Çoklu LNB alırken nelere dikkat etmeli

Konusu 'Teknoloji' forumundadır ve hedayse tarafından 12/07/15 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar merhaba, apartmanda ortak kullanım için çoklu lnb alacağız 6 lı almayı düşünüyoruz. Marka model ve diğer teknik özellikler nasıl olmalı bilgili arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Hd yayınlarda ve çoklu kullanımda sıkıntı yaşatmayacak bir tavsiyeniz olursa sevinirim.

2. leitzcell

leitzcell Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tek uydulu sistem düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla santralden söz etmemişsiniz çünkü,
    tekli sistem pek kullanışlı olmaz tavsiyem santral sistemidir.
    ileriki zamanlarda digitürk kullanımı yada komşulardan biri diger odama tv koyacagım dediginde tekli sistem çöker.
    hd santral,hd lnb,mdu lnb kombinasyonu ileriye dönük güzel bir sistem olur, ekstra masraf açmaz
    santral bina sakini x2 yada x3 olarak hesaplanmalıdır. bina sakinleri istedikleri odaya tv koyabilsinler
    model bilgisi veremiyorum, teknik bilgim o kadar kuvvetli degil. binamızda next ürünlerinden kurulu santral var 5. yıldayız arıza yapmadı allaha şükür :)

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bende pek içinde değilim konunun aslında bu yüzden konu açayım dedim. Şu anda apartmanda 2 aileyiz lakin +2 aile daha gelecek ve sonrasında 1 aile daha olur. Toplamda dieğr komşu ile 6 aile olacağız dükkanları saymıyorum onlarla 8 olur.

Biz şimdilik benim çifli lnb cihazım ile tek çanaktan kullanım yapıyoruz. Ben 8 li bir lnb alayım kullanayım diye düşünmüştüm. Santral düzeni nasıl oluyor ne farkı bilmiyorum ama çatı katına 6 adet kablo çıkışı yapılmış. Mesela kendi kablomun indiği yerde yanu buat kutusu gibi bir kutuda odalardan giden 3 tane kablo var ve bu kablolar odalara dağılıyor odalarda prizli şekilde takıp kullanılabiliyor.

Eğer 8 li lnb düzeni yaparsak 1 tane olarak aşağıya inen ve odalara dağılan düzende anladığım kadarıyla hangi odada kullanım istersek o oda için televizyonu kurup 2. bir televizyon kullanamayacağız.

Ama sizin dediğiniz gibi yaparsak herkes her odasında kullanacak ama işte bu bahsettiğim şekilde iş yapacak mı?

4. leitzcell

leitzcell Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    8 cıkışlı lnb ve 8 kullanıcılı bir binayı örneklersek;
    8'li lnb kullanımında daireye 1 kablo gelir ve 1 tv çalıştırır. başka kablo getirilemez çünkü lnb de yer olmaz
    daireye tek kablo geldiğinden 2 tv aynı anda seyredilemez
    santral sisteminde sınır yoktur bir daireye 20 kablo bile cekilebilir.
    santraller peş peşe bağlanabildiğinden , sınır hayaliniz kadardır
    heleki şu anda piyasada bolca bulunan çift girişli uydu alıcıları için dairede 2 kablo olması gereklidir.
    d-smart plus , vu duo gibi cihazlar yakında dahada çoğalacağı için şimdiden ileriye dönük kurmakta yarar var kanaatindeyim

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ömer Bey anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla örneğin kendi evimden yola çıkarsam 3 odasında da televizyon seyretmek istersem, 8 li lnb nin 3 ünü işgal edip eve 3 ayrı kablo indirmem gerekiyor. Zaten böyle bir şansım yok ki bütün dairelerde düzen bendeki olduğu gibi sadece 1 kablo çatıda antenin bağlanacağı yerden aşağıdaki evin içine indirilmiş.

Santral düzenine aklım yatıyor ama nasıl olacak yani daireye çatıdan kullanmak istediği odalar kadar ilave kablo çekmek gerekmeyecek mi? Çok sıkıcı zorlayıcı bir iş olur. Maksat zaten kablo kalabalığını engellemek ise çatıdan inan 1 kabloya dire buatının olduğu noktada farklı bir cihaz bağlansa ve bu sayede odalara giden daire içinde duvarlarda gizli kablolar sayesinde her odada tv izlenebilse güzel olurdu.

Santral konusunu biraz araştırmam gerekecek sanırım :(

Sayfayı Paylaş