Ro su kullanımı ile ilgili

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve Sercan35 tarafından 02/11/18 başlatılmıştır.

1. Sercan35

Sercan35 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle merhaba hobidaşlar bu gün ro cihazı siparişini verdim 5 flitreli hakan beyden aldığım bilgi dahilinde mebran ve depo arasına t atılmasını istedim satıcıdan ve yeteri kadar hortum. şuan n p k ayrı olarak pps pro gübrelemesi yapıyorum hangi makaleyi okudum ama karışık geldi kafam almadı cihaz geldiğinde tekrar yazıp nasıl su değişimi yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum ayrı yeten birde izelent ve gh düzenleyici almam gerekiyormuş hangi ürünleri edinmem gerekli yardımcı olursanız senirim

Yönetici tarafından son düzenleme: 02/11/18

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    %100 Ro suyu ile değişim yapacaksanız tüm mineralleri kendiniz eklemeniz gerekiyor. GH booster yapmak için potasyum sülfat, kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat almanız gerekiyor.

Mikro element için kaliteli herhangi bir markayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanında demir, nitrat ve fosfat gübreleri yoksa veya azaldıysa bunları da temin etmelisiniz.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan bey size gelen sette mikro element çıkmadı mı? Ekstradan almanıza gerek yok aslında.

4. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Evet hakan bey mikro element var ben internettki bitkili akvaryumlar için olan trace elementleriyle karıştırdım sanırım onların içimde ca mg potasyum sülfat olduğu yazıyodu

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İçeriği yaklaşık aynı trace dediği ile bizim mikro element yaklaşık aynı. Zaten yakında bir makele ile de temini ve yapılışı için bilgi vereceğim, boşluğum olmadı baştan savma bir yazı olmasın istiyorum, detaylıca anlatacağım.

Demir
    Mangan
    Çinko
    Bakır
    Bor
    Kalsiyum (eser miktarda)
    Magnezyum (eser miktarda)

6. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım Hakan bey ben trace ürününü içindr kalsiyum sülfat magnezyum sülfat ve potasyum sülfat olan bir ürün sandığım için karışıklık oldu şöyle bi ürün var bu ürünle ilgili bir bilginiz varmı yurt dışı kurulumlarda ro su değişimlerinde kullanılıyormuş
    https://www.seachem.com/equilibrium.php

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yapacağınız ürünün neredeyse aynısı, bunda magnezyum ve potasyum var kalsiyum yok.

Yapacağınız karışımda ise üçü de var.

8. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    potasyum sülfat için internette şunları buldum

https://urun.n11.com/gubre/potasyum...T62CfAqeJHVqvY0U0IYaArHpEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

kalsiyum sülfat için

https://urun.n11.com/medikal-malzem...qgnXVA6l_vX6mEt7HwMaAmVNEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

magnezyum sülfat içinde bu ürünü buldum

https://urun.n11.com/medikal-malzem...No4H1TrF2VjbeIEmKmIaAnFVEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

bu ürünler doğruysa ve uygunsa sizde onaylarsanız siparişini vereyim bunlara ek herhangi bir üründe almam gereklimidir ?

9. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey biz fosfatı hesaba katmamıştık benim çeşme suyundan 2 ppm e yakın fosfat geliyor bunun için Zafer beyle görüşüp silikat flitre ilabesi yaptık bu şekilde fosfatı sıfırlamış olucam ayrı yeten sanırım tds de 0 a düşücek konuyla işgili fazla tecrübem olmadığı için sanırım saf su elde etmiş olucam gh ı kendim ayarlamam gerekecek

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Membran çıkışı fosfat da kalmaması lazım aslında .

11. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Daha önceki makalelerde membran çıkışından sonra fosfat gözlemlediğini yazmış bülent bey fosfatı da reçine filtresiyle çözmüş bu arada aklıma da şu geldi belkide fazla fosfat demir alımınıda etetkilediği için bitkilerde kırmızılaşma azalıyo olabilir
    Hakan bey birde yukarıda attığım ürünler doğrumudur

Yönetici tarafından son düzenleme: 04/11/18

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Potasyum sülfat granül olursa çözmek çok mesele ayrıca çözseniz bile filtre etmeniz gerek yani içeriğinde olan kili ayrıştırmanız lazım, tuz gibi olanı alın.

Diğerleri doğru ama bu kadar pahalı marka ürünlere gerek yok, çok daha hesaplıları vardır bunların saflık oranı baya iyi ve marka olduğu için pahalı.

13. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan Bey yine teknik yani analizlerde kullanılan tiplerden bakmışsınız, benim bunlar üzerinde pek bilgim yok maalesef.

Ayrıca kalsiyum sülfat da sıvı olarak attığınız linkte.

Magnezyum Sülfat için:
    https://urun.n11.com/gubre/magnezyum-sulfat-1-kg-P122261532

Kalsiyum için ben hiç teknik ürün kullanmadım nalburdan aldığım alçı (saten olmayacak) kullanıyorum.

Potasyum Sülfat ise ziraii ürün olarak 0-0-51 kodlu K2So4 kullanılabilir;
    https://urun.n11.com/gubre/potasyum-sulfat-gubresi-1-kg-k2so4-0-0-51-P267946014

15. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Sağolun Hakan bey bu bu ürünleri sipariş edicem konuyla ilgili hiç bilgim olmadığı için yavaş yavaş ögrenicem nalburdanda alçı alırım

hedayse bunu beğendi.

16. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Potasyum sülfatı sakın granül olarak almayın içinde %50 dolayında kil oluyor. Kil erimediği için yeterince potasyum ilavesi yapılamıyor. O gübre ancak tarımda işe yarayabilir.

Kalsiyum sülfatın fiyatı pahalı gelirse daha az miktarda alabilirsiniz. Su değişimi haricinde sürekli kullanılmadığı için hemen bitmiyor.

RO çıkışında fosfatı tamamen tutmak için mix bed reçine kullanmanız gerekiyor. Bir dönem kullandım sonra temizlemesinden sıkıldım şimdi kullanmıyorum. Biraz tecrübe kazanana kadar kullansanız iyi olur. İleride belki suyunuzda düzelir kullanmak zorunda kalmazsınız.

Son düzenleme: 05/11/18

17. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Yukarıda Hakan beyin attığı ürünleri sipariş edicem Bülent bey sanırım gronül değil o
    kalsiyum sülfatı aslında yukarda atığım üründen alıcaktım bülent bey Hakan bey alçı da olur dedi sizce hangisi daha iyi olur aşçıda sıkıntı olmazsa onuda alabilirim hangisi daha temiz oşcaksa onu alayım uzun zaman gidicek bşey nasıl olsa bunun dışında zafer beyle görüştüm mixbed reçinenryi sormuştum bana silikat flitre kullanabilirsin dedi slikat flitre kullan dedi onu gönderiyor fosfatı alır tds i de sıfırlar dedi sizin düşünceniz nedir

18. egedin

egedin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    DCP Operatörü
    Merhaba,
    Bende Ro su kullanıyorum, benzer şeyleri benim açtığım konuya da yazmıştınız. Bende aynı şeyleri farklı konular altında tekrar tekrar konuşmayalım diye sorularıma buradan devam etmek isterim.

Hakan bey'in aşağıda verdiği linkte ürün başlığının altında %15 MAGNEZYUM+%28 KÜKÜRT yazıyor;
    https://urun.n11.com/gubre/magnezyum-sulfat-1-kg-P122261532

Bu bağlantıda ise Magnezyum Sülfat %98 yazıyor;
    https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/magnezyum-sulfat-98-100gr-P134827757

Hangisini kullanmak daha doğru fiyat/fayda açısından.

Birde bu kimyasalları aldıktan sonra yapılacak işlemi doğru anlamışmıyım?
    PPS_RO_ANa.png
    Bu tabloda yazan gramajlar her kimyasalın ayrı ayrı 1er litre suya karıştırılması gereken değerl mi?
    Örneğin 1litre suya 70gr K2SO4 katarak oluşturduğumuz gübre, 40 litre suya 7.5 pmm K2SO4 mü katıryor?

Ya da benim kafam çok mu karışmış. :) :) :) :)

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Evet kafanız fazla karışmış zaten ürünü eritmiyoruz kuru toz olarak karıştırıp, ro suyundan 40 litre tanka ekleme yaptığımızda bu ürünün 5gr mı 40 litreye 3 gh sağlıyor. :)

Magnezyum Sülfat ın saflık oranının %98 olduğunu belirtmiş aslında, değilse sadece magnezyum %98 değil kafamız o yönde karışmasın.

Normalde Magnezyum Sülfat MgSO4 ve içeriği %20,2 civarı magnezyum (mg) + %26,64 sülfür (s) (sülfat) + %53,17 Oksijen (o).

Bitkici ve Sercan35 bunu beğendi.

20. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey sizin attığınız magnezyum sülfat ve Potasyum sülfat siparişini verdim evde hazırda olsun elimde kalsiyum sülfat içinde saten olmayan normak alçı alıcam naburdan başka edinmem gereken herhangi birşey varmıdır ?
    Hakan Bey bnd merak ediyordum bu konuyu teyit etmek amaçlı bu 3 üründen yazan kadarını bir kapta su eklemden homojen bir şekilde karıştırıp dğiştirdiğimiz her 40 lt için akvaryuma bir çay kaşığı ve ya 5 gr ekliyoruz doğrudur demi

Son düzenleme: 05/11/18

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Cam bir kavanoz içinde karışımı iyice homojen şekilde karıştırıp kullanacağız.

Ergün beyin de dediği gibi ilk başlarda size hemen gerekmez önce gh düşürün, sonra icap ettiğinde kullanırsınız.

Mesela gün geldi bi ölçtünüz gh 2, 1 yada 2 birim artırmak istediniz su hacminiz 120 litre diyelim 15 gr verseniz 1gh artar.

Sercan35 bunu beğendi.

22. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    1412E17A-2B3D-4D7F-BC76-6D32F871A414.jpeg Benim gh ölçümüm elimdeki test kitiyle zor olucak sanırım aralık olarak 0d 4d 8d 16d olarak gidiyor

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu tip hiç kullanmadım ama 4 gh bile yakalasanız iyidir.

Prodac marka kullanan forumda arkadaşlarımız var. Fiyatları uygun diye biliyorum, olmadı ileride ondan alırsınız.

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Slikat filtresinin fosfat tuttuğunu duymuştum ama kendim denemediğim için ne seviyede olduğunu bilemiyorum. Tds sıfırlanıyorsa zaten amacınıza ulaşmış olacağınız için mixbed yerine kullanabilirsiniz.

25. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Slikat flitre için ro su testi yapmadım ama akvaryum a yaptıgım testte normalde artan fosfatın düştüğünü gördüm tds de 0

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş