Eheim 2213 Ses Sorunu

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 26/01/17 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba arkadaşlar, kalitesine ve markasına güvenip 2 yıl 5 gün önce aldığım Eheim 2213 dış filtrem 2 günlük bir seyahate çıkıp döndüğümde ses yapmaya başladığını anladım ve debisi artık olmayacak kadar düşmüştü. Bunun öncesinde 3 ay önce filtreyi temizlediğimde musluk takımının bir tanesinden de su sızdırmaya başlamıştı. İlk aldığımda ise tabandaki su girişinin olduğu oring contadan sızma ypmıştı ki onu hızlı yapıştırıcı ile sabitlemiştim.

Sanki filtre kurmalı saat gibi 2 yılını yani garantisini doldurduğu gibi ciddi bir ses sorunu ile karşılaştırdı beni. Filtrenin debisi neredeyse yok denecek kadar azalmıştı. Filtreyi akvaryumdan ayırıp güzelce temizledim ve yerine taktım, havasını da almama rağmen sesi bir türlü kesmedi. Dedim pervane de birşeyler var bakayım, filtreyi tekrar söktüm ne göreyim;

Eheim Ses Sorunu 1.jpg

Resimde görüldüğü üzere tabandaki plastik mıknatısdan ayrılmış bununla kalmamış milde de kararma yapmış.

Eheim 2213 seramik mildeki sorun;
    Eheim Ses Sorunu 2.jpg

İlk dış filtrem hobiye başladığımda Eheim 2213 alman üretim olmuştu 2. el almama rağmen memnun kalmıştım ve ondan yedek sıfır pervane mıknatıs set ile bu filtremi ilk aldığımda da yedek aldığım seramik mil ile yenileme yaptım.
    Eheim Ses Sorunu 3.jpg

Gecenin 02:00 'si olmuştu ki ben Eheim 2213 ile cebelleşiyorken sonucu bir türlü değiştiremedim. Artık sabahı görsün bakarız hal çaresine deyip yattım uyudum.

Sabah havası alınmış, pervane + mıknatıs ve seramik mili değişen Eheim 2213 hiç oralı değilmişcesine videoda da olduğu şekilde sesi azalmadı çünkü yatağında oldukça boşluk yapmıştı.

Yedekte bekleyen SunSun Hw-603b mini dış filtre Eheim 2213 'ün yerini aldı :)
    Eheim Ses Sorunu 4.jpg

Bitkici bunu beğendi.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eskiden eheim hobiciler için kalite kelimesi ile eş anlamlıydı şimdi ise 2 yılda mıknatıs yatağı dağılıp kullanılmaz hale gelen ve yerini sunsuna kaptıran bir markaya dönüştü.

hedayse bunu beğendi.

3. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    yazık abi Hemen hemen aynı ses bende'de mevcut yalnızca sendeki sesin tıkırtısı yok bendede birde akvaryum oturma odasında olunca bukadar sinir bozucu bişey olamaz.

hedayse bunu beğendi.

4. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Geçmiş olsun Hakan bey,

Maalesef sırf akvaryum olduğu için, bir elektrik motoru ve bir sürü plastiğe 200-250 lira ödüyoruz. Onu da düzgün yapmıyorlar.

hedayse bunu beğendi.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sağolun arkadaşlar, benim canım yandı başka arkadaşların yanmasın bari artık kapımdan içeriye Eheim markası giremez.

Tahsin Bey benim de salonumda akvaryumum ve sürekli orada bulunuyoruz. Kendi kendine o hale gelebilen adi bir üretim kalitesi olan mıknatıs pervane parçasını görünce hayretler içinde kalmamak elde değildi. Siz de dikkat edin zamanla bu hale gelmesin inşallah, Ömer Bey 'in dediği gibi havasını alıp takip edin bakalım ne yapacak zamanla.

Fatih Bey maalesef hobimiz adına gübre, bitki, ışıklandırma gibi alternatiflerimizi bütün hobici arkadaşlarımıza sunsak da bu filtre düzeni için elimizden çok fazla bir şey gelmiyor.

6. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Maalesef öyle Hakan Bey. Çamaşır makinesi fiyatına bir elektrik motoru satıyorlar. elektronik devre v.s. de yok. Motor ve fişden ibaret bir alet sadece.
    Oysa ki çamaşır makinesinin için de de birkaç elektrik motoru, 15-20 tane programı düzenleyen çipler şunlar bunlar, hatta su pompası bile var :D

Fluval 406 en ucuz 650 TL
    http://urun.n11.com/dis-filtre/fluv...WdFESPM3Df11uugn1Ha6jRoCFoLw_wcB&gclsrc=aw.ds

Regal 800 devir çamaşır makinesi 659 TL :)
    http://www.onlineportakal.com/regal...xZd7M7pV8s0ZTN7lNXSDiaA8gDXuRwQSpHBoCmZLw_wcB

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bakalım SunSun 'u az kullanalım da olmadı 1 tane daha sunsun alıp 2 SunSun Hw 603-b ile yola devam ederiz gerekirse. :)

8. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Sunsunlar yetmeyecektir. Zaten 70 80 lira para. Eheim'i tamir etmek daha mantikli. Ikinci el ilan sitelerinde arizali urunlerden yedek parca buounabilir.

Ayrica çok hortum da akvaryumun sogumasina sebep oluyor.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey 70-80 liraya eheim kafa kısmını bulmak zor, hele ki 2. el bir filtre alıp güvenip bu işe kalkışmak bilmiyorum ama pek içime sinmiyor.

10. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Abi Şu Rezilliğimize bak fatih abininde Dediği Gibi bir Fluval almaya kalksan evin herhangi bir beyaz eşyası fiyatı Hadi aldık diyelim elimiz yüreğimizde ne oldu ne olacak bekliyoruz oysa zamanında eheim almak için günlerce tartışıp karar kıldığımız bir marka

Ugultusu ömrümü yedi ömrümü Tanktan souğudum 2 ğünde

hedayse bunu beğendi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eheim filtremde yaşadığım sıkıntıyı nispeten çözmüş bulunuyorum 2 nedeni olduğunu anladım;

1- Filtrenin üstüne elinizi bir bastırın ses azalıyor ise üst kafa motoruna geçen su çıkış aktarma ve kapak görevi gören aksamdaki plastiğin düzgün oturmaması boşluktan titreşim etkisiyle uğultuya sebebiyet vermesi. Üstüne ağır bir taş veya mermer blok koyulursa bu uğultu gidiyor, bunu eski 2213 filtremde de yaşamış aynı şekilde çözüm bulmuş ve kullanmıştım.

2- Milin üstüne kapattığımız plastiğin kanatlarının deformesi sonucu boşluğun artması. Buna çakmak ile hafif ısıtma uygulayıp kanatları yukarıya doğru hafif eğip bu şekilde monte ettiğinizde ses %70 azalacaktır zaten daha sıkı kapandığını anlayacaksınız. Dikkat edilmesi gereken çok fazla yukarıya eğim verilmemesi çünkü mile baskı yaptığı için sorun olabilir kırabilir.

Mil ve pervane mıknatıs aksamını da vazalin yani bitkisel bir yağ ile yağlarsanız daha da iyi olacaktır.

Kolay gelsin.

Tahsin, fatihsahin ve Bitkici bunu beğendi.

12. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Bende 1 Hafta Boyunca Sallayarak Sorunu Çözdüm Gibi Eskisi Kadar Rahatsız Edici bir Ses Çıkmıyor Artık Öğrendiğim şu ki Eheimler eskisi gibi kaliteli değiller.

hedayse bunu beğendi.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tahsin Bey bugün akşam inşallah seramik yerine şiş çubuğundan bir mil ayarlayacağım bu şekilde de sesin azaldığı söyleniyor.

Gelişmeleri paylaşacağım.

Tahsin bunu beğendi.

14. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Gelişmeleri Bekliyor Olacağız Abi insallah beklediğimiz gibi bir Sonuç Alırız

15. Murat işgüzar

Murat işgüzar Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    25
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar fluval 200 i sitede satıcıda son bir tane kalmış 324₺ ye veriyor araştırdım en düşük fiyat bu sizce uygun mu akvaryum 100*45*55

16. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Murat bey fiyatı güzel ve sizin akvaryumunuzun boyutlarına göre alınabilecek bir filtre. 2 yıldır fluval 306 kullanıyorum Allah'a şükür bu güne kadar sorun çıkarmadı.

Murat işgüzar bunu beğendi.

17. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Murat Bey Fluval iyidir. 305'im vardı 5-6 yıl kullanıp sattım. 2 Yıldır yine başka bir fluval var. Sorunsuz filtredir, fiyatı da uygun kaçırmayın bence.

Murat işgüzar bunu beğendi.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey imkanım olsa fluval yada JBL filtre alırdım, tereddütsüz alabilirsiniz.

Murat işgüzar ve Tahsin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş