Yeni akvaryum - Ağaç figürü - fikir önerisi

Konusu 'Akvaryumlarımızın Tanıtımları' forumundadır ve DenemeSesKontrol tarafından 30/12/18 başlatılmıştır.

1. DenemeSesKontrol

DenemeSesKontrol Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm): 60x45x45
    Kapasite (litre): 120 lt
    Beslenen Canlılar: Henüz yok
    Filtrasyon: Dış filtre (Fluval 206 - Sepetlerde Seramik halkalar, Biobal, Substrat, Purigen ve delikli akvaryum süngeri bulunuyor)
    Işıklandırma Floresanları: T5 4x24w (2 adet Grolux, 1 adet Aquastar, 1 adet daylight)
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: Henüz başlamadı
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Henüz başlamadı
    Kullanılan Yemler: Henüz başlamadı
    Kullanılan İlaçlar: Henüz başlamadı

Açıklama:

Herkese merhaba. Geçtiğimiz yıl sizin desteğinizle yaptığım bitkili akvaryum tankını geçtiğimiz ay bozmak zorunda kalmıştım. Şimdi aynı tankı yeniden kuruyorum. Daha önce görüp nano tankta uygulamayı planladığım ağaç figürünü bu tankta kullanmayı düşündüm. Aslında dün akvaryumcuda gördüğüm bu figür o kadar hoşuma gitti ki başka bir tasarım düşünürken buna yöneldim.
    akvaryum1.jpeg

Eski akvaryumdaki ve elimde bulunan malzemelerimi yeni akvaryumda da kullanıyorum. Bir tek yukardaki fotoğrafta bulunan ağaç figürünü ve en üst katmanda bulunan toprağı satın aldım.

Taban olarak akvaryum camının kenarlarını renk faktörünü göz önünde bulundurarak hagen ile çevreledim. En alt katmana 1 cm kalınlıkta bitki toprağı (çicek saksı için olan) üzerine 2 cm kalınlıkta lav kırığı kullandım. Üzerine elimde bulunan Seachem Flourite Black gübre ve en üstte de şu an adını hatırlayamadığım en üstte görülen toprağı ekledim.

Işık olarak T5 4x24w (2 adet Grolux, 1 adet Aquastar, 1 adet daylight) Hopar aydınlatmam mevcut.
    Co2 tüp sistemim mevcut.
    Sıvı gübre olarak geçtiğimiz yıl Hakan Bey'den ( @hedayse ) aldığım N - potasyum P - fosfat K - nitrat ME- mikro element Fe- Demir E - Excel MG - magnezyum sıvı gübrelerim mevcut. Hakan Bey 8 ay önce almıştım ama hiç ışık almayan (akvaryum kapalı dolabında) oda sıcaklığında saklamıştım. Hala kullanabilirim herhalde değil mi?

akvaryum2.jpeg

Niyetim şu yukarıda görülen gibi bir tank yaratmak. Dün akşam kurulumu tamamladım. Ancak henüz taban ve moss bitkisi temin edemediğim için bitki dikimini gerçekleştirmedim.

Geçtiğimiz akvaryumda CUBA vardı. Ama beni baya yordu bu nedenle bu sefer tabana Monte Carlo ekmeyi düşünüyorum. Bu fotoğrafta yanlış bilmiyorsam Utricularia graminifolia ve parvula kullanılmış taban için.
    Bu konuda sizin bir öneriniz olur mu? Utricularia graminifolia 'yı nasıl bulurum bilmiyorum. Ama bu taban ve ışığa ve c02 'ye sahip bir tanka sizin taban bitkisi için öneriniz ne olurdu öğrenmek isterim.

Ağaç için de sanıyorum Singapore Moss kullanılmış. Onun yerine Christmas Moss ya da Taiwan Moss da olur mu? Akvaryumda canlı doğuran olacak 26 derece sıcaklık düşünüyorum. Christmas Moss'a baktığımda 18-24 Derece sıcaklık ibaresi vardı. Sıkıntı yaşar mıyım?

Bunlar dışında arka plan ya da farklı yerlerde bitki öneriniz olur mu?
    Elimde biraz daha dragon kayası mevcut. Bu tasarımda ilave edeceğim bir dizayn öneriniz olur mu?

Bir de son olarak balık fikrinizi sorucam. Daha önceki tanklarımda lepistes besledim. Bu kez sürü halindeki balıklar gözüme güzel görünmeye başladı. Ember Tetra, neon türleri hakkında ne düşünürsünüz. Olmadı yine özel tür lepistes'lere yöneleceğim :)

Teşekkürler,
    uzun süre sonra yeniden selamlar herkese..

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gübrelerde sıkıntı sadece demirde olabilir eğer çökme olduysa kullanmayın. Monte carlo tabana güzel olur, moss olarak criatmass sıkıntı olacağını sanmıyorum ama ben 26 derece üstüne çıkmadığım için net bir şey de diyemiyorum. Balık olarak rasbora güzel kanaatindeyim.

DenemeSesKontrol bunu beğendi.

3. DenemeSesKontrol

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Hocam bitkileri henüz alamadım. Forumda elinde monte carlo ve christmass moss olan arkadaşla iletişim kurmak isterim. Bu haliyle azot döngüsü olusmasi açısından filtre ve ısıtıcıyı çalıştırdım. Co2 de vermeye başlayım mı yoksa bitkileri ekleyince mi co2 vereyim?

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Co2 için acele etmeyin, monte carlo bende var ama moss yok maalesef.

5. DenemeSesKontrol

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Tamamdır hocam numaran kayıtlı. Sıvı gübre için konuşmuştuk. Yarın öğleden sonra rahatsız ederim sizi.

Genel hatlarıyla kurulum ile ilgili dizayn ile ilgili tavsiyeniz olursa da öğrenmek isterim

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben bu tip sade akvaryumlarda repens ve blyxia japonica olmasını her zaman öneriyorum ayrıca reineckii mini de güzel olurdu. Ama ben çok daha sade olsun istiyorum derseniz tabana sp japan bile güzel olurdu.

Sayfayı Paylaş