Yeniden Bitkili Akvaryum

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve Marineros tarafından 19/11/15 başlatılmıştır.

1. Marineros

Marineros Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm):100x32x45
    Kapasite (Net litre):144 lt
    Bitki Türleri:Hydrocotyle Tripartita,cüce anubias,java moss,Glossostigma,ve adını tam bilmediğim bodur ön ve arka plan bitkileri var.
    Beslenen Canlılar:ramirezi,siyah neon,kardinal neon,turuncu renkli neon tetra,iki tane yılan balığına benzer balık
    Filtrasyon: Dophin C500 dış filtre
    Işıklandırma Floresanları: 25x2 Resun T8,1x18w Osram Fluora ve en uçta(akvaryumu tam görmüyor)resun 1x20w resun t8 floresan(rengi maviye çalıyor)
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: 8 saat aralıksız
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Haftada 2 defa %20
    Kullanılan Yemler: jbl kurutulmuş tubifex,jbl spirulina,jbl gala premium(spirulina kurutulmuş karides),jbl kurutulmuş su piresi ve sera granül yem.
    Gübreleme: misket gübre,demir,potasyum,nitrat ve fosfat.ayrıca jbl sıvı gübre
    Co2 - Saniye / Kabarcık : sayaç var ama sayamıyor.çalıştıramadım
    Kullanılan İlaçlar:ayrı akvaryumda mantar için mikofish kullanıyorum.

Açıklama:
    Daha önce açtığım konu silinmiş sanırım.büyük olasılıkla sitenin alt yapısı yapılırken arada kaynadı :) akvaryumun fotoğraflarını tekrar ekledim.
    Akvaryum aydınlatma süresini 9 saat aralıksız yapmıştım ve Hakan beyin dediği gibi ışıklandırma yetersiz geldi,son üç gündür camda küçük kahverengi nokta yosunlar oluşmaya başladı ve ben de 25x2 resun floresanlara ek olarak 1x18 osram fluora ekledim.aydınlatma süresini de 8 saate çektim tekrar.dünden bu yana hiç nokta oluşmadı.ek olarak mavimsi olan resun 1x20 w floresanı ekledim.fakat bu lamba akvaryumu beslemiyor.gördüğünüz üzere dışarıda kalıyor ama tabi ister istemez etkisi olacaktır.ve diğer bir ayrıntı bu floresanların boyları 60 cm.akvaryumun normal eski lambası ise 90 lık.

3 günde bir demir 2,0ml,nitrat 3ml,fosfat 3 ml ve haftada bir defa 8 ml potasyum ekliyorum.(henüz test kiti alamadım)akvaryumun ph değeri ise 7,0-7,1

zekigonlum bunu beğendi.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba site yeni düzeni esnasında olmuştur kusura bakmayın. Akvaryuma şu anda hiç gübre ve co2 vermeyin. Bitki miktarınız oldukça az, hızlı türler dahil bir miktar bitki eklemenizi tavsiye ederim.

Marineros bunu beğendi.

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Elinize sağlık. Co2, aydınlatma, gübre, balıklar, kökler herşey tamam. Biraz daha bitki ile çok güzel bir akvaryum olacağı kesin.

Marineros bunu beğendi.

4. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Rica ederim Hakan bey,olabilir bazı teknik hatalar :)
    Co2 yi kesiyorum o zaman.hızlı tür olarak hindistan cevizinin önünde bulunan bitkileri aldım ama sanırım onlarda fayda etmez.peki ışıklar yine 8 saat açık kalsın mı yoksa onda da ayar yapmalı mıyım?ve ne zaman sonra tekrar co2 aktif hale getirilmeli?teşekkür ederim.

hedayse bunu beğendi.

5. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim.bu sitenin emeği büyük.aslında ben değil,buradaki herkesin sayesinde böyle bir kurulum ortaya çıktı. :)

zekigonlum bunu beğendi.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Işığınız 6 saat yansa yeter bence imkan var ise bitki takviyesi yapın. Onun sonrasında her durumu ele alırız. Daha durun bu başlangıç siz hızlı türler ile bir başlayın bitki ekleyin zeytin micra stargrass aromatica va gibi ilanları kontrol edin hesaplı alırsınız.
    Tek eksiğiniz bitki geri kalan tesisat gübre vs tamam.

Son düzenleme: 20/11/15

7. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey,birazdan gidip bir kaç takviye bitki daha alacağım. Amacım taban bitkilerine ağırlık vermek.yüksek bitkiler şu anki peyzaja pek gitmeyecek gibi.Yüksek olarak bana kibar gelen gül bitkisinden alacağım. Akşama yeni fotoğrafları paylaşırım.
    Teşekkür ederim

8. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey,birazdan gidip bir kaç takviye bitki daha alacağım. Amacım taban bitkilerine ağırlık vermek.yüksek bitkiler şu anki peyzaja pek gitmeyecek gibi.Yüksek olarak bana kibar gelen gül bitkisinden alacağım. Akşama yeni fotoğrafları paylaşırım.
    Teşekkür ederim

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Caner bey kurulumunuz hayırlı olsun. Bitki miktarınız az balık sayınız çok olduğu için sorun yaşamamak adına balıklara az yem atın. Yeni gelen bitkilerden sonra daha net birşeyler söylenebilir. Resun marka florasanların ne olduğu belli değil onların yerine daha iyi florasanlar kullanabilirsiniz.

10. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim Ergün bey.balık sayısını azaltabilirim ki azaltabilirim :) diğer akvaryum bu konuda yardımcı olacak.siyah neonları azaltabilirim.diğer taraftaki sürüye dahil olacaklar.
    Resun floresanlara ek olarak 60 cm lik 2x18 Osram fluora taktım.bitki olaraksa fotoğrafta sağda görünen ve kütüğün arkasındaki gül bitkisini ekledim.yemi dediğiniz gibi az miktarda veriyorum :)

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Caner Bey kaç kök bitki eklediniz çok fark göremedim. Siz kolay türlerden biraz yoğunlaştırarak daha da güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

12. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey,2 kök kütüğün arkasında ve diğer kalan 3 kökü de sağ tarafa filtrenin emiş hortum ağzına doğru ekledim.ısıtıcının altında.eklediğim bitki ise gül.taban bitkileri çok ağır gelişiyor.fotoğraftan neredeyse görünmüyorlar :) sizce bu bitkilerin gelişimi çok uzun zaman alır mı?ve yüksek bitki eklemeden bu işi kıvıramam mı?teşekkür ederim

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zemin bitkileri duruma göre yayılması zaman alabiliyor. Zemin bitkilerinizi yakından bir fotoğraf çekermisiniz bir görelim durumlarını.

Marineros bunu beğendi.

14. nuran44

nuran44 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    evet zemin bitkileri gözükmüyor kuma gömülmüş olmalılar ...inşallah gözükür yakında çok beğeniyorum yemyeşil tabanlı akvaryumları hele birde yol filan yapıyorlar ya dere vesaire... :)

Marineros bunu beğendi.

15. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Tekrar merhabalar.iyi akşamlar.bazı bitkilerin ve taban bitkilerinin fotoğraflarını ekliyorum.ayrıca co2 kesildikten sonra her iki akvaryum camlarında kahverengi nokta yosunlar oluşmaya başladı.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ph dalgalanması nedeniyle bu tip sıkıntılar olabilir bu duruma bakıp gübreleme yapmayın camlarını kazıyıp şu değişimi yaparsınız.

17. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey taban bitkileri ilk fotoğraftakiler.arada bir tane parvula çıktı ama o eski bozduğum akvaryum kumuyla gelmiş :) sanırım ışık yetersiz geldiğinde yukarı doğru çıktılar ve belli bir süre sonra durdular.ek olarak 2x18w Osram fluara(60cm)t8 lamba taktım.anlayacağınız durum bundan ibaret :)

Bitkili Akvaryumlar bunu beğendi.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Son duruma göre ışıklandırma ne oldu tipleri ve watt değerlerini yazarsanız azaltma yoluna gidebiliriz. Tankın bitki yoğunluğuna bakıldığında sistemi daha üst seviyeye çekmeye gerek yok. Neden 18w T8 floresan ekliyorsunuz t5 bulamıyor musunuz?

19. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey son durum 2x25w resun 90 cm ve 2x18w Osram fluora 60cm armatür mevcut.Osram fluoradan sonra bitkilerde filiz başları ve mosların yeşermeye başladığını bariz görmeye başladım.sanırım daha önce yetersiz ışık sorunum vardı.
    T8 lamba eklememin sebebi her iki akvaryuma da hazır armatür almamdan kaynaklı.diğer akvaryumda hopar 4x21w mevcutken bu akvaryumun armatürünü resun 2x25w olarak aldım.ama yetmeyeceğini(kullandığım bitkilere)anladığım için takviye amaçlı diğer armatüre paralel 60cm lik fluora floresanları ekledim. :) durum bu

20. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Caner bey bitkilerinizin üzerinde gözüken kahverengi lekeler diatom. Diatomu elle kazımaya çalışmayın sadece yayılma hızını artırmış olursunuz. En kısa sürede vantuz ağızlı canlılar eklemelisiniz. Tabanda görünen bitkinin adı hydrocotyle verticillata. Tabanı kaplamak için çok uygun bir bitki olduğunu söyleyemem. Ancak kütüklerin belli bölgelerinde görsellik katmak amacıyla yerleştirip etrafa çok fazla dağılmasını engellerseniz görsel olarak güzel durur.

Tabanı kaplamak üzere monte carlo, cuba veya parvula gibi bitkilerden birini ekerseniz bu güzel tasarımı tamamlamış olur. Taban bitkileri iyice yayılana kadar boylu bitkileri adetli olarak akvaryumda tutmanızı öneririm. Boylu bitkiler olmadan az miktardaki taban bitkisi ile yosun sorunu yaşama olasılığınız artar.

Marineros bunu beğendi.

21. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey,yorumlarınız için teşekkür ederim.
    hydrocotyle verticillata zemin bitkisi Olarak değil de internetten karides aldığım arkadaş yollamıştı hediye olarak.bir dalını(sarı yapraklı olan)diğer akvaryumdan kesip buraya aşıladım ve tuttu.maksat bitkileri fazlalaştırmaktı.biraz arsızlaşsın dekora uygun budarım.
    Aşağıda eklediğim resimde monte carlo(ya da bana öyle sattılar)var.seyrelterek kökleri ektim ama önce birazı yukarı çıktı bende ışığı arttırdım fakat bu defa da sanki gelişimi durdu ya da bana öyle geliyor :) arada bir tane parvula var o da diğer akvaryumun kumunda gelmiş.dipten çıkıverdi :) sizce kaç kök almam gerekli bu tabana yayılma hızını arttırmak için?ben 20 kök aldım.birazı diğer akvaryumda birazı da burada.
    Vantuz ağızlı olarak ancak cüce vatoz alabilirim bu akvaryuma.ya da siz ne tavsiye edersiniz?
    Teşekkür ederim.

22. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Monte carlo 20 kökte yayılır ama uzun zaman alır. 50-60 kök daha olsa ve aralıklı dikseniz tabanı kaplama süresi epey kısalır. 5-6 Cüce vatoz almanız uygundur.

Marineros bunu beğendi.

23. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Fotoğraf eklenmemiş :) kusura bakmayın.buyrun fotoğraf.çok azlar şu an.forumdan satanlar olursa da almak isterim tabi ki.

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Caner bey ben fotoğrafta monte carlo göremedim. Bir kaç tane hemianthus micrantemodies benzeri yukarı büyüyen bitki var ama monte carlo yukarı doğru uzamaz. Forumdaki ilanlara bakabilirsiniz. Hakan beyde vardı.

hedayse ve Marineros bunu beğendi.

25. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Kendisiyle iletişime geçtim Ergün bey.teşekkür ederim

hedayse bunu beğendi.

26. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey,diatomun sebebini buldum.çeşme suyundaki yoğun silikat.bir ara gün aşırı su değişimi yaptım fakat çeşme suyundaki diğer ağır metallerin vereceği zararı tahmin edemedim.daha sonrasında ro cihazını yapana kadar damacana su ile su değişimini haftada 1 sefere düşürdüm.şu an hemen hemen yok oldu sayılır.diatomun bulaştığı bitki dallarını veya kısımlarını budayıp aldım tanktan.sadece diatomdan sonra yeşil nokta yosunu oluştu belli yerlerde.bunu da okuduğum kadarıyla iyiye işaret olduğunu öğrendim ki yanlışsa düzeltin lütfen.son durumlar bu şekilde.teşekkürler

Son düzenleme: 09/12/15

27. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Silikat dünyada en çok bulunan elementlerde birisidir. Bu nedenle sadece silikat nedeniyle diatom oluşuyor diyemeyiz. Diatomu asıl tetikleyen şey nitrit artışıdır. Diaton nitriti besin silikatı kabuk olarak kullanır. Yeşil nokta yosunları nitrat ya da fosfatın tükendiğine işarettir. 1/10 oranında yani çok düşük doz gübreleme yapabilirsiniz.

Marineros bunu beğendi.

28. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Tatil amaçlı 4 günlüğüne izmir e gitmiştik.o ara yapabileceğim en büyük hatayı yapıp tatil yemi denen yemlerden attım ve gittim.dönüşte o bembeyaz taşları pas rengi bir halde bulmuştum.bir daha mı asla.sanırım bu da diatomu tetikleyen faktörlerden biri oldu.
    Test seti olmadığından haliyle değerleri ölçemiyorum.1 er ml ekleyeyim o zaman.teşekkür ederim.

29. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Akvaryumun son hali bu şekilde.Bitkiler özellikle diatom sorunundan sonra filiz vermeye başladı.diatom sorunu bitti denecek kadar azaldı.monte carlo ve diğer taban bitkileri canlandı gördüğünüz üzere.peyzajda ufak değişiklikler yaptım.ve anlamadığım olay bu akvaryumdaki su üstü bitkileri neredeyse 10cm kök uzatırken diğerleri 1 cm de kaldı.

Bitkici bunu beğendi.

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Caner bey bitkilerin yerleşimleri fena durmuyor. Kütüklere sarılan mosslarda güzel gözüküyor. Balık sayısının çok fazla olması dışında bir sorun gözükmüyor.

Sayfayı Paylaş