır.

Akvaryum ebatını 50x50x50y olarak küp bir akvaryum yapabilirsiniz kullanacağınız silikonun akvaryum yapımına uygun akfix yada sista marka gibi güvenilir markalar olmasına dikkat edin. Cam kalınlığını 6mm yapabilirsiniz.

Masasını mdf den yapabilirsiniz lakin imkan var ise profile giydirme mdf yapın sağlam olur bari.

Bunları tamamlarken sonrasında Co2 tüplü sistem için yavaş yavaş hazırlık yaparsınız.

10. Ali regaib

Ali regaib Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Komidin var onun üzerine yapacam zaten

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Anladım, kolay gelsin aşamaları resimleyip paylaşırsanız hepimiz faydalanırız.

12. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sista'nın akvaryum silikonu iyidir zaten genelde o kullanılır. Yalnız yapıştırmaya dikkat edin yarın bir gün evinizi su basmasın. Filtre Hakan beyin söylediği gibi olabilir. Işık olarak led en sorunsuz seçenek olur. Hem de her tarafa eşit ışık ulaşmış olur. Kum olarak ya kaliteli markalardan besin içerikli bir kum almanız ya da salınım yapmayacak silisyum kum almanız gerekiyor. Yaklaşık 10 kg kum işinizi görebilir

hedayse bunu beğendi.

13. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Merhaba . Birkaç öneride bulunmak isterim . Öncelikle madem küçük bir akvaryum olacak ve madem bitkili olacak , Bunu direk gidip akvaryum istiyorum diye satın almayın. Bitkili akvaryumlarda maalesef eski tip pencere camı akvaryumlar yeteri kadar görsellik sunmuyor. Hele cam kalınlaştıkça camın yeşile kayması ve ışık geçirgenliğinin azalması bütün görselliği azaltmakta. Bunun için kullanılacak cam bence bitkili ise özellikle extra clear yada extra extra clear adı altında satılan camlar olmalı. Akrilik hazır akvaryumda olur. Ama pahalı bildiğim kadarı ile. Extra clear normal camdan az daha pahalı ama verdiği keyif bu farka değer. Akvaryum büyüdükçe rakam artacağı için sadece ön cam olarak kullanılabilir.
    Benim bundan sanra yapacağım akvaryum mutlaka extra clear olacak.

Bitkili akvaryumda çok önemli diğer bir konu akvaryumun yüksekliği. Yüksekliği iyi düşünülmemiş akvaryumlarda gövdeli bitkiler için eziyet oluyor. Eğer böyle bitkiler bakılacaksa kum kalınlığı hesaba katılarak yüksekçe akvaryum tercih edilmeli. Bilindiği üzere bitkili akvaryumlarda çok daha kalın taban uygulanmakta.

Başarım için ışık seçimine dikkat edilmeli . Kullanılan malzemeler birazcık kaliteli seçilmeli. Işık spektrumu bitkide olmazsa olmaz bir unsurdur.

Co2 istemeyen bitki yoktur . Sadece az co2 ile hayatta kalmayı başaran bitki türleri vardır. Bu unutulmamalı.

Bitkiler çok akıntı sevmez. Hafif sirkülasyon sever. Filtre dış filtre seçilmeli. Çok fazla debiye gerek yok. Zaten küçük bir akvaryum olacağı için yukarda önerilen (sunsun) filtre yeterli.

Bitkili akvaryumlarda aktif karbon yada zeolit tarzında kimyasal filtre mazlzemesi kullanılmaz . Boşuna ekstra para ödemeyin. Eğer para ödemek isterseniz siporax gibi biyolojik filtre malzemesi temin edin.

Başlangıç olarak bu şekilde başlayan bir hobici yüksek olasılıkla hobiden soğumadan sürdürebilir.

Çokmu uzun oldu? Burada nokta koyayım başladımmı duramıyorum:)

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş