Lepisteslerinizin iştahla yediği yemler ve tavsiyeleriniz lütfen

Konusu 'Malzemeler ve Yemler Forumu' forumundadır ve Lepistesyum tarafından 12/11/19 başlatılmıştır.

1. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Merhaba değerli üyeler

Amatörce Lepistes besleyen bir akvaristim,yıllardır çok çeşiti markaların çeşitli yemlerinden kullandım,bu yemlerden balıklarım tarafından iştahla yenilenleri tuttum ve pek rağbet görmeyenleri bıraktım.

Ancak son dönemde yıllardır sevilerek yenen bazı markaların cips ve pul formundaki yemlerine karşı balıklarımda bir ilgisizlik var, bende bunu gidermek adına bir araştırma yaptım ve hikari markasının fancy guppy isimli granül bir ürününü temin ettim ve denedim, evet balıklarım bu yemi iştahla yediler minik parçacıklar şeklinde olması yavru balıllarımında bu yemi rahatça yemesine olanak tanıdı, evet sevilen bir alternatif buldum üstelik suyum pul yemlerde görüldüğü gibi hiç kirlenmiyor memnunum.

Ancak protein ağırlıklı bu yemin yanısıra bitkisel muhteviyatı da olan sindirimi rahatlatan ıspanak ve alg içerikli ve yine canlı doğuranların yiyebileceği granül bir yem markası arıyorum.

Evet kaliteli granül yemler suyu kirletmiyor ve iştahla tüketiliyorlar ancak illaki granülde de ısrarcı değilim, sizlerin canlı doğuranlarına yedirdiğiniz tabiri caiz kapış kapış yedikleri yemler ve markaları konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.

Saygılarımla

Bitkici ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben tetramin pul yem kullanıyorum severek tüketiyorlar. Lâkin ben plati, endler ve neon tetra besliyorum. Uzun yıllardır arada lepistes baktığım da oldu ve tetramin pul yemi de uzun yıllardır kullanıyorum lepistesler de severek tüketiyorlardı.

Belli aralıklarla haşlanmış ıspanak, labada ve bezelye de veriyorum.

Lepistesyum ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

3. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben tetra pro algea ve energy veriyorum. Deneyen birdaha bırakmaz. Ayrıca dip yemi ve tetra pul yemler. Ben tetra dışında pek yem kullanmam. Sera yem asla kullanmam.

Lepistesyum bunu beğendi.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sera o kadar kaliteli değil bence de.

Tetra pro algea yosun içerikli sanırım, energy nasıl protein içerikli mi?

Tam da yemim bitmek üzere, sipariş verecektim isabet oldu. :)

5. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Her iki ürünü ben de kullanıyorum ve memnunum. Ancak daha çok sebze ağırlıklı beslenme uyguluyorum.
    Ürünün Analizi;
    Ham protein % 46,00, ham yağ % 12,00, ham lif % 2,00, nem oranı % 9,00, vitamin A 29880 IE/kg, vitamin D3 1865 IE/kg, L-carnitine 123 mg/kg, mangan 67 mg/kg, çinko 40 mg/kg, demir 26 mg/kg, kobalt 0,50 mg/kg.

6. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Tetra pro algea yosun ağırlıklı , Energy karışık hem protein hem yosun Kırmızı ve yeşil karışık olan.Suda kolayca dağılmıyor Tam yumuşaması 1 dakika alıyor . Ama o zamana kadar balıklar parçalayıp tüketiyorlar. Yavrular varsa elle biraz parçalamak lazım. Ben çok beğendim . Dayımın oğlu akvaryumcu o önermişti ilkin.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İlk fırsatta ikisinden de alıp deneyeyim bakalım.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

8. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Bu endler lepistes olayı aklımı çeldi . Ofisteki akvaryumda bunlardan mı baksam diye düşüncelere dalmışken sorayım dedim . Bu türün resimlerine baktımda çok ilginç renkler var. Bunlar hep böylemidir? Bizim burda Lüleburgazdaki akvaryumcularda hiç görmedim . Nerden alabiliriz? Bide bunların yavruları gene böylemi oluyor yoksa sıradan lepistes mi çıkıyor?

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eğer lepistes ile aynı yerde bakılmaz ise yavruları kendileri gibi oluyor kırılma olmuyor. Ama lepistes ile baktığım zamanlarda yavrularında lepistes gibi sırtı olan kuyruğu endlere benzeyenler çıkmıştı.

Temin konusunda akvaryumcularda pek rastlamadım. Yıllar önce muratlı da ikamet ederken bir abimizden bana gelmişti. Ondan beridir üretiyordum bir dönem tanktan çıkartmıştım ama eskişehirde yusuf isminde bir arkadaşta bulunca yine dayanamadım almıştım.

Yakın olsak seve seve hediye ederdim inanın. Tekirdağ da olan arkadaşıma bir sorayım isterseniz var ise oraya yolunuz düşünce elden teslim alın yada eskişehirdeki arkadaş kargo ediyor ise onunla bir görüşün bilgilerini paylaşayım sizinle.

10. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Oturmuş tek tür olarak beslenen bir koloniden alırsanız kesinlikle tüm yavrular aynı çıkacaktır. Türe yeni başlayacak olanların dikkat etmesi gereken alım yapmadan önce tür hakkında yeterli araştırmaları yapmış olmalarıdır. Piyasada bir çok kurnaz yoz lepistesleri endler diye satmaktalar.
    Yakın olsaydık kendi kolonimden size verebilirdim.

Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

11. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Tekirdağ yakın orda bulabileceğim yer varsa ordan alabilirim aslında.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben görüşeyim arkadaşımla size haber edeyim.

13. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Değerli paylaşımlar için çok teşekkür ediyorum, bende tetra ve tropical marklarının dışına pek çıkmıyorum, ilk kez bu yıl daniechi ve hikari markalarını deneme imkanı buldum gerçekten kaliteleri ve balıklarımın yaşamına kattıkları konfor noktasında çok memnunum.

Tetra pro energy ürünü denedim ancak sanırım tamda aradığım işaret ettiğiniz bitkisel içerikli tetra pro algea olacak ve balıklarımın bitkisel beslenme eksikliğini giderecek.

Çok teşekkürler keyifli hobiler herkese

Yönetici tarafından son düzenleme: 13/11/19

14. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Evet Hüseyin bey, malesef dişi ve gösterişsiz lepistesleri gambusya diye satanlarda bolca var, yanısıra endler ve lepistes melezleri heryerde dolaşıyor.

Bende endleri saf haliyle görmek arzsundayım,zaten lepisteslerin yüzlerce varyetesi mevcut,bırakalım endler de endler gibi kalsın değilmi.

İşte bunlar hep piyasa yeni ve farklı varyeteler sokarak tüketici ilgisini ve tüketimi sürekli sıcak tutmak amacıyla yapılıyor.

Saygılar

hedayse bunu beğendi.

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Maalesef arkadaşımda endler yokmuş, bir dönem hobiye ara vermişti şimdilerde ise lepistes bakıyormuş.

16. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Gambusya ( Sivrisinek Balığı.) Tam bir baş belası tür. İstilacı, her türlü yaşam şartlarına uyum sağlayan, girdiği yerlerdeki balık neslini bitiren lepistes ve aynı boyuttaki balıklara saldırıp yiyebilen bir tür. Bu nedenle esas tehlikeli olan Gambusyaların lepistes diye satılması.Dişilerini endler ve lepisteslerin dişilerinden ayırmak imkansız gibi. Erkekleri ise aynı dişiler gibi renksiz olurlar.
    Sizinde belirttiğiniz gibi piyasa yeni ve farklı varyeteler sokarak tüketici ilgisini ve tüketimi sürekli sıcak tutmak amacıyla endler üzerinde de çeşitli oynamalarla göze son derece hoş görünen endler üretilmiştir.

Sadece birkaç tanesi.

Gerçek endler..jpg Endler.1.jpg Endler.2.jpg Endler.4.jpg Endler.5.jpg

Bitkici ve Lepistesyum bunu beğendi.

17. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Teşekkürler.

18. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek

Evet Hüseyin bey, bir kaç yıl önce gambusya çılgınlığı vardı, sebebi orta ve güney amerikadaki akarsu ve göllerdeki doğal yaşamı çeşitli biyotoplarla canlandıran istanbuldaki bir kaç büyük üreticinin başlattığı furyaydı, çok ilgi görüyordu kurulumu epey pahalıydı bitkiler ağaç kökleri hep yutdışından getiriliyordu ve ortaya çıkan görsellik gerçekten etkileyici görünüyordu.

Şimdi bu coğrafyada yoğun olarak yaşayan türlerden biride gambusyaydı, evet sinek larvalarını yiyen bu tür ülkemizdeki göllere ve barajlarada salındı ve hızla çoğaldı.

Ardından biyotoplarda bu türe yer verilmeye başlandı lepistesin yabani atası olarak lanse edildi ve öyle bir hale gelindiki dişi lepistesleri gambusya diye satanlar oldu gambusyaları yabani lepistes diye satanlar oldu lepistes gambusya melezleri yetiştirdiklerini iddia edenler oldu lakin gambusyanın aslında pek barışçıl bir tür olmadığı diğer canlı doğuran cinsleriyle yapılacak çaprazlamaların da pek başarılı olmadığı görülünce bu furya bitti.

Durum bundan ibarettir açıkçası, Saygıyla

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bir ara bana arkadaşım hediye etmişti, küçük akvaryumumda bakmayı düşünmüştüm lakin lepisteslere zarar verdiler mecburen çıkartmak zorunda kaldım akvaryumdan. Abime vermiştim o da akvaryuma adapte edemedi öldüler. Çok sevimli oldukları söylenemez ve lepistesten daha hızlı hareket ediyorlar.

20. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Evet akvaryumlarımızda olduğu kadar,göl ve akarsularımızda da son derece zararlı istilacı balıklar. Ne yazık ki bilinçsiz ve araştırmacı olmayan insanlar, belediyeler tarafından dere, göl, göletlere sivrisinekleri yesinler diye, yada bilinçli olarak göl ve akarsulara özgü (endemik) türlerin yok edilmesi amacıyla salınmaktadır.Ülkemizde bu türlerin girdiği ortamlarda tüm ekolojik denge bozuluyor. Ekonomik değeri yüksek olan yerli, endemik balık türleri zamanla yok oluyor. Eğer tatlı su ortamlarındaki denge bozulur ve sadece 1-2 tür istilacı balık çoğalırsa sularımızı kaybederiz. Sularımızı korumanın en temel yolu istilacı balıkların yayılımını engellemek.
    Bunların başlıcaları Carassius gibelio (İsrail Sazanı), Carrassius auratus (Havuz Balığı), Atherina boyeri (Gümüş Balığı), Pseudorasbora parva (Çakıl Balığı), Oncorhynchus mykiss (Gökkuşağı Alabalığı), Oreochromis niloticus (Nil Tilapyası), Gambusia holbrooki (Sivrisinek Balığı), Sander lucioperca (Sudak) Silinecek, Clarias gariepinus (Karabalık), Tinca tinca (Yeşil Sazan) ve Knipowitschia caucasica (küçük Kayabalığı).

Bitkici, Lepistesyum ve ışıkizi bunu beğendi.

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sander lucioperca Linnaeus demek istediniz sanırım yazım hatası olmuş. Beyşehir gölünde bu balığı yıllar önce yaklaşık 30 yıl oluyor belki, DSİ de çalışan bir arkadaş (rahmetli oldu) göle atıyor ve gölde olan diğer güzelim balıkların maalesef soyu tükeniyor. Sağ kalabilen ağırlıklı kara sazan ve kıyı köşe ırmaklarda kanallarda kızılkanat akbalık.

Daha sonra bu Sander lucioperca Linnaeus ama halk arasında dişli/levrek olan balığı baskılamak için kadife ve Çin sazanı kimi yerde İsrail sazanı denen balıklardan göle salınmış ve şimdi bir nebze denge kurulmuş.

22. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben sazanın o kadar zaman su dışında hayatta kalmasını anlamış değilim.

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Özellikle soğuk havalarda daha uzun süre dayanabiliyor.

24. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Merhabalar

Sazangillerden koi ler ve japonlar, yanısıra vatozlarda suyun dışında dakikalarca kadar canlı kalabiliyorlar, akvaryumdan atlayan bir aslanbaş japonumu yaklaşık 5 dakika kadar sonra ve dolabın altına kaçan cüce vatozumu 10 dakika sonra ancak tanka salabilmiştim biraz sallandıktan sonra sağlıklı bir biçimde bir kaç yıl yaşamlarına devam etmişlerdi

Sazanlarda ve diğer yayın ve turna gibi büyük tatlı su balıklarında hava kesesi daha büyük olduğundan bu süre saatlerce sürebiliyor bu yüzden bursa apolyont gölü balıkçıları canlı sazanları kesip temizlemeden önce bıçağın sapıyla balığın kafasına bir kaç kez vuruyorlar balık sersemliyor ve ondan sonra parçalama işlemini yapıyorlar bende oradaki balık mezatında onları gözlemleyerek öğrendim

Saygıyla

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bundan belki 6 yıl önce idi, bir arkadaşım bana cüce vatoz hediye etmişti ve havalar soğuktu. Kargo gelince baktım ki balık ölmüş hareket etmiyor solungaçları da hareketsiz idi. Çok üzülmüştüm ve atmaya kıyamadım öylece poşetinde bırakıp işime devam etmiştim. Aradan 2 saat kadar süre geçince bir baktım ki çok az hareket etmeye başlamıştı. Hemen suyunu yakın ısıda bir suyla şoka girmemesi için değiştirdim. Akşam akvaryuma saldım ama hala cansız gibiydi ki 2 gün kadar öylece aynı yerinde durdu sonralarda ise canlandı kendine geldi yaşamaya başlamıştı.

26. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Lepistesler kurutulmuş tubifekse bayılıyor. Sırf protein ağırlıklı beslenmesinler diye Tetranın bitkisel ağırlıklı pul yemlerinden de verebilirsiniz.

27. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Ergün Bey kurutulmuş tubifeks bir ara en çok kullandığım yemler arasında idi. Aslında arada bir kullanmakta fayda var.

28. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Evet ofisteki küçük akvaryumu boşalttım . Lepistes bakıcam kısmetse. Ama baktımmı güzel birşeyler olsun istiyor insan. Bir öneriniz varmı tür olarak?

29. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Mozayik veya red tuxedo fil kulak, red tuxedo koi, full black veya half black, full red, altın guppy, endler, Alman lepistes gibi. En doğrusu sizin zevkinize kalmış seçimi siz yapacaksınız.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alman lepistesler benim çok hoşuma gidiyor.

Sayfayı Paylaş