Tasarım Konusunda Görüş ve Önerileriniz

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve zekigonlum tarafından 01/11/16 başlatılmıştır.

1. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Elimdeki yati kökleri ile yeni bir kurulum yapmak istiyorum. Bir iki denemem oldu, fotoğraflar kaliteli olmasa da ekliyorum. Ana elaman bu yatiler olacak. Dallarin belili yerlerine moss, pintafidia saracağım. Kuma yakin kısımlara da büyük öbekler halinde j.fernler ekleyeceğim. Var olan kum kalacak belki duruma gore üstüne farkli renk kum ekleyeceğim. Bu konuda bir kaç alternatif düşüncem var fikir verirseniz sevinirim.

1- Kum yine siyah olarak kalacak, yatilerin dibine lav kayasindan dekor yapilacak, öne taban bitkisi gelecek.
    2- Kum yine siyah olarak kalacak, yatilerin dibine gnaysdan dekor yapilacak, öne taban bitkisi gelecek.
    3- Sadece öne açık renkli kum eklenecek, yatilerin dibine lavkayasından dekor yapilacak, taban bitkisi eklenmeyecek.
    4- Sadece öne açık renkli kum eklenecek, yatilerin dibine gnaysdan dekor yapilacak, öne taban bitkisi eklenmeyecek.

Kafamdakini yazıya dökmekte zorlandım o yüzden vurgu kullandım kusura bakmayın. Bunlara ek olarak önereceğiniz bir şeylere can kulağıyla dinliyorum.

2. kivancalay

kivancalay Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Fena gözükmüyor belki iki arka köse ye delikli antlya taşı ya d ince katmanlar halında üst ğste kayrak yasları koyabilirsiniz kayrak yaslarının önüne de gülleri koyup en arkaya birtane iri cyripton ekleyebilirsiniz ama dalların bazı bölgelerini mutlaka moss ile sarın asıl ö gösterecektir

Ön zemine bulabilirseniz fıssidens moss ile de kaplayanilrsiniz

Reng gecislerini acıktan koyuya yapmak maksadıyla riccia moss d kullanmanızı tavsiye ederim yer yer derşnlik katmakta başarılı oluyor

Yönetici tarafından son düzenleme: 03/11/16
    zekigonlum bunu beğendi.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Zeki bey sanırım ortada ada oluşturup bu adayı bitkilendirmeyi düşünüyorsunuz. Gnays kayaları nedense bitkili akvaryumda pek hoşuma gitmiyor. Elinizde lav kayası varsa lav kayaları ile dekor yapmanız ve üzerine java fern bağlamanız daha iyi bir görüntü olur diye düşünüyorum.

Daha önce Sertaç Hocamın (amadeus) çok güzel bir tasarımı vardı. Onun tasarımından ilham alabilirsiniz.

hedayse, kivancalay ve zekigonlum bunu beğendi.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki bey kolay gelsin bence ortadaki yerleşime göre ilerleyip kütüğün önlerine resimde olduğu gibi yrleik taşlar kullanmanız daha etkil ive görsel olur kanaatindeyim. Nacizane tavsiyem belirlediğinizin dışına çok çıkmayın, bu bitki de güzel nasıl o güzel eklesem olur derken bazen amacını aşabiliyoruz. Tasarımınız oldukça sade olacağı için çok fazla türe girmeden ilerlemeniz istediğiniz peyzaja daha rahat ulaşım sağlar diye düşünüyorum.

Henüz bu aşamaya gelinmedi ama takip eden süreçte bakacağınız türlerin yavaş gelişen türler olmasından dolayı besin takviyelerine dikkat edin.

5. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Kıvanç bey yorumunuz için teşekkürler. Ne hikmetse Ankara'da bırakın fissidensi christmas moss bile bulamadım. Mossu temin etmeden kuruluma da başlayamıyorum, çünkü yatileri yerleştirdikten sonra sarmak zor olacak.

Ergün bey teşekkür ederim. Sertaç beyin dizayn harikaymış gerçekten. Benim de ikilemde kaldığım nokta bu örnekte olduğu gibi tabanı açık renkli kumla mı kaplasam yoksa siyah okarak birakip cuba/m. carlo/sp japandan biriyle mi kaplasam?
    Teşekkürler Hakan bey. Dediğiniz gibi çok fazla bitki turu olmayacak. Arka plan stargrass garanti gibi :) Jfern var elimde. Moss bulamadim bir türlü:) Sizce Sertaç beyinki gibi on ve yanlari acik renkli kumla mi kaplasam, yoksa taban bitkisi mi kullansam?

kivancalay bunu beğendi.

6. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Zeki bey kum rengine ve tabanın durumuna hem ekonomik durumunuz hem de tasarım tamamlanınca akvaryumu nasıl görmek istediğiniz ile alakalı olarak karar vermelisiniz. Sertaç beyin tasarımında dikkat ederseniz kumun rengi kadar kayaların rengide çok uyumlu. Kumu açık renk seçip üzerine kırmızı lav kayası koyarsanız aynı etkiyi elde edemezsiniz. Kumu değiştirirseniz uygun renkli taşlarda bulmanız gerekir.

Tabanı olduğu gibi bitki ile kaplayıp kırmızı lav kayası koyarsanız bir nebze olsun daha uyumlu bir görüntü olabilir.

kivancalay ve zekigonlum bunu beğendi.

7. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey 'e katılıyorum, tabanı bitki ile kaplatmak iyi olur düşüncesindeyim.

zekigonlum bunu beğendi.

8. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Lav kayasi ve taban bitkisinde karar kildim nihai olarak. Taban ile flolarin arasi tam 48 cm. Aydınlatma 2x39 grolux ve 2x39 aquastar. Net hacim 200 litre. Taban klasik olarak Hakan beyin makalesindeki gibi. Ust katman siyah kum. Co2 de var. Bu halilye cuba deneyeyim mi, ne dersiniz?

9. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Cuba çok zor bir bitki değil kolaylıkla yetiştirebilirsiniz .

zekigonlum, kivancalay ve hedayse bunu beğendi.

10. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Geçen bir hobicinin akvaryum tanıtımı vardı. Sadece 6500 k lik led aydınlatma ile bayağı güzel yetiştirmiş. Ben de cesarwtlendim dediginiz gibi galiba gözümde büyütmüşüme cubayi.

Moss, starrgrass ve Cuba temin eder etmez tanıtım konumu da açacağım inşallah.

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Gözünüzde büyütmeyin uygun su şartlarında aynen micra gibi oldukça kolay yetişen bir bitkidir.

Sayfayı Paylaş