Led lamba iş yapar mı?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve fatihsahin tarafından 21/10/16 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    http://www.ebay.com/itm/20169238653...=I201692386531.N35.S2.R2.TR2&autorefresh=true

Buradaki aydınlatmadan kullanmayı düşünüyorum. Hatta ebay ihalelerinden birkaç tane aldım. Tanesi yaklaşık 10 TL'den ihale kalıyor. Bundan 10-12 tane alıp yanına da 3-4 tane soğuk beyaz alıp kullanmayı düşünüyorum. Driver da gerektirmiyor, 1 liradan seramik duy alıp 220 volt bağlarsam tamam olacak. Yaklaşık 150-200 liraya 300-350 watt led aydınlatma almış oluyorum.

28w 500 lümen ışık veriyor. 17 kırmızı, 7 mavi, 4 Beyaz , 1 Kızılötesi 1 de Ultraviyole olmak üzere toplam 28 led içeriyor. Driver gerektirmiyor ayrıca Alüminyum soğutucusu da üzerinde.

Sizce nasıl olur?

2. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Fatih Bey lümen değeri biraz düşük gibi, bir de ledlerin önünde cam yok gibi duruyor buhardan etkilenme olmaz mı?

3. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Açıklamalarda yanlışlar var Bilal Bey. Çin işi :) Çipine 5730 demiş. 5730 samsungun soğuk beyaz smd led çip kodu. Kırmızısı, mavisi ayrı kodlara sahip. Muhtemelen veriler de sağdan soldan aşırma. Birçok siteye baktım, 0,5 watt SMD ledler bile 50-60 lümene sahip. Birde kırmızı ışık dalga boyu yüksek olduğu için, çok enerji taşıyıp az ışıtmakta. Led lambalara bakarsanız, dalga boyu yükseldikçe, lümen azalır.

Son düzenleme: 21/10/16

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey benim uzun zamandır aklımdan geçirdiğim e27 duylu cob ledlerin yapısına benziyor ama bunde renk spectleri daha geniş ve güzel.

Ben rahatlıkla iş yapabileceğini düşünüyorum lakin eğer kargo çok gecikmez ve aceleniz yok ise az alıp bir deneyin derim. En kötü ihtimalle bir şekilde satılır ama sizi biraz uğraştırır.

Ben led yapısını tam çözemedim ama çok kızıl ışık veriyor gibi seyir zevkini bozabilir, diğer türlü küçümsenecek bir watt değeri yok.

5. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Aynen Hakan Bey, SMD led yapısında. Zaten COB ledlerde, SMD ledin birleşik hali. Üstündeki sarı yapıştırıcı gibi kısım yekpare oluyor.

Acelem yok, Çinli abiler günlük 1 tane reklam için ihaleli ürün açıyor. Ordan ihale ile alıyorum. 7-8 liraya geliyor bazen. Bugün 2. lambayı aldım. 10 güne tamamlarım :) Zaten aydınlatmaya aralık gibi müdahele edebilirim, bu ara işlerim yoğun.

Sadece bu ışıklardan düşünmüyorum. Yeteri miktarda soğuk beyaz lamba kullanacağım. Hatta başka bir ihalede aşağıda linkini verdiğim ürünü alacağım. 2 günü kaldı bitti mi 2,5 $'a benimdir :) Driver gerektirmiyor, direkt 220 bağlanıyor. 2-3 de bundan denk getirsem alterneta reineckii minilerim mutlu olacak inşallah. :)

http://www.ebay.com/itm/322299052209?_trksid=p2055359.m1431.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

bemreda bunu beğendi.

6. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43

7. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bilal Bey 3w diyor. Kocaman E27 duy ile 3w çalıştırmak da biraz abes olur.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey aslında Bilal Bey 'in 3w lık önerisi size daha çok iş yaptırabilir, ledler odaklanmış ışık veriyor bu yüzden çok adet iledaha yaygın bir ışık sağlamak iyi olmaz mı?

9. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Benim bu şekilde bir aydınlatmadan 100 adet kullanmam gerek. Kullanılan ledlerin değerleri çok düşük. 0,10w gelir. Çok kalabalık ve ağır olur. Zaten kullanacağım aydınlatma 15'a yakın lamba içerecek. Odaklanmış da değiller. Yeterli şekilde dağıtırım diye düşünüyorum.

10. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43

11. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83

12. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Anladım Fatih bey gelişmeleri merakla bekliyoruz, ömürleri metale monte olduğu için ısınma kaynaklı kısa olabiliyor iyi soğutursanız 1 yıl boyunca sorunsuz kullanım olur diye düşünüyorum sonrasında zaten yine tazeleme yaparsınız. Floresanlar gibi değişim düşünürsek yılda bir tazeleyecek misiniz?

13. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Zaten suanki aydinlatmada fan var. Heatsink termal macun v.s. ile sogutma saglayacagim. 50.000 saat omur diyor. Bozulmadiktan sonra tazelemeyi düşünmüyorum.

14. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Fatih Bey günlük 10 saat aydınlatma bile yapılsa siz 10 yıl civarı bozulmadıkça kullanırsınız lakin floresanlarda da bahsedilen ömür dolmadan değişim yapılıyor. Bildiğim kadarıyla verdikleri saati günlük belirli bir saat mesela 5 saat gibi kullanımda veriyorlar diye biliyorum yanlışmıyım? Buna göre yıpranma payı az olacağı için ömrü daha uzun oluyor. Şimdi diyeceksiniz 5 yıl gitsin yine de iyidir.

15. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ledlerde spectrum kayması olmuyor diye biliyorum. Öyle olsa bile herşeyden önce, o eskiyene kadar ben duramam değiştiririm. Şimdilik bi başlasın bakalım. O kadar detaylı düşünürsek, dünyamızı daraltırız.

16. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Haklısınız az geniş olmak lazım netice itibariyle bu bizim hobimiz :)

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey nasıl gidiyor gelen oldu mu hiç?

18. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bu kadar hızlı gelmezler, aralık başına ancak toplarım gibi geliyor.

Aşağıda linklerini verdiğim 28w e27 duylu olandan 7 tane aldım, yoldalar. 10'a tamamlayıp 280w bu aydınlatmadan kullanmayı düşünüyorum. Yine linkini verdiğim, 20w soğuk beyaz COB ledlerden de 2 tane aldım yoldalar. Bu çeşitten de 5 adet alıp 100w tamamlamayı düşünüyorum. Toplamda 380w led aydınlatma olacak. Benim DIY armatürün içine ortada 1 COB, yanlarında iki kırmızı olarak kullanmayı düşünüyorum.

COB ledleri CPU heatsinklerine bağlayacağım, ampül çeşidi olanlar zaten alüminyum pasif soğutmalı.Aydınlatmam da da zaten bir fan sistemi mevcut Gri halkalarla gösterdiğim yerde 12cm vantilatörler çalışıyor sağ ve soldaki gri cam boşluklarından soğuk havayı emip, yukarı doğru atıyorlar. Plan da şimdilik şu şekilde olacak.

led.jpg

http://www.ebay.com/itm/351730827814?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

http://www.ebay.com/itm/25255889520...49&var=551469398366&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Umarım çok kızıl bir ışık olmaz Fatih bey, grolüks ışığı gibi tank ciğer rengine dönmesin bu sefer de seyir zevkiniz bozulacak.

20. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Zannettiğiniz gibi değil. Bilirsiniz Grolux fluoresanlar Aquastar veya 865 ler gibi çok şiddetli ışık vermezler. Kırmızı ışık taşıdığı enerji bakımından yoğun olduğu için, çok parıldamıyor. Ben tam kararında olur diye düşünüyorum. Olmazsa da yeni bi ayar yaparız. :)

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Grolüksü biliyorum bu yüzden çok kızıl olabilir demiştim, beyazlar kurtarır umarım ben de merakla bekliyorum.

22. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben biraz grolüx renginini seviyorum ama tabi ciğer gibi de olmamalı. Neon tetralar güzel görünüyor, kayalar kütükler güzel görünüyor. Bakalım hep beraber göreceğiz :) İnşallah dediğiniz gibi olmaz.

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben de yeni kurulumumda 830 veya 827 ağırlıklı ilerleyeyim diyorum yani 840 kodlu ışıklar yerine bahsettiklerimden kullanayım. Gözüme hoş gelmedi diye kenarda yatanlar vardı akşam bir bakayım bari. Bir süre sonra göz alışıyor, bu çoklu ledlerde benim gördüğüm kadarıyla 1 tanesi patlayınca diğerleri de yanmıyor sorun oluyor.

24. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Göz alışır Hakan Bey, benim MH'lerde çok gün ışığı benzeri ama alışınca oluyor.

Dediğiniz gibi çoklu ledlerden birisi patlarsa devre tamamlanmadığı için hepsi yanmıyor. Kul yapısı, hepsi bozulur. Ne diyelim :)

Ha çok problem olursa, ampermetre ile arızalı led tespit edilir. Yeni led bağlayabilirsem bağlarım. Olmadı bozuk ledi söker yerine lehim yığarım. O da olmadı çöpe atarım :) Kul yapısı ne diyelim.

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey evde bozulan ama garantiden değişim için belki 6-7 aydır kenarda beklettiğim 28 ledli ampülü onardım. Evde kademeli adaptörüm var idi bundan 3v ayarlayıp ledlerin ayaklarına + - kutuplara dikkat ederek dokundurunca sağlam / patlak ayrımını yaptım ve patlak olanlara lehim yaptım. 2 tane bozuk çıktı kalan 26 adet led ile kullanıma devam inşallah.

Tamir olmuş led ampül.jpg

Tamir olmuş led ampül 2.jpg

Bu esnada floresanlar üzerinde biraz araştırma yapınca kullandığım 865 kodlu gün ışıkları yerine 830-827 veya 840 kodlu gün ışıklarını kullanmanın biraz daha faydalı olacağını gördüm;

Görüldüğü üzere kırmızı ışık 827 de en yoğun şekilde ve mavinin az daha dengelenmesi için 840 dan girilebilir.
    philips gün ışıkları renk boyları.jpg

Ben 827 ve 840 olarak karma yaptım bariz şekilde fotosentezde artış oldu. Resimde en sarılar 827 diğer ikisi ise 840 kodlu gün ışıkları;
    827 ve 840 kodlu gün ışıkları.jpg

Son düzenleme: 24/11/16
    fatihsahin bunu beğendi.

26. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Elinize sağlık Hakan Bey,

Ben de hafta sonu, sipariş verdiğim aydınlatma ekipmanları için küçük çapta bir hazırlık yaptım. Her elektrikçide bulunabilen E27 duyları tanesi 1 TL'den aldım.
    IMG-20161028-WA0010.jpg

Eski Metal Halide tesisatı sökerken biraz içim cız etti :) Siz siz olun, hiç sökmeyecekmiş gibi silikonlamayın. Epey zor söktüm. Tesisatın düzensiz görüntüsü yanıltmasın, bütün parçalar tamamlandığında kablo bağı, sıcak silikon v.s. ile güzel bir düzen vereceğim.
    IMG-20161028-WA0018.jpg IMG-20161029-WA0002.jpg

Tabiki bu işleri evde hanım olmayan bir günde yapıyoruz veya mümkünse uyurken. :)

Kullandığım lambalar, bim ve şokta satılan 9w led lambalar.
    IMG-20161028-WA0012.jpg

Armatürümden biraz çıktılar ama gelecek olanların beyaz camı yok. Bunları da bitki aydınlatmaları gelince evde odalarda kullanacağım için beyaz camlarını kesmedim. Cam diyorsam da inanmayın, plastik.
    IMG-20161028-WA0016.jpg

Yanlışlıkla aldığım, 2-3 senedir sürünüp duran aydınlatmaları da burada kullandım. Maksat çeşit olsun.
    IMG-20161028-WA0014.jpg IMG-20161029-WA0004.jpg

Ve geçici olarak bitmiş hali. Markette soğuk beyaz 8 tane vardı, o yüzden 2 duy şimdilik boş kalacak.
    IMG-20161029-WA0000.jpg

Birkaç gündür aydınlatma çalışıyor. Isınma neredeyse hiç yok, sadece lambalar ılık. Bitkilerin gelişmesi elbette Metal halide göre durdu ama low tech mi high tech mi ne olduğu belirsiz tuhaf bir akvaryum sahibi oldum. Reineckilerde biraz renk değişimi oldu, diğerleri de ağır da olsa gelişiyor. 8x9w dan 72w led ve 18w 865 ampul ile ancak bu kadar olur. Siparişler gelirse 380w + 18w 865 aydınlatma ile gayet güzel bir sonuç elde edeceğimi düşünüyorum.

renoibo35 bunu beğendi.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Umarım güzel olur Fatih Bey, ben de artık led işinden ümitliyim çünkü led ampülü tamir ederken ledlere bakmakta oldukça güçlük çektim kuvvetli ışık veriyor ki teki 0,25w tip standart led olmasına rağmen.

Ben 827-840 günışığı düzeni denemeye devam edeceğim takip eden günlerde aklımda hep led floresan deneme fikri var en kötü cob led ile de güzel işler çıkar diye düşünüyorum.

28. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben yeni bir alet daha buldum. Led oto farları satıyorlar, bizim işyerindeki bir arkadaş arabası için getirtmiş. 8.000 lümen, COB led. 12w fanlı oto ampülü. Çiftini 22$'a almış. 70 lira civarına 16.000 lümen ışık iyi bi fiyat :)

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    O ürüne ekstradan adaptör lazım, hem volt hemde amper değerini iyi yakalamak lazım.

fatihsahin bunu beğendi.

30. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Led lambalarım birer ikişer geliyor.

IMG-20161105-WA0002.jpeg

Bu da yanarken ki hali.

20161105_165531_HDR.jpg

Vakit bulursam bugün pasif olarak kullanacağım led soğutucularımı da bağlamayı düşünüyorum. Bildiğiniz AMD fanı aldım, Heatsink deyince kuş konduracakmış gibi para istiyorlar. Tanesini 5 liradan aldım :) 5 tanesi 25 lira. IMG-20161123-WA0000.jpeg

20w soğuk beyaz ledlerimin de 3 tanesi teşrif etti. Akşam bağlasam mı diye düşünüyorum. Duramam bağlarım gibime geliyor :D
    IMG-20161121-WA0001.jpg

hedayse ve renoibo35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş