Bitkili Akvaryumda Hangi RO Arıtma Sistemini Kullanabilirim?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve Bitkici tarafından 27/03/15 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bu pompalı olan modeli, düşük şebeke basıncı olan yerler için. Motorsuz olursa daha ucuz. Çalışmazsa motor eklenebiliyor zaten.

2. afacan80

afacan80 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Uğur bey merhaba,bu linkdeki satıcı ile benim verdiğim linkdeki satıcı aynı,Fatih bey'in dediği gibi tek farkı pompalı olması..Yazdıklarına göre, şebeke basıncının 3 barın üstünde olanlar için pompalıların uygun olduğunu belirtiyor.Bugün telefon ile ulaşıp daha detaylı bilgi alacağım.Saygılar..

3. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben 155 liraya çözdüm işi ama 12 Lt tank, musluk falan almadım. Sadece akvaryuma kullanacağım için lüzumsuz parçaları çıkardım. 280lt bidon aldım, ona doldurup depoluyorum.

1 mikron filtre
    5 mikron filtre
    karbon filtre

bunlar alttaki filtreler. üsttekinden de sadece membran aldım, tatlandırıcı v.s. almadım. GH 0 KH 0 ph 7 civarı su alıyorum.

4. afacan80

afacan80 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Fatih bey aldığınız ürünün sakıncası yoksa marka,model vs. verebilirmisiniz ?

5. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Marka model yok Reverse Osmosis System yazıyor. :) Hepsi toplama zaten ve aşağı yukarı hepsi aynı ürünü satıyor. enessu diye bir firma var, onlardan aldım ben. İçinde vontron marka membran geliyor. Şimdilik bir sorun yok bakalım ileride ne olur bilinmez.

6. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Bende 3 lü daire girişi aldım ve kullanıyorum. Ürünü internetten antalyadan bir firmadan aldım reçineli filtre olayını sordum satıcı emin ve ciddi bir şekilde kesinlikle reçineye para vermememi örnek olarak otellerin arıtma sistemlerini verdi tonlarca reçine kullandıklarını ve sık değişim yapılması gerektiğini söyledi. siliphos filtre tavsiye etti ağır metaller için

7. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    su değişimlerini komple ro su ile yapmak mı yoksa yarı yarıya dinlenmiş çeşme suyu ile mi yapmak doğru olur bitkiler açısından?

8. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ferhat bey duruma özel seçim yapmak gerekiyor. Benim durumumda aşırı sert ve aşırı fosfat lı çeşme suyunu daire girişi üçlü sistem ile saflaştırabilmek mümkün degil. Bu nedenle benim için ro arıtma kullanmak bir zorunluluk halinde. Bir de o daire girişi sistemler sudaki sertliği alırken yerine sodyum verir. Bu da zamanla birikerek suyun tuzluluğunu ya da Kh seviyesini artırabilir. Yani bitkili bir akvaryumda önerebileceğim bir sistem degil.

Yüksel bey membrandan hemen sonra alınan suyun gh ve khı sıfır olduğu için bir miktar sertlik katma amacıyla çeşme suyunun sertliğine göre oranlayak çeşmeden su karıştırmak gerekiyor. Suyun değerleri Fatih beyde olduğu gibi anormal ise kalsiyum ve magnezyumu aynen sıvı gübre ekler gibi haftalık olarak eklemek gerekebilir.

9. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Ergun bey çok güzel açıklamışsınız. anlattığım ürünü alırken ciddi bir araştırmaya girdim ve güzel ülkemiz genel sorunu ile karşılaştım yani !!! ticaretin sadece para için yapıldığı bilginin hiç bir öneminin olmadığı !!! . Beş altı firmayla görüştüm ve hiçbiri arıtma sistemlerinde kullanılan malzemelerin etki ve yan etkileri hakkında hiçbir fikirleri yok sadece ürün satma peşindeler.

10. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ferhat bey kullanılan parçalar, bağlantı aparatları ve filtre materyalleri çok güzel gözüküyor. Bir de bize satılanlara bakınca mercedes yerine şahin arabaya binmişiz gibi hissettim. Gerçi Türkiye'ye bu tip cihazları getirseler fiyatı en az 1500 TL olacağından yine çok kişi alamazdı herhalde.

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Cihazımızı seçtik, satın aldık, kurduk ve kullandık... Sıra gözlemleri paylaşmaya geldi.

Mixbed çıkışından alınan suyu sera fosfat testi ile ölçtüğümde renklenmediğini gördüm. Yani sera fosfat testi sıfır fosfat ya da sıfıra çok yakın olarak gördü. Zaten mebrandan sonra çıkış aldığım için Fatih beyin test ettiği gibi kh ve gh'da sıfırdır. Su arıtma cihazını kullanmaya başlayalı iki defa %40- %50 arası su değişimi yaptım ve bitkiler kendini toparlamaya başladı.

Ancak cihaz gönderilirken doğru düzgün sıkılmayan hortumlardan birisi basınca dayanamayıp yerinden çıktığı için evin mutfağını su bastı. Mutfak dolaplarının bazı parçaları kabardı, halıları yıkamaya gönderdik. Allah'tan ki kaçak oluştuktan tahmini olarak 1-2 saat içinde eve döndük. Eğer sabahtan kaçak olsaydı akşama kadar laminantlar kabarır en az 5-6 bin liralık hasar oluşurdu.

13. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Geçmiş olsun Ergün bey sizin Filtreye dönmüş olay yinede verilmiş sadakanız varmış edinilen ekipmanda iyi kontrol şart. :(

14. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey geçmiş olsun, güvenmemek lazım ben geldiğinde hem kontrol ettim hem de eksik kurulması gereken aksamları da titizlikle kurmuştum.

Şimdi sizin mixbed çıkışında fosfatınız sıfıra yakın oldu öylemi? bu iyi bir gelişme. Peki direkt membran sornası fosfat kaç çıkıyordu, çeşme suyunuzda fosfatın 2ppm seviyelerinde olduğunu biliyorum

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İbrahim bey sağolun bu ara neye elimi atsam elimde kalıyor. Bu kadar talihsizlik olmaz.

Hakan bey teşekkür ederim. Genel olarak bir test yaptım ama hortumların bağlantı noktalarına zarar vermeyeyim diye fazla asılmamıştım. 10 gün kadar çalıştıktan sonra kendiliğinden çıktı yerinden. Hafta sonu tüm bağlantı noktalarını tek tek ayırıp kendim sıkacağım. Başkasına güvenip de yola çıkmamak gerektiğini acı şekilde anlamış bulunuyorum.

Mebrandan sonra su alıp test etmemiştim ama mixbed bulunmayan başka bir su arıtma cihazını test ettiğimde 0.5 ile 1 ppm arasında fosfat olduğu gözüküyordu.

16. Berkay

Berkay Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci :)
    Konuyu hortlatcam biraz ama yeni konu açmak istemedim. Tecrübenizi dayanarak fikirlerinizi öğrenmek istedim malum öğrenciyim öyle tam takım arıtma cihazı istemiyorum internetten 2 ürün buldum makul fiyatta acaba hangisini tercih edeyim ilk 4 filtre olacak şekilde 2 karbon 1 reçine 1 membran ötekisi de 3 filtre 1 karbon 1 reçine 1 membran sizce hangisini almalıyım ince hesapla 50 lira fark oluyor kararsız kaldım da öğrenci olduğumuz için birde co2 sistemi yeni kurdum herşeyi hesaplıyorum :oops: sadece akvaryum da kullanılacak ro içme suyu almak istemiyorum.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Berkay Bey merhaba, 4 filtre olacak şekilde 2 karbon 1 reçine 1 membran dediğiniz daha uygun olacaktır.

18. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Dış filtreye reçine konulabilir mi acaba? Reçine suyun sertliğini azaltıyormuş galiba

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tam bilmiyorum ama önermiyorum kontrolsüz bir uygulama olur.

Sayfayı Paylaş