Twinstar nedir?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve renoibo35 tarafından 25/03/15 başlatılmıştır.

1. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    İnternette dolanırken hem dıy hem ürün olarak sudaki iyonize yapılması ile agl önler anlamında satılan yapılan bir ürün çalışma gördüm bu konuyu araştırıp bir sonuca varmı yada ürün edinip yapıp kullanan varmı aramızda. örnek tanıtım videosu alıntıdır youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=waQUGXdc-2w

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis

3. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Burda teflon bant kutusundan diy yapımı mevcut, kimi yerde bi işe yaramadığını söyleyenler var kimiside işe yarıyor diyor..

denemekte fayda var, en kısa zamanda bende denicem galiba :) yapabilirsem eklerim resimleri yapılışını falan..

https://www.youtube.com/watch?v=J0vyLWiFz7Q

4. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis

5. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bunu 24 saat çalıştırırsak 100w civarında elektrik tüketimi var. elektroliz gibi birşey yapıyor ama sudaki neyi alıp ne yapıyor acaba?

6. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bana da suyu elektroliz ile ayırıyor gibi geldi ama kartuşları var ve değiştirilmesi gerekiyor diyorlar. Bir de bu kartuşlar için dünyanın parasını istiyorlar. Patenti çözebilen olursa belki çalışma mantığını da anlarız.

8. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Aynen elektrolizmiş. Çay süzgeci paslanmaz çelik alaşım. Yani nikel içeriyor. Elektroliz plakaları da nikel.

Elektroliz esnasında da oradaki algleri öldürüyor ve sterilazson sağlıyor. Çıkan kabarcıklar da oksijen ve hidrojenden ibaret.

Bakteri bakteri, nitrifikasyon diye canımız çıkıyor. Bakteriler ölmesin diye neler neler yapıyoruz. Algler için bakterileri öldürüyouz. Pek yarar getireceğini sanmıyorum. Akvaryum ortamı steril olursa birçok sorunu beraberinde getiriyor.

9. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Bir çok hobi gibi akvaryum hobisi de, hobiciye ciddi maddi yük getiren bir hobidir. Ekipmanlar pahalı olduğu gibi, yanlış yapılan seçimler ise ikinci satın almalara ve daha ciddi mali kayıplara sebep olmaktadır.

Üretici firmalara ise ürünlerinin etkilerini reklam yoluyla abartarak maalesef ki kafamızı karıştırıp, yanlış seçimler yapmamıza sebep olmaktalar. Böylece sadece ceplerini doldurmakla kalmıyorlar, bizlerin ise tankta sağlamayı umduğumuz sağlıklı ortamı sağlayamıza yardımcı olamıyorlar ve tabiri caizse resmen paramızla rezil oluyoruz.

Aslında blog’umuzun ilk ürün değerlendirmesine bu kadar olumsuz ve üreticileri kötüleyen bir yazı ile başlamak istemezdim. Ancak twinstar nano’unun web sitesini inceledikten sonra böyle bir girişi uygun buldum.

İngilizcesi iyi olan hobiciler sitede ürünün direkt elektrikli bir yosun giderici olarak lanse edildiğini göreceklerdir. Ayrıca dünyaca ünlü bir çok akvaristin de (elbette teklif edilen para veya sponsorluk karşılığı) tavsiyesini görebiliyoruz. Elbette bu da, onlar kadar sağlıklı ve güzel tanklar kurmak hedefimizde olduğu için bizleri yeterince satın alma konusunda cesaretlendiriyor.

Ancak reklam sektöründe de belli bir deneyime sahip biri olarak söylemeliyim ki reklamlar her zaman ürünün etkisi abartılarak tasarlanır. Ürünün etkisinin abartılamayacağı tek resmi ve ciddi döküman ise ürünün patentidir. Bu yüzden alacağınız ürünün reklamından önce patentini incelemenizi ve ürünü kullanan kişilerin yorumlarını internetten incelemenizi öneririm.

Öncelikle siz makalemin devamını okumadan önce Twinstar Nano’nun ürün patentini paylaşmak istiyorum. İngilizceniz var ise de makalenin devamını okumadan önce bu ürün patentini okumanızı tavsiye ederim.

Patenti kısaca özetlemek gerekirse de, ürün aslında bir elektrikli yosun giderici değil, elektrikli bir strelizördür. Ürünün etkili olduğu patojenler ise:

Staphylococcus Aureus
    Aeromanas Hyrophila
    Twinstar nano, bir aylık bir kullanımda tanktaki Staphylococcus Aureus patojenini %71, Aeromanas Hyrophila patojenini ise %100 oranında yok etmektedir. Bu patojenlerin azalması ise sadece yosun oluşumunu azaltmakla kalmamakta balık ve karides gibi canlıların sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Bizim yanlışlıkla odaklandığımız yosun sorununa gelince bu patojenler tüm yosun çeşitleri üzerinde etkili değildir. Dolayısı ile ürünün web sitesinde de inceleyip bulabileceğiniz gibi:

Etkili Olduğu Yosun Çeşitleri

Hair/Thread Algea (Saç yosunu)
    Brown Algea (Kahverengi Yosun)
    Blue Algea (Mavi Yosun)
    Fuzz Algea (Tüy Yosun)
    Green Dust Algea (Yeşil Toz Yosun)
    Green Spot (Nokta Yosun)
    Etkisiz Olduğu Yosun Çeşitleri

Green Water (Eugmeana – Yeşil su sorunu)
    Black Brush/Beard (Siyah Sakal Yosunu)
    Bu sebeple; ürünü etkisiz olduğu yosun cinslerini gidermek amacıyla kullanıp ürünü kötüleyen ve hiç bir işe yaramadığını söyleyen kullanıcı yorumlarını forumlarda görmeniz muhtemeldir.

Ayrıca bahsettiğimiz gibi ürün direkt değil dolaylı olarak yosunlar üzerine etkilidir. Bildiğimiz gibi yosunlar sporlar ile üremektedir. Eğer tankınızda yosun sporlarının üremesi için yeterli koşullar varsa, filtrenizde yosun sporları birikmişse ve sürekli ürüyorlarsa, fazla yemleme yapıyorsanız, ışıklandırmanız ve/veya fotoperyodunuz yanlışsa, filtrasyonunuz tankınıza uygun değilse, fazla gübreleme yapıyorsanız, suyunuz henüz oturmamışsa ne nitrit/nitrat patlamaları yaşıyorsanız; muhtemelen bu ürünün yok edebileceğinden fazla tankınızda yosun oluşuyordur ve twinstar nano sizin için hiçbir işe yaramıyor ve tam bir para tuzağıdır diyebiliriz.

Ürünü kullanıp değerlendirmeden bir ürün değerlendirme makalesi yazmak aslında doğru değil. Ben de henüz bu ürünü kullanmadım. Ancak forumlarda gördüğüm kadarıyla bu pahalı ürünü alan veya alacak olan bir çok kişi bu ürün hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan sadece gözlemlerine ve söylemlere dayanarak değerlendirmelerde bulunuyordu. Ben de zamanında twinstar nano hakkında yaptığım araştırmaları ve ürün sitesinden artık paylaşılmayan ürün patentini siz hobiciler ile paylaşmak istedim. Umarım faydalı olabilmişimdir. Makalenin altına ürün ile ilgili deneyim ve fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilirseniz çok sevinirim.

ALINTIDIR

Twinstar Nano Ürün Değerlendirmesi ve Yosun Üzerine Etkileri

10. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey tahmin ettiğimiz gibi sadece suyu elektroliz ediyorsa nitrifikasyon bakterilerine zararlı bir etkisi olur mu? Eğer zararlı etki gösteriyorsa O2 ve H mi yoksa elektrik akımı mı aerobik nitrifikasyon bakterilerine zarar veriyor olabilir?

Yüksel bey bu güzel yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazıyı yazan Rıza bey sanırım araştırma yapmıştır. Eğer hakikaten sadece bu yosun çeşitleri üzerinde etkili oluyorsa bu kadar para vermenin ne alemi var diyorum.

Hair/Thread Algea (Saç yosunu) (Fazla demirden oluşuyor)
    Brown Algea (Kahverengi Yosun) (Azot döngüsü oturmadığı için nitrit fazlalığından oluşuyor azot döngüsü oturunca kendi kendine geçiyor)
    Blue Algea (Mavi Yosun) (Genelde deniz akvaryumlarında oluşan bir tür. Bir bakteri türü olan mavi yeşil yosun üzerinde etkili ise başarılı bir ürün demektir.)
    Fuzz Algea (Tüy Yosun) (Mikro element eksikliğinden oluşuyor)
    Green Dust Algea (Yeşil Toz Yosun) (Nitrat fosfat dengesizliğinden oluşuyor. Bu cihaz yerine test kiti alsak daha ucuza çözülür)
    Green Spot (Nokta Yosun) (Fosfat eksikliğinden oluşuyor)

Asıl zor olan cladophora, spirogyra ve siyah sakal yosunları üzerinde etkili olmuyorsa bu cihaza bu kadar para vermenin bir manası kalmıyor.

11. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben de üstünkörü okudum. Nitfikasyon bakterilerini öldürür mü bilmiyorum. İşin açığı işe yarayacağına inanmadığımdan da pek araştırmak içimden gelmiyor. Bana çok saçma geldi.

Dediğiniz gibi zor alglerde iş yapmıyorsa, diğerleri çözülüyor zaten gereksiz bir alet.

12. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Herşey yolunda iken saçma sapan icatlar cıkarıp kafa karıştırmaktan başka birşey değil bu cihaz.Ben bu cihazla ilk olarak aqua form petteki akvaryumda karşılastım fiyatı 350 tl idi.TAKILI OLDUGU TANK YOSUN DOLUYDU :).Ben konuyu yeni gördüm görseydim baştan yazardım gereksiz bir alet oldugunu.Ayrıca yapımı da videolarda arastırmıstım yapımı cok kolay bu cihaz neden bukadar pahalı anlamadım. İki adet nikel tel parcasının arasına 20v lık bir akım gönderiyor sadece.Ayrıca bu akımın sudaki yararlı baktarileri öldürmeyeceği ne malum? Gerçekten işe yaradı diyen biri çıkarsa bana söyleyin seri üretime geçeyim:)

13. Bediray

Bediray Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam ben nano bir ürün kullanıyorum suyun iyon yapısını ve moleküler dizilimi değiştiriyor.

Sayfayı Paylaş