Tabanı Yükseltmek İçin Strafor

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve zekigonlum tarafından 27/10/16 başlatılmıştır.

1. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Akvaryum 55 cm yükseklikte. Reflektorle destekli t5 aydinlatma var. Flolarin kumdan yüksekliği net 50 cm. Nasil olsa yüksek diye hiç taban bitkisi denememiştim. Aklıma tabani strafor ile yukseltmek geldi. Akvaryumu sıfırlayıp temizleyip, tabana 5 cm ya da daha fazla kalınlıkta strafor koyup altina kum vs kacmasin diye kenarlari silikonlayip taban kurulumunu staraforun uzerine yapmayi düşünüyorum. Sizce verim alinabilir mi? Ugrasmaya gerek yok mu? (Önden starfor görünmesin diye 2-3 cm içerden olacak sekilde uygulamayi düşünüyorum)

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben son kurulumumda 5 cm kalınlığında strafor kullandım. Öyle slikonla uğraşmayın direk tabana koyup üzerine kum doldurun. Üstüne ağırlık yapması içinde kaya eklemenizi tavsiye ederim. Daha önce suyun kaldırma kuvveti ile tabandaki straforu uçup tabanı bozulanlar olmuştu. Böyle talihsiz kazalar yaşamayın.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki bey eğer bulabilirseniz ponza taşı kırığı kullanıp yükseltme yabilirsiniz. En kötü mangal kömürü kullanın ve suyu üstten 8cm civarı eksik tutun bu boşluk kısıma da ağaç desenli kaplamalardan kullanabilirsiniz göze kötü görünmez.

4. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Teşekkürler Ergün bey. Yukselti yapmak icin de kullanabilir miyim diye düşünüyorum ama nette pek bir örnek bulamadim. Genelde farkli teknikler uygulanmiş.

5. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey m. kömürü fikri çok iyi oldu, tepe vs yapma fikri de vardi aklimda, dolhu malzemesi olarak da is gorecek heralde.

6. Am@deus

Am@deus Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    20
    Ödül Puanları:
    3
    Tropıca ve Peha68 kurulumlarında strafor bolca kullanılıyor zeki bey sıkıntı olmaz.

Bitkici ve hedayse bunu beğendi.

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Yükselti dediğiniz kaç cm olacak? Eğer 10-15 cm olacaksa üzerindeki kumun ağırlığı straforu su içinde tutmaya yetmeyebilir. Öyle olacaksa zemine akvaryum silikonu ile sabitleyebilirsiniz.

hedayse bunu beğendi.

8. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Sertaç bey, Peha68 de harika kurulumlar yapıyormuş gerçekten. Nature bir kurulum yapma niyetim vardı, ilham alinacak yeni akvaryumlar göstermiş oldunuz teşekkürler.

Ergün bey, torf vs gibi eklemeler ile toplamda 8 cm kadar olacak heralde. Aklımdaki peyzajı becerebilirsem ve buna uygun kaya vs bulabirsem silikona gerek kalmayacak gibi ama her ihtimale karşı silikona başvurayım diyorum.

Am@deus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş