Sakura ve kiraz karides akvaryumum

Konusu 'Karides Akvaryumları' forumundadır ve karidesim tarafından 23/02/17 başlatılmıştır.

1. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Haklısınız bitkili akvaryum apayrı bir dünya. Sadece biyoloji bilgisi yetmiyor. Aynı zamanda fizik ve kimya bilgisi istiyor. Şöyle görsel olarak hoş bir görüntü olsun dediğinizde de işin içine peyzaj sanatı giriyor.

Dragon stone üzerine herhangi bir zenginleştirme çalışması yapılmaz. Zaten peyzajda kendisi ön plandadır. Üzerini zenginleştireyim derseniz yati kökü öneririm. Yati kökü üzerine uygun moss türlerini ve mini java fern ya da anubias nana petite bitkisini sararak güzel görüntüler elde edebilirsiniz.

2. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Bilgiler icin cok tesekkur ediyorum.
    Benim buyuk kayayi ordan alip yerine ufak dragon stone koyma isi tam oturmadi kafamda. Dragon stone kullanilan akvaryumlari inceledim ve sizin dediginiz gibi bu kaya peyzajda basrol oyuncusu ve tek kullanan yok gibi.Bu kayalar ile yarin obur gun buyuk akvaryuma gecis yapinca duzgun bi peyzaj yaparim. Simdilik bi yati kokunu akvaryumuma eklemem daha iyi olacak. Hem bu buyuk kayayi cikarinca akvaryuma koydugum su litre oranida artacak.

3. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Merhaba;
    Dun aksam anne karidesi incelerken farkettim icindeki yumurtalari artik yoklar ama o kadar dikkatli bir sekilde arastirmama ragmen 1 tane bile karides yavrusu goremedim yavrular ya cok iyi saklaniyorlar yada lepisteslere hepsi aksam yemegi oldular. Gerci dun aksam duzenli olarak verdigim yemleri vermistim ama anlayamadim.
    @hedayse hakan abi senin soyledigin olayi bu sabah farkettimki senin gonderdiklerinden once akvaryuma eklemis oldugum yaprakli bir bitkimin yapraklarinda kucuk delinmeler baslamis. Sizin tahmin ettiginiz gibi saniyorum ki akvaryumun potasyum ihtiyaci var gibime geliyor.
    Sizin gonderdiklerinizde bi problem goremedim sadece japanlar ilk diktigimde dik duruyorlardi halen renkleri yerinde ama zemin ustunde yatik durmaya basladilar.

4. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Muhammet bey daha derinlere indikçe yaradana şükür daha da artıyor emin olun, suyun kimyası bi bambaşka. Siz zamanla fotosentez seyredin hele Yarabbi bu ne güzellik dersiniz kesin :)

Bence dragon kaya üstüne bence fazla bir bitki vs eklemeyin kendini göstersin derim.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Muhammet bey potasyum gübresi eklerseniz sıkıntınız büyük ölçüde azalacaktır. Sp japanların kuma doğru eğilmeleri normal artık yayılmak için hazılık yapıyorlar.

6. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Akvaryumum 2 ay kadar oldu kurulali.
    Bugune kadar hic co2 kullanmadim karideslerden oturu sadece cabomba bitkilerim vardi 2 tane onlarin fotosentez yaptigina sahit olmustum sizin dediginiz gibi izlemesi cok guzel ve mucizevi bir sekilde oksijen baloncuklari uretiyorlar

7. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Hakan abi bu akvaryum isinde iyiki bu siteyi kesfetmisim ve sizlerle tanismisim diyorum. Tek basina isin icinden cikamayip kara kara dusunmekten kurtariyorsunuz beni hakkinizi odeyemem cidden cok sagolun.
    Bu ay ödemelerimden oturu biraz sıkıştım inşallah Allah'ın izniyle ay sonunda sizinle tekrar iletisime gecip akvaryumum icin gerekli makro micro sivi gubreleri sizden talep edeceğim

hedayse bunu beğendi.

8. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Merhaba;
    Hakan abiden almış olduğum bitkilerden hemianthus micra ve umbrosumlari yasatmayi basaramadim hepsi cok canli ve guzellerdi icim acidi ama yine hakan abinin gonderdigi sp japanlar akvaryumuma uyum surecini atlatti ve hizla buyuyorlar onla buyudukcede budamaya bile basladim bu aksam ilk budamami yaptim ve budadiklarimida sol tarafa ozenle ektim. Lepistesler ve yavrulari karidesler salyangozlar bitkiler bakalim son derece keyifli akvaryum maceramda gelecekte neler gorecegim diye soruyorum kendime. Aklimda hep bi gelistirme biseyler ekleme var yarin obur gun belki kirmizi mavi gun isigi tonlarinda led aydinlatma yapabilirim.
    Herkese keyifli akvaryumlar diliyorum.

20170321_205859.jpg 20170321_205427.jpg 20170321_205159.jpg

Yönetici tarafından son düzenleme: 22/03/17

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Muhammed bey micra ve umbrosum ile ilgili tam olarak nasıl bir sıkıntı yaşadınız?

10. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    umbrosumlarin ve micralarin yapraklari delindi ve dokuldu sadece cubuk gibi govdeleri kaldi potasyum dicem ama sp japanlarin massallahlari var. Benim amacim taban bitkisi yapmakti bana japanlar uyum sagladilar turden ture ihtiyaclari fark ediyor heralde belki isigi beyenmediler bu sekilde devam ediyorum.
    Beni yanlis anlamadiniz umarim mesajimda gondermis oldugunuz bitkilerin cok diri ve gusel olduklarini belirtmistim.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Estağfurullah yanlış anlamadım, ben acaba olur ya kargo kaynaklı bir sorun mu var onu anlamaya çalışıyorum.

Yaprakları delinme durumu isim ve potasyumu akla getiriyor ama dökülmesi ise magnezyum eksikliği yönünde bir belirti. Bitkilerin bu hali sonrası hiç bir gelişim göstermemesi şaşırtıcı az da olsa bir gelişim göstermiş olmalılar.

Sp japan taban için low tech tanklarda güzel bir bitki zamanla tabanı kapladıklarında güzel bir görüntü olur.

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey hiç gübre kullandınız mı?

13. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Haftada 2 kez sera florina sıvı gübre kullanıyorum. 10 damla damlatiyorum.
    Bazende yumurta kaynatılan sudan ekliyorum elma salyangozlarin kalsiyum eksiģi olmasın diye. Elodialarim sp japanlarim hizla.buyuyup yeni surgunler veriyor. Oyleki artik elodialara yetisemiyorum surekli cogaliyorlar ama digerlerinde basaramadim belki co2 eksikligi belki macro gubre bilemedim.

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Size gelen micra ve umbrosum illaki co2 isteyen bitkiler değiller, makro besin sıkıntısı olmuştur belki.

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bence yumurta suyu vermeyi kesin çeşme suyunda Ca eksikliği oluşmaz. Fazla Ca olursa bitkilerin besin alımını engelleyebiliyor.

16. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Tamamdir dediginiz gibi artik yumurta suyu vermeyecegim sp japanlar ve elodialarla devam edecegim bunlar istedigim gibi yayilsinlar sonrasinda macro gubrelerde edinip ilave bitki eklemeye baslayacagim

hedayse bunu beğendi.

17. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Peki Lepistes,Moli Olan bir Akvaryuma Yosun yemeleri için Karides alsak Sorun çıkarmı acaba yemesinler Karidesleri.

18. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Bende lepistes karides ve elma salyangozlar var duzenli olarak yemleme yapiyorum ne aclar nede cok toklar bu sekilde kimse kimseye dokunmuyor hatta lepistesim yavruladi yavrular saklanma ihtiyaci bile hissetmiyorlar gul gibi gecinip gidiyorlar ama moliler hakkinda fikir sahibi degilim hic beslemek nasip olmadi ayrica benim karidesleri yavru almistim lepistesleride karideslerim buyudukten sonra aldim suan yencek ebatta degiller zaten

Tahsin bunu beğendi.

19. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım yosun için Edinmek lazım karidesi hangi türleri önerirsiniz yosun için acaba

Yönetici tarafından son düzenleme: 24/03/17

20. karidesim

karidesim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektronik
    Bakimi en kolay tur kiraz karides olup tam kirmizi olan sakuralardanda alabilirsiniz elma salyangozlarda cok iyi temizlik yapiyorlar incelemenizi tavsiye ederim resimlerini ekliyorum

Ekli Dosyalar:

Tahsin bunu beğendi.

21. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş