Birden Fazla Bitkili Akvaryumda Filtrasyon

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve zekigonlum tarafından 23/09/16 başlatılmıştır.

1. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Konu başlığı 'Birden fazla Bitkili Akvaryumda filtrasyon' olacaktı ama sağolsun otomatik düzeltme kendince başka bir şey yazmış ☺

Merhabalar forum üyeleri.

Bitkili akvaryumumu bozalı çok oldu, yenisini de yakın zamanda da kurabilirim gibi durmuyor ama işte insan yine de uzak kalmıyor, kafada hep yeni kurulumlarin hayalleri oluyor.

Kısmet olur da ilerde yine bitkiye başlarsam 3'lü bir set yaptırmayı düşünüyorum. Aydınlatma olarak şimdiye kadar hep aquastar, Daylight ve grolux kullanmıştım ama bu sefer led denemeye düşünüyorum.

Ama aklımı en çok kurcalayan filtreleme meselesi. Tek akvaryum varken bir dış filtre yeterli oluyordu ama 3 veya daha fazla akvaryum olursa hem hepsine dış filtre takmak için para yetmez yetse bile en üst akvaryuma şu basmaya filtrenin gücü yetmez.

Böyle olunca insanın aklına hemen sumplu akvaryumlar geliyor. Hepsini iç-yan sumplu yaptırsak acaba CO2 için sıkıntı olur mu? Yani iç sumplu akvaryumlara hi-tech sistem kurulabilir mi?

Bununla birlikte kurabilirsem aklımda şimdilik pintafidia, dev Willow Moss ve Java fern, java fern windelow var. Yatı ve mangrovlar ile tasarımlar yapmak istiyorum.

Tabi bunlar şimdilik hep akılda kalacak şeyler ama şimdiden fikirlerinizi almak istedim.

Kısacası çok sayıda akvaryum olursa filtreleme işini nasıl halledecegiz, sumplu akvaryumlarda hi-techte başarılı olabilir miyiz?

Yukarıda saydığım bitkilerin yanısıra hangilerini önerirsiniz?

Çok uzun oldu, okuyup zaman ayıran herkese şimdiden teşekkürler.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki Bey merhabalar, bir arkadaşımızın kendinden sumplu ama yan değilde arkada olan tipten sumplu hi-tech akvaryum kurulumu yaptığını biliyorum. Bence arkada olması görüntü açısından da daha iyi olur ama temizlikte sıkıntı olur mu onu bilemiyorum.

Bahsettiğim @TÜMER Bey 'in akvaryumu, arkadan sumplu aşağıda linkini veriyorum;
    http://forum.akvaryumda.com/konu/müstakil-ev.1157/

Ben tek sump ile birden fazla akvaryum su çevirmeyi bitkili akvaryumda tavsiye etmiyorum. Malum yosun sorunları ve düzenli düzgün gübreleme için bu önemli bir husus.

zekigonlum bunu beğendi.

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey cevap için teşekkürler. Şimdiye kadar hiç sumplu akvaryum kullanmadim ama @renoibo35 beyin sump ile ilgili konusunu okudum. Nette de biraz araştırma yaptım iç ya da arka sump olunca co2 de çok fazla kayıp olmuyormuş sanırım. Yine @renoibo beyin konusundan anladığım kadarıyla iç sump olunca, pahalı kafa motorlarına da pek gerek kalmıyor.

Tank boyutlari olarak da yüksekliği olabildiğince kisa tutmayı düşünüyorum; maksimum 40 cm gibi. 100x40yx50. Boyle olunca taban bitkisi için de sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Dediginiz gibi hepsini tek sumpa bağlamaktansa, en başından güzel bir sump planlamasi ile her 3 tanki da iç yan sumplu olarak yaptirmak daha mantıklı olacak.

Tabi bunlar su an hep hayal ama olsun :)

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Her bitkinin besin tüketimi farklıdır. Bu nedenle 3 akvaryumun besin tüketimi ve gübre ihtiyacı birbirinden farklı olacaktır. 3 akvaryum için tek sump yapıldığında yosun sorunları başta olmak üzere çok farklı sorunlar baş gösterebilir. İbrahim beyin konusundaki sump gibi yandan ya da arkadan sump sistemi yaparsanız dış filtreden farksız ancak çok daha ucuz bir filtre sahibi olabilirsiniz. Temizlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığınıda İbrahim beyden öğrenmenizi öneririm. Belki modifiye edilmesi gereken bir yanı ya da değişik bir önerisi olabilir.

zekigonlum bunu beğendi.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki Bey herşey hayal ederek başlıyor, hayalinizin gerçek olmasını temenni ediyorum. İnşallah hayırlısı olur, bu hobimiz bizi sanırım ölene dek terk etmeyecek. Herşey bitti diyen ama bir resim görüp kolları sıvayan çok arkadaş var :)

zekigonlum bunu beğendi.

6. TÜMER

TÜMER Moderator

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Zeki Bey merhabalar, öncelikle arkadaşlarımın da bahsettiği gibi birden fazla akvaryumu tek sump ile temizleme fikri birkaç açıdan hatalı, öncelikle tek sumpta yosun ve denge sorunu yaşayacaksınız üstelik mecburen suyun akıntısı sebebiyle çok fazla co2 kaybınız olacak, bunun yerine yan veya arkadan sump sistemini kullanabilirsiniz ki ben de bunu hem tavsiye ederim hem de kendim kullanmaktayım, arkadan sumpta resim 1 deki gibi taşırma usulü değil resim 2 deki gibi yandan ızgaraveya delikli ara bölmeden suyu geçirerek filitrasyonu sağlamalısınız
    Arkadan sumpun ne gibi faydaları vardır?
    1- Enerji tasarrufu, alttan sump sistemine veya dış filitreye göre daha küçük bir kafa motoruyla sistemi çevirebilirsiniz
    2-Dış filitreye göre bakımı daha kolaydır, ilk kısma koyacağınız bir ön filitre malzemesini (ben sünger kullanıyorum) arada bir yılayarak yıllarca sump temizliği yapmadan devamlılığı sağlayabilirsiniz
    3-Alttan sump sistemine göre co2 kaybı engellenmiş olur
    4-Çok geniş bir filitre alanı elde ettiğiniz için biyolojik filitrasyon çok iyi gerçekleşir
    5-Su akıntısı sesinden kurtulmuş olursunuz
    6-Diğer sistemlerdeki gibi hortumdan veya filitre gövdesinden su sızdırma riski olmadan güvenle filitrasyon yapmış olursunuz

Ekli Dosyalar:

• r 1.jpg
      r 1.jpg
      Dosya Boyutu:
      17,6 KB
      Görüntüleme:
      2
    • r 2.png
      r 2.png
      Dosya Boyutu:
      13,6 KB
      Görüntüleme:
      3
    zekigonlum bunu beğendi.

7. TÜMER

TÜMER Moderator

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Bu arada bir hatırlatma, bakmayı düşündüğünüz türler için yüksek destekli bir sisteme gerek yok, düşük destekli bir tankta da bu bitkileri sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz

zekigonlum bunu beğendi.

8. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Bütün yorumlar için teşekkür ederim. 3lü seti her bir akvaryumda yan sump olacak şekilde yaptırmak en güzeli olacak gibi.

Tümer Bey, yan sump olduğunda taşırmalı ya da sizinki gibi olmasinda co2 kaybında ciddi bir farklilik olur mu?

Ilk mesajdaki bitkiler şu an aklimda olanlar, taban bitkisi vs de olursa diye hep hi tech üzerine düşünüyorum. Ama kirmizi bitkileri bir turlu becerememiştim. Ustteki bitkilere ek olarak neleri onerirsiniz? Daha önce tankimda en çok zevk aldigim bitkiler stargrass ve sp Japandi mesela.

9. TÜMER

TÜMER Moderator

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Taşırma sump da su yüzeyde çok hareketli olur , şelale etkisinden dolayı çok co2 kaybınız olur kesinlikle tavsiye etmem, bitki tavsiyesine gelince bu tamemen zevke bağlı birşey olduğu için size hangi tür görsel olarak hoş geliyorsa onu besleyin derim, tabi sisteminiz, ışık, co2 gibi faktörler de bitki seçiminizde etkili oacaktır.

zekigonlum bunu beğendi.

10. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Teşekkürler Tümer bey. Sump sistemine zaten pek asina değilim sizin sistemi nette tam olarak hangi kavramla aramak gerekir örnek kurulumlari gormek için?

11. TÜMER

TÜMER Moderator

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Malesef hocam genelde sump sistemleri taşırma olduğundan bu tarz bir istemin adı var mı bilmiyorum

zekigonlum bunu beğendi.

12. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Şimdi de HMF denilen sistemi araştırıyorum, 400 litrede dahi sıkıntısız kullananlar varmış, sump gibi co2 kaybina da neden olmaz. Maliyeti de az :) Daha önce kullanan oldu mu acaba?

Sayfayı Paylaş