Yeni Gh - Kh - Ph - Tds ve Gübreleme Düzeni İle Bitkili Akvaryum Takibim

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve hedayse tarafından 28/10/18 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm): 100x40x50h lakin yükseliği 45 civarı tutuyorum
    Kapasite (Net litre): 130 litre civarı. Taban biraz kalın yaklaşık 12-13cm
    Bitki Türleri:

Ludwugia Palustris
    Blyxia Japonica
    Ludwugia Pruensis
    Bacopa Monnieri
    Sp Belem
    Ludwugia Süper Red Mini
    Angustifolia
    Zeytin
    Limnophila aromatica
    Reineckii mini
    Sp Repens
    Myrophlium Aquaticum
    Sessiflora
    Monte carlo
    Didiplis Diandra
    Sp Roraima
    Cabomba Furcata
    Reineckii
    Cardemina Lyrata
    Lobelia Cardinalis
    Anubias petite nana
    Java fern
    Windelow fern
    Sp japan

Beslenen Canlılar: Neon Tetra, Kardinal neon, Plati.
    Filtrasyon: jbl Cristalprofi E900
    Işıklandırma : Cob led, 3x20w 865 beyaz ışık ve 3x20w full spectrum
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: 5.5 saat aralıksız
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Rutin bir aralık yok lakin tds durumuna göre değişim yapılıyor.
    Kullanılan Yemler: pul ve tablet yem
    Gübre Çeşitleri: Kendi yapımım NPK Fe Mikro Element ve gerektiğinde Gh dengeleme için potasyum magnezyum ve alçı (kalsiyum) karışımı.
    Gübreleme Periyotları: Günlük pps pro yapmayı düşünüyorum.
    Co2 - Saniye / Kabarcık : Tüplü düzen oksijen manometresi ile saniyede 1 kabarcık.
    Kullanılan Düzenleyiciler / İlaçlar: Yok.

Açıklama:

Reserve Osmos ile su değişimi yaptığım için bir çok arkadaşın kafasını karıştıran gh kh ph tds ayarlamaları ve olması gereken seviyeler ile gübrelemede günlük pps pro düzeni yapıp gelişimleri aktarmaya çalışacağım.

Tankta yaptığım mevcut düzen;
    Nitrat (N) 30 ppm civarı
    Fosfat (P)1ppm civarı
    Potasyum (K) 15ppm civarı
    Demir (Fe)1ppm civarı
    Tds 190 civarı, yakın zamanda su değiştiğim için düşük.
    Ph 6.4 civarı
    Kh 4
    Gh 4

HEDEFİM,
    Nitrat (N) 5 ppm civarı
    Fosfat (P) 0.5 ppm civarı
    Potasyum (K) 10ppm civarı
    Demir (Fe) 0.3ppm civarı
    Tds ro su değişiminden sonra en çok 250 260 ppm e kadar beklemede kalıp su değişimi yapacağım.
    Ph su değişimi sonrası mesajlarımda yazacağım çok da takılmıyorum 6 da olsa aldırış etmeyeceğim.
    Kh su değişimi sonrası mesajlarımda yazacağım buna da çok takılmayacağım ama hedefim 2 yada 3
    Gh su değişimi sonrası mesajlarımda yazacağım hedefim 3 altına düşürememek en çok 4 yada 5 te tutmak. Su değişimi sonrası eğer 3 altında ise gh booster yani mineral tamamlama karışımı ile dengeye getireceğim.

Yarın için reserve osmosdan su biriktiriyorum %70 - 80 civarında değişim yapıp yoluma devam edeceğim.

Özetle Ph ve kh a aldırış etmeden, gh 3 civarı tutup günlük pps pro gübreleme yapacağım.

Tankın güncel fotoğrafı
    20181025_225933.jpg

Ferit, Eren, fatihcetin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

2. Erdo

Erdo Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Kimya Mühendisi - Emekli
    Maşallah Hakan bey, akvaryumunuz yine formunda.

Ben de bu konuyu çok merak ediyorum, özellikle nasıl 8-10 hafta tds yükselmeden suyunuz kalabiliyor.
    Benim en çok 2 haftada tds 300'leri geçiyor, yalnız Ro suyu kullanmama rağmen.
    Gelişmeleri bekliyor olacağım, kolay gelsin

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Teşekkürler Erdoğan bey, daha iyileri sizlerin olsun.

Tds artmıyor değil ama makul seviyelerde artıyor. Kullandığınız potasyum gübresi eğer sülfür içerikli ise hızlı yükseliyor. Siz ro ile değişim yapınca gh düzenleyici veriyor musunuz? Su değişimi sonrası tds kaç oluyor sizde?

Erdo bunu beğendi.

4. Sercan35

Sercan35 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    4 gözle fark olucakmı diye bekliyoruz Hakan bey elimizdeki imkanlarla en iyisini yapıcağımıza inanıyorum

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İnşaAllah Sercan bey, amacım da o zaten. Hem herkesin anlayacağı ve korktuğu gh kh tds ve ph kavramlarını daha anlaşılabilir hale getirelim istiyorum.

6. Erdo

Erdo Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Kimya Mühendisi - Emekli
    Hakan bey ben de bu konuda konu açıp açmamayı düşünürken sizin konuyu açmanız süper oldu:)
    Kendi durumumu biraz özetlersem:
    1-Canlı yüküm biraz fazla, 50-60 arası balığım, 20 civarında da Sakura ve Kırmızı kiraz karidesim var:D Akvaryum ölçüleri 100x50x50:D, biraz abartmışım değil mi:D
    2-Bir gün NPK, diğer gün Demir ve Mikroelement ilavesi şeklinde ilerliyorum. Tds 350 civarlarında su değişimini yalnız Ro su ile yapıyorum. Genellikle 2 haftada su deiğşimi yapmam gerekiyor.

Takıldığım nokta yalnız Ro suyu kullandığım için Kalsiyum ve Magnezyum ilavesi:(. Makalelerde Ro su için 40lt'ye 5gr Ca- Mg-K karışımı ilave edilmesi gerekiyor, bunu belirtildiği gibi yaparsam su değişiminden sonra Tds 200'lere çıkıyor. Bu yüzden ben belirtilen miktarın hepsini kullanmıyorum:rolleyes:? Genellikle 120lt su değişimi yapıyorum ve 15gr toz karışımından ilave etmem gerekirken ben 8gr ilave ediyorum:rolleyes:
    Su değişimi ve gh booster ilave sonrası Tds 150 civarlarında oluyor, ancak testlerden sonra gübreler de ilave edilince 190'lara çıkıyor:rolleyes:
    GH ve KH değerlerinin kaç olması gerektiği konusunda biraz kafam karışık, bu konuda çok görüş var ve açıkçası bilgi kirliliği de:(. Mesela GH 8 civarında olmalıyı savunanlar var ve 6'nın altında ise mutlaka Mg ilavesi yapılmalıdır diye belirtiyorlar.
    Bu yüzden konuyu açtığınız için teşekkürler, benim gibi kafası yakılanlara yardımcı olacaktır.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Erdoğan bey siz benden potasyum aldıysanız, son 7 8 aylık süredir gönderdiğim potasyumların k2o olmasından muteber verdiği değer 1ppm değil 1.85ppm olacak ona göre ayarlamanızda fayda var tds ye bu da etki eder.

Balık yükü elbette fazla, onlara verdiğiniz yemler bile tds üzerinde etkili ki onlardan nitrat da gelir aslında buna göre dozlama yapmanız lazım.

Pps pro düzenine göre siz de deneme yaparsanız sanırım tds çok fazla artmaz, besinleri ne kadar veriyorsunuz.

Ro su değişimi sonrası kh a takılmayalım bakalım, gh da makaledeki gibi 3dgh da tutalım ne göreceğiz kendini belli eder. Ben de daha önce 8 civarına çıkartıyordum.

Ben ro su değişimi sonrası gh a bakıp 3 e ayarlayacağım. Yani baktım gh 2 ise üstüne 1 Gh daha mineral düzenleyici ekleyeceğim. Eskisi gibi 80 litre su değişmiş isem 10gr düzenleyici vermeyeceğim.

Yaşayıp göreceğiz hayr lısı ile İnşaAllah.

Son düzenleme: 14/05/19
    Erdo bunu beğendi.

8. Erdo

Erdo Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Kimya Mühendisi - Emekli
    Hakan bey selam,
    Potasyum geçen sene almıştım sizden, artık kendim hazırlıyorum :)
    Balık yüküm fazla olduğu için gübreleri dozlamadan önce test yapıyorum ve eksiğe göre ilave ediyorum. Fazla balık beslemenin faydaları:D
    Birkaç ay önce pps pro'yu denedim ve 1 ay kadar boyunca sürdürdüm, ancak aşırı fosvat yüksekliği ve yosun problemi nedeniyle tekrar NPK ya döndüm. Fosvat değeri 5ppm'leri geçmişti, çok şükür şuanda yosun problemim yok:)
    Aslında sizin denemeyi düşündüğünüz GH ve KH olayını ben daha önce yaptım;), yani mineral düzenleyici katmadım. Bende Bitkilerde ki reaksiyon Ca eksikliği oldu kanımca. Yeni çıkan sürgünler büzüşmüş şeklinde olmaya başlamıştı.
    Belki akvaryumum o zamanlarda daha yeni sayılırdı, birkaç aylıktı buna bağlı da olabilir.
    Bakalım sizde nasıl etki edecek:)
    Dediğim gibi gübreleri test yapıp veriyorum, genelde günlük N=5ppm, P=0,25-0,5 arası, K=5ppm, Fe=0,15ppm ve Mikroelement =5-6ml(bitkim çok fazla ve yalnız Ro su kullandığım için) şeklinde dozlama yapıyorum diyebilirim.

9. Erdo

Erdo Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Kimya Mühendisi - Emekli
    Akvaryumun son durumu, ışıklandırma problemi yaşadım. 1hafta sürdü maalesef tamiri, bu yüzden kırmızı bitkilerim hasar gördü:(. İnşallah düzelecekler:)

Herkese hayırlı hobiler

IMG_2526.JPG

fatihcetin bunu beğendi.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Erdoğan bey ben aslında karışım değil belirttiğim olması gereken n p k fe değerleri üstüne günlük dozlayacağım. Karışım kontrolsüz oluyor taraf değilim.

Bugün akşam 23:00 gibi %80 su değişip 1 saat sonra değerlere baktım,

Nitrat 5 ppm idi tam istediğim gibi ilave dozlama yapmadım.

Fosfat 0 ppm idi 0.5ppm dozladım.

Potasyum testte 10ppm civarı çıktı mineral düzenleyici eklemediğim için 10ppm dozlama yaptım aslında eklemeyecektim ama takip edip potasyum eksikliği görene kadar eklemeyeceğim.

Demir test yapmadım 0.5ppm dozladım. 0.3ppm fe glukonat ve 0.2ppm dtpa şelatlı.

Mikro Element ise 5ml verdim.

Kh 2 çıktı tam istediğim gibi herhangi bir karbonat ilavesi ile artırım yapmadım.

Gh 3 çıktı bu da istediğim gibi idi ilave minarel düzenleyici dozlamadım.

Ph ise 5.4 idi ilk gün olduğu için ro membran suyun etkisi bu muhtemelen ilerleyen günlerde yükselir artık zamanla onu da göreceğiz.

Işığı da 6 saat aralıksız olarak ayarladım, bir süre deneyeceğim belki 5 saate çekebilirim.

Son düzenleme: 30/10/18
    Erdo bunu beğendi.

11. Erdo

Erdo Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Kimya Mühendisi - Emekli
    Hakan bey gelişmeleri merakla takip ediyor olacağım, kolay gelsin.

Tds değerlerini merak ettim, su değişimi sonrası ve dozlamalar sonrası:)

Ayrıca GH=3 olunca Ca ve Mg yetersiz olmayacak mı?

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Evet tds yi yazmayı unutmuşum yukarıya da yazıyorum, 71 idi gübreleme öncesi lakin gübreleme sonrası bakmadım.

Gh= 3 olunca mg ve ca üzerine bitkilerin tepkimelerine bakacağım deneyip göreceğiz hep beraber.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    @fatihsahin Fatih Bey gh için makalede Normal seviye 3 dGh'dir diye çeviriniz var, orada tam anlamadığım kısım 3 dgh da ne kadar ca ve mg ppm bazında olur ?

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Araştırdığım kadarıyla tatlı sularda ca 3: 1 mg oranlıymış, bazı bölgelerde ise 4:1 deniliyor.

1gh = 17,86ppm imiş ve içeriğinde 7 ppm civarı Ca içeriyormuş, eğer okuduklarımdan yanlış anlamadıysam.

Bu durumda 3gh seviyesi 21ppm ca içerir diyebilir miyiz ?

Makalede;
    "PPS-Classic için önerilen Ca düzeyi 20-30 ppm'dir ve su değişiminden sonra veya ayda bir kez dozlanabilir. Bitkiler çok az miktarda Kalsiyuma ihtiyaç duyarlar" denmiş.

Peki gh dediğim gibi 3 seviyesinde ise ortalama 20ppm ca var ise yeterli oluyor bir manada yani bizim yüksek gh seviyesi olan bir suyumuz var ve ro su ile bunu düşürmeye çalışıp aşağıya çekmeye çalıştığımızda oran 3-4 gh lara gelince bi manada ilave ca ve mg eklemeden devam edebiliriz gibi görüyorum.

Son düzenleme: 30/10/18

15. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    1/4 mg
    3/4 ca diye aklımda kalmış. Zaten gh booster içeriği de bu orana göre ayarlı. Gh booster kullanıp su değerlerini isfediğiniz gh değerine ayarlarsanız problem olmayacaktır.

Her iki element de doğada bolca var ve şelat, kullanılabilir form gibi sıkıntıları yok. Çürüyen bitkilerinizdeki kalsiyum da magnezyum da geri dönüyor.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey yukarıda da yazdım ama aynı anda yazdık sanırım, mesajın sonuna tekrar bakabilir misiniz?

17. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Gh booster zaten sırf ro suyu kullanımlarda gerekli olan bir karışım. Ben de hiç çeşme suyu kullanmadan(birkaç sefer 20 30 lt ekledim) yaklaşık birkaç senedir bu şekilde kullanıyorum. Çeşme suyunuz dengeli fakat yüksek gh a sahip ise, kendi su sertliğinize göre R/O suyu ile karıştırıp hedef gh a ulaşabilirseniz de sorun olmaz.

Gh içeriğindeki ppm e göre de hesaplamanız mümkün ama çeşme suyunda sertlik oluşturan başka elementler de var. Ppm hesabına booster ile gh eklenmiş su için doğrudur diyebiliriz.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu durumda su değişimi sonrası ro veya çeşme farketmeksizin tankın gh değeri 3 olur ise sorun yok diyebiliriz.

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu akşam gübreleme öncesi tds 82 idi ve ph 5.6 ya yükselmiş biraz toparlamış, fotosentez güzel ideal seviyede.

Gübreleme

N 1ppm
    P 0.1ppm
    K 1.63ppm
    Fe 0.4ppm 0.2 fe glukonat ve 0.2 Dtpa fe
    Mikro element vermedim.

Yarın yine gübreleme öncesi tds ve ph bakacağım.

Son düzenleme: 31/10/18

20. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Sorun yok demeyelim de, sorun olmayabilir diyelim. Çeşme suyunun değerleri bozuksa tabiki yine sorun yaratabilir.

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey gh testlerinin yanılma payını da dikkate almak lazım aslında.

Bu hafta böyle takip edeyim bakalım, gelişmelere göre hareket ederiz.

Aslında GH testi yerine magnezyum ve kalsiyum ayrı ölçüm yapabileceğimiz test daha rahat işimizi görür lakin değer mi? o tarafı ayrı tartışılır :)

22. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bence GH konusunu bu kadar incelemeye gerek yok :) 3-5 bulunsun yeter. Ca, Mg noksanlığı farklı şekilde sonuç veriyor. Bitkilerden hangisinin eksik olduğu anlaşılabilir.

hedayse bunu beğendi.

23. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İşler çok yoğun olunca eskisi kadar yazamıyorum bu nedenle konunun başını biraz kaçırmışım ama yine de konunun geneli ile ilgili kendi fikirlerimi yazayım.

PPS pro yönteminde dozlanan gübre miktarları çok cüzzi olduğu için kh ve gh'ın düşük olması öneriliyor. Böylece ortamda az miktardaki bulunan besinlerin bitkiler tarafından alınabilmesi amaçlanıyor. GH yüksek olursa kalsiyumun ve magnezyum diğer elementler üzerinde antagonistik etki yaratarak bitkilerin bu besinleri almasını engelleyecektir. Bitkilerin besini sağlıklı bir şekilde alabilmesi için tüm gübrelerin belli bir "dengede" olması gerekiyor. Dikkat edin oran demiyorum denge diyorum. Gh miktarınız ne kadar yüksek ise dozlayacağınız gübre miktarı da o kadar fazla olması gerekiyor. Gh miktarınız ne kadar düşük ise dozlayacağınız gübre miktarı da o kadar az olmalı ki bitkiler besinleri rahatlıkla alabilsinler.

Bu nedenle gübrelemeyi 16 kollu bir tahterevalli gibi düşünmek gerekiyor. Her koldaki yük karşıdaki ile dengede olursa bitkiler besinleri sorunsuz olarak kullanabilir ancak bir koldaki yük fazla olursa bazen karşısındaki besini bazende 5-6 tane besinin alımını sınırlar ya da duruma göre tamamen engelleyebilir.

Ayrıntılı bilgi için daha önce yazmış olduğum bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

http://forum.akvaryumda.com/konu/akvaryum-bitkilerinin-gelişimini-Önleyen-faktörler.1982/

Tüm bu bilgilere ek olarak her bitkinin istediği özel şartların olduğunu da bilmek gerekiyor. Sert suda daha iyi gelişen zeytin, çınar gibi bitkileri 2-3 gh seviyesinde pek mutlu edemeyebilirsiniz. Tam tersi olarak Rotala wallichi ve Sp belem bitkilerini de sert suda yaşatamazsınız. Bu nedenle ya hazırladığınız su şartlarına uygun bitkiler seçmelisiniz ya da seçtiğiniz bitkilere uygun su şartları hazırlamalısınız.

Kh ve ph seviyesi de suda çözünmüş halde bulunan CO2'yi direk etkilediği için takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca yine bazı bitkiler düşük kh/ph, bazı bitkiler ise yüksek kh/ph isteyebilir. Optimum gelişim için 4 kh önerilir ama sizdeki bitkilerin cinslerine göre değişmekle birlikte 2 kh ya da 20 kh'da bitki yetiştirebilirsiniz.

hedayse bunu beğendi.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

Zamanla mevcut bitkilerin nasıl tepki verdiğini de paylaşacağım düzen henüz yeni olduğu için tam bir yorum yapamayacağım.

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gübreleme yaptım verdiğim dozlar ve tds Ph değerleri;

N 1ppm
    P 0.1ppm
    K 1.6ppm
    Fe 0.2ppm 0.2 fe glukonat ve 0.1 Dtpa fe
    Mikro element verilmedi.

Ph 5.9 a yükselmiş.
    Tds gübrleme öncesi 84 gübreleme sonrası 92

Sanırım filtreden nitrat geliyor ve tds artıyor. Cumartesi gübreleme yapmayıp pazar günü testleri yapacağım eğer nitrat tahmin ettiğimden daha yüksek çıkar ise dış filtreyi temizleyeceğim.

26. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Filtreniz eski ise muhtemelen nitrat geliyordur. Temizlerken de dikkat edin azot döngüsü zarar görmesin ciddi sorunlara yol açabiliyor.

hedayse bunu beğendi.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Filtre temizliği yaparsam ince gözenekli süngerleri çıkartacağım. Zamanla tıkayıp debiyi düşürüyor. Ayrıca filtre kirlendikçe nitrata katkı sağlıyor diye düşünüyorum.

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu akşamki değerler

Tds 92 dünkü gübreleme sonrasına göre aynı, gübreleme sonrası ise 95 oldu. Işıklar kapanmaya yakın unutmazsam tekrar bakacağım.

Ph 5.5, ışıklar yeni açıldığı için olabilir, ilerleyen 5 6 saat sonrasında muhtemelen 5.9 6.0 gibi olabilir.

Gübreleme,

N 1ppm
    P 0.1ppm
    K 1.6ppm
    Fe 0.2ppm, 0.1ppm dtpa ve 0.1ppm fe glukonat
    Mikro element vermedim.

Pazar günü

Bugün, 4 günlük gelişim
    1541089675481216548702.jpg

29. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    4 günlük gelişim gayet güzel gözüküyor. Gübreleme duzeniniz kısa vadede etkili oldu birde 2-3 haftalık orta vadeli periyotta durumun nasıl olacağına bakmak gerekiyor.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün bey fotosentez de güzel, eskisi kadar camlarda da yosun oluşumu olmuyor var ama daha da az.

Tek kafama takılan tds geri gelmiyor, testleri cumartesi yada pazar günü yapayım da ona göre hem takip eden hafta gübreleme periyodu da netleşmiş olacak.

Sayfayı Paylaş