Vatoz ile ilgili soru

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve zoradam09 tarafından 24/05/17 başlatılmıştır.

1. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadaşlar merhabalar.Bu gün kafama takılan bir soruyu sizlere sormak istedim. Akvaryumumdaki vatozun üst deri yüzeylerinde parça parça beyazlıklar var.Sanki diğer balıklar tiftiklemiş gibi bir görüntü gördüm.Sizce bu niye olabilir, diğer balıklar vatozu rahatsız mı ediyorlar acaba? Bir diğer sorumda videoda gördüğünüz gibi akvaryumumun ön,arka ve diğer camlarının hepsinde benek benek siyah lekeler var.Bunları her hafta temizlemekten yoruldum artık. Bunların oluşmamasını önleyebileceğim herhangi bir öneriniz var mıdır acaba.Şimdiden hepinize teşekkürler.

VİDEO:

Ekli Dosyalar:

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Görkem bey iş yerinde videoyu izleyemedim ama vatoz üzerinde oluştuğunu anlattığınız olay mantara benziyor. En kısa zamanda videoyuda izlemeye çalışacağım.

3. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    En kısa zamanda yorumlarınızı bekliyorum Ergün bey.

4. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Videoyu izledim balığın belinde ve kuyruğuna yakın yerde beyaz lekeler dikkat çekiyor. Eğer bu lekeler pul pulsa mantardır. Bitki yoksa mantar ilacı kullanın ama bitki varsa balığı alıp dışarıda bir kapta ilaçlayın. Akvaryum suyununda tamamına yakınını değiştirin.

zoradam09 bunu beğendi.

5. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Ergun Bey pul pul olma seklinde degil.Sanki diger baliklarin tiftiklemeleri sonucu derisini koparmislar gibi

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben de seyrettim mantara çok benziyor tedbir almazsanız yakında beyazlıklar kanlanmaya başlayıp canlıyı kaybedebilirsiniz.

zoradam09 bunu beğendi.

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Görkem bey bence balığınız mantar olmuş acilen müdahale etmeniz gerekiyor. Yoksa çok kısa sürede kaybedebiliriz.

zoradam09 bunu beğendi.

8. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Hiç bir şey görmedim desem yeridir , vatozlar stres yaptığı zaman belli bölgeleri rengi değişir gibi olur , belli bir süre sonra eski haline gelir. Pamuksu yapı yada beyaz noktalar bunlar hastalıktır.

zoradam09 bunu beğendi.

9. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Anladım arkadaşlar. Bir türlü ne vatozdan ne de çöpçü balığından besleme konusunda zevk alamadım. Sürekli bir hastalık oluyor kaybediyorum balıkları.

10. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Şimdi sonuçta bu bir hobi, ben bile günde en fazla 2 saat çalıştıracagım sisteme, 170 tl verip tedbir amaçlı almaya gittim , amaçım ise mikropları belli seviyede ve kontrol altında tutmak adına ulturaviole sistem aldım , bu demek degil hastalık olmucak ,önlem açıkcası , bazı balıklar hassas oluyor, misal canlı doguranlar , her su degişiminde bir beyaz benek tehlikesi olabilir, ısı farkı 1 dereceden az bile olsa , bilinçli bir hobi yapmak gerekiyor özellikle akvaryum için . Ana tankta ilaç kullanmak sakınçalı ,siz mecbur kullanıcaksınız ,eve ekstra akvaryum kurmak ekstra yer büyük sıkıntı , bende kendime göre bir sistem seçtim , siz hastalığı geçirmek için ilaç kullanın , akvaryum bitkili degil ise az bir miktar kaya tuzu atın , vatozlar için tehlikeli ama mikrobu kırar.

hedayse ve zoradam09 bunu beğendi.

11. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadaşlar vatozumda bugün aşağıdaki videodaki gibi bir durum gözlemledim.Sizce vatozların bu şekilde su yüzeyine çıkıp hava alma istekleri normal midir? Ya da akvaryumda yolunda gitmeyen bir şeyler mi var.

VİDEO:

12. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Vatozun durumu açıkcası çok iyi gibi gelmedi bana, balıkları güçlendirmek için sera spirulina tablet alın cama yapışır , %20 oranında bitkisel yemler içerir balıkları güçlendirir , vatoz artık yemleri su üzerinden yemeğe çalıştıgı için bu tür bir davranışta nadirde olsa bulunabilir.

hedayse ve zoradam09 bunu beğendi.

13. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Vatozlar genelde yosun yiyerek besleniyor diye biliyordum.Akvaryumumda ise diplerde yosun miktari fazla o yuzden pek ac kaldigini dusunmuyorum.Birde tam bu sekildeyken yem atiyorum agiz tarafina onuda pek yemiyor.Acaba havasiz kaldigi icin mi nefes almaya calisiyor

14. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Genel bir akvaryum video çekin bize lambalar açık olsun balıkları güzelce görelim , size bir tavsiyem var balıkların dışkılarına dikkat edin uzun ve beyaz dışkılama iç parazit demektir , korkmayın tamamen bitkisel yem ile bu sorunu aşabilirsiniz , akvaryum kuruları kaç gün oldu su kalitesi vs vs hepsini bilmeden bir şey diyemeyiz , ışıklar ışık net bir video yollarsanız bizde gözlemde bulunalım.

zoradam09 bunu beğendi.

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Görkem bey anlattıklarınız yeni tank sendromu gibi duruyor. Akvaryumdaki amonyak miktarı yükseldiyse balığınız kendisini dışarı atmaya çalışır. Büyük su değişimleri yapmanızı öneririm.

Akvaryumlarda Biyolojik Filtrasyon ve Yeni Tank Sendromu isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

zoradam09 bunu beğendi.

16. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    En kısa zamanda atacağım Sinan Bey.

Ergün Bey tankımı kuralı bir yıla yaklaştı yeni tank sendromunun aşılmış olması gerekli değil midir acaba

17. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben yeni kurduğunuzu zannetmiştim o zaman yeni tank sendromu değildir ama yinede bir nedenle amonyak artmış olabilir. Bol bol su değiştirin ve filtreyi uzun süredir temizlemediyseniz bir temizleyin

hedayse bunu beğendi.

18. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43

Arkadaşlar akvaryumumun genel bir görünümünü videodan bakabilirsiniz.Ayrıca vatozum da kuyruk erimesi başlamış galiba.

19. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Görkem bey balıkları sera sera spirulina tablet ile besle karınlarını çok yok biraz toparlasınlar kendilerini , jbl pleco al vatoz için , tankın suyu gayet berrak su değişme , bitkide yok önlem amaçlı kaya tuzu akvaryuma ama çok az vatoz tuz konusunda çok narindir ölme ihtimali var , siz dediklerimi yapın balıklar biraz etli butlu olsun :DBirde siz bu akvaryuma hiç kumları karıştırarak dip çekimi yaptınız mı BURASI çok önemli çünkü tüm pisliklerin kumun altına çöker.Buda alınmadıkça amonyak ve nitrat zehirlenmesi kaçınılmaz olur.Benim vatozda bazen kuyruk yırtılması olur , moliler bazen zarar vermez şekilde didiklerler etrafında pamuksu yapı ve beyazlaşma yoksa toparlar.

Son düzenleme: 29/05/17
    zoradam09 bunu beğendi.

20. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Vatoz tuza karşı çok hassas tuz konusu çok düşünülmeli vatozunuz birşeylerden sitres yapmış ışıklandırmanız nasıl ve kaya motiflerini arttırmanızı öneririm ışıklar açıkken katanlık yerlere saklanmak istiyceklerdir

zoradam09 bunu beğendi.

21. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Görkem Bey merhaba. Sizin sadece vatozunuz değil nerede ise tüm balıklarınızda iç parazit hastalığı var. Dikkatli incelediğinizde bir çok balığınızın karnı içeri çekilmiş, kuyrukları kısılmış. Acilen kademeli olarak akvaryum ısısını 32 dereceye kadar yükseltin. Sarımsak suyuna bandırılmış yem vermeye başlayın. Akvaryumunuzda Flagyl ve cipro tedavisine başlayın. Günlük düzenli su değişimlerine ve dip çekimine başlayın. Geçmiş olsun.

Bitkici ve zoradam09 bunu beğendi.

22. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Sinan Bey vatoz olduğu için tuz hiç bir şekilde akvaryuma atmıyorum.Yem olarak da akvaryumcudan aldığım pul yemi kullanıyorum. Artemia çıkarıp vermek istiyorum balıklarıma ancak nasıl yapılıyor veya yapabilir miyim hiç bilmiyorum. Dip çekimini kumları karıştırarak yapıyorum ancak çok fazla havalandırmadan yüzeyden alıyorum. Vatozumdaki kuyruk erimesi kendiliğinden düzelir diyorsunuz yani öyle değil mi ? Balıklarımın karınlarının çıkmamasını az yemleme yaptığımdan mı oluyor anlamıyorum.

23. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Atamer Bey ışıklandırmam açıkçası çok iyi değil zaten çok fazla da açmıyorum ışığı. Saklanabileceği yer olarak küpün içi var bir de kayanın arka tarafları mevcut. Baya süredir ben de besliyordum niye bu şekilde stres oldu acaba.

24. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Hüseyin Bey karınları neredeyse sürekli o şekilde ve bazen tabiki ölümler oluyor. Bu durum yemlemeden kaynaklı olabilir mi acaba? Kullandığım yem akvaryumcudan aldığım toz yem. Bir de balıklarım neredeyse 1 seneye yaklaşacaklar ancak nedense sürekli aynı boydalar hiç büyüme kat etmiyorlar. Bunun nedeni de iç parazit olabilir mi acaba? Filtremeden kaynaklı bir sorun mudur iç parazit hocam?

25. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Görkem bey telaş etmeyin yapmanız gerekenler sıra ile şöyle ; sera spirulina tablet , fotolarda ki pul yemlerden birini seçin , salatalık kabuğunu soyun orta bölümü balıkların yiyebileceği şekilde rendeleyip azar azar atın , iç parazit anlamanın en kolay yolu dışkılama beyaz uzun dışkılama iç parazitin en kolay anlama şeklidir , karınları azalmış evet lakin iç parazit kurtulmak aşırı zor değildir , vatoz için söylediğim yemden edinin , bunların hepsi bağırsakları temizleyip hastalıkla mücadeleyi artırır , ilaç son çaredir , ilaç son olarak düşünün her ilaçlı mücadele akvaryumda yararlı bakterileri yok eder.

Yönetici tarafından son düzenleme: 02/06/17
    zoradam09 bunu beğendi.

26. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Sinan Bey dediklerinizi en kısa zamanda uygulamayı düşünüyorum.Anlaşılan benim tek tip yem kullanmam ve de canlı yem tarzı yemlerle yavrularımı beslemememden bu hobiden fazla verim alamadım.

27. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    bakın proteinli yem gelişim için önemlidir lakin sürekli olmaz 7 günü bölerek protein ve bitkisel yem yapabilirsiniz.

zoradam09 bunu beğendi.

28. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Anladım hocam. Diyorsunuz ki günde 2 öğün proteinli yem vermek yerine sabah proteinli akşam bitkisel verin gibi.

29. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Misal 2 gün protein 2 gün bitkisel gibi.

zoradam09 bunu beğendi.

30. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Ewt Sinan Bey bakalım artık canlı yemde vermek istiyorum inşallah başarabilirsem daha da iyi olacaklardır.

Sayfayı Paylaş