Işık Seçimi

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve S. Akın tarafından 05/03/18 başlatılmıştır.

1. S. Akın

S. Akın Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    IMG_0583.JPG IMG_0587.JPG IMG_0585.JPG

Değerli arkadaşlar, merhaba. Aranıza bugün katıldım ve bismillah konu açtım:)
    Sitedeki Hakan Bey,in ışıklandırma hakkındaki yazılarına göz attım. Size ufak bir şey danışmak istiyorum. İzniniz olursa....
    Tabandan çatlayıp çöpe gitmeden önce 35h*25*65h ölçülerindeki high tech akvaryumumda slviana qrolüx ve aquastar t5 2*24w ışık, gübre, test, mayalı co2 tüm ekipmanlar dahil güzel bitkiler yetiştiriyordum. Yosun sorunum falan da yoktu.
    Daha sonra , high tech güzel ama biraz uğraştırıyor diye, low tech yeni 65*35**40h akvaryum yaptırdım.(net 75-80 litre) Bitki olarak anubias,Java fern, Java moss, pecok moss ve gül mevcut.
    Gübre,co2 kullanmıyorum. Işıklandırma 4-3-4 şeklinde eski(2*24 grolüx , aquastar)
    Java fernlerde kararma var, çok sık sürgün veriyor hatta yeni çıkan sürgünlerde de kararma çürümeler var.Anubiasın yapraklarında yeşil spot oluşmaya başladı.
    Işık fazla geliyor olabilir mi?
    Çünkü ilk akvaryuma başlama serüvenimde 20*30h*50 30lt akvaryumumda iyi kötü Philips tasarruf ampülü vardı. 5-6 saat aydınlatmayla, üstelik düzenli de değil, Java fern ve anubiasların keyfi yerinde idi.
    Ezcümle; grolüx ve aquastar yerine 24w 860 ve 840 t5 alıp ışıklandırma süresini de 4*3*4-3*3*3 ya da kesintisiz 6 saat yapsam mı?
    Not: Tek floresan olmazmış ikisi aynı anda yanacakmış öyle dedi aldığım kişi.

Yönetici tarafından son düzenleme: 05/03/18

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar aramıza hoşgeldiniz, imzanıza ad soyad ve şehir bilgisi yazmanızı rica ederim.

Mevcut bitkileriniz zaten çok ışık istemeyen türler ama ışıklandırmanız da çok fazla değil 48w bir de floresan aydınlatma. Java fernlerdeki kararma lowtech akvaryumlarda olabiliyor hatta normalde uçlarında şeffaflaşma ve sonrasında koyu yeşile dönüyor.

Tankınıza az da olsa besin takviyesi yapın, çok yavaş türler ama neticede besin isterler. Işıklandırmanızı da tek seferde saat yapın. Anubiaslardaki spotlarınız ise nitrat fosfat dengesizliğinden kaynaklanıyor muhtemelen nitratınız yükselmiş fosfatınız tükenmiş.

3. S. Akın

S. Akın Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Teşekkür ederim, önerileriniz için. Aldığım gübre seti, sizden almıştım,üzerinde yazan low-tech kullanma talimatına göre gübre kullanayım o zaman. Işıklandırma kesintisiz 6 saat yeterli gelir herhalde.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Süheyb Bey low-tech için olan kullanım önerisini yapıp haftalık %50 su değişimi ile güzel bir verim alabilirsiniz. 6 Saat aydınlatma yeterli olur, 5 saat bile yetebilir.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Süheyb bey aramıza hoşgeldiniz. Güllerin eski ya da yeni yapraklarında herhangi bir sorun var mı?

hedayse bunu beğendi.

6. S. Akın

S. Akın Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Hoş bulduk Ergün Bey güllerin boyu epey uzamış ve alt eski yaprakları dökülmüş idi. Bende budayıp tekrar diktim. Pek keyifli değiller alt yapraklardan kopmalar devam etmekte...

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Alt yapraklar bütün olarak mı kopuyor yoksa ilk önce delik deşik olup sonra mı kopuyor. Kopmuş bir yaprak görürseniz fotosunu atabilirseniz iyi olur.

Her halukarda eski yaprakların kopuyor olması makro besin eksikliğine işaret eder. Bitkilerin durumuna göre potasyum ya da fosfat gübresi az geliyor olabilir. Makro gübre ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

8. S. Akın

S. Akın Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Bütün olarak kopuyor. Baktım şimdi kopan yaprak yok idi. O yüzden foto atamadım. Fosfat ve nitrat testim var. Nitrat hiç eklememe rağmen epey yüksek 30-40ppm ,fosfat 1-1,5 ppm.
    Geçen pazar günü potasyum micro element, demir gübrelemesi yaptım. Nitrat ve fosfat dengelensin diye az bir şey de fosfat verdim.
    Şu ara pek dökülen yok.
    Teşekkür tavsiyeleriniz için.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fosfat eksikliğinde bütün olarak kopabiliyor, fosfat verip sıkıntıyı gidermenize sevindim.

10. S. Akın

S. Akın Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    E sayenizde bir şeyler öğreniyoruz. Her ne kadar bu süreçte zayiat -bitki, balık, yosun vs -versek de. Şimdilik bir sıkıntı yok Java fernlerdeki kararmalar durdu. Çok yavaş da olsa gelişmeye devam ediyorlar.
    Cümleten teşekkürler başta yönetim ekibi ve tüm forum üyesi arkadaşlara...

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş