Malawi(ciklet) Balık Akvaryum Hakkında Bilgi

Konusu 'Malawi Cichlidleri' forumundadır ve Hakim tarafından 23/04/17 başlatılmıştır.

1. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba,

Ben önümüzdeki kısa süre içerisinde arka plnı siyah,kum siyah yan kenarları ayna ve içerisinde sade giri renkli taşlardan oluşan sade bir akvaryum sahibi olmayı planlıyorum...sizlere yeni başlayan biri olarak çok sorularım olacak zamanla..Ancak ben şu anda almayı düşündüğüm balık çeşidi hakkında soru sormak istiyorum..

Öncelikle başlıktada belirttiğim gibi malawi dedikleri yani ciklet deniliyormuş..sadece bu tarz balıklardan oluşan akvaryum yapacağım..Şimdi sizlerden öğrenmek istedğim kısaca şunlar;

Bana aynı akvaryum içinde uyum içinde yaşar diyebileceğiniz ciklet balık türlerinden (istanbulda kolaylıkla bulabileceğim) liste yazarmısınız.

Birde bu balıkların yavru yapmalarınıda istiyorum..dişi ve erkek aynı balık türündenmi almam gerekiyor?Yavrulaması için ne almam gerekiyor..

Rica etsem bana yeni birinin anlayacağı şekilde bilgi verebilirmisiniz...

Bu arada konu yeri yanlış ise mod arkadaş kusura bakmasın lütfen...

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    öncelikle kendinize bir akvaryum ölçüsü belirmeniz gerekmekte maksimum kaç litrelik bir tank kurabilirsiniz? tür seçimi buna göre yapılmalı... Beslemeyi düşündüğünüz malawi cichlidleri nispeten geniş hacim isteyen türlerdir. minimum 100-150 litrelik bir tankta iki türlük bir koloni besleyebilirsiniz. Benim önerim ise mbuna türleri olacaktır yani diğer türlere göre daha küçük kalan ve daha sorunsuz bakılabilecek türler. Örneğin kişisel zevkim doğrultusunda demasoni ve saulosi türlerinden ufak birer koloni birlikte hem göze hoş gelecek hemde sağlıkla idame ettirilecek bir akvaryum kurabilirsiniz. Kum konusunda siyah kuartzdan ziyade ph tamponlayacak mercan kırığı veya aragonit kum tavsiye ederim

Hakim ve Bitkici bunu beğendi.

3. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba,

Öncelikle ben litre olayını anlamıyorum sadece şunu söyleyeyim...alacağım akvaryum boyutları şu şekilde olacak artık bu ölçülere ait bir akvaryum kaç litre olur siz bana söylerseniz sevinirim..

alacağım dikdörtgen akvaryum ölçüleri :
    100 cm boy
    40 cm en
    40 cm derinlik

İsim olarak anlamam...ama aşşağıda görselleri olan bir akvaryum almayı düşünüyorum...

Emre54 bunu beğendi.

4. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    İnşallah güzel bir kurulum olur. Ve sadede gelelim akvaryum güzel ama yukseklik cok az yani tabi bu dada bakilabilir. Lakin 100×50×50 yaparsan çok daha iyi olacağını dusunuyorum ve bu ölçülerde istediğiniz tür ciklet balığıni bakabilirsiniz. Tabiki yavru almak istiyorsanız tek tür bakmak daha mantıklı çünkü baliklar kirila bilir . yada cok sık su değişimi yapmaniz gereke bilir. Ciklletler kumu kazacagi icin 10 cm kumda koya bilirsiniz. Kisacasi birbiri ile yasamayacak malawi cikleti yok gibi

Hakim bunu beğendi.

5. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Tamam teşekkür ederim;

dediğinizi yapabilirim 100x50x50 şeklinde olabilir..Kumu bembeyaz alacağım...nekadar kum almam gerekiyor dediğiniz gbi 10 cm yapmak için?

kısaca bana akvaryum içierisinde olmazsa olmaz ürünleri yazarmısınız...birde ben ilk mesajımda da belirttiğim üzere yavruları olsun istiyorum(YANİ İLERLEYEN ZAMANLARDA YAVRU DOĞURMALARINI İSTİYORUM)...bunları dikkate alarak bana tavsiye edeceğiniz balıkalrı yazarmısınız...yada şöyle diyim...bu ciklet balıkalrın isimelri varsa isimlerini yazın yok ciklet türü alında hangisin alırsanız alın dersneiz oda olur...

kısacası hiç bilgim olmadığından kafa şişiriiyorum kusura bakmayın lütfen.

Son düzenleme: 24/04/17

6. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Bu arada ben araştırdım biraz ve cikelt balık dedikelri balıkları görsel olarak sıraladım...bunların dışında,olursa iyi olur veya bunların içinde almaman gerekir dediğiniz balıkalrı yazarsanız sevinirim...Son olarak..bunları fiyatlarına online bakabileceğim bir site varmı..istabul içinde en sağlıklı nerden alınabilir bu balıklar.

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba aramıza hoşgeldiniz adınızı bilmediğim için hitap etmekte zorlanıyorum. Size hitap edebilmemiz için imzanıza isminizi yazabilirseniz sevinirim.

Hobiye yeni başlayacağınız için sanıyorum ki hiçbir temel bilginiz bulunmuyor. İşe ilk önce temel bilgileri edinmekle başlarsanız daha iyi olur. Bu nedenle Akvaryumlarda Biyolojik Filtrasyon ve Yeni Tank Sendromu isimli konuyu okumanızı tavsiye ederim.

100X50X50 ölçülerinde bir akvaryum boş halde 250 litre su alabilir. Ancak siz buna 10 cm kum ekleyip kayalardan da dekor yaparsanız alacağı su miktarı 100-150 litreye kadar düşebilir.

Chicled balıkları Malawi gölü, Tanganika gölü ve Amerikan Chicled'leri olmak üzere 3 ana gruba ayrılır. Yanlış görmediysem sizin fotolarda her üç guruptan balık bulunuyor. Hepsinin yaşadığı su değerleri ve yediği yemler farklıdır. Her balığı bu hacimde ve bu düzende bakamazsınız. Bu nedenle ilk önce balık seçimine karar verip daha sonra o balığa uygun su şartlarını ve dekoru oluşturmalısınız. Benim tavsiyem sarı prenses ve ahli gibi balık türleri ile başlamanız olur. İleride tecrübe kazandıkça balık türünü değiştirebilirsiniz.

İlk önce bakmak istediğiniz balığa kesin olarak karar verin ondan sonra balığın yaşam şartlarını sağlamak için almanız gereken malzemeler konusunda yardımcı olalım.

Hakim bunu beğendi.

8. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Merhaba,

Öncelikle desteğiniz için teşekkürler..Avatara ismimi ekeldim ilk olarak ;)

Şimdi ben ciklet denilen balıkları araştırdım ve yukarıdaki görseli hazırladım...ben bunlardan hangileri aynı akvaryumda bir arada yaşar bilmiyorum..o nedenle bu görseli verip içnden sizin belirleyceğiniz balıkalrı seçmeyi düşündüm..Ama olamz diyorsanız...o zaman siz bana aynı akvaryum içinde bir arada yaşayabilen balık (cikelt ) türlerini yazarsanız onları alabilirim...

akvaryum içinde kum ve azıcıkta taş olacak fazla kalabalık olmayacak...örnek olarak resimlerini yine yukarıda verdim.

Kısaca istediklerim bunlar...Bu arada verdiğiniz eğitici linki okuyorum .bilginize.

9. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Akvaryumunuz küçük olacağı için çok fazla türü bir arada bakmamanızı öneririm. Az miktarda kaya kullanacağınız için kaçacak saklanacak alanda az olacak bu nedenle kavgalar çok olacaktır.

Listedeki türlerden Melanochromis auratus, Cynotilapia afra, Melanochromis auratus, Pseudotropheus sp. “elongatus mpanga”, Pseudotropheus lanisticola (Salyangoz Cichlidi) birbiri ile uyumlu diyebiliriz. Bunların yanında Labidochromis caeruleus (Sarı Prenses) ve Pseudotropheus demasoni türlerini önerebilirim. Tabi ki hepsini bir arada bakmamalısınız. İçlerinden bir kaç tür seçip az miktarda eklemelisiniz. Mümkünse akvaryumu bölgelere ayıracak şekilde kayalar filanda yerleştirin ki kavgalar yaşanmasın.

Kum olarak midye kırığı önerebilirim. Kayaları da salınım yapacak türlerden seçerseniz ph seviyeniz sürekli üst seviyede kalacağı için balıklarınız rahat edecektir.

Hakim bunu beğendi.

10. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Tamamdır önerilerinizi dikkate alacağım.Kaya olayını anlamadım ama?Tam olarak ne demek salınım yapacak dediğiniz türler nedr?

Önerdiğiniz türlerden kafama yatan türler şunlar ;

pseudotropheus demasoni
    labidochromis caeruleus
    pseudotropheus lanisticola
    Pseudotropheus sp
    cynotilapia afra

ben bu balıklardan 2'şer tane alayımmı? yoksa daha fazla? 2 şer tane alsa 10 balık olacak...sizce az olmazmı?

yavru yapmaları için dikkat etmem gereken nelerdir.?

dediğiniz gibi fazla kalabalık olmayacak akvaryum ama kayaları saklanacak yer açısından mesafeli koyarım bişeyler yaparım...

Son düzenleme: 24/04/17

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Üzerine tuz ruhu, porçöz gibi asitleri döktüğünüzde köpürme yapan kayalar salınım yapıyor demektir. Makarna kayası, falez taşı gibi kayalar salınım yapar. Ayrıca doğadan bulduğunuz çoğu kayada salınım yapacaktır.

Hakim bunu beğendi.

12. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    aşşağıdaki görseldeki kaya sizce nasıldır? Kullanılırmı sorunsuzca? Bu taşları internet üzerinden satın alabileceğim bir adres varmıdır?

bu taş akvaryumda çok hoş duruyor o nedenle bundan istiyorum..Birde Mango kökü koymayı düşünyorum..

sizce su ve balıklara bir zararı olurmu?

bu arada kafanızı şişirdim farkıdnayım..az daha sabredersniz sevinirim :(

13. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fotoğraftaki görülen sanırım fosil kaya diye geçen oluşum. Bunlar suya salınım yapmaz dolayısı ile suyun ph seviyesini tamponlayamaz. Mango kökü ise istediğimizin tam tersini yapıp suyu yumuşatma eğilimindedir. Kalsiyum karbonat (CaCO3) içerikli kum seçimi olursa fosil kayaları kullanabilirsiniz ancak mango kökünü pek önermem.

Kum olarak midye kırığı sizin için uygun bir seçenek olacaktır.

14. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Midye kırığına baktım ancak siyah renkte bulaamdım...

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Midye kırığı siyah renkli olmaz. Siyah renkli kumlarda genelde salınım yapmaz. Ph yükseltmek için herhangi bir kalsiyum karbonatlı malzeme kullanmazsanız bunu kimyasallarla yapmanız gerekir. Ph yükseltmek için tamponlama sıvıları var ancak bunlarda tabi maliyetli olur.

Hakim bunu beğendi.

16. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ergün Bey, sizin bir ara kullandığınız siyah kum salınım yapıyor diye biliyorum. Siyah mermer kırığı kumlar var, onlar olmaz mı acaba?

17. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey bendeki kum biraz karışıktı. Toplam 90 kg kum vardı bunun içinde 40 kg akvarkum marka siyah kum 30 kg akvaryumcudan markasız siyah kum, 20 kg aqua deco siyah kum. Bendeki kum çok düşük miktarda salınım yapıyor ve akvarkum mu yoksa markasız kum mu salınım yapıyor bilemedim. O yüzden bir şekilde satın alınsa bile istenilen oranda katkı sağlamayabilir. Akvaryumcuya tuz ruhu ile gidip köpürdüğü gözle görülerek alınırsa olabilir tabi.

fatihsahin ve Hakim bunu beğendi.

18. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Bulunduguz yerin su değerleri ne acaba ogrene bilirmisiniz degerler kurtaracak durumda ise kumu normal hegende kullana bilirsiniz...

Birde yawru almak istediğinizi söylemiştiniz listelediginiz baliklarda bir tek mücevher baligindan yavru alirsiniz yani aile ile birlikte yasaya bilirler digerlerinin hepsi yawrulari yiyecektir. Doğmadan anne agzindan almak gibi yada dogduktan sonra akvaryumdan toplamak gibi dertlerinizde olacak tabi sag kalan olursa

Birde yavrular icin ya akvaryumu bir köşesini bolmeniz yada baska akvaryum gerekecek yavrulara..

Mucevher baliklarinda böyle sikintilar olmaz tabi benim tavsiyem başlangıç için o isi kapinca zaten değiştirmek isteyeceksiniz.

Hakim bunu beğendi.

19. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Hala demasoni ve saulosi öneriyorum karışıkık olarak. Birbirine daha fazla yakışan iki tür yok bence ;)

Hakim bunu beğendi.

20. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Balık sayısını düşük tutmak hem filtrasyon açısından hem de balıkların daha rahat büyümesi açısından avantajlı oluyor. Emre beyin sorusunu bir de ben tekrarlayayım nerede otuyorsunuz ve çeşme suyunuzun değerleri nedir?

Hakim bunu beğendi.

21. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşalr hepinize teşekkür ederim ilgi alakanız için...

Öncelikle; ben fatih çapada oturuyorum ve su değerim nedir bilmiyorum..

*balıklarımın ilerleyen zamanlarda yavru yapmasnı istiyorum evet..o nedenle sizlerden ciklet türü balıklardan tavsiye istedim...ortalama 100x50x50 ebatlarında bir akvaryum 10-15 balık için fazla dar olmaz sanıyorum...

*akvaryum içinde ufak bir yavru alanı yapabilriim...

*Kum olayına gelirsek; görseli paylaşmıştım,siyah kum,gri taş, yeşil bitki ile ambiyans yakalamak istiyorum..o nedenle siyah kuma inat ediyorum...yokmu sağlıklı hale getirmenin bir yolu siyah kumu?

22. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İstanbul'un suyu chicled balıkları için oldukça yumuşak bu nedenle mutlaka salınım yapacak birşeyler kullanmanız gerekiyor. Akvarkum marka siyah kum alıp salınım yapacak kayalarla destekleyebilirsiniz. Bitki olarak ise amazon hançeri denilen bitkiyi kullanabilirsiniz.

Size ilk başlarda kocaman akvaryumda az balık var gibi gelebilir ama daha çok balık daha çok yem yiyecektir bu da ortama daha fazla amonyak salacakları anlamına gelir. Dış filtrede yer alan bakteriler sınırsız miktarda amonyağı nitrata çeviremez bu nedenle balık sayısını az tutmak balıkların sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Son düzenleme: 25/04/17
    Hakim bunu beğendi.

23. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3

10-15 balık fazlamı gelir diyorsunuz?

Akvarkum siyah kum dediğiniz ''akvarkum bitki kumu'' diye geçen kum'mu oluyor.

fiyatına ulaşamadım,heryerden alınabilirmi,yani akvarkum bitki kumu diye başka kum vermesinler diye soruyorum...

Ortalama kaç kilo almalıyım?
    Akvaryuma konulan kumun periyodik olarak değişme durumu varmı? (6 ayda bir senede bir gibi)

24. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Ergün beyin dediği gibi kuracağınız akvaryumda 8 ile 10 arası balik yeterlidir.

Ben 100×40×50 olan akvaryumumda 6 adet tropheus ilangi besliyorum. 15 20 balik alacaksanız yavru alın 3cm civari 8cm üzerinde eleme yaparak 10 balık bırakmanızı tavsiye ederim 8 dişi 2 erkek gibi yani bu iki koloniyi ayrı türde yapabilirsiniz.

Su değerlerine gelince bizim bulunduğumuz yerde çeşme suyu ph değeri 8 o yüzden biz çeşme suyu ile balıklara bakabiliyoruz. sizde 7.5 ph çıkıyorsa su değeriniz malawi türlerine bakabilirsiniz dert etmeyin..

Tamponlama olarakta ergün beyin dediği gibi midye kırığı kullanın 3 4 cm kadar üzerine tul koyarak gelinlik tulu gibi bir yerden alabilirsiniz. Mercan kiriginin uzerine koyup onun ustunede siyah kum koyabilirsiniz. Bu sekilde hem tamponlama hemde siyah kum kullanmış olup tül ilede kumların karismamasini saglarsiniz. Daha sonraki dekor yada sekment degisikliklerinde istediginiz kumu tekrar kullanabilirsiniz..

Saygılar...

Hakim bunu beğendi.

25. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sizin ölçüleriniz için 10 balık yeterli gelecektir. İleride yavru alacak olursanız zaten akvaryum hacminiz yeterli gelmemeye başlar. Kum aynen dediğiniz gibi akvarkum siyah bitki kumu diye geçiyor. Çok düşük miktarda salınım yapabiliyor. Kayaları en azından salınım yapacak şekilde seçerseniz chicled balıklarına sorunsuz olarak bakabilirsiniz.

Kumun bir kullanım ömrü yok dilediğiniz kadar kullanabilirisiniz. Tabanı 5 cm yükseltmek için ortalama 25 kg kuma ihtiyacınız var. 6 cm yükseltmek için 30 kg olması gerekiyor. Elimde tahmini 25-30 kg kadar yukarıda yazdığım karışık siyah kumdan var. Bir araştırın eğer başka yerden bulamazsanız ben gönderebilirim.

Emre beyin öneriside gayet güzel. Eğer ileride bitkili akvaryum kurarım diyorsanız aqua deco marka salınım yapmayan siyah kum alıp tabanda midye kırığının üzerine serebilirsiniz. Böylece ileride daha kolay şekilde bitkili akvaryuma geçiş yapabilirsiniz.

Hakim bunu beğendi.

26. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Önceikle tekrar teşekkür ederim...

Kum olayını çözdüm siyah kum alıyorum.Aalacağım kişi hazır..Kısmet olursa alışverişi yapacağım.

Şimdi bana akvaryum konusunda tavsiyelerinizi belirtirmisiniz rica etsem...
    100x50x50 ebatlarında olacak,kapaında led ( ışık) olacak..ışık rengi önemlimidir?İllaki olması gereken renk varsa onu yaparım sorun değil.

kapağı nasıl olmalı,200-350 t arası bulabileceğim akvarum tavsiyelerini varsa paylaşırmısınız rica etsem...(FYAT KONUSUNDA BİLGİM OLMADIĞINDAN +- OLABİLİR..)

Bu arada konuları araştırıken bazı akvaryumlar gördüm kapakları havada asılı gibi duruyor...bunlar nasıl bir akvaryumdur.....Kısacası bilgilendirirsniz sevinirim.

Ayrıca; akvaryum ekipmanları olarak ; filtre,başka adını bilediğim gereki aparatları bana yazarmısınız.Lütfen.

27. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Balıklar açısından ışığın rengi çok önemli değil. Bitkili akvaryum olmadığı için ışık rengi tamamen sizin görsel zevkiniz ile alakalı bir durum. Beyaz ledler daha ucuz olduğu için beyaz led önerebilirim.

Ayrıca kapak yaptırmanıza gerek yok. 2 adet 5630 samsung led içeren armatür alırsanız ekonomik olarak işinizi görür. Armatürler bir kaç şekilde sabit tutuluyor.

Akvaryum üzerine ayak ile

Üstten sarkıtma ile

Tavana asarak

Sizin gözünüze hangisi daha hoş geliyorsa armatürü o şekilde yaptırabilirsiniz.

Akvaryumu kesinlikle işini bilen tanınmış bir akvaryumcuya yaptırın. İçerisinde su olacağı için en sağlam olması gereken parça akvaryumunuzdur. Ucuz olsun diye yola çıkıp evini su basması sonucu hobiyi bırakmak zorunda kalanlar olabiliyor.

Filtre için kaliteli markaları tercih etmenizi öneririm. Fluval 306 ya da Jbl e901 fiyat/performans olarak işinizi görecektir.

Eviniz kaloriferli değilse bir tanede ısıtıcı ve derece almanız gerekir. Balıkları yakalamak için büyük boy kepçe de almalısınız. Bunların dışında başka birşey aklıma gelmedi.

Son düzenleme: 25/04/17
    Hakim bunu beğendi.

28. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Simdi senin akvaryumun cam kalinligi en az 8 mm olmali istege bagli 10 mm de olabilir. Tabi hepsi + fiyat birde tacli mi olacak asma led mi olacak bunlara keyfi olarak karar vermen gerekecek.

Sonra isitici, hava motoru, ve dış filitre edinmen gerekiyor.

Isitici 200 watt yeterlidir. 30 tl ile 150 tl arasinda fiyat araligi var sana uygun olanini alirsin

Hava motoru olarak ehiem 400 modeli burada bir arkadaş kullanmış tavsiye ediyordu..

Dış filitreye gelince oda 100 tl ile 1500 tl arasinda değişebilir. Onun tercihinide arkadaşlar yapacaktır. Fruval 306 tavsiye edile bilirler. Ben güç olarak en az hangisi iyi ise watt olarak ve sessizlik onu tercih etmenizi öneririm

Ve bir arkadasim var istanbulun neresinde yaptiriyor bilmiyorum ama fiyat sorabiliriz sizin için. Tabi o arkadaş satıcı üretim fiyati olmayacaktir. Varsa üretici yada camci tanıdığınız yaptırmanız daha uygun olacaktır

Hakim bunu beğendi.

29. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Tamamdır bu bilgiler ışığında artık uygulama zamanıdır...İnşallah en kısa zamanda harekete geçip halletme zamanı geldi.

Hepinize şimdilik teşekkür ederim.

Emre54 bunu beğendi.

30. Hakim

Hakim Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar tekrar selam,

Forumda eğitici yazıları,kurlum konularını vs okuyorum...Şimdi aklıma takılan bir konu oldu.

Öncelikle ;

1-Akvaryum kurulumunu ben nasıl yapacağım?Hiç bilgim yok.Filtre bağlantıları vs ..Bu konuda nasıl ve kimden destek almalıyım..Akvaryumcuyamı gitmeliyim?Gidersme adam evime gelmesi gerekiyecekmi?Bağlantıları yapmak için?

2-Akvaryumdaki ışıklar,havalandırmalar filtreler vs..7/24 çalışır vaziyette kalacakmı...(ses ile ilgili sıkıntı yaratıyormu? çünkü oturma odasına olacak akvaryumum)

Şimdilik kafama takılanlar bunlar.

Sayfayı Paylaş